• Damjana Kolar

    13. 2. 2019  |  Kultura

    Strastna romanca, ki pri strupeni okolici naleti na številne predsodke

    Na Fassbinderplacu: Železniški muzej Ljubljana bodo 16. in 17. februarja premierno uprizorili predstavo Ali: Strah ti pojé dušo v režiji Sebastijana Horvata. Gre za priredbo celovečernega filma Rainerja Wernerja Fassbinderja z naslovom Vsi drugi se imenujejo Ali iz leta 1974, s katerim se režiser pokloni svojemu velikemu vzorniku Douglasu Sirku, saj gre za skoraj dobesedno priredbo Sirkove klasike Vse, kar dovoli nebo.

  • Uredništvo

    13. 2. 2019  |  Kultura

    Režiser Lars von Trier se bo preizkusil kot igralec

    Danski režiser Lars von Trier bo stopil pred kamero. V filmu danskega kolega Askeja Banga bo prevzel stransko vlogo, pomagal pa bo tudi pri finančni konstrukciji projekta. Film Welcome To The Moon naj bi po pisanju francoske tiskovne agencije AFP začeli snemati marca, filmska ekipa pa namerava sredstva zbrati prek platforme za množično financiranje Kickstarter.

  • IK, STA

    12. 2. 2019  |  Politika

    Italijanski minister Salvini ne razume problema fašizma in protesta slovenskega premierja Šarca

    Italijanski notranji minister Matteo Salvini je dejal, da ne razume, zakaj je slovenski premier Marjan Šarec protestiral proti njegovim izjavam. "Ne verjamem, da je otrok, ki ga je ubila nacistična roka, drugačen od otroka, ki ga je ubila roka komunista," je dejal v ponedeljek zvečer na italijanski televiziji. Salvini, ki je tudi podpredsednik italijanske vlade, se je v nedeljo v Bazovici udeležil slovesnosti ob italijanskem dnevu spomina na žrtve fojb in eksodus Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije. Ob tem je preko Twitterja sporočil, da je prišel v Bazovico, da bi počastil tisoče rojakov, ki so jih komunisti mučili, pobili in večkrat še žive vrgli v brezna. "Kaj je bila njihova krivda? To, da so bili Italijani. Kdor zanika, dvakrat ubije. Mi ne pozabimo," je še zapisal.

  • Uredništvo

    12. 2. 2019  |  Družba

    Kaj je narobe z demokratično družbo v Sloveniji

    Medijska svoboda in pluralnost sta vitalnega pomena za vsako resnično demokratično družbo. Že vrsto let opažamo, da je v tem pogledu s slovensko nekaj narobe. Tako se glasi napoved okrogle mize z naslovom Slovenski mediji – med samocenzuro in sovražnim govorom, ki bo potekala 19. februarja ob 20. uri v Slovenskem mladinskem gledališču. Vodil jo bo novinar in zunanji sodelavec Mladine Erik Valenčič, gosta pa bosta prav tako Mladinin kolumnist, sicer profesor na Filozofski fakulteti v Ljubljani dr. Vlado Miheljak in dr. Boris Vezjak, komentator medijske krajine in izredni profesor na Filozofski fakulteti v Mariboru.

  • Darja Kocbek

    12. 2. 2019  |  Politika

    Že iščejo nove službe

    Evropska komisija je izdala smernice o etičnih standardih za člane evropske komisije, ki bodo maja sodelovali v kampanji za volitve v evropski parlament. V skladu s pravkar objavljenimi smernicami podpredsedniki in komisarji, ki kandidirajo za položaje v EU, lahko ostanejo na položaju, tisti, ki se potegujejo za položaje v državni politiki, pa morajo vzeti neplačan dopust.

