-
29. 12. 2024 | Politika
Minister Mesec / »Ves denar, ki bo zbran z nepremičninskim davkom, bo šel za razbremenitev dela«
"Pri nas praktično celotno socialno državo, od pokojnin do zdravstva in tako naprej, plačujemo tisti, ki smo zaposleni in zato plačujemo davke in prispevke. S tem davkom želimo nasloviti predvsem teh zgornjih 10 odstotkov lastnikov premoženja, nepremičnin v Sloveniji, da bodo stanovanja aktivirali, jih dali v najem, hkrati pa plačali ustrezne davke in da z zajemom lahko razbremenimo delo. Ves denar, ki bo zbran z nepremičninskim davkom, bo šel za razbremenitev dela."
-
27. 12. 2024 | Politika
»Ljudje, ki mislijo, da politika ni etična, nimajo kaj iskati v politiki«
"To je vsekakor točno, saj drugače so volitve brez pravega smisla. Razumem politiko ali ljudi, ki se ukvarjajo s politiko, kot ljudi, ki so sposobni nositi odgovornost, ki jo prevzamejo takrat, ko so na neko funkcijo ali na neki položaj izvoljeni. Ker je za to izvolitvijo veliko zaupanje ljudi, ki jih predstavljaš, se njihovim pričakovanjem ne smeš izneveriti. Z oblastjo je povezano vprašanje osebne integritete ali osebnih moralnih vrednot, etike, ki jo človek s sabo prinaša. Dostikrat se sliši, da v politiki ni etike. Ljudje, ki mislijo, da politika ni etična, nimajo kaj iskati v politiki. Politika je še kako etično delovanje, če politiko razumeš kot odgovornost. Človek, ki se odloči za politiko, mora imeti nekaj strasti, to ga mora veseliti in pritegniti. Ampak veselje nad oblastjo ne sme pretehtati nad odgovornostjo."
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Politika
Dva milijona evrov za spomenik slovenski osamosvojitvi
Vlada je v prvi polovici meseca potrdila natečajno nalogo za postavitev spomenika slovenski osamosvojitvi na ljubljanskem Trgu republike, ki jo je pripravil Zavod za prostorsko inovativnost Afront. Vrednost projekta ureditve območja s spomenikom znaša dva milijona evrov. Ministrstvo za obrambo, ki bdi nad projektom, bo zdaj v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije razpisalo in izpeljalo mednarodni natečaj, da pridobi najprimernejšo rešitev za postavitev spomenika.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Politika Za naročnike
Vlada je ta teden sprejela izhodišča za nov nepremičninski – bolje rečeno stanovanjski – davek. Če in ko bo ta sprejet, bo zadeval le najpremožnejših 20 odstotkov lastnikov nepremičnin. Če se bodo uresničile sedanje želje koalicijskih strank, bo davek določen v višini do največ 1,45 odstotka od Gursove vrednosti nepremičnin, iz nove obdavčitve bodo izvzete nepremičnine, v katerih občani bivajo, pri tistih, ki jih oddajajo v najem, pa naj bi se davek za najem odbil od davka na nepremičnine. Takšnih nepremičnin je več kot 75 odstotkov. To pomeni, da bo to davek na prazna stanovanja, davek na luksuz, davek na špekulativne nakupe nepremičnin. A čeprav bo ukrep zadel manjšino, utegnejo biti učinki ogromni.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Politika
Zlom zelene politike / Leto, ko sta zmagala populizem in politika zastraševanja
Če zapišemo, da je leto, ki se izteka, leto vročinskih rekordov, naša ugotovitev ni povsem natančna. Tudi leto pred tem in še leto poprej je bilo tako. Ozračje se segreva in jasno je, da so za to krivi toplogredni plini. Tisti, ki jih ustvarja človeštvo. Skrajni čas je, da se začne revolucija, paradigmatske spremembe v načinu življenja. Dokazi so tukaj, posledice vidimo vsak dan.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Politika Za naročnike
Po dveh letih čakanja in ugibanja (ter tudi nekaj medijske histerije), vse odkar je Anže Logar po predsedniških volitvah zatrdil, da smo se znašli na »začetku nečesa velikega«, je vendarle prispel. Kot bi končno prispel Godot v Čakajoč Godota. Logar, ki je politično kariero dolgih 25 let gradil pod Janezom Janšo, je novembra ustanovil svojo stranko, Demokrate. In čeprav je prej dolgo zasedal visoke položaje v stranki, ki prisega na znano formulo divide et impera, zdaj stavi na – sodelovanje.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Politika
Janez Janša je po slabem desetletju spet nagovoril ljudstvo pred sodiščem. Konec je, je rekel. Ko znova prevzame oblast, bo njegov bes najprej občutilo sodstvo in »reforme ne bodo dovolj, to zgradbo bo treba postaviti na novo«. Zdelo se je, da misli resno. »Mafija je preblaga beseda za njih, ker mafija spoštuje neka pravila, tukaj ni nobenih pravil. Če slovenskemu krivosodju rečete mafija, žalite mafijo,« pravi večkratni predsednik vlade, slovenski politik z najdaljšim stažem, nekdanji komunist, zdaj že 32. leto predsednik SDS.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Politika Za naročnike
