• Monika Weiss

    9. 8. 2024  |  Mladina 32  |  Politika

    Kaj so proizvajalci streliva in mešetarji z njim želeli od ministra Hana

    Konec julija se je na ministrstvu za gospodarstvo zglasilo več predstavnikov naše vojaške (formalno obrambne) industrije, konkretneje predstavniki šentjernejskih podjetij Arex in D Partner.

  • Luka Volk

    9. 8. 2024  |  Mladina 32  |  Politika

    »Avtov ne damo!« / Nove manipulacije, s katerimi NSi svari pred zelenim prehodom

    Nova Slovenija je prejšnji mesec na družbenih omrežjih objavila, da naj bi vlada Roberta Goloba uvajala »nove norosti«, ki sodijo k zelenemu prehodu, tokrat omejitev hitrosti v naseljih na 30 km/h, odpravo pravice do parkiranja za zaposlene in takso za vstop v Maribor in Ljubljano. Sklicevala se je na osnutek posodobljenega nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN), strategije, kako doseči ogljično nevtralnost, ki so jo morale države članice EU pripraviti in sprejeti že pred časom, zdaj pa v vladi pripravljajo posodobitve.

  • Matic Gorenc

    9. 8. 2024  |  Mladina 32  |  Politika

    Pridi nocoj na referendum

    Magnificov koncert v Tivoliju (konkretneje novela odloka o krajinskem parku Tivoli) je del lokalne politike in civilne družbe spodbudil k zbiranju podpisov za občinski referendum. Če bo zbranih nekaj več kot 11 tisoč podpisov ljubljanskih občanov, bo to prvi referendum te vrste v glavnem mestu po osamosvojitvi.

  • Prestrašeni inšpektorji

    Ko je bilo konec novembra lani s kmetije Možgan v Leskovcu pri Krškem odvzetih 24 glav živine, ki je živela na prostem v blatni kotanji, je bilo mogoče slutiti, da se zgodba ne bo končala tam in tedaj, kot je to pri odvzemih trpečih rejnih ali pa hišnih živali v navadi. Da je v ozadju večji načrt in višji cilji, je bilo jasno, ko so se ravno v tem primeru na noge dvignile kmečke interesne organizacije – Sindikat kmetov Slovenije, Kmetijsko-gozdarska zbornica – ter politične stranke z desnice in navsezadnje, ko je zastopanje kmeta prevzel sam osebni odvetnik Janeza Janše, Franci Matoz. Zdaj, dobrega pol leta kasneje, je jasno, da jim je načrt – ohromitev inšpekcijskega nadzora za dobrobit živali – uspel.

  • Jure Trampuš

    9. 8. 2024  |  Mladina 32  |  Politika

    Kot kaže, bo Tomaž Vesel brez posebnih težav postal evropski komisar

    Ko tole pišemo, še ne vemo, kako se je v četrtek odločil parlamentarni odbor za evropske zadeve, smo pa lahko prepričani, da je podprl kandidaturo Tomaža Vesela za novega evropskega komisarja. Že pred dnevi ga je potrdila vlada, zdaj tudi parlament, pri čemer mnenje poslancev ni zavezujoče. Konec avgusta Vesela čaka še pogovor z Ursulo von der Leyen in potem končna – če se bodo evropske zvezde vrtele v pravo smer – potrditev pred evropskim parlamentom. Vesel naj bi po Janezu Potočniku, Violeti Bulc in Janezu Lenarčiču postal četrti slovenski komisar. Ima visoke cilje. Napovedal je, da ga zanimajo področja proračuna, administracije in širitve EU, da pa je odprt tudi za kaj drugega. Kateri resor bo vodil, če ga sploh bo, bo najprej pretehtala predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen.

