• Uredništvo

    10. 7. 2024  |  Politika

    Marjan Šarec / »Rusijo je treba ustaviti«

    Obrambni minister Marjan Šarec bo z ustanovno sejo Evropskega parlamenta nastopil mandat evropskega poslanca, ministrska funkcija pa mu bo prenehala. Te dni se še s polnimi pooblastili mudi na vrhu zveze Nato v Washingtonu. Najpomembnejša tema vrha severnoatlantskega zavezništva bo pomoč Ukrajini. O tem, da je Putinova vojska napadla civilne cilje in poškodovala tudi otroško bolnišnico v Kijevu, je Šarec za oddajo Odmevi na TV Slovenija, dejal: "Ti napadi na ukrajinske cilje samo še potrjujejo to, kar ves čas govorimo: da je Rusijo treba ustaviti in da to, da trpi civilno prebivalstvo, ne vodi nikamor."

  • STA

    10. 7. 2024  |  Politika

    Robert Golob / »Velikost in moč države nista pomembni«

    Premier Robert Golob, ki se v Washingtonu udeležuje vrha zveze Nato, je v torek na sprejemu za slovenske in ameriške predstavnike na veleposlaništvu izpostavil pomen deljenja skupnih ciljev, kot sta blaginja in demokracija, pri čemer pa da velikost in moč države nista pomembni.

  • STA

    10. 7. 2024  |  Politika

    Tanja Fajon / »Več žensk pomeni več miru«

    Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon se je v torek v Washingtonu udeležila okrogle mize na temo žensk, miru in varnosti v severnoatlantskem zavezništvu, ki ga je državni sekretar ZDA Antony Blinken gostil pred vrhom ob 75. obletnici zveze Nato. Izpostavila je podporo Slovenije prenovljeni politiki Nata na tem področju.

  • Uredništvo

    9. 7. 2024  |  Politika

    »Enkrat ulica, vedno ulica! Enkrat uličar, vedno uličar!«

    "Ulica je čudna stvar! Sam sem velik del otroštva (ko nisem bil na igrišču) preživel na ulici! In ta me je naučila marsičesa! Tudi stvari, ki mi jih šola ni mogla dati! Samostojnost, borba za "preživetje", logično razmišljanje in vztrajnost pri zagovarjanju pravice do svojega mnenja, so samo nekatere od njih! Ulice nima nihče pravice podcenjevati, se iz nje norčevati ali je dajati v nič! Ne glede na osebni status ali položaj! In ne pozabimo, da je ulica vrgla tako francoskega kralja kot ruskega carja! In če sem zaradi svojega mnenja (ki ga javno povem) uličar, sem na to iskreno ponosen! Enkrat ulica, vedno ulica! Enkrat uličar, vedno uličar!"

  • STA

    9. 7. 2024  |  Politika

    Korupcijska tveganja v procesih javnega naročanja v zdravstvu

    Ob informacijah, da bo pomemben del nalog pri izvedbi večjega števila javnih naročil v največjem javnem zdravstvenem zavodu v državi prenesen na zunanje izvajalce, Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) ponovno opozarja na korupcijska tveganja, ki se ob takšnem pristopu pojavljajo.

  • STA

    9. 7. 2024  |  Politika

    Stanovanjski zakon, ki naj bi uredil najem denacionaliziranih stanovanj

    Predlogu novele stanovanjskega zakona, ki naj bi uredila najem denacionaliziranih stanovanj, povečala kreditiranje gradnje javnih stanovanj in uvedla tričlansko upravo v SSRS, je napovedana podpora koalicije. Opozicija pa je proti, češ da bo zakon glede denacionaliziranih stanovanj še naprej neustaven, SSRS pa da ne potrebuje širitve uprave.

  • Uredništvo

    9. 7. 2024  |  Politika

    »Zagotovo bi bilo ceneje, če bi naenkrat gradili dvotirno progo«

    Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je v oddaji Odmevi na TV Slovenija spregovorila o drugem tiru, ki smo ga v Sloveniji pričeli graditi leta 2021. Po petih letih, ko naj bi bil končan, se bo začela gradnja drugega drugega tira, ki naj bi trajala prav tako od štiri do pet let. To pomeni, da bomo desetletje gradili 30 kilometrov dveh tirov.

