• Liberalci, ki so brzdali fašizem

    Preden se je oblikovala sedanja koalicija, sem v Mladini opozoril na ponavljajoči se zgodovinski vzorec, po katerem sta fašizem in nacizem prevladala zato, ker sta dobila podporo liberalnih strank, ki so šle z njima v koalicijo misleč, da ju bodo tako obrzdale. Da bodo delale »programsko«. Italijanski liberalci so se leta 1922 nemudoma pridružili fašistom in jim odločilno pomagali, da so postali absolutno prevladujoča stranka. Že leta 1925 so jih fašisti razpustili, najbolj zagretim posameznim kolaborantom pa dali ugledne, a nepomembne položaje. Seveda se »počivalški«, »pahorji«, »zorčiči«, »tonini«, »pivčeve« in podobni s tem ne ubadajo. Čeprav se nekateri kitijo celo s pravniškimi nazivi, komajda ločijo med zakonodajno, izvršno in sodno oblastjo in verjetno v sli po oblasti niti ne želijo ločiti. V tem se bodo brez dvoma odlično ujeli s svojim novim vodjo. Kako to gre, že kažejo prve poteze. Nobenih težav nimajo s tem, da bodo za ministra za notranje zadeve imenovali direktorja strankarske televizije, financirane z madžarskim denarjem, ki je predmet (televizija namreč) policijske preiskave. Najbrž si, glede na zgodovinske izkušnje s takšnimi zadevami v samostojni Sloveniji vse od prodaje orožja, ni težko predstavljati, kaj se bo z vodstvom policije in s preiskavo zgodilo. Ampak »ureditev razmer v policiji« je celo v koalicijski pogodbi, izvedbeno pa to tako ali tako ne sodi v njihov resor, mar ne? Le iz državnega zbora bodo poslali kakšno komisijo, da bo pomagala narediti »red«.

  • Imenovanje Kanglerja za drugega človeka notranjega ministrstva je sramota za pravno državo

    Kakor da ponižanje ministrstva za notranje zadeve z ustoličenjem direktorja Nove24TV Aleša Hojsa na vrh institucije ne bi bilo popolno, je Janševa vlada za njegovega državnega sekretarja imenovala nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja. To je simbolni pljunek v obraz tisočerim Mariborčankam in Mariborčanom, pa tudi ostalim udeležencev vseslovenskih vstaj, ki jih jih je s postavitvijo obcestnih radarjev zanetil prav samovoljni Kangler.

  • Jure Trampuš, Vasja Jager, Borut Mekina  |  Ilustracija: Tomaž Lavrič

    13. 3. 2020  |  Mladina 11  |  Politika

    Projekt orbanizacije Slovenije

    Zaslišanje ministrskih kandidatov nove vlade – če citiramo bodočega premiera Janeza Janšo »najboljše ekipe v danih razmerah« – se je začelo malce nenavadno. In sicer z lahkotno navrženo idejo bodočega obrambnega ministra Mateja Tonina, da bi v strukture Slovenske vojske vključil posameznike, ki so osumljeni, obtoženi ali celo obsojeni rušenja ustavne ureditve – pripadnikov paravojaških enot, slovenskih vard.

  • N'toko

    N'toko

    13. 3. 2020  |  Mladina 11  |  Žive meje

    Kdo rabi in kdo dobi?

    Prejšnji teden sem stisnil zobe in se prebil skozi vseh 96 minut oddaje Ekstravisor na temo socialnega sistema. Pričakoval sem mučno televizijsko izkušnjo, moram pa priznati, da so avtorji presegli vsa moja pričakovanja. Ne le, da je javna televizijska hiša izvedla propagandno akcijo, s katero bo novi vladi olajšala napovedane drakonske ukrepe na področju sociale, ampak je to naredila pod krinko »udarnega raziskovalnega žurnalizma«. Saj veste, to so tiste oddaje, v katerih novinarji ob dramatičnem zvoku violin kažejo na »šokantne podatke« in ponavljajo vprašanje »kaj boste storili politiki?!«. Toda potem ko nas stroga učiteljica Erika Žnidaršič in ravnateljev ljubljenček Viki Twrdy le pripeljeta iz labirinta grafov, številk in intervjujev, gledalci ne zvemo ničesar takega, česar ne bi že stokrat slišali od naših stricev in babic: da se lenuhi vozijo na zavod z bemfli, da brezdelneži odžirajo denar pravim revežem in da pokvarjeni politiki nočejo ukrepati.