  • Jure Trampuš

    9. 8. 2024  |  Mladina 32  |  Politika

    Vrača se Karl Erjavec

    Tam pod Vršičem, pri Ruski kapelici, kjer stoji kostnica ruskih vojakov, ki so med prvo svetovno vojno umrli med gradnjo ceste čez prelaz, sredi poletja že desetletja poteka pietetni dogodek, komemorativna slovesnost v spomin na umrle, ki pa je hkrati veliko več kot le polaganje vencev, poslušanje govorov in prižiganje sveč.

  • Franco Juri

    8. 8. 2024  |  Politika

    Slovenska podpora / Kamala vs. Donald

  • STA

    7. 8. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / PROSTAŠTVO

    V petek izide nova Mladina! V 32. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 9. avgusta, opozarjamo, da so nekateri politiki prepričani, da celo njihov drek diši. Ilustracijo na naslovnici je ustvaril nagrajenec Prešernovega sklada in Mladinin hišni karikaturist Tomaž Lavrič. 

  • STA

    6. 8. 2024  |  Politika

    Ruska vohuna sta dejala, da ju je v priporu v Ljubljani obiskoval pripadnik ruske obveščevalne službe

    Ruska vohuna, ki so ju prijeli v Sloveniji, sta po vrnitvi v Moskvo v intervjuju za rusko državno televizijo Rossija-1 TV med drugim dejala, da ju je v priporu v Ljubljani obiskoval pripadnik ruske obveščevalne službe. Slovenska vlada je za STA sporočila, da njunih navedb ne komentira.

  • Uredništvo

    5. 8. 2024  |  Politika

    Kakšno moč imajo ženske v slovenskem političnem prostoru?

    "Ženske imajo v slovenskem političnem prostoru še naprej bistveno večjo moč iz ozadja kot z deklariranih javnih pozicij, kjer so največkrat (razumljene kot) marionete, vselej v nevarnosti, da s piedestalov herojinj strmoglavijo med zanikrne vlačuge. Pametne ženske se zato redko odločajo za visoke politične funkcije. Hkrati je malo verjetno, da bi se dolga desetletja po pridobitvi volilne pravice množično odpovedovale političnemu vplivu, pač pa je mnogo verjetneje, da si politično soodločanje zagotavljajo z neformalnih in polformalnih položajev prek etabliranih moških. Za celovitejšo sliko omrežij vpliva in moči potemtakem ne bi smeli prezreti zakritih ženskih pozicij, ko analiziramo slovenski politični prostor."

  • Uredništvo

    4. 8. 2024  |  Politika

    »Normalni« konservativci in homofobi

    "Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi. In zelo resno je treba razmišljati o tem, kako skrajna desnica in skrajna levica prav zdaj skupaj prikrivata svojo pravo željo po tem, da se svet obrne na glavo, s tem, da kritizirata odprtje OI. Pravijo, da zato, ker so konservativci, a to je samo izgovor. V resnici so homofobi. Normalen konservativizem je spoštovanje družine, nasprotovanje splavu, ljubezen do domovine in spoštovanje sosedov. Nima zveze z agresivno nestrpnostjo do tistih, ki so v naši družbi drugačni. Ni presenetljivo, da je Putin marca letos LGBT skupnost razglasil ta teroristično skupino. Drugačni so v Rusiji v gulagu."

  • LV, STA

    2. 8. 2024  |  Politika

    »Podnebne spremembe niso naša prihodnost, ampak sedanjost«

    Minister za delo Luka Mesec podpira sindikat v prizadevanjih za izboljšanje pogojev dela poštnih delavcev v času vročine, zato je pozval Pošto Slovenije, da naslovi tveganja za zaposlene zaradi vročinskih valov. "Zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja je zakonska obveza za vse panoge in poklice," je poudaril.

