• Nacionalna tiskovna agencija zdaj vpisana v razvid medijev

    V Društvu za promocijo tradicionalnih vrednot, za katerim se skrivajo simpatizerji neonacističnih simbolov v rumenih jopičih, identitarci in nekateri pristaši Adolfa Hitlerja, so bili uspešni. Simonitijevo Ministrstvo za kulturo v odhodu jim je zdaj dovolilo še, da se Nacionalna tiskovna agencija (NTA), ki je po mnenju njenega ustanovitelja »nov fašistični medij« v državi, vpiše v razvid medijev pri imenovanem ministrstvu pod zaporedno številko 2501.

  • STA

    15. 5. 2022  |  Svet

    Na Evroviziji zmagala Ukrajina

    Na finalu 66. tekmovanja za pesem Evrovizije v Torinu je nocoj slavila skupina Kaluš Orkestra s pesmijo Stefanija. Ukrajini je zmago priborila z 439 glasovi občinstva, saj so nacionalne žirije največ točk namenile Veliki Britaniji. Njen predstavnik Sam Ryder s pesmijo Space Man se je po združitvi točk občinstva in žirij znašel na drugem mestu.

  • Uredništvo

    15. 5. 2022  |  Politika

    »Ko SDS napove, da bo konstruktivna opozicija, se je treba bati najhujšega«

    "Pričakoval sem zelo strogo opozicijo. Ko SDS napove, da bo konstruktivna opozicija, se je treba bati najhujšega. To je bil znak, da bodo šli na rob. A pravico, da vložijo svoje zakone, imajo, državni zbor jih mora obravnavati. Nova koalicija pa ima zadostno večino, da jih lahko zavrne. Nova koalicija se bo morala ukvarjati vsaj eno leto, verjetno pa še več, da odpravi najbolj škodljive stvari Janševe vlade. Zdaj je konec plesa, sledi mučni pohod skozi institucije in delo."

  • Uredništvo

    15. 5. 2022  |  Družba

    »Njim sploh ni treba zmagati, da delajo stvari kot zmagovalci«

    "Njim sploh ni treba zmagati, da delajo stvari kot zmagovalci. Slavko Kmetič in njegovih dvajset borcev v programskem svetu nacionalke se res obnašajo, kot da so zmagali na volitvah. Oni kot zmagovalci zdaj sestankujejo in vodstvo z gospo Rebernikovo na čelu izvršuje njihove zahteve. Ukinja oddaje, odstavi Marcela Štefančiča in za nedoločen čas izbriše s programa Studio City, zaposluje nove novinarje, pripravlja dvojni informativni program nazorsko ločenih skupin in v posmeh vsem na dan zmage pripravi neke vrste pregled zapuščine Studia City. Nekaj posnetkov s samega začetka, ki jih povezuje Marko Milenkovič. Pred tem pregledom pa Jadranka Rebernik cenzurira oddajo Tednik in iz nje leti prispevek o taistem Studiu City."

  • DK, STA

    14. 5. 2022  |  Politika

    Potrjenih vseh 90 poslanskih mandatov 

    S potrditvijo mandatov vseh 90 novoizvoljenih poslancev je deveti sklic državnega zbora tudi uradno ustanovljen, dosedanjemu pa je mandatna doba prenehala. Poslanci so na petkovi ustanovni seji za novo predsednico DZ izvolili Urško Klakočar Zupančič, ki bo po prva ženska na tem položaju. Na tajnem glasovanju jo je podprlo 55 poslancev, 25 jih je glasovalo proti.

  • Oštro.si

    14. 5. 2022  |  Politika

    Volišča z istim naslovom niso volilna prevara

    V volilnih okrajih, kjer so kandidirali Golob, Klakočar Zupančič in Šetinc Pašek, je imelo 57 izmed 69 volišč isti sedež kot vsaj eno drugo volišče, vendar so kljub temu na vsakem volili drugi volilni upravičenci.

  • Peter Petrovčič

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Politika

    Kadrovski posegi SDS kot investicija za opozicijsko prihodnost

    Odhajajoča vlada Janeza Janše je infiltracijo strankarskega kadra v državne sisteme in podsisteme ves čas jemala zelo resno. A od vseh državnih organov je na ta način verjetno najbolj brutalno posegla v policijo. Kje vse je SDS v policiji pustila svoje sledi oziroma ljudi? In kakšni so načini in poti do demokratizacije policije, do vračanja stroke tja, kjer zdaj odloča politika in, ne nazadnje, do povrnitve stopnje zaupanja v policijo, ki se je med prebivalci v slabih dveh letih več kot prepolovila?