  • STA

    8. 7. 2024  |  Politika

    Golob / »Z nakupom sodne stavbe na Litijski je bilo marsikaj narobe«

    Z nakupom sodne stavbe na Litijski je bilo marsikaj narobe, prav tako je že imel politične posledice v vladi in v koalicijskih strankah, je v odgovoru na vprašanji opozicijskih poslancev v zvezi s tem nakupom v DZ poudaril premier Robert Golob. Premier ne dvomi, da bo ministrstvo za finance znalo pojasnili očitke v zvezi z nakupom.

  • Uredništvo

    8. 7. 2024  |  Politika

    Kaj so razlogi za plimo glasov za stranke desnega populizma?

    "Rekla bi, da so razlogi za plimo glasov za stranke desnega populizma povsod po Evropi podobni: padec življenjskega standarda, obljube o zaostritvi pravil za priseljevanje in v kontekstu Evropske unije, strah pred premočno roko Bruslja. Zdaj je zaradi volitev v ospredju Francija, a ni osamljena. Alternativa za Nemčijo je bilo na evropskih volitvah druga, pred vladajočo stranko nemškega kanclerja Olafa Scholza, na Nizozemskem je ta teden prisegla vlada z najmočnejšo skrajno desno Stranko za svobodo Geerta Wildersa. Glas desnega evropskega populizma se je na nedavnih evropskih volitvah samo še okrepil in moč Nacionalnega zbora je le eno poglavje te širše evropske zgodbe."

  • 8. 7. 2024  |  Politika

    »Levica je nastopila kot stranka, ki v prostor prinaša svežino«

    Matija Kovač je eden izmed mlajših županov v Sloveniji (rojen je leta 1989). V politiko je zašel, kot pravi, po naključju, generacijski krog, ki mu pripada, je razmišljal, kaj narediti s Celjem. Na zadnjih lokalnih volitvah je v drugem krogu malce presenetljivo ugnal večnega župana Celja Bojana Šrota in se znašel pred navidezno nerešljivim problemom. Kandidiral je brez svoje liste, kar pomeni, da v mestnem svetu nima svojih ljudi. A to ga ne moti, delujemo pogovorno, pravi, odgovornosti in naloge mestnega sveta in župana so različne in razporejene. Ne želi si preveč moči. Kar je v slovenski politiki nekaj res redkega.

  • Uredništvo

    5. 7. 2024  |  Politika

    »Volilci tako v Franciji kot v drugih državah skrajno desnico podpirajo zato, ker te še niso videli na oblasti«

    "Volilci tako v Franciji kot v drugih državah skrajno desnico podpirajo zato, ker te še niso videli na oblasti. Ker nad njo v novejši zgodovini še niso bili razočarani. Na starejšo zgodovino pa so že pozabili. V novejši zgodovini jim že desetletja vlada takšna ali drugačna verzija sredinske politike. Ki ni ne leva. Ne desna."

  • Magnifico v Tivoliju / Nesprejemljiva igra moči

    Na seji mestnih svetnikov in svetnic Mestne občine Ljubljana se je v ponedeljek po hitrem postopku obravnaval »Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib«, s katerim naj bi pravno omogočili izvedbo »nepozabnega koncerta« glasbenika Magnifica na tej lokaciji, konkretneje na »sankališču« v parku Tivoli.

  • Matic Gorenc

    5. 7. 2024  |  Mladina 27  |  Politika

    Še ena neresnična zgodba o nasilju migrantov v Ljubljani

    Potem ko je policija ugotovila, da se posilstvo, ki je aktiviralo neonacistične člane skupine SOS, v resnici ni zgodilo, je zdaj uradno potrdila še, da incidenta na mestnem avtobusu, kjer naj bi bil Maročan nadlegoval in poškodoval osnovnošolke, ni bilo. Nobeden izmed medijev in oseb, ki so zgodbo uporabili za zbujanje strahu, se za to ni iskreno opravičil ali popravil napake.