  • Damjana Kolar

    12. 2. 2019  |  Kultura

    Feministična umetnost

    V Galeriji Alkatraz (Metelkova) v Ljubljani bodo 12. februarja ob 20.00 odprli skupinsko razstavo Feministična umetnost na UL ALUO, 1. del: Éden, dva, … pet (kosmatih) predlogov za boljši jutri, na kateri se bodo predstavile: Lea Culetto, Asiana Jurca Avci, Tatiana Kocmur, Nika Lapkovski in Teodora Švet (kuratorica: Ana Grobler). Razstava je del širšega sodelovanja UL ALUO in društva KUD Mreža, saj bodo skupaj pripravili dve skupinski razstavi feministične umetnosti. Drugi del razstave z naslovom Glasno-žitje bodo v sklopu praznovanja 100. letnice Univerze v Ljubljani odprli 7. marca, v novoustanovljeni univerzitetni Mali galeriji na Slovenski cesti 35, 8. marca pa bo v Moderni galeriji potekala okrogla miza Feminizem, izobraževanje in umetniške akademije Univerze v Ljubljani.

  • IK, STA

    11. 2. 2019  |  Politika

    Šarčeva stranka ponovno prehitela Janševo, a tokrat jo je pustila daleč zadaj

    Stranka predsednika vlade LMŠ je z 22,4 odstotka podpore prehitela SDS, ki je v zadnjih letih večino časa vodila na lestvici priljubljenosti strank, zdaj pa je dobila zgolj 15,1-odstotno podporo. Tako je pokazaka zadnja anketa Mediane za časnik Delo. Podpora je zrasla tudi predsedniku vlade in stranke LMŠ Marjanu Šarcu, ki je na barometru priljubljenosti ponovno (tako kot prejšnji mesec) prehitel predsednika republike Boruta Pahorja. Volivke in volivci so očitno siti konvertitov, ki politično barvo spreminjajo po vetru. O njih pišemo tudi v novi številki Mladine

  • Darja Kocbek

    11. 2. 2019  |  Politika

    Oseba s premoženjem

    Da domišljave zablode enega odstotka najpremožnejših Američanov, nimajo meja, je z napovedjo, da razmišlja o kandidaturi za predsednika ZDA kot neodvisni kandidat, potrdil nekdanji predsednik uprave koncerna Starbucks Howard Schultz. Tako v reviji Rolling Stone piše Matt Taibbi. Da bo kandidiral kot neodvisni kandidat, se je odločil zato, ker bi se v okviru demokratske stranke moral nagniti »na levo«, če bi želel dobiti nominacijo. Naravnost povedano to pomeni: »Očitno je, da ne bi mogel dobiti nominacije, če bi konkuriral pošteno«.

  • Damjana Kolar

    11. 2. 2019  |  Kultura

    Zasvojenost z metamfetamini

    Od 13. februarja dalje bo v Koloseju in Kinodvoru na ogled biografska drama Lepi fant v režiji Felixa van Groeningena, ki nudi boleč in iskren vpogled v življenje ljubeče družine, ki se spopada s sinovo odvisnostjo. Film, ki je nastal po dveh knjigah - spominih očeta in spominih sina, je bil premierno prikazan na mednarodnem filmskem festivalu v Torontu.

  • IK, STA

    8. 2. 2019  |  Kultura

    Möderndorfer: Država, ki je nastala na dediščini trgovine z orožjem, vas ne ceni 

    Proslava na predvečer kulturnega praznika je tudi tokrat postregla s prepletom kritične misli o družbi predsednika upravnega odbora Prešernovega sklada Vinka Möderndorferja in refleksije umetnosti, ki so jo v videih prispevali letošnji nagrajenci. Je slovenska družba odslikava Butal ali je zanjo še upanje?

  • Vasja Jager

    7. 2. 2019  |  Mladina 6  |  Politika

    Nosili so rdeče zvezde

    Bil je februar 1993, ko so se delegati z vseh koncev sveta zbrali v Atenah na kongresu Socialistične internacionale. Šlo je za srečanje krovnega globalnega združenja socialističnih strank, ki deluje kot neposredna naslednica v 19. stoletju ustanovljenega Mednarodnega delavskega združenja oziroma Prve internacionale. Sestanek v Atenah je prišel v prelomnem času – po padcu režimov v Vzhodni Evropi in na Balkanu je namreč socializem potreboval posodobitev. Delegati so se zbrali, da bi postavili temelje socialni demokraciji, ki naj bi pomenila pot v prihodnost. Pred njimi je bila torej zgodovinska naloga, kar je v svojem nagovoru poudaril tudi tedanji predsednik Internacionale, nekdanji francoski premier Pierre Mauroy: »Socialistična internacionala mora pripraviti globalni načrt, ki bo ohranil vse dosežke socialne demokracije in omogočil njihovo prilagoditev novim okoliščinam ... Smo bojevniki za plemenit cilj, ki ga moramo uresničevati v dobro vsega človeštva.«

