• Peter Petrovčič

    2. 10. 2020  |  Mladina 40  |  Politika

    Kdo je torej grožnja vladavini prava?

    V zadnjih letih smo v nekaterih evropskih državah priča političnemu podrejanju sodstva, pravosodja in siceršnjemu ogrožanju vladavine prava tudi v povezavi s političnim podrejanjem drugih družbenih podsistemov, na čelu z mediji. Med dokaj odločnimi nasprotniki teh procesov najdemo tudi evropsko komisijo, najbolj aktualna posledica njene aktivnosti pa je vseevropsko preverjanje stanja vladavine prava v vseh članicah EU. Ti postopki pa ne odmevajo le na Poljskem ali Madžarskem, kjer so bili dosedanji politični posegi v demokratične ustanove najvidnejši, pač pa tudi v Sloveniji.

  • Borut Mekina

    2. 10. 2020  |  Mladina 40  |  Politika

    Gale in kleptokracija

    Skoraj 2500 podpisnikov – med njimi je več uglednih imen – je doslej izrazilo podporo peticiji, namenjeni predsedniku republike Borutu Pahorju in naslovljeni: Ivan Gale si zasluži državno odlikovanje. Pobudniki peticije so v utemeljitvi med drugim zapisali:

  • Staš Zgonik

    2. 10. 2020  |  Mladina 40  |  Družba

    Volitve kot igra na srečo

    Na spletni strani Športne loterije ni mogoče staviti zgolj na izide športnih tekmovanj. Pod zavihkom »druge stave« sameva še ena možnost. Stavite lahko na izid ameriških predsedniških volitev, ki bodo v začetku novembra. V tujini so takšne stave nekaj običajnega, pri nas pa te navade ni.

  • Peter Petrovčič

    2. 10. 2020  |  Mladina 40  |  Politika

    Drugačna slika, kot jo vidi Janša

    Evropska komisija je prvič v svoji zgodovini pripravila poročilo o stanju na področju vladavine prava v vseh državah članicah EU. Kar se tiče Slovenije, je poročilo načeloma ugodno. Opozarja pa na določene težave, a še zdaleč ne na tiste, ki jih je želela poudariti trenutna vlada. Ta je v postopku priprave poročila evropsko komisijo poskušala prepričati, da pravosodje in tudi medije obvladujejo neformalni postkomunistični centri moči, zaradi česar pravosodje in medijski trg potrebujeta reforme po zgledu sosednje Madžarske, kjer je pod podobnim izmišljenim izgovorom vladajoča stranka Viktorja Orbána v dobršni meri že izvedla politične prevzeme.

  • Izak Košir

    2. 10. 2020  |  Mladina 40  |  Družba

    Čas je za radikalne

    Že Mladinska aktivistična organizacija (MAO) je dokaz, da mladim v Sloveniji ni vseeno. Hodijo na proteste, so družbeno in politično dejavni, udeležujejo se akcij, predvsem pa se trudijo biti vidni in slišani. Da si bodo morali izboriti svoj prostor pod soncem, se zavedajo tudi v gibanju Mladi za podnebno pravičnost, ki ga je medijski radar ponovno zaznal v zadnjih nekaj tednih. Njihov večmesečni molk je sicer posledica ukrepov za zajezitev covid-19, vseeno pa je težko konkurirati medijski pozornosti, ki jo je v okoljevarstvo usmerila mlada švedska podnebna aktivistka Greta Thunberg. Slednja je v boju za podnebno pravičnost združila mlade po svetu ter sprožila shode, poimenovane Petki za prihodnost, ki smo jih lahko spremljali tudi v Sloveniji. Cinične pripombe, da so se mladi protestov udeleževali zgolj zato, da jim ni treba sedeti pri pouku, se danes zdijo kot škodoželjne opazke tistih, ki so še vedno slepi za težave, s katerimi se sooča sodobna družba.

