• IK, STA

    24. 9. 2019  |  Svet

    Na razstavi nacističnega oblikovanja prepovedali fotografiranje

    V Muzeju oblikovanja v nizozemskem mestu Hertogenbosch je na ogled razstava Oblikovanje v tretjem rajhu. Obiskovalci so na prvi pogled prav takšni, kot na drugih razstavah, a se po nečem vendarle razlikujejo. Ne fotografirajo s pametnimi telefoni, ki so sicer danes vseprisotni ob turističnih zanimivostih po svetu pa tudi na razstavah.

  • IK, STA

    24. 9. 2019  |  Svet

    Prepoved pretirano razkošnih porok

    V Uzbekistanu poslej na poročnem slavju ne bo smelo biti več kot 250 gostov, dveh glasbenih skupin in treh luksuznih limuzin. Takšna so nova pravila o porokah, ki jih je prejšnji teden sprejel parlament v Taškentu, njihov glavnih cilj pa je preprečiti prekomerno trošenje in posledične socialne stiske družin.

  • Damjana Kolar

    24. 9. 2019  |  Kultura

    Današnji svet skozi zvok

    Med 23. in 29. septembrom bo potekal festival sodobne elektronske glasbe in tranzitornih umetnosti Sonica z naslovom Varuhi, ki v enajsti izdaji preigrava izzive novih tehnologij in današnjega sveta skozi zvok. Festival bo odprla skupinska razstava del, ki so nastala za MoTino Nestalno muzejsko zbirko. Prav tako bosta novi deli ustvarila tudi letošnja rezidenčna umetnika: Tim Shaw in Tomas Nordmark. Nordmark je ustvaril novo osem-kanalno kompozicijo za Galerijo Arkade, Tim Shaw pa pripravlja instalacijo, ki jo bo predstavil v MoTA Labu. 

  • Darja Kocbek

    23. 9. 2019  |  Svet

    Enostavneje je kodirati pametni telefon kot spremeniti zakon

    Ameriške obveščevalne službe najbrž lahko brez težav ugotovijo, da pravkar berete to besedilo, pa tudi, kdaj ste nazadnje poslali elektronsko pošto, s kom ste se kdaj pogovarjali po telefonu. Prav tako lahko ugotovijo, če se pred TV ekranom pravkar praskate po bradi. Še pred nekaj leti bi te trditve zvenele kot paranoja ali vsaj sebično. Samo v znanstveni fantastiki in hollywoodskih fantazijskih filmih je bilo mogoče, da ameriške obveščevalne službe lahko hranijo podatke o komunikacijah vseh ljudi po svetu, da lahko podatke od vsakogar, ki ga imajo na muhi, tudi preiskujejo, ne da bi javnost o tem kaj vedela. Od 6. junija 2013 je jasno, da je to blizu tistemu, kar se dejansko dogaja.

  • IK, STA

    23. 9. 2019  |  Politika

    Podpora vladi prvič letos padla pod 50 odstotkov, Levica z največjim naskokom

    Podpora vladi je prvič letos padla pod 50 odstotkov, na 49,7 odstotka. 33,7 odstotka vprašanih vlade ne podpira, 16,6 odstotka je neopredeljenih. Med strankami še naprej vodi Lista Marjana Šarca (LMŠ), ki je s 16,1-odstotno podporo glede na mesec avgust izgubila slabe tri odstotne točke podpore. Slabo odstotno točko podpore v primerjavi z avgustom je izgubila tudi SDS, ki bi jo danes volilo 14,9-odstotka anketiranih. Tako je pokazala javnomnenjska anketa, ki jo je za POP TV izvedla Mediana. 

  • IK, STA

    23. 9. 2019  |  Družba

    Pošta Slovenije kupuje Intereuropo

    Pošta Slovenije namerava za 72-odstotni delež Intereurope konzorciju prodajalcev plačati po 1,45 evra na delnico za 9.168.425 navadnih in 10.675.965 prednostnih delnic, kar skupaj znese 28,75 milijona evrov, izhaja iz obvestila, ki ga je koprski logist danes objavil na straneh Ljubljanske borze.

  • IK, STA

    23. 9. 2019  |  Družba

    Vrstijo se zamude in odpovedi letov Adrie Airways

    Usoda Adrie Airways je vse bolj negotova. Potem ko je agencija za civilno letalstvo podjetju prepovedala letenje z dvema letaloma, se vrstijo zamude in odpovedi letov. Vodstvo sicer poudarja, da intenzivno išče rešitve, v tem tednu pa bodo najnovejše stanje pojasnili tudi agenciji, ki bo prevozniku dala določene zahteve za ohranitev licence.