Socialdemokrati so imeli po aferi s sodno stavbo na Litijski cesti priložnost znova premisliti smer, v katero je stranko popeljal že njen bivši predsednik Borut Pahor, bolj ali manj slepo pa so jo v isto smeri vodili tudi vsi njegovi nasledniki. Smer pragmatizma, levičarstva, ki se malce ozira čez desno ramo. Zdaj naj bi bilo vse drugače! Afera je stranko pretresla do obisti, treba se je bilo pogledati v ogledalo in premisliti, kako naprej. Tako so vsaj govorili. In del članstva je mislil smrtno resno.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Politika Za naročnike
Od krize do krizice in naprej v ekstazo
Zdravstvo razpada. In to že leta. Zdravniki še naprej stavkajo in razmere so seveda kritične. Ampak ostajamo optimisti: ja, imamo krizo z družinskimi zdravniki, vendar jih toliko, kot smo jih imeli letos, nismo imeli še nikoli. Oglejmo si številke. Leta 2005 smo imeli 774 zdravnikov splošne medicine ali družinske medicine, letos jih je skupaj s specializanti že 1490. Zdravniki so letos stavkali zaradi nevzdržnih razmer, najbolj so se pritoževali anesteziologi in radiologi. Ampak v državi še nikoli nismo imeli toliko radiologov. Imamo jih dvakrat več kot pred 20 leti. In anesteziologov? Leta 2005 smo jih imeli v državi 256, letos več kot 480. In podobno je s storitvami, te strmo rastejo.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Politika Za naročnike
Kot odgovor na uničenje, ubijanje, genocid, ki se dogaja v palestinski Gazi – ubitih je bilo več kot 44.000 ljudi, od tega večina otrok in žensk –, so nekatere države letos sramežljivo potegnile odločne poteze in priznale Palestino. Državo, ki obstaja le na papirju, v resolucijah in političnih dogovorih, v resnici je ni, je razdeljena, požgana, razrušena, razseljena, polna trupel, trpljenja preživelih. Izrael se požvižga na mednarodno pravo, generalnega sekretarja OZN Antonia Guterresa je razglasil za persono non grata, proces, ki ga je zoper njega začelo Mednarodno kazensko sodišče in zahtevo tožilca Karima Khana o aretaciji Benjamina Netanjahuja ter nekdanjega izraelskega obrambnega ministra Joava Galanta, pa je označil za antisemitizem. To, da je tožilec enako zahteval za tri voditelje Hamasa, je bila za Izrael še ena žalitev več.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Politika Za naročnike
Novinar Tarče: »Niso vam torej rekli, da bi to, kar ste naknadno potem tudi storili, pomenilo izigravanje volje ljudstva?« Nataša Avšič Bogovič (Gibanje Svoboda): »Veste kaj, v tistih dneh je bilo marsikaj rečenega …« To je delček sprenevedanja poslanke v oktobrski oddaji Tarča mesece za tem, ko so se poslanci vseh barv na srečanjih mimo javnosti dogovarjali in dogovorili, kako zakoličiti projekt JEK 2 pred referendumom in ne glede na voljo ljudi. Že maja letos so poslanci Svobode, SDS, SD in NSi (proti je bila Levica) složno sprejeli resolucijo o dolgoročni miroljubni rabi jedrske energije v Sloveniji, s katero so JEK 2 inavgurirali v energetski objekt, ki »bo v prihodnosti strateškega pomena za dolgoročno in zanesljivo oskrbo Republike Slovenije z električno energijo«. Poslanci so se odločili, da bomo imeli JEK 2, nato pa so nameravali volivke in volivce vprašati, ali bi imeli JEK 2. Da je tak vrstni red neprimeren, nemara celo zakonsko sporen, so bili jasno opozorjeni, je razkrila Tarča.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Politika Za naročnike
Ob koncu leta se lahko vlada pohvali z ničelno inflacijo in javnim dolgom, ki je nižji od povprečja evroskupine. Z rekordnimi naložbami v razvoj. Z rekordnimi vložki v znanost (pol milijarde). S še višjimi plačami in nizko brezposelnostjo (ter 8,8-odstotnim zvišanjem pokojnin). Z zagonom stanovanjske politike (100 milijonov na leto). Z rekordnimi vlaganji v železnice (2,3 milijarde v naslednjih dveh letih) in ceste (v enem letu 420 milijonov). Z rekordnim 2,5-milijardnim vložkom v izobraževanje in šport. Državnih štipendij je letos trikrat več, šolska prehrana je kakovostnejša. Ne le zdravstveno, dobili smo tudi šolsko reformo s prenovo učnih načrtov vred. Plačna reforma pa je po zgolj dveh letih končana. Vlada pravi, da smo zaradi tega srečnejši in bolj zadovoljni. S 54. mesta na lestvici indeksa svobode medijev smo napredovali na 42. mesto, Slovenija pa se je letos uvrstila med 10 najvarnejših držav na svetu.