  • Lara Paukovič

    2. 10. 2020  |  Mladina 40  |  Kultura

    Še več knjig moških, ki so jih izdali moški

    Pred kratkim je izšel prvi letnik knjig iz zbirke Klasična Beletrina, ki prinaša izbor klasičnih del v novih prevodih in z novimi spremnimi besedami. Skupno bo knjig 25, toda med njimi sta samo dve deli avtoric, Selme Lagerlöf in George Eliot. Novi prevodi klasikov so dobrodošli – a kako je mogoče, da se sodobni izbor klasike bolj malo razlikuje od tistega iz, denimo, šestdesetih in sedemdesetih let, ko se je v kultno zbirko Sto romanov uvrstilo le pet avtoric?

  • Peter Petrovčič

    2. 10. 2020  |  Mladina 40  |  Politika

    Hrvati, Srbi in kočevski Nemci

    V Sloveniji posebne manjšinske pravice uživata le madžarska in italijanska narodna skupnost. Proces priznanja vsaj nekaterih manjšinskih pravic drugim, po številu precej večjim narodnim skupnostim, kot so recimo Hrvati, Srbi in Bošnjaki, pa tudi Albanci in Romi, se vleče že četrt stoletja.

  • Peter Petrovčič

    2. 10. 2020  |  Mladina 40  |  Politika

    (Ne)zaupanje javnosti

    Niso vse policije enake. Še zdaleč ne. Med njimi so velike razlike, čeprav na papirju povsod velja, da gre za tisti državni organ, ki varuje red, skrbi za javno varnost in je torej predvsem v službi ljudi. V številnih državah so policije nasilne, podkupljive, vzdržujejo neenakost, socialne razlike, zlorabljajo svojo represivno moč ... V Sloveniji ni tako, slovenska policija je počasi, a vztrajno v zadnjih desetletjih pridobivala zaupanje javnosti. V naprej posameznik doslej ni dvomil v njeno ravnanje, zgolj izjemoma. A to se zelo hitro spreminja.

  • Sprenevedanja o javnem zdravstvu

    Zdravstvena kriza, povezana s covid-19, je odstrla vse zanemarjanje področja slovenskega zdravstva. Vidne so posledice nepremišljenih pritiskov na privatizacijo, večkratno povečevanje plač v zdravstvu ni skrajšalo čakalnih dob na zdravstvene storitve, prehajanje zdravstvenih delavcev med javnim in zasebnim je na stran postavilo konkurenčno klavzulo v pogodbi o zaposlitvi, novogradnja in obnova obstoječe infrastrukture sta bili podhranjeni, menedžment zdravstvenih zavodov pa vse pogosteje politično obarvan, s pomanjkljivimi kompetencami za učinkovito poslovanje v zdravstvu, enako velja tudi za člane svetov zavodov. Ideologija delitve na naše in vaše, rdeče, črne, bele, glorifikacija zasebništva in podcenjevanje javnega so se razsuli kot hišica iz kart. Vse vlade in opozicije doslej so tako stanje soustvarjale in so odgovorne za to, kje smo danes.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    2. 10. 2020  |  Mladina 40  |  Dva leva

    Mediji v defektnih demokracijah

    »Ponekod bi lastniki medijev temeljito razmislili, ali se jim splača vojna s politično opcijo, ki je doživela uspeh na volitvah in mnoge potrditve na mednarodni ravni.«
    — Dimitrij Rupel o medijski spodobnosti (Mag, 22. 6. 2005)