  • Janševa tretja

    Slovenija je 3. marca 2020 dobila štirinajsto vlado, Janez Janša je v tretje postal premier. Politično hazardiranje Marjana Šarca se je spremenilo v katastrofo za levosredinsko vladno koalicijo, vlada je razpadla, pričakovanih novih volitev pa ni. Levosredinske stranke imajo doma po EU težave s političnim vladanjem in ekonomskim obvladovanjem države. Janšo so dejansko postavile na oblast s svojo politično poniglavostjo in nesposobnostjo. Pogajanja za novo koalicijo so bila kratka in uspešna, toda koalicijska pogodba nove Janševe vlade je slab politični izdelek. Janša je od nekdaj boljši v taktičnih bojih kot v strateških premislekih. To velja tudi za Orbánovo senco, ki ga je obsijala na mednarodni sceni ob izvolitvi. Politika izrednih razmer zaradi epidemije koronavirusa je za novo vlado dobrodošlo okolje. Slabše so in bodo ekonomske možnosti tega polovičnega mandata. Vladna koalicija bo v teh razmerah preživela, krizni menedžment bo njeno temeljno vodilo in orodje. In tega Janša obvladuje bolje od drugih.

  • Izdajstvo političnega razreda ... 

    Republika Slovenija je čedalje bolj podobna Weimarski republiki. Satelitski seveda. Vodilni politiki tega subalpskega Weimarja na stežaj odpirajo vrata kontrolnih vzvodov demokratičnega družbenega reda paravojaški drhali, bodočim ministrom Orbanove satelitske eksekutive pa pri tem kot poslušen in lepo oblečen ministrant streže predsednik države. Ta odpira vrata tudi povsem dosebedno ... – pardon, lapsus: dobesedno.

  • Lara Paukovič

    13. 3. 2020  |  Mladina 11  |  Kultura

    »Ne bi smeli toliko piti, saj je jasno, kam to vodi«

    »Pazi, da te ne posilijo. Ne pij preveč. Ne hodi naokoli sama. Ne hodi ven prepozno. Ne oblači se tako. Ne bodi pijana. Ne smej se neznancem. Sploh ne hodi ven ponoči. Ne zaupaj nikomur. Ne reci ja. Ne reci ne. Samo – bodi dama,« so navodila, izrečena v nedavni viralni kampanji za britansko modno revijo Girls Girls Girls, v kateri igralka Cynthia Nixon recitira klišejska in med seboj nasprotujoča si gesla, ki jih družba vsiljuje zahodnim ženskam. Kljub vprašljivim vrednotam modne industrije je pomembno, da tudi popkultura prepoznava nevarnost in hinavščino kulture posilstva (angl. rape culture), znotraj katere je mogoče posilstvo upravičiti na primer z oblačili, ki jih je žrtev nosila, količino popitega alkohola ali spogledljivim vedenjem.

  • Miha Zadnikar

    16. 3. 2020  |  Družba

    Moje počitnice leta 1972 ... 

    Bilo je leta 1972. Deset let sem dopolnil septembra. Bil sem otrok, ki je precej strastno bral časopise in revije, saj je bilo v družini novinarja Dela tega zmerom na kupe, in kot tak sem že čisto na začetku leta z odprtimi usti požiral novice o stevardesi Vesni Vulović, ki je kot po kakem čudežu preživela padec z desetih kilometrov višine. Januarja je namreč nad Češkoslovaško strmoglavilo potniško letalo Jugoslovanskega aerotransporta (JAT). Precej ljudi zatrjuje, da so vanj nastavili bombo ustaški teroristi. Verjetno res, zakaj v tistem obdobju med »hrvaško pomladjo« in po njenem zatrtju so bili sila dejavni: po Nemčiji in Avstriji so imeli v slogu kake »štajerske varde« strelske vaje, ubili so našega veleposlanika Vladimirja Rolovića na Švedskem, v zagrebški kinematograf so nastavili eksploziv ... O njih bo v temle spisu še kapljala beseda. Leto se nikakor ni začelo spodbudno, nadaljevanje pa je bilo naravnost razburljivo. Tudi za mojo osebico.

  • Uredništvo

    16. 3. 2020  |  Družba

    V Ljubljani hrana za otroke iz socialno šibkih družin in varstvo otrok na domu

    V Mestni občini Ljubljana (MOL) so v sporočilu za javnost zapisali, da ves čas spremljajo stanje glede epidemije koronavirusa in izvajajo ukrepe skladno z navodili vlade. Dodali so, da pri tem ravnajo skrbno, odgovorno in samoiniciativno ter pazijo, da ne širijo strahu in ne ustvarjajo panike.

