• Izak Košir, STA

    17. 7. 2016  |  Svet

    Delnice Nintenda zaradi lova na Pokemone v nebo

    Tokio, 14. julija - Japonski proizvajalec igralnih konzol in iger Nintendo si lahko te dni mane roke. Njegova igra Pokemon Go za pametne telefone je namreč velika uspešnica, zaradi česar so se delnice družbe dvignile v nebo. Na borzi v Tokiu so v teh dneh pridobile več kot 16 odstotkov.

  • NK, AT, STA

    16. 7. 2016  |  Družba

    Evald Flisar odstopil z mesta predsednika slovenskega centra PEN

    Evald Flisar je odstopil z mesta predsednika slovenskega centra PEN. ''Ti si pa lepa in seksi in samozavestna, kar vse človek pričakuje od perspektivne intelektualke, kritičarke, avtorice in bogve, kaj še vse,'' je le eden izmed odzivov, ki ga je Evald Flisar poslal mladi kritičarki Anji Radaljac, ko je na uredništvo revije Sodobnost poslala prošnjo za delo. Anja Radaljac se je za pisanje kritik začela dogovarjati s Flisarjem, ki je odgovorni urednik Sodobnosti. Ob njegovih vedno bolj seksističnih opazkah ga je med dopisovanjem opozorila, da se ob njegovem načinu komuniciranja počuti nelagodno, Flisar pa ji je na to odgovoril, da bo moral žal odkloniti sodelovanje z njo. Anja Radaljac se je nato odločila elektronsko pošto javno objaviti; vsebina dopisovanja je v javnost najprej prišla na Radiu Študent. 

  • AT, STA

    16. 7. 2016  |  Svet

    V poskusu udara v Turčiji ubitih najmanj 60 ljudi, več sto aretiranih

    V spodletelem poskusu vojaškega udara v Turčiji, ki se je zgodil v noči na danes, je bilo po zadnjih podatkih ubitih najmanj 60 ljudi, aretiranih pa že 754 vojakov, poročajo tuje tiskovne agencije. Vojaki, ki so ponoči s tanki zaprli mostova čez Bosporsko ožino v Istanbulu, so se v jutranjih urah predali. Kot je bilo videti na televizijskih posnetkih je več deset vojakov, oblečenih v kamuflažne uniforme, z dvignjenimi rokami stopilo izza tankov, s katerimi so zaprli most.

  • Nina Korošec

    16. 7. 2016  |  Družba

    Zadnja večerja

    Timothy McVeigh je, preden so ga usmrtili, prosil za dve mali banjici čokoladnega sladoleda z aromo mete. Velma Barfield, usmrčena v Severni Karolini leta 1984, si je zaželela sirov smoki in pločevinko kokakole. Teresa Lewis, usmrčena leta 2010, je (kot mnogi) prosila za praženega piščanca. Na spletu najdemo dolg seznam dolgočasnih izborov jedi serijskih morilcev. A brez domišljije pri izbiri svojega zadnjega obroka na Zemlji niso zgolj morilci. 

  • Damjana Kolar

    16. 7. 2016  |  Kultura

    Bienale neodvisnih VS Zelenko

    V Mednarodnem grafičnem likovnem centru v Ljubljani bodo 19. julija ob 19.00 odprli razstavo Bienale neodvisnih VS Zelenko, ki je nastala v sodelovanju MGLC in Bienala neodvisnih. Gre za samostojno vizualno-vsebinsko intervencijo k retrospektivi del Karla Zelenka, h kateri so povabili pet avtorjev Bienala neodvisnih. Avtorji so navdih za ustvarjanje črpali iz bogatega Zelenkovega opusa ter na samosvoj in sodoben način ustvarili svojo zgodbo z uporabo mešanih tehnik, kot so animacija, digitalna grafika in video.

  • Anže Tomić

    15. 7. 2016  |  Mladina 28  |  Kultura

    Povsod pošasti!