  • Dobrodošli v 18. stoletju

    Donaldu Trumpu je kazalo slabo, zelo slabo, potem pa mu je nenadoma posijalo sonce – umrla je Ruth Bader Ginsburg, slovita vrhovna sodnica, ena izmed štirih liberalnih sodnikov na vrhovnem sodišču. Od trenutka, ko so sporočili, da je umrla, je bilo povsem jasno, kaj bo Trump storil – takoj bo na njeno mesto predlagal zelo konservativnega sodnika ali sodnico. Celo raje sodnico, da mu ne bodo mogli očitati, da ne spoštuje žensk, da diskriminira in da je na mesto, ki ga je zasedala ženska, predlagal moškega. Prav tako je bilo povsem jasno, da bo zelo konservativna sodnica tudi imenovana – da jo bo senat brez kakšnih večjih težav potrdil. Ja, demokrati bodo javkali in stokali in moralizirali, češ da bi morali odločitev o novem članu ali članici vrhovnega sodišča prepustiti naslednjemu predsedniku (in češ da se to, kar hoče narediti Trump, v volilnem letu ne počne, pa četudi nikjer – niti v ustavi niti v deklaraciji o neodvisnosti – ne piše, da tega ne bi smel, navsezadnje, to je v volilnem letu poskušal tudi Obama, a njegov zmerni Merrick Garland ni šel skozi), ja, pred vrhovnim sodiščem se bodo vrstili bučni protesti (in protestnice se bodo oblekle tako, kot so oblečene gileadske dekle v Deklini zgodbi), in ja, na zaslišanju jo bodo demokratski senatorji »dostojanstveno« in »odločno« mučili in napadali in kompromitirali, a nič od tega – čisto nič, popolnoma nič, totalno nič – ne bo pomagalo. Ta, ki jo bo predlagal Trump, bo imenovana in izvoljena za novo vrhovno sodnico.

  • Jure Trampuš

    2. 10. 2020  |  Mladina 40  |  Družba

    Spomeniški revizionizem

    Pred več kot 150 leti, natančneje leta 1853, je mesto Ljubljana od Josefa Benedikta Withalma, lastnika ljubljanskega Kolizeja, odkupilo litoželezni odlitek kipa avstro-ogrskega feldmaršala Josefa Radetzkega. Prostostoječi kip v naravni velikosti prikazuje Radetzkega med bitko pri Novari, kjer so sile avstrijskega cesarstva porazile italijansko vojsko Kraljevine Sardinije in njenih zaveznikov, ki se je borila za neodvisnost Italije. Kip je dolgo stal v mestni hiši, nihče namreč ni vedel, kam bi ga dali, šele leta 1880 so ga pokazali javnosti. Postavili so ga pred Tivolski grad, ki se je takrat še imenoval Podturn.

  • Ne monopol, temveč dobro koordinirana mreža

    Zaradi epidemije okužb s covid-19 so testi postali dnevna novica, ki vpliva na življenje mnogih. Zato je razumljiv tudi povečan interes javnosti za naše delo.

  • Stanka Prodnik

    2. 10. 2020  |  Mladina 40  |  Kultura  |  TV

    Politkomisarja z Beletrine

    Komur je uspelo ujeti še zadnja leta socializma, se bo spomnil nekih čudnih tipov, za katere si nikoli nisi čisto mogel predstavljati, kaj zares počnejo, nisi niti mogel ugotoviti, kdo jih pošilja, ali blefirajo ali res prihajajo v imenu partije, so pa imeli vedno spomine na počitnice v eksotičnih krajih in dobre avtomobile. In teh tipov je na političnem in finančnem področju še vedno veliko tudi v sodobni državi: vedno so zraven, ne veš, ali blefirajo, skoraj nihče pa se jih ne drzne res odgnati, ker morda pa je res, kar govorijo, in na splošno velja, da brez njihove podpore res nič ne moreš. Oblast se zamenja, oni ostanejo. In vedno, ko gre za kakšen državni projekt, so zraven. In vedno se kje pojavi kakšen d. o. o., ki ga slučajno vodi žena ali sin ali svak, ki opravi del posla, sami pa pri tem govorijo povzdignjene besede in izražajo skrb za državo, na katero da prežijo pijavke in lopovi.

  • Peter Petrovčič

    1. 10. 2020  |  Politika

    Evropska komisija zahteva neodvisno preiskavo v slovenskem centru za tujce

    Odkar je vlada Janeza Janše junija začela izvajati novo azilno politiko, ki vključuje omejevanje gibanja za prosilce za azil in nameščanje v center za tujce, je slednji poln obupanih tujcev, ki tam zaprti čakajo na deportacijo ali pa na morebitno možnost vložitve prošnje za azil. Posledice kopičenja prosilcev za azil v centru (tudi v opuščenem industrijskem objektu, v katerega so zaprti 24 ur na dan) se odtlej kažejo v gladovnih stavkah, samopoškodovanjih in poskusih samomora, o čemer smo pisali pred časom.

