-
12. 1. 2024 | Mladina 2 | Za naročnike
-
Komentar / Zvodniki v službi sistema
Marsikdo med nami je doživel nekaj podobnega, nekateri so privolili, drugi niso, nekateri so bili celo prepričani, da je to, da postaneš ovaduh tajne policije in ji nosiš na nos govorice o sodelavcih, stvar domoljubja in ljubezni do Jugoslavije, Hrvaške, ni pomembno.
-
Obletnice evra se vrstijo druga za drugo, polne političnega navdušenja, pa tudi ekonomske skepse. Leta 2023 smo imeli petindvajsetletnico delovanja ECB, leto kasneje praznujemo enako obletnico njegove uvedbe kot knjižnega denarja. Čez tri leta, 1. januarja 2027, nas čaka slavje ob rojstvu gotovinskega evra. Nesporno pomeni vse troje edinstven politično-ekonomski eksperiment EU. Evro je danes osrednje orodje njene politične legitimnosti, ekonomsko pa je vseskozi problematičen projekt. Spočet je bil v kaotičnih političnih in ekonomskih razmerah po prelomnem letu 1989. Enoten trg in skupen denar sta bila logična celota monetarne in ekonomske unije (EMU) in hkrati hotena politična rešitev. Toda polno lahko zaživita šele v povezavi s fiskalno in politično unijo. Tega pa EU do danes še ni zagotovila. Zato je evro ekonomsko brez ustreznih političnih predpostavk in hkrati politični projekt brez ekonomskih temeljev. Obstal je na pol poti med denarnim funkcionalizmom in politično suverenostjo. Enigma denarja izhaja iz njegove družbene in ne menjalne vsebine. Pomeni dolg, zadolženost pa določa pripadnost določeni skupnosti. Evro živi, ker sta denar in suverenost dve plati iste medalje.
-
Komentar / Vzpon nemške skrajne desnice
Nemčija velja za državo, ki se je nekaj naučila iz svoje mračne preteklosti in tragedij 20. stoletja. Dolgo je bila sinonim za moderno, politično stabilno, trdno demokratično, gospodarsko uspešno državo.
-
Komentar / Ekološko huliganstvo
Prihaja nova kmetijska ministrica v podobi poslanke Svobode Mateje Čalušić. Začelo se je s škandalom, saj se je izkazalo, da se je na volitvah predstavljala z višjo izobrazbo. Najmočnejša stranka jo je izmotala, češ da je napačno stopnjo šolanja po pomoti zapisal njen aparat. A vrag, pod volilno kandidaturo se je podpisala sama, ki pa zdaj pravi, da ni opazila pomote. Za ministre, ki podpisujejo serijo dokumentov, katastrofalen začetek, če gospa sploh ni pozorna, pod kaj se podpisuje, in ko v oči bodeče napake v letu in pol ne popravi; tudi poslanska predstavitev jo je namreč študijsko povzdignila. A to je drobiž. Kakšne kompetence imajo gospa ministrica? - Dosegla je prvo bolonjsko stopnjo na agronomiji. Za resor ima vsekakor ustrezno smer šolanja. Kaj pa njene delovne izkušnje? Pomagala je v lokalu pri starših, zraven pa svetovala pri prodaji fitofarmacije v kmetijskih prodajalnah. Njena predhodnica Irena Šinko je bila pred ministrovanjem kmetijska inšpektorica, vodila kmetijstvo v občini Murska Sobota, potem pa bila dolga leta direktorica nacionalnega sklada kmetijskih zemljišč.
-
Komentar / Nemi krik slovenske diplomacije
Molk ni vedno zlato, kot pravi bebava ljudska modrost. Tudi ne zločin sam po sebi. A molk neredko omogoča zločin. V zgodovini so se zločini zgodili ali se niso nehali, ker so tisti, ki bi morali kričati, obnemeli, se pritajili. Ne samo politiki. Tudi civilna družba in mediji. Če hočemo imeti politiko in diplomacijo, ki bo uveljavljala naše interese, ji moramo gledati pod prste, jo nenehno nadzorovati in nadležno spraševati.
-
Konec preteklega tedna je po družbenih omrežjih najprej v Ameriki, nato pa po Evropi, tudi v Sloveniji, zakrožila fotografija treh avtobusov mestnega prometa iz Osla. Avtobusi stojijo v neodmetanem snegu, visokem okoli 80 centimetrov. Pripis, ki so ga objavljali ljudje, je bil takle: »Poglejte te avtobuse v Oslu, zgodil se je popoln kolaps zaradi temperatur med –7 in –14 stopinj, električni avtobusi so se spremenili v ledene kocke.« Takšnih laži je na družbenih omrežjih in za gostilniškimi omizji ogromno – takšne zgodbice so del človeštva, pretiravanja pa tudi.