  • Luka Volk

    2. 8. 2024  |  Mladina 31  |  Politika

    Plovba po medijskih vodah

    Več kot 300 dni. Toliko časa je bila Slovenska tiskovna agencija (STA) med mandatom prejšnje, Janševe vlade na zahtevo Uroša Urbanije, takratnega vodje vladnega urada za komuniciranje, brez financiranja. Pred stečajem jo je rešila donacijska akcija »Za obSTAnek«, s katero so državljani za obstanek STA zbrali približno četrt milijona evrov. To dogajanje je bilo eden od razlogov za sprejetje evropskega akta o svobodi medijev, ki državam članicam nalaga, da ponudnikom javnih medijskih storitev zagotovijo ustrezno in predvidljivo financiranje ter uredniško neodvisnost, in obenem razlog za pripravo novega zakona o STA.

  • Otroci invalidi

    Starši so se ločili, otroci so bili v varstvo in vzgojo dodeljeni materi, oče je moral materi oziroma otrokom plačevati preživnino, a ker ima eden od otrok posebne potrebe – pri treh letih je imel anevrizmo, zaradi česar je nepokreten, komunicira le z očmi in potrebuje 24-urno stalno oskrbo –, je plačevanje preživnine po sprejetem zakonu o socialnem vključevanju invalidov prevzela država. Pravično? Le na prvi pogled. Ustavni sodniki so presodili, da je bil ta prehod izpeljan neustavno, saj se je položaj takšnih otrok z njim dejansko poslabšal.

  • Kaj pa, če bi šlo zares?

    Na dan streljanja na eni izmed finskih osnovnih šol, 2. aprila letos, se je v komentarjih pod novico o tem streljanju na spletnem portalu 24ur pojavila grožnja, da se bo nekaj takega 10. aprila zgodilo tudi v slovenskih šolah. Policija je tedaj z načinom obveščanja šol in javnosti povzročila precejšnjo paniko in minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je tudi v intervjuju za Mladino pred mesecem priznal, da se je policija »do določene mere napačno odzvala. Zato smo se tudi takoj lotili spremembe protokola in prišli do t. i. semaforja obveščanja šol«. Minister je pod pritiskom javnosti tedaj odredil izredni strokovni nadzor. Ta je zdaj pokazal, da je bilo obveščanje strokovne in splošne javnosti še najmanjša težava.

  • Romi goljufajo, Nataša Pirc Musar pa optimizira?

    Pred dnevi je NSi vložila sveženj zakonskih sprememb, s katerimi želi med drugim »omejiti zlorabe instituta pomoči za brezposelne«. V bistvu gre za ponovno vložitev že na prvi pogled diskriminatornega svežnja zakonskih sprememb, ki ga je pred časom predlagalo 11 županj in županov občin iz jugovzhodne Slovenije, namenjen pa je izključno discipliniranju točno določene manjšine – romske. Sramotna pobuda, ki se ji je sedanja vlada domnevno odrekla, očitno dobiva nov zagon na najvišji politični ravni. Zdaj prihaja neposredno iz parlamentarne stranke. Pred časom je ob obisku romskega naselja o tem naklonjeno govorila celo predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je dejala, da »če ne gre s korenčkom, je treba tudi malo palice«, saj menda Romi »zelo dobro poznajo svoje pravice, svoje dolžnosti pa malo manj«. O čem sploh govorimo? In zakaj gre za hinavski odnos in dvojna merila?

  • LV, STA

    1. 8. 2024  |  Politika

    Alenka Bratušek / »Želela bi si, da bi stvari lahko šle hitreje«

    Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je leto dni po katastrofalnih poplavah pohvalila hitro vzpostavitev prevoznosti po v ujmi uničenih cestah. "Sledi faza obnov in rekonstrukcij, kar bo trajalo nekaj več časa, saj je treba projekte narediti ali nadgraditi tako, da bo cestna infrastruktura bolj odporna na vode," je dejala.

  • Uredništvo

    1. 8. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / KAMALA

    V petek izide nova Mladina! Na naslovnici 31. letošnje številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 2. avgusta, smo ovekovečili Kamalo Harris oziroma žensko, ki je položila Trumpa. Naslovno stran je oblikoval Dedi, v novi številki pa boste našli še veliko zanimivih, poglobljenih aktualnih vsebin!

