• 8. 11. 2024  |  Mladina 45  |    Za naročnike

    #k# Prelistaj izdajo

  • Komentar / Nova širitev EU

    Konec oktobra je bil Balkan v središču bruseljske politike, od srečanja v okviru berlinskega procesa do objave širitvenega poročila in velikega obiska von der Leynove v kar šestih državah Zahodnega Balkana. EU se očitno po dvajsetih letih spet pripravlja na velik združitveni val z novim paketom desetih kandidatk. In v začetku novembra čaka potrditvena predstavitev v evropskem parlamentu tudi Marto Kos v vlogi komisarske kandidatke za širitvene procese. Nobenega dvoma ni, da je za novo bruseljsko administracijo širitev EU eno najpomembnejših strateških razvojnih vprašanj. Lažje je obvladljiva kot reformiranje obstoječe EU, hkrati pa ima novo geostrateško naravo, saj pospešeno zamejuje vpliv Rusije proti zahodu. Toda prav v teh dveh zadregah tiči past. Širitev ne more prikriti kopičenja nasprotij znotraj EU, lahko pa nevarno stopnjuje konflikt z Rusijo. Zahodni Balkan je tu še najmanjši problem. Politični konsenz si bo tukaj Bruselj preprosto kupil, balkanski partnerji ji bodo v zameno podarili nekaj pričakovane mimikrije. Balkan je, kot pravi Andrić, »tretji svet«, obsojen na večno gibanje in nemir, na junaštvo brez slave in mučeništvo brez venca. Boljšega ogledala lastne podobe vase zagledana EU ne bi mogla dobiti.

  • N'toko

    N'toko

    8. 11. 2024  |  Mladina 45  |  Žive meje

    Komentar / Ljubljana in Trst

    Odkar ne potujem več po svetu, je zame vsak premik zunaj mojih standardnih punktov neke vrste kulturni šok. Prejšnji teden sem tak šok doživel celo v Trstu, ki je komaj uro stran od mojega doma in sem ga obiskal že ničkolikokrat. Po dolgi hibernaciji v Ljubljanski kotlini se mi je mesto, ki je kulturno in zgodovinsko tako domače, začelo kazati kot povsem tuje, celo eksotično. Tudi če sem odmislil mediteransko okolje in kulturo, se nisem mogel otresti občutka, da tu obstaja nekaj, česar v slovenski prestolnici ne poznamo. Ulice in trgi so si v marsičem podobni, avstro-ogrska arhitektura prevladuje v obeh krajih, lokali in množice turistov so enaki … a na nobenem še tako zakotnem predmestnem vogalu ne bi mogel spregledati velikanske razlike med življenjem v Trstu in v Ljubljani.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    8. 11. 2024  |  Mladina 45  |  Kolumna

    Komentar / Kaj pa socializem?

    Naš nekdanji socializem in socializem nasploh je shiral, ker je bil premalo demokratičen in ekonomsko neučinkovit. Danes je kot realna ureditev mrtev, a potreben bolj kot kadarkoli.

  • Bernard Nežmah

    Bernard Nežmah

    8. 11. 2024  |  Mladina 45  |  Pamflet

    Komentar / Svetniki namesto svobode

    Agencije merjenja javnega mnenja in medijske slike so v ZDA napovedovale, da zna zmagati Kamala Harris oziroma bo v najslabšem doživela tesen poraz. Potem pa se je zgodila odločna zmaga Donalda Trumpa, tako po številu glasov kot elektorjev. Čudež? Nepojasnjeni preobrat v glavah volivcev, ki so se namesto za demokratko odločili za fašista, ki so namesto dobrega izbrali zlo?

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    8. 11. 2024  |  Mladina 45  |  Dva leva

    Komentar / Donald Harris proti Kamali Trump

    Ne, ne, dotični vedeževalec Blaž ni karikiran lik v satirični oddaji Kaj dogaja, ampak je nastopil v čisto resnem formatu informativne oddaje Svet na Kanalu A. Ker sem v ponedeljek na kanal, na katerega sicer le redko in pomotoma zaidem, preklopil, da bi gledal košarko, sem ujel še zadnje minute poročil. In je bilo kaj slišati in kaj videti. Razložili so, da pa oni že ne bodo šli na katedro za mednarodne odnose na FDV, da bi slišali napoved izida ameriških volitev, ampak k vedeževalcu Blažu, ki da strelja »hitre, jasne in ostre« odgovore in napovedi. Tip jih je sredi belega dne pričakal na vratih s svečo v roki in jih popeljal v luksuzno opremljen svet videnj. In brez najmanjšega kančka dvoma napovedal, da bo zmagal ali Donald Trump ali pa Kamala Harris. No, nerodno je edino, ker ima videc očitno hude težave z lastnimi prognostičnimi orodji. Namreč, če veljajo karte, ki nasprotujejo njegovi intuiciji, potem je nekaj narobe z intuicijo, če pa velja intuicija, ki nasprotuje kartam, je nekaj hudo narobe s kartami. Ali gre za manko kolesja v glavi ali pa zgolj za težave z logiko zaključevanja, je težko oceniti, vsekakor pa je sramotno in nizkotno za neki informativni kanal in njegove novinarje, da tako podcenjujejo svoje gledalce. Ampak paradoks! Kot je napoved bebava, je hkrati točna. Le da za to ni bilo treba ne na FDV ne k vedeževalcu.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    8. 11. 2024  |  Mladina 45  |  Uvodnik

    Uvodnik / Jutri smo na vrsti mi

    Zmagovalcu na ameriških volitvah Donaldu Trumpu je treba nekaj priznati: pristen je. To, kar govori, tudi misli. Njegovi stavki so naravni, živi, dejanski. Govori sicer grozne stvari, ampak slehernikom v ZDA se to ne zdi tako grozno. Ker vsi sem pa tja mislimo stvari, ki so, če bi jih izrekli, nesprejemljive, celo grozne. A slehernik se zato že pred sabo nekoliko slabo počuti, Trump pa ne. Trump govori, česar si večina ne drzne niti misliti, vseeno pa sleherniku malce odleže, ko to izreče kdo drug.