-
27. 12. 2024 | Mladina 52 | Politika Za naročnike
Pred natančno dvema letoma je Nataša Pirc Musar stisnila roko Borutu Pahorju in stopila v predsedniško palačo. Dve leti je dovolj dolga doba tudi za novega politika, čas uvajanja in negotovosti je minil. In v dveh letih je postalo jasno, da je Nataša Pirc Musar res drugačna od svojega predhodnika. Kritizira vlado, kritizira tudi opozicijo, zagovarja tisto politiko, tiste vrednote, za katere je prepričana, da so prave. Zdi se, da bi imela rada več politične moči, a kot pravnica ve, kakšne so njene ustavne omejitve.
-
26. 12. 2024 | Politika
»Po 34 letih je primeren čas, da se plebiscit ustrezno historizira«
"O plebiscitu in plebiscitni enotnosti je v slovenski politiki, pa tudi v javnosti precej govora. Plebiscit se omenja tudi v številnih delih o razpadu Jugoslavije in osamosvojitvi Slovenije, ampak, kot sva z mentorjem, red. prof. dr. Gorazdom Bajcem, ugotavljala, preden sva zakoličila temo moje disertacije, da pravzaprav še ni nobenega znanstvenega dela, ki bi se s plebiscitom podrobneje ukvarjal. Poleg tega se ob prebiranju literature pred začetkom raziskave nisem mogel znebiti občutka, kot da je plebiscit na neki način padel z neba, prišel iz nič. Treba je povedati, da so bili pogovori o tem, da bi prebivalstvo Republike Slovenije neposredno odločalo o pomembnih političnih vprašanjih, prisotni že prej, na primer ideja, da bi na referendumu potrjevali zvezne ustavne amandmaje, ki so bili sprejeti leta 1988, pa potem amandmaje k slovenski ustavi leta 1989, januarja 1990 pa je Demosova Deklaracija o slovenski samoodločbi predvidevala izvedbo referenduma tako o novi slovenski ustavi kot o posebnem plebiscitu o slovenski samostojnosti ipd. Mogoče velja omeniti tudi, da je recimo Milan Kučan proti koncu oktobra 1990 nekajkrat dejal, da bo morala Slovenija enkrat v prihodnosti izvesti svoj plebiscit. Tako da teh omemb ljudske participacije je bilo več. Mislim, da je po 34 letih primeren čas, da se dogodek, kot je plebiscit, ustrezno historizira."
-
24. 12. 2024 | Politika
Janez Janša / »Lažejo nam. Lažejo hitreje, kot govorijo.«
Zadnje mesece poskuša Janez Janša mobilizirati ljudske množice z zelo neposrednimi uličnimi nagovori. Tokratna mobilizacija je po ambiciji precej širša od dogajanja: za izhodišče jemlje sodne postopke proti sebi v zadevi Trenta, ki potekajo pred celjskim sodiščem, kjer se po novem vrstijo množični shodi njemu v podporo pod krinko upora zoper »krivosodje«. Tak propagandističen ideologem je v želji po demontaži slovenskega sodstva skoval že dolgo nazaj in nič od tega, kar spremljamo, ni zares novo.
-
24. 12. 2024 | Politika
Marta Kos / »Na nek način se s širitvijo vračamo h koreninam«
"Na nek način se s širitvijo v današnjem obdobju, ki je drugačno kot je bilo v preteklosti, vračamo h koreninam, zaradi katerih je Evropska unija sploh nastala. Evropska unija je nastala zaradi zagotavljanja miru, svobode, blaginje in danes lahko seveda dodamo tudi še poseben, še poseben vidik varnosti."