  • Uredništvo

    14. 5. 2022  |  Politika

    »Hrvaški vstop v schengenski prostor je v interesu Slovenije«

    "Naš vstop v schengen nima zveze z odprtim mejnim vprašanjem med državama, prav tako ne z arbitražnim postopkom. Prepričan sem, da je hrvaški vstop v schengenski prostor v interesu Slovenije. S Slovenijo imamo odlične odnose, razen tega problema meje, ki je posledica razpada bivše države."

  • Uredništvo

    14. 5. 2022  |  Politika

    Kakšno ceno smo pripravljeni plačati za Putinovo glavo?

    "Prišel je čas, ko se moramo resno vprašati, kakšno ceno smo pripravljeni plačati za 'Putinovo glavo'. Če bomo nadaljevali tako, kot se danes lotevamo situacije v Ukrajini, bo evropsko gospodarstvo končalo v stagflaciji, z dolgotrajno recesijo, izgubo delovnih mest in blaginje Evropejcev. In prav nobenega zagotovila ni, da bomo, ko bomo to ceno plačali, 'Putinovo glavo' tudi dobili. In da ne bomo dobili evropskega Afganistana v Ukrajini."

  • Damjana Kolar

    14. 5. 2022  |  Kultura

    Film tedna: Belfast

    V Kinodvoru bo 18. maja ob 19. uri premiera filma Belfast, ki se odvija v burnem obdobju poznih šestdesetih let. Gre za humoren, nežen in globoko oseben spomin Kennetha Branagha na njegovo rojstno mesto. Film je prejel oskarja za najboljši izvirni scenarij in nagrado BAFTA za najboljši britanski film. Po filmu bosta o "Spominu v razdeljenih mestih" spregovorila prof. Fearghal McGarry, profesor moderne irske zgodovine, Queen’s University Belfast, in dr. Kaja Širok, direktorica Go! Borderless 2025 – Evropska prestolnica kulture Nova Gorica - Gorizia.

  • STA

    13. 5. 2022  |  Politika

    Opozorilna stavka novinarjev na RTV Slovenija

    Danes bo tudi uradno znan izid o izrekanju članov Koordinacije novinarskih sindikatov Radiotelevizije Slovenija (RTVS) o opozorilni stavki. Že v četrtek zvečer so sicer člani dobili neuradno informacijo, da je stavka izglasovana. Podprlo jo je 96 odstotkov tistih, ki so se o njej izrekli. Stavka bo glede na napovedi 23. maja.

  • Monika Weiss

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Politika

    Primer: ministrstvo za okolje in prostor

    Ta teden, torej dva tedna po volitvah, je ministrstvo za okolje in prostor dobilo novo vodjo službe za odnose z javnostmi. To je postala Jasmina Spahalić, ki jo je minister Andrej Vizjak pripeljal iz svojega brežiškega kadrovskega bazena, jo sprva v času predsedovanja Svetu EU zaposlil za določen čas, tik pred volitvami pa s pro forma javnim razpisom zasidral v ministrstvo za nedoločen čas.

  • Jure Trampuš  |  foto: Uroš Abram

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Družba

    »Majejo temelje hiše, jo uničujejo, razgrajujejo, iz javnega medija želijo narediti propagandno politično trobilo«

    Tatjana Pirc je že skoraj 40 let novinarka Radia Slovenija, bila je tudi urednica, a najraje ima mikrofon in oddaje. Pred leti je ustvarila Petkovo centrifugo, avtorske komentarje tedenskega dogajanja, ki včasih zbodejo, včasih nasmejijo. Predvsem ima rada novinarstvo, je članica aktiva novinarjev Radia Slovenija in predsednica Novinarskega častnega razsodišča. Tatjana Pirc je ob dogajanju na javnem mediju pretresena. Ko je na dan svobode tiska 3. maja potekal protest pred stavbo RTV Slovenija, si je pripela napis: »Tudi jaz sem Studio City, tudi jaz sem Marcel.«

