-
23. 10. 2020 | Politika
Janša podprl Trumpa: »Go, win!«
Slovenski premier Janez Janša je danes na Twitterju ameriškega predsednika Donalda Trumpa podprl v boju za nov predsedniški mandat.
-
23. 10. 2020 | Mladina 43 | Politika
-
23. 10. 2020 | Mladina 43 | Družba
»Zaradi velikega števila obolelih bomo hitreje dobili rezultate preizkušanja cepiv«
Vse bliže smo prvim cepivom proti virusu SARS-CoV2. Prva naj bi bila odobrena še pred novim letom. Svetovna zdravstvena organizacija je sicer ta teden napovedala, da se bo množično cepljenje realno lahko začelo sredi prihodnjega leta.
-
23. 10. 2020 | Politika
Protestniki bodo danes podali opozorilo vladi
Protestna ljudska skupščina je v današnjem sporočilu za javnost zapisala, da bodo danes ob 17. uri izvedli protestno akcijo in novinarsko konferenco, s katero bodo podali opozorilo vladi. Akcija bo potekala pred vlado RS na Gregorčičevi ulici.
-
23. 10. 2020 | Mladina 43 | Politika
Zabranjeno pušenje, sarajevski bend iz zlatih časov novega primitivizma, ki je napovedal skoraj vse, kar se je imelo zgoditi z Jugoslavijo, v enem zmed svojih hitov opisuje resnično zgodbo o Pišonji in Žugi, fantih, ki sta si zaželela morja, pa sta ukradla avtobus, a jima je načrt spodletel, nekje na polovici poti so jima policisti postavili zasedo in avtobus, poln mladosti in energije, se je prevrnil v jarek. Prava balada torej, road movie z moralnim podukom. Pesem se konča z mislijo, da nekateri pač lahko gredo gor, recimo na mesec in še kam, drugi pa ne morejo priti niti do morja.
-
23. 10. 2020 | Mladina 43 | Politika
Pospešeno kadriranje »naših« se nadaljuje. Menjave ne potekajo le na najvišjih odločevalskih položajih, ampak tudi na nižjih, le da tam malo bolj skrito pred očmi javnosti.
-
23. 10. 2020 | Mladina 43 | Politika
Predsednik državnega sveta Alojz Kovšca se je pred časom odločil, da je državni svet premalo prepoznaven. Nihče ne pozna drugega doma slovenskega parlamenta, zelo malo ljudi ve, da obstaja. Zato v duhu politične prodornosti tvita, piše, stresa neumnosti, a je, kot pravi sam, deležen pozornosti javnosti. Nato je stopil še korak dlje. S »televizijo s strokovno dušo« S-TV Skledar, ta že dolgo sodeluje z državnim svetom, se je dogovoril, da bo v živo prenašala seje tega organa. S-TV Skledar skrbi tudi za druge stvari, z neutrudnim Kovšco potuje po Sloveniji, objavlja njegove fotografije, izjave, misli. Skrbi za medijsko prepoznavnost.
-
23. 10. 2020 | Mladina 43 | Politika
Notranji minister Hojs je rekel, da uvajajo policijsko uro, a da to ni policijska ura, ker je ne uvajajo na podlagi zakona o policiji, temveč na podlagi zakona o nalezljivih boleznih. Potem je vse v redu. To je približno tako, kot da bi rekli: uvajamo fašizem, toda ne uvajamo ga na podlagi zakona o policiji, temveč na podlagi zakona o nalezljivih boleznih, tako da je vse v redu! Lahko ste mirni! Policijska ura ni policijska ura, ker jo uvajajo po zakonu o nalezljivih boleznih! Zakaj nas potem o tem obvešča notranji minister, ne pa recimo minister za zdravje ali direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje?
-
23. 10. 2020 | Mladina 43 | Politika
Ljubljanski mestni svetniki so sprejeli sklep, s katerim so na predlog Levice obsodili delovanje in zbiranje predstavnikov paravojaških milic in nacionalističnih skupin v Ljubljani.
-
23. 10. 2020 | Mladina 43 | Politika
V tistih evropskih državah, v katerih je koronavirus najbolj razširjen, zapirajo tudi šole. Tako je recimo na Češkem, ponekod v Belgiji in v nekaterih nemških deželah ali mestih. A sistemi so različni: na Poljskem so zaprte samo srednje šole, na Nizozemskem je odprto vse, v Italiji so prilagodili režim obiskovanja šol in pouka, enako je v Franciji in Španiji. Med državami z največ okuženimi je tudi Slovenija in pri nas so dosledno zaprli šole, osnovne deloma in srednje v celoti, brez prehodnega obdobja, podaljšanih počitnic, izmenskega pouka ali prilagoditev. Takšna je bila odločitev vlade in podprla jo je ministrica za izobraževanje Simona Kustec.