  • Damjana Kolar

    23. 9. 2019  |  Kultura

    Dvoličnost katoliškega podeželja

    V Kinodvoru bo 24. septembra ob 17.00 na ogled film Obraz poljske režiserke Małgorzate Szumowske, ki je na lanskem Berlinalu prejel veliko nagrado žirije. Zgodba o mladeniču, ki po nesreči ostane iznakažen in se mora soočiti z neprijetnimi odzivi okolja, sočutno, a pronicljivo razgalja dvoličnost katoliškega poljskega podeželja.

  • Danes je nov dan

    23. 9. 2019  |  Družba

    Analogna veganska prihodnost?

    Boj za okolje, najsi ga razumemo kot nek meta-boj za odpravo vsakovrstnih neenakosti ali pa zgolj kot pragmatično zagotavljanje osnovnih pogojev preživetja človeške vrste, od nas terja "žrtve", o katerih marsikdaj nismo pripravljeni niti razmišljati, kaj šele govoriti.

  • Uredništvo

    23. 9. 2019  |  Kultura

    Glasba iz obdobja 30. in 40. let prejšnjega stoletja

    V Kavarni Slamič v Ljubljani bo 25. septembra ob 20.00 bo ob izidu prvenca nastopil akustični kvintet Swingatan, sestavljen iz violine, dveh kitar, klavirske harmonike in kontrabasa, ki izvaja avtorsko glasbo, stilsko blizu swinga in bossa nove, značilni za obdobje 30. in 40. let prejšnjega stoletja, ter gipsy jazz standarde po vzoru J. Reinharda in S. Grapellija, s posebnim dodatkom harmonike.

  • IK, STA

    22. 9. 2019  |  Svet

    Facebook blokiral več deset tisoč aplikacij

    Družabno spletno omrežje Facebook je v okviru preiskave po aferi s Cambridge Analytico začasno blokiralo več deset tisoč aplikacij. Po poročanju ameriškega časnika The New York Times je Facebook večino aplikacij blokiral, ker njihovi razvijalci niso želeli sodelovati v preiskavi, nekatere pa tudi zaradi potencialne zlorabe osebnih podatkov. 

  • Danes je nov dan

    22. 9. 2019  |  Družba

    Po moškem kroju

    V izolski bolnišnici se zaključuje bed rest študija o vplivu bivanja v vesolju na človeka. V projektu so prostovoljci 10 dni preležali v postelji. Vsi sodelujoči so bili moški. 

  • IK, STA

    21. 9. 2019  |  Politika

    Cerar stranko SMC predaja Počivalšku

    Delegati tretjega rednega kongresa SMC bodo danes v Ljubljani volili novo vodstvo. Prvi predsednik Miro Cerar se bo poslovil s tega položaja in vodenje stranke predal gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku, ki si želi kazalce javne podpore stranke obrniti navzgor. Počivalšek je edini kandidat za predsednika, presenečenj ni pričakovati.

  • IK, STA

    21. 9. 2019  |  Svet

    Vodilni oproščeni krivde za jedrsko nesrečo 

    Japonsko sodišče je danes na sojenju zaradi katastrofalne jedrske nesreče ob cunamiju leta 2011 v jedrski elektrarni Fukushima oprostilo krivde tri nekdanje vodilne predstavnike upravitelja elektrarne Tepco, ki so bili obtoženi malomarnosti pri delu.

  • Danes je nov dan

    21. 9. 2019  |  Družba

    Človeška cena Facebooka

    Če je verjeti psihologom in njihovim študijam, boste praktično takoj po tem, ko nehate uporabljati Facebook, bolj srečni. Poleg tega pa, za razliko od kajenja, Facebook ne škodi samo njegovim uporabnikom. 

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    20. 9. 2019  |  Mladina 38  |  Uvodnik

    Konservativna dežela

    V letošnjem sezonskem gledališkem listu je Goran Injac, umetniški vodja Slovenskega mladinskega gledališča, tudi sicer uveljavljen in provokativen ustvarjalec na evropski ravni, zapisal: »Današnji trenutek zaznamujejo vnovični napadi na umetnost, ki razmišlja o kontekstu in poskuša sprožiti družbeno razpravo. Njihov namen je depolitizirati gledališče in ga spremeniti v brezskrbno zabavo, ki ne bo postavljala nikakršnih vprašanj, še zlasti pa ne v zvezi s tem, kar se pri nas dogaja tukaj in zdaj. V tem trenutku smo priče velikemu konservativnemu prevratu, ki že uničuje gledališče v različnih evropskih državah, v Sloveniji pa poskusom uveljavitve nekakšne neartikulirane, vendar konservativne kulturne agende.« Omenjeni citat potrebuje nekaj konteksta. Injac namreč izhaja iz dogodka, ki se je zgodil na začetku letošnjega leta, še pod prejšnjim ministrom za kulturo Dejanom Prešičkom, vse skupaj pa se je začelo že v času ministra Toneta Peršaka. Že tri leta zapored je namreč pristojna komisija ministrstva za kulturo ob podelitvi sredstev Mladinskemu gledališču zapisovala res čudne, v svojem bistvu komisarske ocene gledališča.