  • STA

    31. 7. 2024  |  Politika

    Domnevna ruska vohuna v Sloveniji na sojenju priznala krivdo

    Domnevna ruska vohuna, ki so ju decembra 2022 priprli v Sloveniji, sta v tajnem sojenju pred okrožnim sodiščem v Ljubljani priznala krivdo, je danes poročal portal N1. Domnevna vohuna kazni najverjetneje ne bosta prestajala v Sloveniji in bi lahko bila del večje izmenjave zapornikov, ki bi vključevala tudi ameriškega novinarja Evana Gershkovicha.

  • STA

    31. 7. 2024  |  Politika

    Protikorupcijska komisija z novo vodjo nadaljuje postopek proti Golobu

    Namestniku predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Simonu Savskemu danes preneha mandat, s četrtkom ga bo nasledila Martina Divjak. Med prvimi nalogami jo čaka seznanitev s preventivnimi in operativnimi aktivnostmi ter poslovanjem KPK, pa tudi nadaljevanje postopka proti premierju Robertu Golobu, so za STA navedli na KPK.

  • STA

    30. 7. 2024  |  Politika

    Slovenija Venezuelo pozvala k transparentnosti volitev

    Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je po nedeljskih predsedniških volitvah, na katerih je uradno zmagal sedanji predsednik Nicolas Maduro, Venezuelo pozvala k transparentnosti volilnega procesa in spoštovanju volje ljudstva. Po Madurovi zmagi so v Venezueli sicer izbruhnili protesti, ki so terjali tudi smrtno žrtev.

  • 30. 7. 2024  |  Politika

    Vsi, ki v Ljubljani dobijo priložnost, so županovi »prijatelji«

    "Vsi, ki v Ljubljani dobijo priložnost, so županovi »prijatelji«. On je pač tak dober človek, prijatelj je z investitorji, prijatelj z Golobom, ki je javno ponižal Loredana Bešiča, da bi potolažil Jankovića, in čigar svobodnogibalna skupina v MOL mu v mestnem svetu brezsramno asistira. Prijatelj je s srbskim diktatorjem Vučićem in bosanskim kuharjem nove vojne Dodikom. Vsi se veselo objemajo, ena res lepa sloga."

  • Tomaž Lavrič

    29. 7. 2024  |  Politika

    Janez Janša / »Počakajmo še 15 let, mogoče se bo takrat celo Luka Mesec vpisal v SDS«

  • Milan Kučan / »Vojna je«

    Spodaj v celoti objavljamo govor nekdanjega predsednika republike Milana Kučana na spominski svečanosti v Podvelki. V njem govori o vojnah, med drugim pa spregovori tudi o aktualnih stališčih oziroma delovanjih predsednikov vlad Izraela in Madžarske.

  • STA

    29. 7. 2024  |  Politika

    Anketa / Koga bi volili, če bi bile volitve to nedeljo ...

    Podpora volivcev se vse bolj zgoščuje okoli največje vladne in opozicijske stranke, Gibanja Svoboda in SDS, kaže julijska anketa Mediane za POP TV. V vodstvu je še naprej SDS, ki je razliko do Gibanja Svoboda rahlo povečala. Na vrhu lestvice priljubljenosti politikov je predsednica republike Nataša Pirc Musar.

  • Pod žgočim soncem

    Po zadnjem poročilu Mednarodne organizacije dela (ILO) vsako leto zaradi izpostavljenosti vročini na delovnem mestu umre 19 tisoč delavcev. Kar 71 odstotkov naj bi jih bilo zadnja leta izpostavljenih nevarnostim zaradi pretirane vročine – leta 2000 je bil ta delež približno 65 odstotkov. Tudi v Sloveniji, kjer podnebne spremembe potekajo nadpovprečno hitro, je teh primerov vse več. To opažajo predvsem na inšpektoratu za delo. Leta 2022 so, sodeč po njihovem zadnjem poročilu, recimo opazili, da podjetja »večinoma nimajo opredeljenih primernih in učinkovitih ukrepov v primerih, ko temperatura delovnega okolja presega 28 stopinj Celzija«.