-
23. 10. 2020 | Mladina 43 | Politika
Pogosto je res težko racionalizirati slovensko politiko, še posebej poteze predsednika vlade Janeza Janše, kot pravijo, »prvega revolveraša na Twitterju«, za katerega so družabna omrežja najpomembnejši komunikacijski kanal. Janša vsak dan besno tvita. Kot so izračunali na blogu GreznicaBlok.si, v povprečju objavi kakšnih pet tvitov na dan, še 65-krat pa poobjavi kako drugo tviteraško mojstrovino, včasih tudi samega sebe. Veliko časa torej preživi z mobilnim telefonom oziroma tablico v roki. A to je kljub vsemu logično, njegovo politično kariero zaznamuje boj z mediji, družabna omrežja pa omogočajo neposredni nagovor sledilcev, brez zoprnih novinarskih podvprašanj in preverjanja izrečenih dejstev.
-
23. 10. 2020 | Mladina 43 | Politika
Pritiskov s strani politike je ogromno
»Neposrednih političnih pritiskov ne zaznavam, posrednih pritiskov s strani politike pa je ogromno,« je skrb zbujajoč stavek, ne glede na to, kdo ga izreče. Izrekel pa ga je mag. Boštjan Valenčič, tožilec na specializiranem državnem tožilstvu, ki je pristojno za pregon storilcev kaznivih dejanj na področju organiziranega klasičnega in gospodarskega kriminala ter korupcije. Šlo je za intervju za spletni portal Tax-Fin-Lex, tožilec pa je izrekel nekaj, kar je sicer očitno že dlje – da vladajoča koalicija izvaja pritisk tudi na tožilstvo, a se o tem na glas zelo malo govori.
-
23. 10. 2020 | Mladina 43 | Politika
Provladna skupina Rumeni jopiči, katere zamaskirani člani so dokazano tudi neonacisti, je prejšnji konec tedna na svojem Twitter profilu delila video, v katerem eden od njenih članov v zabojnik za smeti zaluča slikanico Svetlane Makarovič Čuk na palici. Znana zbirka otroških pesmic ene najbolj priljubljenih slovenskih avtoric za otroke, ki je prvič izšla leta 1986, je zabavna, a tudi poučna, nekakšen vodnik iz življenjskih zagat za bralce vseh generacij. Zakaj bi pristala med odpadki? Odgovor moramo poiskati v petkovih protivladnih protestih, katerih se je teden dni prej sredi večtisočglave množice udeležila tudi Svetlana Makarovič, ki vedno zelo jasno pove, s čim se strinja in s čim ne. Z njenimi stališči se lahko strinjamo ali ne, pa vendar njena dela za otroke ne glede na to ostajajo med najvidnejšimi v naši literaturi za najmlajše. A skupina, v kateri so tudi neonacisti, je na njena protivladna stališča odgovorila z uničenjem enega od njenih umetniških del za otroke. »Knjige Svetlane Makarovič ne sodijo nikamor drugam kot v smeti!« so pripisali k videu.
-
23. 10. 2020 | Mladina 43 | Komentar
»Sogovornika sta v studiu komentirala tudi petkove proteste v Ljubljani in drugih slovenskih mestih. Hojs je bil do protestnikov precej kritičen.’'Petkovi protesti so protesti koritnikov oziroma tistih, ki so prisesani na državne jasli. Ljudje me kličejo domov in me sprašujejo, kdaj bomo ustavili te delomrzneže.’' Ob tem je opozoril, da so se nezakonitih shodov, ko je bila v veljavi prepoved zbiranja, udeležili tudi nekateri znani politiki. Posebej je omenil poslanca SD Marka Koprivca in prvaka LMŠ Marjana Šarca.