  • Vasja Jager

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Politika

    Smetana za frende

    Ena zadnjih potez Janševe vlade na področju zdravstva je bilo sprejetje uredbe o podelitvi koncesij za vrsto programov v zdravstvu, predvsem za zobozdravstvene storitve. Kakor je v tovrstnih primerih običaj, smo lahko poslušali, da drugače pač ne gre, saj da je le tako mogoče zagotoviti prebivalstvu nujno potrebne storitve – in kakor v veliki večini tovrstnih primerov gre znova za spodbujanje privatizacije na eni in slabitev javnih zavodov na drugi strani. Kakor na mnogih drugih področjih tako tudi v zdravstvu odhajajoča oblast izkorišča zadnje dneve polnih pooblastil, da preliva javni denar v žepe izbrancev in izbrank.

  • Jure Trampuš

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Družba

    Zgodba o tem, kako je prepoved televizijske oddaje povzročila državljanski odpor

    Ko so odgovorni na TV Slovenija ukinjali oddajo Studio City, so si verjetno mislili dvoje. Prvič, oddaja je dobro gledana, a je prišel čas za spremembe. Naredili bomo drugačno, morda slabšo, neatraktivno oddajo, ljudje je ne bodo marali, ne oddaje ne drugega voditelja, a nova oddaja bo naša, medijski prostor je treba uravnotežiti. Drugi premislek bi lahko bil takšen: vemo, da delamo napako, a jo bomo vseeno naredili, saj ne moremo dopustiti, da se novinarji upirajo, da se postavljajo na noge in nam, ki ustvarjamo prvorazredni program, diktirajo, kaj je pravo novinarstvo.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Dva leva

    Medijski rokomavhi

    Slab spomin je težava in priložnost hkrati. V nekonsistentnem življenju in delovanju amnezija pomaga enostavneje preživeti. Če jo umešamo v koktajl z zmerno bistrostjo, se ta prednost razkrije do obisti. Vida Petrovčič, ki je hotela kolaborirati v sabotaži proti Studiu City, Marcelu Štefančiču in novinarski avtonomiji, je pozabila, da je konec leta 2006 sama padla v nemilost, ker je menda užalila ministra Bajuka. Takrat sta lomastila razvpiti urednik Gerič in Možina. Na mojo intervencijo (takrat sem bil član programskega sveta) se je Gerič branil, da so pred tem tudi njega cenzurirali zaradi prispevka o vladnem letalu. Že mogoče res. A razlika je bila več kot očitna. V prvem primeru je zaradi poskusa posega v novinarjevo avtonomijo odletel urednik (Lipušček), v drugem primeru pa je zaradi urednikovega (Geričevega) posega v novinarsko avtonomijo odletela novinarka (Petrovčičeva). No, resnici na ljubo ni odletela iz službe, ampak iz oddaje. Danes se ta ista Petrovčičeva predstavlja kot žrtev protestov proti njeni kolaboraciji s sedanjimi eksekutorji Studia City. Če bi Milenković izkoristil možnost molka, ne bi postal del te umazane zgodbe. In poslej bo mladi mož percipiran le še in zgolj kot »Aja, oni Milenković«; pač kot nelojalni, nestanovitni, neprofesionalni in za vse večne čase tretjerazredni novinar, ki je v usodnem trenutku aktivno sodeloval pri onečaščenju javne televizije.

  • Peter Petrovčič

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Politika

    Bodoči predsednik vlade napovedal popravo krivic za protestnike

    »Dali smo obljubo in jaz jo ponavljam: sprejeli bomo abolicijo, da se vse te kazni, ki so bile izrečene, tudi če so bile že plačane, anulirajo,« je v ponedeljkovem Studiu 9. maj v Slovenskem mladinskem gledališču dejal bodoči predsednik vlade Robert Golob. Govoril je o različnih kaznih, ki jih je policija v preteklih dveh letih izrekala protestnikom zaradi zastraševanja.

  • Bili bi žrtve

    Avtoritarna vladavina Janeza Janše, dve leti je grobo pustošila po državi, se ne sme ponoviti. Ljudje so na volitvah s prepričljivo podporo Robertu Golobu nazorno pokazali, da si želijo ustaviti režim orbanovskega tipa, da odločno zavračajo strahovlado, kot so jo zelo pomenljivo poimenovali petkovi protestniki, da si želijo restavracije demokracije.