    Ko igra za mobilne telefone v nekaj dneh preseže število aktivnih uporabnikov Twitterja, lahko govorimo o izjemnem uspehu. To je te dni uspelo igri Pokémon Go, ki je v trenutku postala celo tako velika uspešnica, da so razvijalci njeno širitev na vse svetovne trge ustavili, ker so igralci iz ZDA in Avstralije, ki so igro dobili prvi, tako bremenili strežnike, da jo bomo Evropejci uradno dobili šele z nekajdnevno zamudo. Britanci in Nemci so jo dočakali v sredo, drugod jo še čakamo. A z nekaj iznajdljivosti je igro že zdaj mogoče igrati tudi pri nas.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    15. 7. 2016  |  Mladina 28  |  Uvodnik

    Odhod prvokategornika

    Vlado zapušča njen edini prvokategornik, finančni minister. Edini politik z zgodovinskim spominom, z nedvomnim ugledom na svojem področju tako v akademskih kot mednarodnih političnih krogih. Je brezhiben strokovnjak, to je dokazal že drugič. To ne pomeni, da se moramo strinjati z vsako njegovo potezo, daleč od tega. Do socialnih ukrepov je bil trd, čeprav tudi ta očitek ni čisto resničen: ne gre pozabiti, da je sprostil rast plač, česar si pod pritiskom Evropske unije doslej ni drznil storiti nihče od ministrov v času krize. Šele čas bo pokazal razliko med tem, kar je deklarativno govoril, in tem, kar je počel. Dejstvo je, da mu je primanjkljaj uspelo zmanjševati ob rasti odhodkov. Že danes je vidno, da je Sloveniji na pogajanjih z Evropsko komisijo izboril nekatere oprostitve in drugačno finančno politiko, kot jo je zapovedovala komisija, ni pa tega razglašal. Ker bi to škodovalo tako državi kot njemu že v naslednjem krogu pogajanj. Mramor že drugič z ministrskega položaja odhaja z dobrimi rezultati.

  • Anže Tomić

    15. 7. 2016  |  Politika

    Marcel Štefančič, jr. o tretji svetovni vojni

    Pogovor je nastal na podlagi članka Pot do vojne>>

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/273644343&color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • IK, STA

    15. 7. 2016  |  Svet

    V napadu s tovornjakom v Nici najmanj 84 mrtvih

    V napadu s tovornjakom, ki je v četrtek zvečer med praznovanjem državnega praznika v Nici zapeljal v množico ljudi, je po zadnjih podatkih francoskih oblasti umrlo najmanj 84 ljudi. Voznik 19-tonskega tovornjaka je skozi množico, zbrano na Promenade des Anglais, divjal dva kilometra, preden so ga ubili policisti. 

  • Damjana Kolar

    15. 7. 2016  |  Kultura

    REJVikend

    Pregled elektronskih dogodkov za petek in soboto.

  • Izak Košir, STA

    14. 7. 2016  |  Politika

    Hojsa vrgli iz NSi

    Predsednika Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) Aleša Hojsa so izključili iz stranke NSi. Kot je povedal za STA, ga odločitev ni presenetila in se nanjo ne namerava pritožiti, svoji nekdanji stranki pa očita, da je vedno bolj "polna sama sebe". Hojs je nazadnje "paktiral" s predsednikom SDS Janezom Janšo, s katerim sta bila na prireditvi Za mojo Slovenijo tudi edina govornika, preostali del stranke NSi je namreč proslavo na Trgu republike bojkotiral.

  • Nina Korošec

    14. 7. 2016  |  Politika

    Fakultetam je vseeno, kdo študira

    Do 26. julija bodo vsem maturantom, ki so pred dnevi izvedeli za rezultate spomladanskega roka splošne in poklicne mature, znane omejitve vpisa na fakultetah. Že leta nekateri gimnazijci v postopku za vpis na želeno fakulteto izpadejo na račun vrstnikov, ki so opravljali poklicno maturo s petim predmetom ali celo brez petega predmeta.