  • Luka Volk

    5. 7. 2024  |  Mladina 27  |  Politika

    Dobri nameni, vendar vprašljiva izvedba

    Osnutek revizijskega poročila, ki ga je pripravilo računsko sodišče, ugotavlja nepravilnosti pri nakupu 13 tisoč računalnikov v vrednosti 6,5 milijona evrov – namenjeni naj bi bili izposoji najranljivejšim skupinam –, ki ga je že pred časom opravilo ministrstvo za digitalno preobrazbo. Ministrstvo naj bi se bilo za nakup odločilo brez predhodne opredelitve dejanskih potreb, prav tako ni moglo ustrezno definirati tehničnih specifikacij, navaja poročilo, nakup tako ni bil opravljen v skladu z načeli učinkovitosti in gospodarnosti.

  • Borut Mekina

    5. 7. 2024  |  Mladina 27  |  Politika

    SD se vrača na stare tirnice

    Za plevel je to dobra novica: kaj se bo zgodilo s stavbo na Litijski, še ni jasno – in verjetno še vsaj nekaj let ne bo. Ministrstvo za pravosodje je stavbo prevzelo, jo zavarovalo in zaplombiralo, okolico so očistili igel, zdaj iščejo denar za sanacijo strehe, ki pušča. Ampak to bo bolj začasna rešitev. Kaj ali kdo bo tam bival ali delal, ni še nikomur jasno. Uradno je stavba v lasti Republike Slovenije, z njo pa upravlja ministrstvo za pravosodje; verjetno bo v naslednjem koraku ustanovljena delovna skupina, ki bo morala najti neko rešitev. Za zdaj so mogoči prav vsi scenariji; nekateri odgovorni za projekt, s katerimi smo govorili, zagovarjajo celo rušitev obstoječega objekta. A v vsakem primeru bo postopek dolgotrajen. Potem ko bodo vpleteni dobili neko idejo, kaj naj bi tam kdo počel, bo iz tega nastala investicijska dokumentacija, na podlagi investicijske dokumentacije pa bo nekoč v prihodnosti ministrstvo za pravosodje – ali katero drugo – lahko v napovedi proračuna rezerviralo denar.

  • Fašizem / Ste ga že kaj pogrešali?

    Leta 2002 se je na francoskih predsedniških volitvah v drugi krog prebil Jean-Marie Le Pen, veliki vodja skrajno desne Nacionalne fronte, antisemit, slavilec kolaborantskega maršala Pétaina in zanikovalec holokavsta. Francija je bila šokirana. Evropa še bolj. Panika je bila brezmejna. Le Pen francoski predsednik? Bo predsednik svetovljanske Francije res postal fašist? Nepredstavljivo! Nemogoče! To se ne sme zgoditi!

  • Monika Weiss

    5. 7. 2024  |  Mladina 27  |  Politika

    Državno podjetje, strankarsko igrišče

    DRI, Družba za razvoj infrastrukture, je podjetje v stoodstotni državni lasti, ki zagotavlja inženirske storitve in je vključeno v največje, tudi milijardne infrastrukturne projekte države. A čeprav gre za izjemno pomembno in vplivno družbo, je drugače od drugih državnih podjetij, kot sta Dars in Slovenske železnice, precej manj na očeh javnosti; še najbolj je DRI znan kot zaposlovalec Aleša Hojsa, bivšega Janševega notranjega ministra in na zadnjih evropskih volitvah neuspešnega kandidata za evropskega poslanca. Nedavno končana revizija računskega sodišča kaže, da so vlade zadnja leta DRI upravljale negospodarno, brez skrbi za javni interes in brez upoštevanja dobrih korporativnih praks. Ali bo kdo odgovarjal, je zgolj retorično vprašanje, nihče namreč nima resne želje, da bi posegel v to nenavadno državno družbo.