  • Kapitalu je dovoljeno vse, tudi kršenje človekovih pravic

    Prejšnji teden se je v Abu Dabiju zaključilo azijsko prvenstvo. Katar je s 3 proti 1 premagal Japonsko in nekoliko presenetljivo, a povsem zasluženo osvojil naslov. Na celotnem tekmovanju so prejeli le en gol. Od decembra 2010, ko je Fifa sporočila, da bo Katar gostil svetovno prvenstvo leta 2022, do danes je nogomet v tej zalivski državi storil velik korak naprej. Kako je Katar, ki je pol manjši od Slovenije in ima le 2,7 milijona prebivalcev, postal del nogometne elite? V zgolj enem letu je reprezentanca Katarja pridobila 68 mest na Elo rating nogometni lestvici, ki jo objavlja spletna stran eloratings.net. Katar zaseda zelo dobro 24. mesto, Slovenija pa se nahaja na 66. mestu.

  • Izak Košir

    7. 2. 2019  |  Politika

    Radio Mladina: Janša kot sodelavec Mladine in Janša kot član komunistične partije

    Več pa v novi Mladini v članku Vasje Jagra Nosili so rdeče zvezde >> #Mladina6 

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/571526436&color=%23ff000f&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • Beti Trtorebro

    8. 2. 2019  |  Politika

    Starejši in mlajši 

    Zgodba gre nekako takole: nekoč sta bila oba v isti čredi. Eden malo starejši, previden, drugi malo mlajši, zaletav. Pa reče mlajši starejšemu: »Poglej, koliko telic je tam spodaj, hitro teciva in jih naskočiva vse naenkrat.« Starejši modro odgovori: »Počasi se sprehodiva in se posvetiva drugi za drugo.« Mlajši ni zdržal, bil je neučakan, hotel je svoj plen takoj. Kot je to navadno na oblasti, je sledil razkol, shizma. Mlajši je zapustil čredo, hotel je biti alfa samec. Poiskal si je svojo čredo in svoje telice. Ampak to mu ni bilo dovolj. Hotel je vse telice. Vendar tako ne gre. Ne moreš imeti vseh telic. Kje je tu pravičnost, solidarnost, enakopravnost?

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    7. 2. 2019  |  Mladina 6  |  Uvodnik

    Šarčeva dilema

    Nemški gospodarski minister Peter Altmaier je ta teden predstavil na začetku mandata napovedano zakonodajo, s katero bo Nemčija začela varovati svoja podjetja pred tujimi prevzemi. Čeprav Altmaier poudarja, da gre predvsem za tehnološka podjetja, gre dejansko za načrt, kako obvarovati strateška podjetja, katerih poslovanje in ravnanje vpliva na nemško gospodarstvo kot celoto. Tveganja ne pomenijo le azijska podjetja, ki želijo pridobiti dostop do intelektualne lastnine nemških visokotehnoloških podjetij, ampak tudi druge močne korporacije in skladi, ki so danes tako veliki, da jim ni težko pridobiti pomembnih in celo obvladujočih položajev niti v največjih nemških gigantih.

  • IK, STA

    7. 2. 2019  |  Kultura

    Kobal ne zmore več in se umika z vseh odrov

    Igralec, prevajalec in režiser Boris Kobal je potem, ko so mu v ponedeljek v Šentjakobskem gledališču izreki izredno odpoved, danes sporočil, da se umika tudi iz predstave Špas teatra Pismo rosno! Vsega je kriv poštar, katere soavtor je Marko Pokorn. Ob tem se je opravičil vsem, ki so si želeli še ogledati predstavo, a kot je zapisal, "preprosto ne zmore več".