  • Monika Weiss

    26. 7. 2024  |  Mladina 30  |  Politika

    Spraševalka Jelka Godec

    Poslanka SDS Jelka Godec je zgolj v prvih treh tednih julija postavila 30 poslanskih vprašanj, v dobrih dveh letih od nastopa te vlade pa jih je spletno orodje Parlameter naštelo že 324. S tem je rekorderka med 90 poslankami in poslanci sedanjega sklica. Po Parlametru se z Jelko Godec lahko meri le njena strankarska kolegica Anja Bah Žibert s 311 vprašanji, nato pa ji s precejšnjim zaostankom sledijo strankarske kolegice in kolegi Karmen Furman, Andrej Kosi, Suzana Lep Šimenko, Alenka Helbl in Anton Šturbej.

  • Luka Volk

    26. 7. 2024  |  Mladina 30  |  Politika

    SDS / Naši »najmočnejši aduti«

    Novi evropski poslanec Branko Grims je s seboj v Bruselj odpeljal tudi dva pomočnika – Gašperja Pečarja in Žana Žalca. Prvi je v preteklosti že opravljal pripravništvo v evropskem parlamentu pri evropski poslanki Romani Tomc, čeprav je širši javnosti postal znan predvsem kot udeleženec afere »snegec«, ki jo je sprožil posnetek, na katerem so člani podmladka SDS uživali kokain, drugi pa je močno povezan z identitarnim gibanjem na Slovenskem.

  • Monika Weiss

    26. 7. 2024  |  Mladina 30  |  Politika

    Kdo se boji civilnega nadzora nad JEK 2?

    Premier Robert Golob in vlada že več kot pol leta ignorirata številne zahteve nevladnih organizacij, da bi se v delovno skupino za koordinacijo pripravljalnih aktivnosti pri projektu JEK 2 vključili predstavniki okoljskih in drugih organizacij ter bi se vsaj tako vzpostavil javni civilni nadzor projekta. V skupini, ki jo vodi državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Danijel Levičar, so zdaj le predstavniki ministrstev, uprave za jedrsko varnost ter vodilni Gen energije, Elesa in Nuklearne elektrarne Krško.

  • Monika Weiss

    26. 7. 2024  |  Mladina 30  |  Politika

    Jedrska kampanja se je že začela

    Referendum o drugem bloku krške nuklearke (JEK 2) je politično dogovorjen in napovedan za november, točen datum pa še ni znan. Državna družba Gen energija, ki je pristojna za pripravo projekta nove nuklearke, pa je v zadnjih mesecih sprožila že vrsto aktivnosti, s katerimi promovira projekt. Ena od njih so »road showi« oziroma terenske predstavitve projekta po različnih krajih po vsej Sloveniji. Že maja so odprli posebno spletno stran, tudi promocijski videi so se začeli že pojavljati na več kanalih YouTube, z nedavnim zakupom medijskega prostora pa je postalo jasno, da bodo zgolj za promocijske vsebine v medijih namenili 854.000 evrov. Da so se promocijske aktivnosti v mesecih pred napovedanim referendumom močno okrepile, seveda ni naključje. A formalno naj bi Gen energija pripravila projekt in pregledala njegovo smotrnost, ne pa zgolj brez zadržkov in z neomejenimi sredstvi navijala za projekt, za katerega je že zdaj jasno, da bi lahko brez upoštevanja stroškov financiranja presegel 15 milijard evrov. Je za tem odločitev vlade? Se je vlada neformalno odločila, da naloži družbi, naj izvaja to okrepljeno kampanjo?