  • Izak Košir

    20. 9. 2019  |  Politika

    Radio Mladina: Kdo je Ursula von der Leyen in kakšna bo njena ekipa evropskih komisarjev?

    Novinar Mladine Jure Trampuš pojasnjuje, kakšne so naloge nove predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen in kakšna bremena s sabo prinašajo novi evropski komisarji. Prisluhnite pogovoru! #podcast #Mladina38 

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/683907240&color=%23ff000f&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • Borut Mekina

    20. 9. 2019  |  Mladina 38  |  Politika

    Prijatelj bogatih

    Minuli teden se je v središču Berlina zgodila huda prometna nesreča. Objestni voznik je divjal po ulicah mesta, izgubil nadzor nad vozilom, podrl drog javne razsvetljave in ubil štiri pešce. Avto, s katerim je voznik po mestu izživljal svoje strasti, je bil prav posebne vrste. To je bil porsche macan, skoraj dvotonski prestižni športni terenec, SUV – sports utility vehicle, z 252 konjskimi močmi, katerega cena se začne pri 50 tisoč evrih. Poleg tega da je bila javnost v Nemčiji ogorčena nad tragedijo, je ta sprožila tudi javno debato o nemški dvojni morali. Ekološka ozaveščenost je v Nemčiji tradicionalno visoka, njihove zelene stranke doživljajo preporod. Čeprav je uporaba koles v vzponu, tako tudi javnega prevoza in uporaba električnih avtomobilov, ki postajajo vse bolj ekološko učinkoviti, pa so avtomobili v zadnjih letih v povprečju postali vse večji in močnejši. Povprečni izpusti CO2 v prometu tako kljub vsemu trudu ostajajo praktično nespremenjeni.

  • Valerio Fabbri 

    21. 9. 2019  |  Družba

    »Ženski nogomet je nogomet sedanjosti«

    Ženski nogomet je v porastu. In še naprej bo tako. S porazom moške nizozemske reprezentance na Svetovnem prvenstvu 2010 proti Španiji, ki ga lahko štejemo za še eno nepogrešljivo napako nizozemskega nogometa, bi se pred manj kot desetletjem kakršnakoli primerjava med moško in žensko reprezentanco te države štela za znanstveno fantastiko. Ko pa danes primerjamo te dve reprezentanci, hitro ugotovimo, kako se lahko s pomočjo dolgoročne naložbene strategije v kombinaciji s strastjo in malo sreče dosežejo zelo oprijemljivi rezultati. Nizozemska moška reprezentanca namreč že nekaj let, in to precej zasluženo, ni nastopila na nobenem večjem mednarodnem tekmovanju.

  • Grega Repovž

    20. 9. 2019  |  Mladina 38  |  Politika

    Lepljivi prsti Damirja Črnčeca

    Takole se glasi sporočilo družbe Toshiba, lastnice družbe Westinghouse Electric Company, objavljeno 24. marca 2017:

  • Je »zelena rast« sploh mogoča?

    Temeljno vprašanje pri spoprijemu s podnebno in s tem z razvojno krizo sveta je: ali so tako imenovani zelena rast, zeleno gospodarstvo, trajnostna gospodarska rast, trajnostni razvoj in krožno gospodarstvo, ki so v splošnem besednjaku tako rekoč sopomenke, v sedanji svetovni gospodarski in razvojni paradigmi sploh mogoči?

  • Peter Petrovčič

    20. 9. 2019  |  Mladina 38  |  Politika

    V Nemčiji begunec, v Sloveniji zapornik

    Ko se je konec julija nemški državljan turške narodnosti Ismet Kilic z ženo in dvema otrokoma vračal z dopusta na Hrvaškem, ga je aretirala slovenska policija. Odtlej sedi v priporu, saj je videti, da se je slovenska država odločila, da ga izroči turški, tam pa mu grozi dolgoletna zaporna kazen. Kilic ni kriminalec, pač pa begunec in ena izmed številnih žrtev turškega režima, zaradi česar je v Nemčiji že pred več kot dvajsetimi leti dobil politični azil.