  • STA

    4. 7. 2024  |  Politika

    »Stvari, ki jih Brščič govori, lahko imenujemo fašizem«

    Vrhovno sodišče je razveljavilo opomin, ki ga je minister za delo Luka Mesec dobil zaradi domnevne razžalitve predsednika stranke Domovinska liga Bernarda Brščiča. "Pritrdilo je mojim navedbam, da stvari, ki jih Brščič govori, lahko imenujemo fašizem," je po poročanju Dnevnika v sredo povedal Mesec.

  • STA

    4. 7. 2024  |  Politika

    RTV / Razveljavljena sodba o nezakoniti razrešitvi Graha Whatmougha

    Višje delovno in socialno sodišče je razveljavilo odločitev prvostopenjskega sodišča, da je svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) nezakonito razrešil Andreja Graha Whatmougha z mesta vršilca dolžnosti generalnega direktorja RTVS. Zadevo je sodišču prve stopnje vrnilo v novo sojenje, danes poroča časnik Delo.

  • Uredništvo

    3. 7. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / STE ME POGREŠALI?

    V petek izide nova Mladina! V 27. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 5. julija, opozarjamo, da se je vrnil evropski fašizem in se sprašujemo, zakaj ga ni nihče ustavil. Več o tem v naslovni temi, ki jo je napisal Marcel Štefančič, jr. Slednji v članku izpostavlja, da je fašizem postal sprejemljiv in dobil drugo priložnost, Evropska unija (EU) pa nima nobenih težav s fašističnimi vladami – le neoliberalizem morajo sprejeti. Naslovnico je ustvaril Ivian Kan Mujezinović.

  • Uredništvo

    3. 7. 2024  |  Politika

    »Janša lahko gre samo v smeri še večje nacifašizacije«

    "Ljubitelji 'uravnoteženosti' se pritožujejo, da pri nas ni prave konservativne stranke: upravičeno, saj je bilo v slovenski politični zgodovini kar nekaj nastavkov takšnih strank, ki so imele ideologijo, tekste in mislece. Po tridesetletnem uničevanju vsega in vsakogar, ki bi lahko ogrozil Janšo, ni v SDS niti ene osebe, ki bi imela moč in pogum kar koli spremeniti. Janša lahko gre samo v smeri še večje nacifašizacije. Ni daleč čas, ko bo država morala postaviti vprašanje skladnosti delovanja te stranke s parlamentarno demokracijo."

  • Uredništvo

    3. 7. 2024  |  Politika

    »S predsednico ne potujem veliko po svetu, letos sem bil le na eni od njenih osmih poti«

    Aleš Musar (1965) je vlogo soproga predsednice republike vzel z vso odgovornostjo. Ni tedna, ko ne bi sodeloval pri kakšnem dogodku. Čeprav je kemik po izobrazbi, ga zanima predvsem umetnost, arhitektura, in tudi drugi domači dosežki. Uradno je pri predsednici pristojen za promocijo slovenske kulturne dediščine. Pri tem je res s srcem, ko smo ga obiskali v predsedniški palači, nam je opisal ter razkazal umetnine in druge artefakte iz slovenske zgodovine, za katere skrbi. Lahko mu sicer očitamo, da si vse to lahko privošči, saj je kot bivši menedžer skladov s tveganimi naložbami postal milijonar. Ampak z milijonarji je tudi tako: so takšni, ki imajo svoje bogastvo le zase, nekje v Švici, in takšni, ki poskušajo nekaj od tega družbi vrniti. Slednjim je pol oproščeno.

  • Uredništvo

    3. 7. 2024  |  Politika

    »Ni bila moja želja sedeti na stolu, na katerem sedim danes – to lahko potrdi tudi Robert Golob«

    Urška Klakočar Zupančič, nekdanja sodnica, ki je v času prejšnje, Janševe vlade, Janeza Janšo označila za velikega diktatorja – in zato doživela politični pogrom –, danes prva predsednica Državnega zbora v zgodovini, je najmanj nekonvencionalna političarka. Vrti se po rdeči preprogi, kdaj okrega kakšnega poslanca, rada tudi zapoje. Ne boji se pokazati čustev, nosi jih na dlani. Kar gre kdaj komu, upravičeno ali ne, lahko v nos. A zase pravi, da je, če nič drugega, tudi kot političarka ostala zvesta sama sebi.