  • Uredništvo

    16. 3. 2020  |  Družba

    Karantena lahko neugodno vpliva na naše psihično počutje

    Preživljanje dni in tednov doma ob omejenih stikih z ljudmi, spremenjeni dnevni rutini, pomanjkanju različnih zaznavnih dražljajev, finančnih skrbeh, skrbeh za svoje zdravje in zdravje svojih bližnjih lahko neugodno vpliva na naše psihično počutje. Zato so na Zbornici kliničnih psihologov Slovenije pripravili nekaj psiholoških napotkov, ki so lahko v pomoč pri obvladovanju fizične distance v socialnih odnosih, izolacije in karantene v povezavi z epidemijo Covid-19.

  • Uredništvo

    16. 3. 2020  |  Družba

    Travmatologi: »Izogibajte se nevarnim športom, delu na višini in delu v gozdu«

    Zaradi pričakovanega povečanja obremenitev bolnišnic bolniki s COVID-19 in vedno bolj omejenih kadrovskih in materialnih resursov kot je npr. oskrba s krvjo, travmatologi apelirajo, da se ljudje izogibajo nepotrebnim tveganjem, kot so nevarni športi, trampolinski parki, spusti s kolesom, motociklizem, in tudi delu na višini in delu v gozdu.

  • Gašper Lešnik

    16. 3. 2020  |  Družba

    FOTOGALERIJA: Prazne ljubljanske ulice

    Oglejte si utrinke z ljubljanskih ulic v fotogaleriji spodaj, fotografije sta prispevala Gašper Lešnik in Matej Pušnik. 

  • IK, STA

    16. 3. 2020  |  Politika

    Janković: »Trgovine z živili morajo ostati odprte, poskrbeti moramo, da so vsi preskrbljeni«

    Župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković je v javnem nastopu na svoji Facebook strani prebivalkam in prebivalcem glavnega mesta sporočil nekatere ukrepe, povezane s preprečevanjem širjenja epidemije koronavirusa. Med drugim tudi o pomoči za otroke tistih, ki bodo v naslednjih dneh v službah, o začasno brezplačnem parkiranju in nasvetu o zaprtju lokalov.

  • IK, STA

    16. 3. 2020  |  Družba

    Zaprtje lokalov in nenujnih prodajaln, za ostale omejitev hkratnega obiska ljudi

    Od polnoči v Sloveniji velja prepoved neposredne prodaje blaga in storitev. Med drugim to velja za nastanitvene, gostinske, velnes, športno-rekreacijske, kulturne, frizerske in kozmetične storitve. Odprte pa ostajajo prodajalne z živili, lekarne, bencinski servisi, banke, pošte in trafike. Bodo pa tudi v slednjih omejili število ljudi, ki so lahko naenkrat v prostoru.

  • IK, STA

    16. 3. 2020  |  Družba

    Jutri se ukinja tudi letalski promet

    Uradni govorec vladnega kriznega štaba za spopadanje z novim koronavirusom Jelko Kacin je ob robu včerajšnjega sestanka z direktorji bolnišnic napovedal, da se bo s torkom ustavil tudi letalski promet. Zatrdil je, da bodo storili vse za zajezitev virusa, ki se hitro širi. Opozarja, da je zadnji trenutek, da se začnemo odgovorno obnašati.

  • IK, STA

    16. 3. 2020  |  Družba

    Iz Slovenije na Hrvaško samo ob privolitvi na 14-dnevno samoizolacijo

    Hrvaška je razširila seznam držav, iz katerih bodo potniki, ki prihajajo na Hrvaško, zavrnjeni na mejnem prehodu, če se ne bodo odločili za 14-dnevno samoizolacijo na hrvaškem naslovu. Na seznamu je zdaj celotna Slovenija, potem ko je v preteklih dneh ukrep veljal za potnike, ki so prihajali z območja Bele krajine.

  • IK, STA

    16. 3. 2020  |  Svet

    Zbirka Žižkovih esejev o virusu

    Ob pandemiji novega koronavirusa v Italiji so pri založbi Ponte alle Grazie v elektronski različici objavili knjigo slovenskega filozofa Slavoja Žižka z naslovom Virus. Izdaja prinaša pet v Italiji doslej še neobjavljenih Žižkovih esejev, v katerih filozof razmišlja, kako mutira človeško življenje v obdobju razmaha koronavirusa po svetu.