-
24. 12. 2024 | Politika
Robert Golob / »Slovenija je eden redkih otokov, kjer populizem še ni prevzel pomembnih institucij«
"EU je precej razdeljena. Ta razdeljenost je povezana tudi z vzponom populizmov v Evropi. Slovenija je v tem trenutku eden redkih otokov, kjer populizem še ni prevzel pomembnih institucij ali funkcij pri upravljanju države. Ta primer smo imeli pred dvema letoma, ampak danes, če pogledate našo okolico, boste ugotovili, da je populizem v izrazitem vzponu. Tudi zaradi tega je toliko neenotnosti v Evropski uniji, ker so populisti tisti, ki spodkopavajo zaupanje v vse institucije EU."
-
24. 12. 2024 | Politika
Nezakonito pridobljeno stanovanje
Oktobra letos je novinar Peter Petrovčič v članku pisal o tem, ko je nekdanji premier in dolgoletni predsednik SDS Janez Janša na družabnem omrežju X "razkril" (tokratni) načrt globoke države za preprečitev svojega (ponovnega) vzpona na oblast. Pomemben del širšega, zapletenega in večplastnega načrta, ki ga je v svojem slogu podrobno popisal, je po njegovem prepričanju njegova obsodba v zadevi Trenta.
-
24. 12. 2024 | Politika
R. Golob pri R. Pesek in R. Golob pri U. Slaku
Marca letos je Stanka Prodnik v komentarju pisala o nastopu predsednika vlade Roberta Goloba v obeh nacionalnih večernih informativnih oddajah, torej v Odmevih in oddaji 24ur zvečer. A tokrat je bilo še posebej zanimivo, ker sta bila – po naključju – v obeh oddajah voditelja konservativnih prepričanj, torej Rosvita Pesek na nacionalki, Uroš Slak pa na komercialki.
-
23. 12. 2024 | Politika
»Slovenija je varna država, a vseeno ni imuna na tovrstna kazniva dejanja«
Po nedavnem smrtonosnem napadu z nožem na eni od zagrebških osnovnih šol in napadu na božičnem sejmu v Magdeburgu je notranji minister Boštjan Poklukar danes poudaril, da je Slovenija varna država, a vseeno ni imuna na tovrstna kazniva dejanja. Ob tem je prebivalce pozval, da v prazničnih dneh praznujejo odgovorno, samozaščitno in varno.
-
22. 12. 2024 | Politika
Kdo v Sloveniji prejema največ kmetijskih subvencij?
Novembra letos je novinarka Monika Weiss v članku razkrila, katera podjetja iz kmetijsko-živilske panoge prejemajo največ subvencij iz evropske skupne kmetijske politike. Letos do konca oktobra so bila to podjetja Panvita (3,01 milijona evrov), PP-Agro (2,79 milijona evrov), Mlinotest (1,84 milijona evrov) in Ljutomerčan (1,76 milijona evrov).
-
20. 12. 2024 | Politika
"Ko tako iz leta v leto, od volitev do volitev in iz intervjuja v intervju poslušamo Tonina, se lahko čudimo samo eni stvari: kako lahko politik s tako neinteligentno zdravorazumskostjo, s takim pomanjkanjem analitičnega mišljenja in s takšno odsotnostjo talenta preživi toliko časa v politiki kot eden vodilnih, ne da bi vsaj za silo zamaskiral dejstvo, da mu gre samo za osebno kariero, osebno promocijo in osebno korist? Kako lahko prepriča toliko volilcev? Ne da bi povedal karkoli, s čimer bi jih lahko prepričal."
-
20. 12. 2024 | Politika
»Naša dolžnost in pravica je, da se povezujemo z enako mislečimi državami, ki ne želijo biti tiho«
"Naša dolžnost in pravica je, da se povezujemo z enako mislečimi državami, ki ne želijo biti tiho in biti postranska žrtev interesov velikih. Kot civilizacija še nismo opravili miselnega preskoka, v katerem bi mednarodno skupnost soustvarjali na podlagi vladavine mednarodnega prava, trajnostnega razvoja in varstva človekovih pravic."
-
20. 12. 2024 | Mladina 51 | Politika Za naročnike
Gradnja sežigalnice odpadkov v Ljubljani je eden od paradnih projektov župana Zorana Jankovića. Podpirajo ga tudi svetniki Gibanja Svoboda, ki so decembra 2022 z Jankovićevo listo podpisali koalicijski sporazum. Da se sežigalnice »posebej veseli«, je Janković pred dnevi omenil v intervjuju za Slovensko tiskovno agencijo – po zadnjih ocenah naj bi na leto v njej sežgali do 140 tisoč ton odpadkov, to je v povprečju več kot 383 ton na dan. Ker mora objekt vendarle prestati okoljsko presojo, saj je zrak v kotlinski in neprevetreni Ljubljani že zdaj neustrezen, smo občino vprašali, zakaj župan prejudicira izid presoje in javno govori, da bo v mestu postavil sežigalnico. Odgovorili so, da župan »popolnoma verjame in zaupa v projekt«.