  • Lara Paukovič

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Politika

    Strel v koleno

    Najprej je bil posnetek. Nastal je leta 2019 v Jelšanah, kjer je okoli 400 ljudi protestiralo proti načrtovanemu migrantskemu centru. Na posnetku ugledamo na prvi pogled precej moderno starejšo gospo: našminkano, v džins jakni, s kratko pričesko in sončnimi očali ter s slovensko zastavo v roki. A v naslednjih nekaj sekundah posnetka gospa pokaže bolj nazadnjaško naravo. Z zastavo namreč prične divje mahati in z njo tolči ob tla, obenem pa delirično kriči: »Tukaj je Slovenija! Tukaj je naša zemlja! To je Slovenija! Ne damo Slovenije! Banda! Tukaj ne boste naredili begunskega centra!« Doda še, da so »njeni strici umrli za Slovenijo« in da bo svojo zemljo, če bo potrebno, pred begunci branila z orožjem.

  • Tirani potrebujejo sužnje

    Generalno vodstvo RTV Slovenije, kot se samo imenuje, je pred dnevi »obsodilo napade in pritiske na novinarko Vido Petrovčičevo« in se tej sočasno tudi odpovedalo(!?) kot novi voditeljici legendarnega Studio City. Za kakšne napade in pritiske gre, vodstvo javnosti ni obvestilo.

  • Monika Weiss

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Družba

    Kdo se skriva pod psevdonimom?

    Eden najbolj aktivnih komentatorjev na portalih v solasti stranke SDS se pojavlja pod vzdevkom Verzifikator oziroma Verrzifikator. Kdo je anonimnež, ki v pesmih grozi in poziva k obračunavanju z novinarji, kritičnimi do SDS in Janeza Janše?

  • Stanka Prodnik

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Kultura  |  TV

    Najboljši kandidat

    Ne bomo dovolili POP TV, da se izogne odgovornosti za to žalostinko, ki danes topega pogleda samozavestno koraka po TV Slovenija. Marko Milenković je namreč tipičen proizvod POP TV. Na njej smo morali leta gledati njegovo fundamentalistično, poenostavljeno, jastrebovsko pokrivanje ekonomije, ko nam je prodajal brutalni neoliberalizem, ki ga je sicer dokončno pokopala finančna kriza leta 2008 in se z njim ni več nihče sramotil. Razen POP TV, na njej je ostal denar sveta vladar, denar ima možgane, kapital je ena sama etika in nedolžnost, ker kapital je svoboden, in kdor je svoboden, ta ni pokvarjen.

  • Peter Petrovčič

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Politika

    (Še) manj ženskih pravic

    Kot kaže, bo v prihodnjih mesecih konservativna večina na ameriškem vrhovnem sodišču odpravila pravico do splava, ki jo ženske v ZDA uživajo zadnjega pol stoletja. Pravica do umetne prekinitve nosečnosti, se v številnih (konservativnih) zveznih državah že vsaj zadnje desetletje ali dve vse bolj krči. Ko bo vrhovno sodišče odpravilo pravico do splava na zvezni ravni, vsaj tako kaže zdaj, bodo številne zvezne države splav prepovedale. V številnih državah zagotovo takšno zakonodajo pripravljajo že zdaj. Ena od teh je Teksas, po številu prebivalcev – ima jih 30 milijonov – druga največja zvezna država. V osemdesetih letih prejšnjega stoletja je tam delovalo okoli 130 klinik, kjer so opravljali splav. Danes jih je le še 19. Oblastem je z leti uspelo zmanjšati število teh klinik z uzakonjanjem nepotrebnih in težko dosegljivih standardov glede fizičnih razmer, opreme in osebja. Določile so tudi druge omejitve. Prekinitev nosečnosti lahko (zasebno) zdravstveno zavarovanje krije le, če je ogroženo življenje nosečnice. Zapovedano je posebno predhodno svetovanje, in to v rokih, ki pomenijo, da mora posameznica vsaj dvakrat opraviti (včasih dolgotrajno) pot do klinike. Splav je tam dopusten le do šestega tedna nosečnosti, vsaj 24 ur pred posegom pa mora posameznica opraviti ultrazvočni pregled, pri katerem ji mora izvajalec pokazati in opisati ultrazvočne posnetke.