  • IK, STA

    14. 7. 2016  |  Družba

    Rodetova potuha domobranstvu

    V Alternativni akademiji obsojajo govor kardinala Franca Rodeta med nedeljsko mašo v Šentjoštu nad Horjulom. Za popolnoma nezaslišane ocenjujejo izjave, da so bili resnični narodni izdajalci komunisti, medtem ko je domobranska stran zgolj izvajala kontrarevolucijo. "Kardinalova perverzna potuha domobranstvu je vredna polne obsodbe," so med drugim poudarili. 

  • Darja Kocbek

    14. 7. 2016  |  Družba

    Ali resnica v času družabnih medijev sploh še kaj velja?

    V ponedeljek zjutraj septembra lani je bila v Veliki Britaniji objavljena izprijena novica. Tabloid Daily Mail je objavil, da je predsednik vlade David Cameron izvedel »vulgaren akt z glavo mrtvega prašiča«. Zgodba je bila del nove biografije o Cameronu in je hitro povzročila vsesplošno navdušenje. Bila je ogabna in velika priložnost za osramotitev elitističnega predsednika vlade. Mnogi so verjeli, da je mogoče, da je nekdanji član zloglasnega kluba Bullingdon opisano dejanje res naredil.

  • Damjana Kolar

    14. 7. 2016  |  Kultura

    Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje

    Izbor dogodkov od 14. do 17. julija.

  • Maja Novak

    14. 7. 2016  |  Družba

    Težko je biti Slovenec, a lahko nas je sram

    Preljubi Slovenci! Če vam je po mesecu dni nadležno pompoznega praznovanja dneva državnosti že zmanjkalo zamisli, s čim se še peteliniti, je tu veličasten dosežek, ki ste ga morda spregledali, a ga kaže omeniti: v 25 letih neodvisnosti smo postali analfabeti. Tako je pokazala raziskava »spretnosti« odraslih, ki je potekala znotraj držav OECD in med katero smo se pri preverjanju pismenosti, znanja računanja in sposobnosti reševanja problemov v tehnološko razvitih okoljih uvrstili pod povprečje; drugače povedano, na testu je pogrnil vsak četrti.

  • IK, STA

    14. 7. 2016  |  Politika

    Britanci imajo po dolgem času spet premierko

    Potem ko je David Cameron po šestih letih odstopil s položaja britanskega premierja, je kraljica Elizabeta II. na zasebnem sprejemu v Buckinghamski palači novo vodjo konservativcev in dosedanjo notranjo ministrico Thereso May uradno pozvala k oblikovanju nove vlade. 59-letna Mayjeva je s tem postala druga premierka v zgodovini države. A prej kot z nekdanjo britansko predsednico vlade "Železno lady" Margaret Thatcher, jo primerjajo z nemško kanclerko Angelo Merkel. Cameron za Thereso May pravi, da je odlična pogajalka, kar bo ključno za prihajajoče pogovore z Evropsko unijo (EU). 

  • Ana Roš kot zvezdnica v ameriški kuharski seriji

    Televizijski program leta 2016 je videti nekako takole – na eni strani so resničnostni šovi kova Big Brother in šovi talentov v slogu X Factorja, na drugi pa oddaje o velikih, bleščečih domovanjih ter ne nazadnje kuharske oddaje. Sploh slednje so pravi hit, čeprav vse seveda niso kakovostne. Med tiste, ki vendarle izstopajo, lahko poleg kakšne redke domače izjeme uvrstimo kar nekaj oddaj tuje produkcije. Denimo oddaje svetovnega kulinaričnega potepina Anthonyja Bourdaina. Ali pa ameriško dokumentarno serijo Chef’s Table (Chefova miza), ki jo lahko od 27. maja spremljamo na televiziji Netflix in v kateri vsakič predstavijo portret svetovno priznanega chefa. To je že druga sezona, za slovenske gledalce pa je zanimivejša predvsem zato, ker je ena od šestih nastopajočih »naša« Ana Roš iz Hiše Franko. Poleg tega je edina ženska chefinja v tej oddaji.