  • Uredništvo

    3. 7. 2024  |  Politika

    »Kadar se v Sloveniji volitev udeleži manj kot polovica volilnih upravičencev, težko govorimo o zmagi demokracije«

    "Kadar se v Sloveniji volitev udeleži manj kot polovica volilnih upravičencev, težko govorimo o prazniku in zmagi demokracije. Res je, da je odločitev o udeležbi na volitvah svobodna in da tudi s svojo neudeležbo izražamo svoja stališča, vendar je takšno odločitev težko zanesljivo interpretirati. Lahko pomeni, da nam za demokracijo, volitve in glasovanje enostavno ni mar. Lahko pomeni, da smo se vdali v usodo, ker smo prepričani, da s svojo udeležbo ne moremo ničesar spremeniti. Naša neudeležba ali neveljavna glasovnica je lahko izraz protesta in nezaupanja obstoječi politiki – na levi, desni in na sredini. Vsekakor je manj kot polovična udeležba na volitvah razlog za skrb vseh, ki nam je mar za demokracijo ter jo želimo (o)krepiti in izboljšati. Večina politikov o tem ne razmišlja. Zanimajo jih le glasovi tistih, ki na volišča pridejo in odločajo o njihovih stolčkih. Če presodijo, da tisti, ki se volitev ne udeležujejo, ne bi glasovali zanje, so zadovoljni, če jih ni na volišča."

  • Tomaž Lavrič

    2. 7. 2024  |  Politika

    Smo majhna država, a imamo velike vizije!

  • Tomaž Lavrič

    2. 7. 2024  |  Politika

    »Na obzorju so temni oblaki; grozi ujma, najhujša po drugi svetovni vojni«

  • STA

    2. 7. 2024  |  Politika

    Obravnava Janševe pritožbe na sodbo preložena

    Ne celjskem višjem sodišču bi danes morali izpeljati pritožbeno sejo zoper novembra lani izrečeno obsodilno sodbo prvaku SDS Janezu Janši, ki ga je okrožno sodišče zaradi obrekovanja nekdanjega direktorja STA Bojana Veselinoviča kaznovalo z denarno kaznijo. Narok je bil preklican zaradi zahteve obrambe za izločitev predsednika senata.

  • Uredništvo

    1. 7. 2024  |  Politika

    »Prodor skrajne desnice na oblast v Franciji je nevaren za vso Evropo«

    "Za Francijo in Evropo pravzaprav ni več posebej pomembno, kakšna bo usoda še pred kratkim priljubljenega politika Emmanuela Macrona), ki je v nekaj letih preplaval z leve sredine do skrajne meje, ki je odpirala pot Le Penovi in njeni fronti. Tak prodor, kakor se obeta v Franciji, je vsekakor nevaren za vso Unijo."

  • STA

    1. 7. 2024  |  Politika

    Ljubljanski mestni svetniki tudi o omejitvi prireditev v Tivoliju in na Rožniku

    Ljubljanski mestni svetniki bodo na današnji seji odločali o predlogu sprememb in dopolnitev odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, ki izvedbo prireditev v krajinskem parku omejuje na pet lokacij. Razpravljali bodo tudi o poimenovanju parka in ulic ter o predlogu strategije razvoja kulture v Mestni občini Ljubljana 2024-2027.

  • STA

    30. 6. 2024  |  Politika

    Nataša Pirc Musar / »Homofobija in neonacistični izpadi so sramotni in jih najostreje obsojam«

    Napadi na predstavnike LGBTIQ+ skupnosti so nedopustni in predstavljajo krut opomnik, da se ta skupnost še vedno sooča z diskriminacijo in nasiljem, je v izjavi ob zaključku meseca ponosa poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Kritična je bila tudi do tistih, ki se na takšne napade ne odzovejo ustrezno in dovolj odločno.