  • Monika Weiss

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Družba

    Od »bravo« do »užas«

    V Slovenji je kar 50 odstotkov voženj z avtomobilom, krajših od dveh kilometrov, kažejo statistični podatki. V Inštitutu za politike prostora – Ipop te navade in zlasti njihovo opustitev vidijo kot enega ključnih izzivov večletnega evropskega projekta »LIFE CARE4CLIMATE«. V občinah po Sloveniji na bolj prometnih ulicah začasno organizirajo Odprte ulice, v bližini šol pa Šolske ulice. »Gre za začasne preureditve prometnih ureditev, ki spodbujajo aktivno mobilnost, torej hojo in kolesarstvo, in so v smislu infrastrukture bolj po meri človeka – pešca in kolesarja,« razlaga Aidan Cerar iz Ipopa.

  • Luka Volk

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Politika

    Kaj berejo poslanke in poslanci

    Da poslanci ostajajo karseda na tekočem s stvarmi, skrbi tudi specialna knjižnica državnega zbora – in za nakup novih publicističnih del je bilo v zadnjih dveh letih namenjenih skoraj 20 tisoč evrov. Kaj vse novega so torej v teh dveh letih lahko brali predstavniki ljudstva?

  • Marjeta Doupona

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Kultura

    Čigava realnost je prava?

    Barbara Čeferin, nekdanja fotografinja tednika Mladina, ima v stari Ljubljani Galerijo Fotografija. Ko jo je Tina Popovič iz zavoda Divja misel (Vodnikova domačija) povprašala, ali bi se tudi sama pridružila obeležitvi 30. obletnice prihoda bosanskih beguncev v Slovenijo, je bila takoj za to. Izbrala je fotografije štirih fotografov, ki so takrat delali za Mladino in beležili zgodbe bosanskih beguncev v Sloveniji.

  • Matjaž Tančič  |  foto: Matjaž Tančič

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Družba

    Moja karantena v Šanghaju

    Ura je dve popoldne. Sem v svojem stanovanju v osemnadstropnem bloku v zgodovinskem središču največjega kitajskega mesta Šanghaj, ki s 26 milijoni prebivalcev velja tudi za tretje največje mesto na svetu. Javno življenje je popolnoma zaustavljeno. Vsega skupaj lockdown traja že 45 dni, zame 40, za nekatere še dva tedna dlje. Z enim očesom nadzorujem kurjo juho, z drugim oprezam skozi kuhinjsko okno in skeniram dogajanje v bloku pred sabo. Dekle in upokojenec vsak na svojem koncu bloka skrbita za rastline na okenski polici. Mati treh nadebudnih otrok, ki so videti prikupni, a imam občutek, da so ji že zrasli čez glavo, poskuša zamotiti enega od njih, ta pa ni najbolj zadovoljen. Najbrž hoče ven. Moški se pogovarja po telefonu. Ženska pospravlja. Par obeša perilo, med njima otipljiva naveličanost. Najstnik spet bulji v računalnik. Na zaslon je prilepljen, že ko zjutraj vstanem – in ko se zvečer odpravljam spat, še vedno sedi na istem mestu. Zbran je, namrščen, verjetno se uči.

  • Peter Petrovčič

    13. 5. 2022  |  Mladina 19  |  Politika

    Topel sprejem in hladna realnost

    Tretji dan ruske invazije na Ukrajino je notranji minister Aleš Hojs sporočil, da lahko Slovenija nemudoma sprejme 200 tisoč (ukrajinskih) beguncev. Če bi lahko brez težav nastanili in nahranili 200 tisoč ljudi ter jim omogočili človeka vredno življenje, potem to za 5968 ukrajinskih državljank in državljanov, ki so doslej zaprosili za začasno zaščito, ne bi smel biti najmanjši problem. Je torej za njih dostojno poskrbljeno? Na žalost ne.

  • Danes je nov dan

    13. 5. 2022  |  Družba

    Bosna in Hercegovina na vedno tanjšem ledu

    Zadnje mesece se razmere v Bosni in Hercegovini zaostrujejo. Regija si po vojni ni bistveno opomogla ne politično ne ekonomsko, Daytonski sporazum pa se je izkazal kot obliž na razbito vazo in v 26 letih ni prinesel stabilnosti; zdaj pa ga s Putinom navdahnjeni vodja bosanskih Srbov Milorad Dodik spodkopava s prizadevanji za odcepitev.