  • IK

    13. 7. 2016  |  Politika

    Minister Mramor odstopil

    Premier Miro Cerar je danes na tiskovni konferenci sporočil, da Dušan Mramor odstopa s položaja ministra za finance. Razlogi so osebni. "Po 22 mesecih intenzivnega dela lahko z zadovoljstvom ugotovim, da je Slovenija naredila ključen napredek," je dodal predsednik vlade in poudaril, da Slovenija napreduje na lestvicah mednarodnih primerjav. Mramorjev položaj bo začasno prevzela Alenka Smerkolj, avgusta pa se pričakuje, da bo na njegovem mestu že sedel novi minister. Mramor pa se, kot je povedal, vrača v profesorske vrste. Na lastno pobudo pa je odstopil tudi državni sekretar Metod Dragonja, Mramor je na tiskovni konferenci poudaril, da strokovnih razlogov za njegov odstop ni.

  • Marjan Horvat

    13. 7. 2016  |  Svet

    Podoba ženske, ki uteleša boj temnopoltih Američanov

    Minulo nedeljo so v ameriških mestih tisoči temnopoltih Američanov, v glavnem združenih v gibanju Črna življenja so pomembna (Black Lives Matter) protestirali proti nasilju policistov, ki so tokrat v Minnesoti in Louisiani ubili temnopolta Philanda Castila in Altona Sterlinga.

     Brandon Friedman on Twitter

  • Darja Kocbek

    13. 7. 2016  |  Svet

    Poceni denar jasno govori, da moramo zdaj vlagati v javno infrastrukturo

    V sedanjih razmerah, ko so v ospredju britanska odločitev o izstopu iz EU ali streljanje v Dallasu, se je težko osredotočiti na dogajanje na finančnih trgih. Še zlasti zato, ker pred vrati ni videti krize. Kljub temu se na trgih v zadnjem času dogajajo izjemne zadeve, kar velja zlasti za trg obveznic. Ker je denar še vedno sveta vladar, moramo biti pozorni, kaj nam trgi skušajo povedati, v New York Timesu piše ameriški Nobelovec za ekonomijo Paul Krugman.

  • Izak Košir

    13. 7. 2016  |  Družba

    Se nevladne organizacije res napajajo pri državi?

    Nevladne organizacije se dnevno borijo za obstanek; prepričanje, ki vlada v javnosti, da jih večinoma napaja državni denar, je zmotno. Zadnja raziskava o več kot 25.000 slovenskih nevladnih organizacijah je namreč pokazala, da delež javnih sredstev glede na vse njihove prihodke v zadnjih letih pada. Lani je bil nekaj manj kot 36-odstoten, kar je štiri odstotke manj kot leta 2010.

  • Nina Korošec

    13. 7. 2016  |  Svet

    V Izraelu sprejeli zakon, ki je ''znak brstečega fašizma''

    Izraelski parlament je včeraj sprejel zakon, po katerem morajo nevladne organizacije javno objaviti, če dobivajo večino finančnih sredstev iz tujine. Nasprotniki in kritiki opozarjajo, da je zakon uperjen proti aktivističnim skupinam, ki se javno borijo za pravice okupiranih Palestincev. Tako imenovani zakon o transparentnosti, sprejet s 57 glasovi za in 48 proti, je vodja opozicije, Isaac Herzog, označil za ''znak brstečega fašizma v izraelski družbi.''

  • Damjana Kolar

    13. 7. 2016  |  Kultura

    Fizično gledališče v Križevniški cerkvi

    V znamenitem newyorškem gledališču La MaMa je bila 3. decembra 2015 premierno uprizorjena tragedija Piera Paola Pasolinija “Pilad” v izvedbi The Great Jones Repertory Company in režiji Ivice Buljana, ki so jo nekateri ameriški kritiki razglasili za gledališki dogodek sezone. Petnajstega julija ob 20.00 bo na ogled v Križevniški cerkvi v Ljubljani v okviru 64. Ljubljana Festivala.