-
23. 10. 2020 | Mladina 43 | Kultura
Bil je četrtek, 9. septembra 1993. Arhitekt Ira Zorko in fotograf Igor Delorenzo Omahen sta ravno predstavljala, kako bodo severni del nekdanje vojašnice JLA na Metelkovi v Ljubljani v kratkem spremenili v nov kulturni center pod okriljem Mreže za Metelkovo, pobude približno 300 umetnikov in pripadnikov najrazličnejših subkultur, ko so jima njuni poslušalci, študenti arhitekture, povedali, da so nekaj dni prej tam opazili delavce. Delavce? Kaj so pa počeli, sta vprašala. Zorko in Delorenzo Omahen sta se nemudoma odpeljala na Metelkovo in ugotovila, da je mestna oblast, ki je prostore obljubila kulturnikom in subkulturam, besedo požrla. Tam so bili bagerji, stavbe so že imele luknje, začelo se je rušenje. Stekla je bliskovita akcija, zbrala se je množica med 50 in 100 ljudi, ki se je večala in večala, zvečer so preplezali ograjo in Metelkovo zasedli, da bi jo zaščitili. Ostalo je zgodovina.
-
23. 10. 2020 | Mladina 43 | Kultura | TV
Ni znano, kdo je mojster, ki je Janeza Janšo učil javnega nastopanja. A verjetno je ta mojster kar on sam. Morda je obstajalo obdobje, ko se je dal še kaj poučiti, takrat, ko je bil prvič predsednik vlade. Tam leta 2005, 2006 je namreč nenadoma vedel, kam dati roke, kako malo postati med stavki, kdaj pogledati naravnost v kamero in se kratko nasmehniti in podobne drobne skrivnosti dobrih govorcev. In šlo mu je res kar dobro, dokler se ni razkrilo, da je svoj najbolj povzdignjeni nagovor prepisal od Tonyja Blaira. No, ne vemo, ali ga je prepisal sam ali ga je prepisal človek, ki mu je pomagal pri javnih nastopih – vemo pa, da od takrat spet nastopa vedno, kot da smo pred razglasitvijo izrednih razmer. Naj se še tako trudi, noben nagovor, tudi ta, ki ga je imel preteklo soboto na javni televiziji, ne zveni kot nagovor javnosti v stiski, kot očetovski nagovor, ampak vedno znova kot nagovor vojski.
-
22. 10. 2020 | Politika
Janša: »V soboto zaprtje vseh nenujnih dejavnosti«
Vlada s soboto za teden dni ugaša večino dejavnosti v državi v želji, da bi ustavili širjenje novega koronavirusa med prebivalstvom, je napovedal premier Janez Janša. Zaprti bodo gostinski obrati, hoteli in trgovski centri z nekaterimi izjemami, vrtci, dijaški in študentski domovi. Preverjajo tudi možnost množičnega testiranja na novi koronavirus.
-
22. 10. 2020 | Kultura
Vsak najemnik si zasluži spoštljiv odnos, tudi najemniki stavbe Metelkove 6
Spoštovani minister, Metelkova 6 je naslov, kjer ustvarja producent drugega najbolj gledanega filma v samostojni Sloveniji, Gremo mi po svoje.
-
22. 10. 2020 | Politika
Naslovnica jutrišnje Mladine: ZLORABA EPIDEMIJE
Jutri izide nova Mladina! Namesto da bi se vlada borila proti virusu, razmere izkorišča za veliko kadrovsko čistko na vseh ravneh v državi. Več si preberite v jutrišnji številki. Nova Mladina bo na voljo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani. #Mladina43
-
22. 10. 2020 | Politika
Moralni razpad slovenske desnice
Ko smo opozarjali na neprimeren nivo komuniciranja Janeza Janše in njegove druščine iz SDS, tega nismo počeli zgolj zaradi forme ali nasprotovanja primitivizmu, ki sicer niti približno več ne sodi v politični in družbeni prostor 21. stoletja.
-
22. 10. 2020 | Politika
Župan Mestne občine Ljubljana (MOL) Zoran Janković pravi, da vladne ukrepe za omejitev širjenja novega koronavirusa sprejema. Nasprotuje ločenemu ukrepanju občin, je pa Ljubljana pripravljena pomagati z nastanitvenimi objekti. Moti ga pretiran pesimizem pri komuniciranju stanja, v pogovoru za STA pa je opozoril še, da pozabljamo na socialni čut in empatijo.
-
22. 10. 2020 | Družba
Vsi, ki se tako spoznajo na naše delo, naj preživijo en dan z nami v ambulanti
Kaj me je vzpodbudilo, da napišem nekaj o delu medicinske sestre v ambulanti družinske medicine? Zlasti naša nenadna »prepoznavnost« na družabnih omrežjih, forumih, radiu in televiziji … po tem, da smo prenehale dvigovati telefone, imamo povsem prazne čakalnice, pacienti pa kljub temu ne morejo do nas.