  • Danes je nov dan

    16. 3. 2020  |  Družba

    Živel Euroleaks!

    Evroskupina je neformalno telo, v okviru katerega ministrice in ministri držav evrskega območja razpravljajo o vprašanjih, ki močno vplivajo na naš vsakdan. To so na svoji koži najbolj občutili Grki, ki so jih sprejete odločitve v Evroskupini najbolj prizadele v času restrukturiranja državnih dolgov do Trojke.

  • IK, STA

    14. 3. 2020  |  Družba

    V ponedeljek ukinitev javnega prevoza, kmalu tudi prepoved obratovanja lokalov

    Vlada Janeza Janše je danes ob seji kriznega štaba za obvladovanje epidemije novega koronavirusa nocoj po pričakovanjih že sprejela prve ostre ukrepe. Tako se s ponedeljkom začasno ustavlja javni potniški promet, stekli bodo tudi nadzori izvajanja preventivnih ukrepov v trgovinah. Obeta pa se tudi prepoved obratovanja lokalov.

  • Uredništvo

    16. 3. 2020  |  Družba

    »Časa in prostora za paniko preprosto ni, ohranite le zdravo pamet«

    "Zdaj ni čas, da ostanemo nebogljeni doma. Končno lahko odidete v naravo, na zrak, ampak ne v prvi park v mestu. Pojdite v naravo, nekam, kjer se lahko nadihate svežega zraka. Ostanite zunaj ves božji dan, vmes pa naj vas zebe, naj vam je vroče, bodite veliko na soncu, bodite umazani od zemlje, igrajte se z otroki do onemoglosti in na koncu dneva odprite oči. Verjamem, da boste spoznali, da nam je prav hudičevo lepo, pa tako malo potrebujemo."

  • Uredništvo

    15. 3. 2020  |  Družba

    »V resnici je okuženih od petkrat do desetkrat več, najbolj so ogroženi starejši in tudi kadilci«

    "Razlog, da virus zaide v spodnja dihala, je v oslabljenem sluzničnem imunskem odzivu, je v pogovoru za Val 202 povedal priznani imunolog dr. Alojz Ihan (Laboratorij za celično imunologijo na Medicinski fakulteti v Ljubljani) in opozoril, da je novi koronavirus s hujšim potekom značilen predvsem za starejšo populacijo in kronične bolnike. "Za uspešen sluznični odziv so pomembne dobro hidrirana sluznica in zdrave migetalčne celice, ki sluz neprestano usmerjajo navzgor. Pri mlajših ljudeh je ta proces učinkovitejši kot pri starejših, zato starejši tudi pogosteje obolijo za pljučnico," je dodal. Kot je poudaril, je ta sistem lahko oslabljen tudi pri kadilcih. "Ko kadimo, si migetalčne celice pospešeno uničujemo. Kadilci imajo zelo slabo celiarno dvigalko, zato so tudi veliko bolj izpostavljeni pljučnim zapletom po virusnih okužbah."

  • Karantenski dnevnik z druge strani goriškega zidu

    9. marec 2020: Odhajajoči slovenski minister za zdravje Šabeder je napovedal, da bodo na meji z Italijo uvedli nadzor. S tem ukrepom naj bi upočasnili naraščanje števila okuženih z virusom covid-19. S tem ukrepom pa bodo močno otežili življenje vsem, ki živimo na obeh straneh slovensko-italijanske meje in večkrat dnevno prečkamo mejo.

  • Uredništvo

    15. 3. 2020  |  Družba

    »Množično zbiranje kupcev presega omejitev najnovejših odredb na javnih prostorih«

    Sindikat delavcev trgovine Slovenije ponovno poziva vlado in vse delodajalce v dejavnosti trgovine, da zaščitijo zaposlene pred nevarnostjo koronavirusa. "V večjih trgovinskih centrih smo te dni zaznali množično zbiranje kupcev, ki presega omejitev najnovejših odredb glede zbiranja ljudi na javnih prostorih zaprtega tipa in na prostem v Republiki Sloveniji, dokler ne preneha nevarnost širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID 19). Prav tako nekateri delodajalci niso poskrbeli za primerno zaščito svojih zaposlenih, ob znatno povečanem povpraševanju prebivalstva po osnovnih dobrinah pa smo na Sindikat delavcev trgovine Slovenije prejeli tudi številne prijave glede kršitev redne delovnopravne zakonodaje, od prekoračitve zakonsko določenega delovnega časa in nadur do občutne preobremenjenosti zaposlenih v tem času," so zapisali v sporočilu za javnost. 