-
20. 12. 2024 | Mladina 51 | Politika
Komaj se je Slovenija zavezala, da bo do leta 2030 za obrambo namenila dva odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), je Mark Rutte, novi generalni sekretar zveze Nato, ki je položaj zasedel oktobra, že napovedal, da to ne bo dovolj. Ne, famozna »dva odstotka«, ki ju je od članic dolgo zahteval Nato, zaradi novih razmer v svetu nista več dovolj – Rutte pravi, da bi morale države članice za obrambo nameniti dosti več, denimo vsaj tri odstotke BDP, in se vrniti na raven vojaških izdatkov iz časa hladne vojne.
-
20. 12. 2024 | Mladina 51 | Politika Za naročnike
Dogajanje v državnem zboru je bilo te dni zaznamovano s pravljicami. Poslanec SDS Andrej Hoivik je že prejšnji konec tedna v hram demokracije prinesel zaloge nove Janševe knjige Budnica in jo med izredno sejo državnega zbora nastavljal kameram. Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič mu je za to izrekla dva opomina, češ da je šlo za nedopustno oglaševanje knjige prvaka opozicije, in varnostni službi naročila, naj knjigo zaseže.
-
20. 12. 2024 | Mladina 51 | Politika Za naročnike
»To so ljudje, ki lahko postavijo ali odstavijo generalnega direktorja policije,« je bil neposreden naš sogovornik, ko je govoril o policistih, ki varujejo slovenske politike. A čeprav se zdijo besede pretirane, je v njih kar nekaj resnice. Ti telesni stražarji funkcionarjev namreč poznajo podrobnosti iz življenja marsikaterega politika. In to so tudi ljudje, ki so zakuhali prvo afero vladi Roberta Goloba. Zaradi napak pri varovanju Goloba in uhajanja zelo osebnih podatkov o premieru je že nekaj mesecev po imenovanju vlade prišlo do razdora znotraj stranke Gibanje Svoboda, na vrhuncu pa kar do odstopa notranje ministrice Tatjane Bobnar in menjave generalnega direktorja policije Boštjana Lindava, zoper premiera Goloba pa zato še vedno teče kazenski postopek. In prav ti policisti so spet osrednje osebe v sedanji aferi, ki je nastala ob nesoglasjih o varovanju tožilke Mateje Gončin, ki vodi pregon Kavaškega klana, ene izmed najmočnejših kriminalnih združb v Evropi. Zakaj se torej to dogaja in zakaj imajo lahko telesni stražarji javnih osebnosti tako moč?
-
20. 12. 2024 | Mladina 51 | Politika Za naročnike
Krčenje brezplačne pravne pomoči?
Lojze N. je od svojega delodajalca junija lani prejel izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi. Seveda je to njega in njegovo družino nemudoma pahnilo v finančno stisko, ni si mogel privoščiti odvetnika. A Slovenija ima za take primere sistem pomoči: gre za brezplačno pravno pomoč, ki je namenjena prav ljudem v taki stiski. Z odobreno brezplačno pravno pomočjo je prišel do odvetnika, v sodnem postopku, ki je sledil, pa je sodišče potrdilo, da je bila odpoved nezakonita, delodajalcu pa je naložilo izplačilo nadomestil plač in poravnavo socialnih prispevkov za čas do zakonite odpovedi. To je le eden od primerov s področja delovnega prava, ki kaže, kako pomemben je institut brezplačne pravne pomoči za ljudi, ki so finančno šibkejši. Vendar pa ima ta sistem, namenjen finančno in socialno šibkim, v praksi številne težave, nekateri prebivalci, ki te pomoči ne rabijo, ga tudi zlorabljajo.
-
18. 12. 2024 | Politika
Žan Mahnič / »Zavezan sem etičnemu kodeksu slovenskih lovcev«
-
18. 12. 2024 | Politika
Naslovnica nove Mladine / TELESNI STRAŽAR
V petek izide nova Mladina! V 51. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 20. decembra, razkrivamo zgodbo o policistih, ki »vedo vse o vseh« in si lahko kaj hitro svoje delo predstavljajo čisto preveč po domače. Naslovnico je oblikovala Varnostna služba.