  • Izak Košir

    20. 9. 2019  |  Mladina 38  |  Politika

    Luksemburg bo prehitel Slovenijo …

    »Politika boja proti drogam, ki smo jo imeli v zadnjih 50 letih, ni delovala. Zaradi prepovedi je bilo vse skupaj le še bolj zanimivo za mlade, zato upam, da bo naša družba dobila bolj odprt odnos do drog,« je za časnik Politico pred časom napovedal luksemburški minister za zdravje Etienne Schneider.

  • Marjan Horvat

    20. 9. 2019  |  Mladina 38  |  Družba

    Po poti »onkraj kapitalizma«

    Konec prejšnjega tedna je izšla nova knjiga francoskega ekonomista Thomasa Pikettyja. Avtor v delu, naslovljenem Kapital in ideologija, nadaljuje raziskovanje neenakosti, kakor si ga je začrtal s Kapitalom v 21. stoletju, s katerim se je izstrelil med zvezde svetovne ekonomije. V novi knjigi se je – kot je dejal v pogovoru za francoski časnik L’Obs – »lotil dveh primanjkljajev svoje prejšnje študije; osredotočil sem se le na analiziranje zahodnih gospodarstev, premalo pozornosti pa sem namenil vprašanju, kako so politične ideologije upravičevale in zagovarjale neenakost«.

  • Podreditev kot svoboda

    V Sloveniji je minimalna plača nizka. To vemo. Od časa do časa jo resda dvignejo, toda minimalno. Neznatno. Komaj. Kaj se zgodi, ko jo dvigujejo ali hočejo dvigniti, pa dobro vemo: gospodarstveniki, podjetniki in njihovi lobisti – medijski in klubski – začnejo nemudoma zganjati vik in krik ter histerično grmeti, da bodo izginila delovna mesta, da bodo propadla podjetja in da se bo povečala brezposelnost. Z eno besedo: če bomo zvišali minimalno plačo, nas čaka katastrofa. Brezno. Gospodarski zlom. Propadli bomo. Čaka nas Zujf. Postali bomo Grčija. Čaka nas trojka. Neizbežno.

  • Uredništvo

    19. 9. 2019  |  Politika

    Pahorja prevzela privlačna atletinja, ki se je ogrevala na bližnjem stadionu

    "Špela me je fotkala, kako nekaj radovedno gledam iz hotelske sobe v Bernu, kjer je bil na voljo tudi daljnogled. Sprva sem sicer res občudoval Eiger, 3970 m, potem pa me je prevzela privlačna atletinja, ki se je ogrevala na bližnjem stadionu." (Borut Pahor, predsednik republike, Instagram, 19. september 2019)

  • Izak Košir

    20. 9. 2019  |  Mladina 38  |  Družba

    RTV-prispevek za vse

    V zadnjih dneh je nekatere razburila novica o RTV-prispevku. V medijih smo prebrali, da bomo morali državljani prispevek plačevati tudi za mobilni telefon, tablico in računalnik.

  • Lara Paukovič

    20. 9. 2019  |  Mladina 38  |  Kultura

    Najkontroverznejša predstava leta

    V Beogradu je v drugi polovici prejšnjega stoletja živela najstnica, ki je rada slikala. Na prvih slikah je upodabljala intenzivne sanje, ki jih je babici razlagala ob skodelici domače kave, ko se je naveličala sanj, je slikala avtomobilske nesreče, nato pa je bila vse bolj očarana nad oblaki in chemtrailsi, sledmi, ki ostajajo za letali. Te sledi so se včasih oblikovale v prav abstraktne podobe, zato se je domislila, da bi se odpravila v vojaško oporišče in prosila, naj ji posodijo 12 letal: dala bi jim navodila, v katero smer naj letijo, in tako po nebu s chemtrailsi ustvarjala slike. Vojaki so seveda mislili, da je nora, poklicali so njenega očeta in ga spraševali, ali hči nima predstave o tem, koliko stane najem 12 letal samo zato, da bi po nebu ustvarjala risbice.

  • Damjana Kolar

    20. 9. 2019  |  Kultura

    REJVikend

    Ne veste kam v petek in soboto zvečer? V Dvorani Gustaf Maribor bo prvič v Sloveniji nastopil ruski drum'n'bass DJ in producent Tobax, v K4 pa bodo novo sezono K4 Roza odprli z gostovanjem beograjske naveze; na velikem odru bo nastopila Sonja Sajzor, trans aktivistka, producentka, DJ-ka in multidisciplinarna vizualna umetnica, na malem odru pa DJ Greïgus.