-
22. 10. 2020 | Politika
»Janša in Kacin vojno živita ves čas«
"Jelko Kacin je bil včasih obrambni minister. Pa tudi Janez Janša je bil obrambni minister. In logično, da je vojna osrednji pojem obrambnih ministrov. Da v bistvu živijo vojno ves čas. Se ne izkopljejo iz nje. In banalno gledano je za takšne kalibre tudi prevzem oblasti neke vrste vojaška zmaga. Zavzetje terena, ki ga je prej nadziral nekdo drug. Zdaj premaganec. In tej garnituri gre res pohvala, kako temeljito upošteva vsa vojaška načela in stare preverjene vojaške strategije.
-
21. 10. 2020 | Svet
Papež podprl istospolne partnerske zveze
Papež Frančišek je v dokumentarnem filmu, ki so ga danes premierno prikazali na filmskem festivalu v Rimu, podprl pravico istospolno usmerjenih oseb, da sklenejo partnersko zvezo. V filmu Francesco režiserja Evgenija Afinejevskega je papež še dejal, da imajo "homoseksualci pravico biti v družini", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
-
22. 10. 2020 | Družba
»Švedski epidemiologi so se že od samega začetka zavedali, da tega ne bo konec v pol leta«
"Cilj strategije je vzdržnost. Iskanje vzdržnega modela, po katerem lahko dalj časa živimo s tem virusom, ne da bi se naš svet popolnoma sesul. Švedske oblasti in epidemiologi so se že od samega začetka zavedali, da tega ne bo konec v pol leta, ampak bo verjetno trajalo precej dlje, a tudi če bi pol leta, potrebujemo vzdržno strategijo. Kaj torej lahko storimo, da ukrepamo, a je še vedno sprejemljivo za celotno populacijo. Hkrati pa, kaj lahko storimo, da bi zajeli vse vidike javnega zdravstva."
-
22. 10. 2020 | Svet
Trump zapustil televizijski intervju
Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo po 45 minutah predčasno končal intervju s televizijo CBS za priljubljeno oddajo "60 minut" (60 minutes), nato pa po Twitterju in na zborovanju v Pensilvaniji napadel voditeljico, ker mu ni bil všeč njen ton in njena vprašanja.
-
22. 10. 2020 | Družba
Tvoje pice niso spekli pri Goldman Sachsu
Wolt, dostavljalec hrane, je po podatkih FT trenutno drugo najhitreje rastoče podjetje v EU s skoraj 500 % skupno letno stopnjo rasti. Ne čudi torej, da so na zmagovalnega konja svoje upe položili tudi mnogi investitorji in da je podjetje v zgolj dveh letih prejelo kar 230 mio eurov investicijskega denarja.
-
22. 10. 2020 | Družba
Ureditev področja umetne inteligence
V torek je evropski parlament na plenarnem zasedanju sprejel predloge, kako bi najbolje uredili področje umetne inteligence, da bi v Evropski uniji spodbujali inovacije, utrdili etične standarde in okrepili zaupanje v tehnologijo. Španec Iban Garcia del Blanco (S&D) je v zakonodajni pobudi Evropsko komisijo pozval k oblikovanju novega pravnega okvira glede etičnih načel in pravnih obveznosti, ki jih je treba upoštevati pri razvijanju in uporabi umetne inteligence, robotike in sorodnih tehnologij v Evropski uniji, vključno s programsko opremo, algoritmi in podatki. Pobudo so poslanci sprejeli s 559 glasovi za, 44 proti in 88 vzdržanimi, so sporočili iz Evropskega parlamenta.
-
22. 10. 2020 | Kultura
Novi razstavni prostori Kinoteke
Slovenska kinoteka bo nove razstavne prostore odprla z razstavo Stoletnica. Fellini v svetu. Gostujoča razstava, ki bo na ogled od 23. oktobra, predstavlja življenje in delo filmskega mojstra Federica Fellinija. Na ogled bodo scenske fotografije, originalne Fellinijeve risbe, filmski kostumi in intervjuji s Fellinijem. Razstavljeno gradivo prihaja iz zbirk številnih italijanskih javnih in zasebnih arhivov. Kustosi razstave so novinar in Fellinijev prijatelj Vincenzo Mollica, mednarodno priznani kustos Alessandro Nicosia in Fellinijeva nečakinja Francesca Fabbri Fellini.