  • IK, STA

    1. 10. 2020  |  Politika

    Ustavljen postopek zoper domobranskega generala Rupnika

    Ljubljansko okrožno sodišče je v teh dneh sprejelo sklep o ustavitvi postopka zoper pokojnega domobranskega generala Leona Rupnika, poroča Dnevnik. Po neuradnih informacijah časnika naj bi se sodnik Martin Jančar tako odločil po 139. členu zakona o kazenskem postopku, ki predvideva ustavitev postopka v primeru, da obdolženec umre.

  • Uredništvo

    1. 10. 2020  |  Politika

    Naslovnica jutrišnje Mladine: DRŽAVA KOT PLEN

    Jutri izide nova Mladina. Naslovnico je ilustriral Tomaž Lavrič. Več o demografskem skladu oziroma velikem načrtu, kako prigrabiti vse, kar je še ostalo od državne srebrnine, preberite jutri. Nova Mladina bo na voljo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani. #Mladina40

  • Oštro.si

    1. 10. 2020  |  Svet

    Slovenci niso največji onesnaževalci morij s plastiko v EU

    Slovenci so v EU največji onesnaževalci morij in oceanov s plastiko. Pri tem vsak Slovenec letno onesnaži svetovna morja z 1,5 kilograma odpadne plastike. Tako je poročal portal rtvslo.si, ki se je sklical na raziskavo inštituta Ryan pri irski nacionalni univerzi in fakultete za inženirstvo pri univerzi v Limericku.

  • Uredništvo

    1. 10. 2020  |  Politika

    Kordiš: »Socialni demokrati kolaborirajo s fašistoidno vlado Janeza Janše«

    "To je zakon, ki potrebuje dvotretjinsko večino. Državljanke in državljani, gospe in gospodje. Če bi opozicija držala skupaj, bi ta škodljiv zakon proti vojakom, ki legalizira kadrovsko korupcijo, lahko zrušili, pa ga ne bomo. Veste, zakaj? Ker Socialni demokrati kolaborirajo s fašistoidno vlado Janeza Janše, zato, da legalizirajo kadrovsko korupcijo v Slovenski vojski."

  • Uredništvo

    1. 10. 2020  |  Politika

    »Tožnik zahteva odškodnino zaradi Ruplovega nedopustnega vedenja«

    "Absolutno zavračam politično ozadje. Tožnik zahteva odškodnino zaradi Ruplovega nedopustnega vedenja, ga pa kljub temu še vedno spoštuje in ceni, kar je naredil za Republiko Slovenijo. Tudi če bi kakršna koli politična opredeljenost res obstajala, bi bila za ta postopek nepomembna."

  • Uredništvo

    1. 10. 2020  |  Svet

    Žižek, Waters, Varoufakis in drugi bodo jutri branili Juliana Assangea

    The Belmarsh Tribunal je ime dogodka, ki bo jutri, 2. oktobra, raziskoval in ocenjeval vojne zločine Združenih držav Amerike v 21. stoletju ter obenem branil pravico Juliana Assangea do tega, da jih je razkrival. Med potrjenimi govorci bodo tudi soustanovitelj skupine Pink Floyd in aktivist Roger Waters, nekdanji brazilski predsednik Luiz Inácio Lula da Silva, nekdanji grški finančni minister Janis Varoufakis, nekdanji ekvadorski predsednik Rafael Correa, glasbenica in aktivistka M.I.A., slovenski filozof Slavoj Žižek, igralka in aktivistka Pamela Anderson, hrvaški filozof in soustanovitelj DiEM25 Srećko Horvat in drugi. 

  • Danes je nov dan

    1. 10. 2020  |  Družba

    H(inavci) & M(anipulatorji)

    Modni gigant H&M, ki je tudi lastnik znamk COS, Weekday, Monki in drugih, nam v oglaševalskih kampanjah ponosno sporoča, da je njihov produkcijski sistem krožen, da bodo do leta 2030 začeli materiale pridobivati trajnostno, da bodo v istem času ogljično nevtralni (pozitivni do l. 2040) in da stremijo k zagotavljanju dostojnega plačila za delavce.

