15. 7. 2010 | Mladina 28 | Družba | Intervju
Michal Viewegh
Michal Viewegh, češki romanopisec, o življenju vzhodnoevropskega pisatelja. O tem, da ni treba biti revež, da bi napisal dobro knjigo. O tem, kako je imel leta 1990 na Dunaju drobno željo, da si v kavarni privošči dunajsko kavo in vaniljev zavitek. O pisanju romanov, pisanju komercialno uspešnih romanov in seveda življenju komercialno uspešnega pisatelja. O turizmu: “Trideset let nisem stopil izza železne zavese komunizma, nisem videl Pariza, Benetk, Dunaja. Ta dolg sem preprosto moral izplačati.” In o tem, da je del turizma tudi vzvišen pogled na druge turizme.
© Borut Peterlin
Češki humor je na Slovenskem popularen vsaj od Haškovega Švejka. Sodobni romanopisec Michal Viewegh podira vse rekorde: v zadnjih sedmih letih so založbe prevedle kar deset njegovih romanov, od legendarnih »Čudovitih pasjih časov«, »Angelov vsakdanjega dne«, »Romana za moške«, »Letoviščarjev« pa vse do zadnje »Učne ure ustvarjalnega pisanja«, za povrh pa so kinematografi predvajali še filmsko različico »Romana za ženske«.
Navadno vas sprašujejo, kako vam uspe napisati po en roman na leto, jaz pa bi vas vprašal: zakaj napišete samo en roman na leto?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.