  • IK, STA

    13. 7. 2016  |  Svet

    Arbitražno sodišče: Kitajska nima zgodovinske pravice do otokov v Južnokitajskem morju

    Kitajska nima pravne osnove, da bi zahtevala "zgodovinske pravice" do otokov v Južnokitajskem morju, je danes, kot poročajo tuje tiskovne agencije, sporočilo Stalno arbitražno sodišče v Haagu. Sodišče je razsojalo v sporu med Filipini in Kitajsko glede razmejitve suverenosti v Južnokitajskem morju.

  • IK, STA

    13. 7. 2016  |  Svet

    Evropska komisija potrdila sporazum o izmenjavi podatkov med EU in ZDA

    Evropska komisija je danes potrdila sporazum med EU in ZDA o čezatlantski izmenjavi osebnih podatkov "ščit zasebnosti", ki bo nasledil razveljavljeni "varen pristan". Novi dogovor naj bi omejil nadzor nad zasebnimi podatki uporabnikov interneta v EU. Sporazum bo začel veljati nekaj ur zatem, ko bo komisija uradno obvestila države članice EU.

  • Uredništvo

    12. 7. 2016  |  Družba

    "Obračam se na vas, ki ste tiho oziroma morate biti tiho"

    "Obračam se na vas, ki ste tiho oziroma morate biti tiho. Na vas, dragi slovenski avtorji, ki vam je vodstvo Sazasa odvzelo glasovalne pravice. Na vas, ki ste po besedah predsednika Sazasa Matjaža Zupana rekreativci. Govorim torej vam, slovenski ustvarjalci, ki vam ni dovoljeno niti poslušati, kaj se dogaja na skupščinah Sazasa. Na zadnji skupščini sta bila z grožnjo, da bodo ukrepali varnostniki, odstranjena dva avtorja, ki sta želela samo poslušati razpravo," je peticijo, ki jo najdete tu, uvodoma predstavil avtor in glasbenik Matjaž Jelen. Dodal je, da se obrača na vseh 5.900 članov Sazasa, za katere pravi, da jim je bila odvzeta pravica, da odločajo o tem, kam bo nakazan njihov denar oziroma kako se bo delil. Na spletni strani je poudarjeno tudi, da osebni podatki podpisnikov ne bodo prikazani javno. 

  • Igor Mekina

    12. 7. 2016  |  Svet

    Brexit maje italijanske banke

    Odhod Velike Britanije iz EU maje tudi italijansko gospodarstvo in predvsem banke. Vrednost delnic v najstarejši banki na svetu, italijanski Banca Monte Dei Paschi Di Siena (BMDPF), je v zadnjih desetih dnevih padla za 45 odstotkov. To je prisililo regulatorje, da začasno prepovedo transakcije. Banka bi do petka morala sporočiti načrt o tem, kako bo zmanjšala slabe kredite do leta 2018 za 40 odstotkov.

  • Uredništvo

    12. 7. 2016  |  Politika

    Tobačne multinacionalke proti Sloveniji

    Štiri največje tobačne multinacionalke, Philip Morris International, British American Tobacco, Imperial Tobacco in Japan Tobacco International, so združile moči proti Sloveniji. Že leto dni usklajeno stopnjujejo pritisk na državne ustanove, predvsem ministrstvo za zdravje, finančno ministrstvo, finančno upravo (FURS) in gospodarsko ministrstvo, pa tudi politične stranke, kot je SMC. Njihovi lobisti iz Ljubljane, Zagreba ali Londona so se v zadnjem letu srečali z več kot 50 funkcionarji in uradniki. Poleg tega so tobačne multinacionalke v Sloveniji naročile celo vrsto raziskav in pravnih mnenj. Njihov cilj je preprečiti strožjo tobačno zakonodajo, ki nastaja v okviru slovenske zdravstvene reforme. Dve ministrstvi, ministrstvo za finance in ministrstvo gospodarstvo, sta očitno pod pritiski že klonili. V uradnih stališčih do predloga zakona, ki smo jih pridobili, ministrstvi ponavljata, kar sta slišali od tobačne industrije.