  • Uredništvo

    1. 10. 2020  |  Družba

    VIDEO: Rodčenko biciklizma

    Režiser Karpo Godina je iz posnetkov nastopov žvižgača Ivana Galeta in protestnika Jaše Jenulla pretekli petek na protivladnih protestih ustvaril kratki dokument z naslovom Rodčenko biciklizma, ki si ga lahko ogledate na povezavi spodaj. 

  • IK, STA

    1. 10. 2020  |  Svet

    Komisija za predsedniška soočenja bo po torkovem dvoboju spremenila pravila

    Ameriška komisija za predsedniška televizijska soočenja je po torkovi katastrofalni predstavi v Clevelandu sporočila, da bo za prihodnji dve soočenji uvedla nekatere spremembe, vendar jih ni opredelila. Kritiki predsednika Donalda Trumpa upajo, da bo voditelj soočenja dobil možnost izklopa mikrofona.

  • Uredništvo

    1. 10. 2020  |  Družba

    Danes na ulice tudi študenti AGRFT

    Študentke in študenti AGRFT bodo danes izvedli umetniško intervencijo in protestno akcijo. Umetniška intervencija bo instalacija belih križcev na varnostni razdalji po celem Prešernovem trgu in zagrajen spomenik z napisi “Pozor, umetnost” “Nevarno, umetnost!”.

  • IK, STA

    1. 10. 2020  |  Svet

    ZN: »Takoj potrebujemo 15 milijard za program razvoja cepiva proti covidu-19«

    Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je v sredo na virtualni konferenci ZN opozoril, da program Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) ACT Accelerator, v okviru katerega podpirajo razvoj cepiva, zdravljenja in diagnostike covida-19, nemudoma potrebuje 15 milijard dolarjev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

  • Damjana Kolar

    1. 10. 2020  |  Kultura

    Premiera tedna: Naše skladišče

    V Prešernovem gledališču Kranj bodo danes, 1. oktobra ob 19.30 krstno uprizorili socialno dramo Tjaše Mislej Naše skladišče v režiji Mateje Kokol. Skozi humoren in komunikativen dramski slog spremljamo zgodbe štirih žensk, ki so nosilke glavne in še preveč boleče aktualne tematike izkoriščanja ženske delovne sile, katera je zavoljo preživetja primorana žrtvovati svoje zdravje, lepoto, dušo, odnose in družinsko ter družbeno življenje. 

  • DK, STA

    1. 10. 2020  |  Kultura

    Biografija Radka Poliča: »Teater je tako kompleksen, hujši kot svet sam«

    Pri Založbi Belettrina je izšel biografski roman Rac, ki predstavlja življenjsko zgodbo igralca Radka Poliča - Raca. Knjigo je po intenzivnem druženju z igralcem napisala Petra Pogorevc, v njej je polno anekdot o igralčevem življenju in delu, mrgoli pa tudi zanimivih Poličevih misli v slogu: "Teater je tako kompleksen, hujši kot svet sam."

  • IK, STA

    1. 10. 2020  |  Družba

    Od danes dražji tudi tobačni izdelki

    Z današnjim dnem se bodo zvišale trošarine za tobačne izdelke. Za zavojček 20 cigaret bo v povprečju treba odšteti približno 4,8 odstotka več kot zdaj oz. se bo zavojček podražil za 20 centov.

  • IK, STA

    30. 9. 2020  |  Politika

    Trgovine bodo ob nedeljah zaprte

    Državni zbor (DZ) je včeraj sprejel novelo zakona o trgovini, po kateri trgovine ob nedeljah in praznikih ne bodo smele več poslovati. Izjema so manjše prodajalne na bencinskih servisih, postajališčih in v bolnišnicah ter tudi druge manjše prodajalne, če bodo v njih na dela proste dni stregli kupcem lastniki sami ob pomoči študentov in upokojencev.