  • V ponedeljek bo življenje v Sloveniji drugačno

    Težke razmere iz nas potegnejo najslabše in najboljše. Po zgolj nekaj dneh tega se pri nas že kaže, da bo tudi tokrat tako. Ali je čas za razmislek o naši odgovornosti in dolžnosti, da ostanemo človeški? Vsekakor.

  • Uredništvo

    15. 3. 2020  |  Kultura

    Tudi v Sloveniji se bo danes ob 18. uri z oken in balkonov slišala glasba

    Danes, v nedeljo, 15. marca 2020, se bo ob 18. uri, odvil drugačen koncert, in sicer takšen kot smo jih v zadnjih dneh vajeni z videoposnetkov iz Italije, na katerih z balkonov in oken odmeva glasba. Po spletu namreč kroži poziv oziroma obvestilo, da bodo glasbeniki v Sloveniji poprijeli za instrumente in "kot darilo za tiste, ki upoštevate navodila in ostajate doma, ker vam ni vseeno" na njih zaigrali skozi okna in balkone. 

  • Uredništvo

    15. 3. 2020  |  Kultura

    Gledališke predstave si lahko zdaj ogledate na spletu

    Dvorane Lutkovnega gledališča Ljubljana bodo v naslednjih dneh prazne, zato bodo nekaj najuspešnejših predstav pokazali preko spleta. Prvi med njimi sta predstava za najstnike in njihove starše Vihar v glavi in predstava za otroke Ti loviš!. Obe bi morali biti na sporedu prav v teh dneh. Seznam predstav, ki si jih bo mogoče ogledati preko spleta, bodo v naslednjih dneh in tednih dopolnjevali. Ogled je mogoč preko spletne strani www.lgl.si ali preko družabnih omrežij.

  • Borut Mekina

    13. 3. 2020  |  Mladina 11  |  Politika

    Janša proti Spieglu

    Noam Chomsky je eden najprepoznavnejših ameriških intelektualcev. Je svetovno znan lingvist, filozof, zgodovinar in aktivist. Je avtor več kot 100 knjig iz lingvistike, mirovništva ali politike. Poleg tega je tudi prijatelj slovenskega sociologa Rudija Rizmana. Rizman in Chomsky sta se spoznala v času protestov proti vojni v Vietnamu, med letoma 1969 in 1972, ko je Rizman poučeval na oddelku za sociologijo univerze v Harvardu. Od tedaj sta prijatelja in si občasno tudi dopisujeta.

  • Uredništvo

    15. 3. 2020  |  Družba

    »Starši, ostanite mirni, ne pa brezbrižni, kot tudi ne panični«

    "Ekstremna odziva 'naj te ne skrbi' ali pa 'res je hudo in ne vemo, kako in kaj' ne bosta prispevala k zmanjševanju zaskrbljenosti otrok," o trenutni problematiki okrog koronavirusa, o katerem se verjetno pogovarjate tudi pri vas doma."

  • Nagrada za pridnost

    Na prvi seji Janševe vlade je bilo opravljenih kopica imenovanj. Nekaj je bilo logičnih, saj vsak minister potrebuje svojega sekretarja, nekaj pričakovanih, menjave na čelu policije, vojske in obveščevalnih služb pa so se čutile že vnaprej.

  • Damjana Kolar

    15. 3. 2020  |  Kultura

    Zgodba o zadnjih prebivalcih otoka Biševo

    Na TV Slovenija bodo v nedeljo, 15. marca ob 22.15 premierno predvajali dokumentarni film iOtok v režiji Mihe Čelarja, ki pripoveduje zgodbo o zadnjih trinajstih prebivalcih kultnega jadranskega otoka Biševo, ki se borijo za preživetje otoške skupnosti. Mate Dolenc je Biševu in Jadranu posvetil kar osem knjig. Z režiserjem Miho Čelarjem sta pozimi 2017/2018 z majhno filmsko ekipo sledila boju prebivalcev otoka Biševo in ga v živo predstavila na spletni strani www.iOtok.eu. Razplet zgodbe zdaj prinaša dokumentarni film.Ob novembrski premieri v Cankarjevem domu je pri založbi Beletrina izšla tudi knjiga Mateta Dolenca Kako dolg je čas.