  • Vasja Jager

    7. 2. 2019  |  Mladina 6  |  Politika

    Milan Kučan o konvertitih: Preračunljivost, ki razkriva človekovo pokvarjenost

    Za mnenje o političnih konvertitih smo vprašali človeka, ki je partijskim odpadnikom največji trn v peti. Odgovor Milana Kučana objavljamo v celoti: »Izkušnje nujno botrujejo spremembam v posameznikovih pogledih na življenje in svet. So nepogrešljivi del zorenja, ki nas počasi brusi in oblikuje. Spreminjanje političnih pogledov na način, ko svoje nekdanje opredelitve prikrivaš, zanikaš in jim nasprotuješ s preveliko gorečnostjo, pa razkrivajo globoko sovraštvo do sebe in lastne preteklosti, kaj šele do tistih, s katerimi si jo delil.«

  • Staš Zgonik  |  foto: Borut Krajnc

    7. 2. 2019  |  Mladina 6  |  Politika

    Dr. Janez Posedi, direktor Uprave za varno hrano: Meso iz sporne klavnice je prišlo k slovenskim potrošnikom ...

    Prejšnji teden je poljska komercialna televizija TVN24 predvajala prispevek svoje raziskovalne novinarske ekipe, ob katerem se je zmrazil večji del Evrope. Novinar, ki je konec lanskega leta tri tedne pod krinko delal v klavnici v bližini Varšave, je namreč posnel nočno klanje bolnih živali, ki niso mogle niti stati na nogah. Veterinar, ki bi moral biti po pravilih ves čas navzoč, pa je zjutraj le podpisal papirje, češ da so bile živali neoporečne, meso pa primerno za prodajo.

  • Uredništvo

    12. 2. 2019  |  Kultura

    Slovo od Londona

    Od zadnjega nastopa kanadsko-portugalskega glasbenika Neila Leytona v Sloveniji je minilo že kar nekaj let, zadnji koncert je namreč odigral v intimnem vzdušju Kina Šiška leta 2010. Pred tem je nekaj časa skoraj vsako leto obiskal našo prestolnico, tako s finsko zasedbo Turku Romantic Movement, kot tudi s švedsko skupino The Ghosts. V času svojih takratnih obiskov je nekajkrat nastopil tudi na nacionalni televiziji, med njim in slovenskim občinstvom se je tako stkala posebna vez, ki jo ceni še danes.

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/574106667&color=%23ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • Lara Paukovič

    8. 2. 2019  |  Kultura

    15 minut opere

    S projektom Mini opere v produkciji študentov Akademije za glasbo in AGRFT so ustvarjalci konec januarja gostovali v madžarski Budimpešti in v začetku februarja v češkem Brnu, 11. februarja pa bo prireditev na ogled tudi v Kinu Šiška v Ljubljani. Ime »mini opere« so opere dobile po svojem trajanju, vsaka je namreč dolga le 15 minut. Avtorji glasbe so študentje Akademije za glasbo v Ljubljani, ki so poskrbeli tudi za izvedbo, režija, scenografija in kostumografija pa so delo študentov Akademije za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani.

  • Izak Košir

    7. 2. 2019  |  Mladina 6  |  Politika

    Srbija pred Slovenijo

    Ta teden je v medije pricurljala novica, da predsednica srbske vlade Ana Brnabić in njena partnerka, zdravnica Milica Đurđić, ustvarjata družino, saj je Milica noseča. Javnost se je razdelila, nekateri so bodočim staršem čestitali, drugi so se začeli nevoščljivo spraševati, kako je zanosila. To v resnici ni pomembno, srbski mediji zgolj navajajo, da je šlo za zunajtelesno oploditev. Kje je bila ta opravljena, ni znano. In ni pomembno. Gre za zasebno odločitev para, ki pa ima, žal, to nesrečo, da je javno izpostavljen in je zato lahka tarča polemik.

  • Lara Paukovič  |  foto: Borut Krajnc

    7. 2. 2019  |  Mladina 6  |  Družba

    Križi in težave s štipendijami

    Med štipendijami, ki jih imajo dijaki in študentje na voljo pri nas, so državne štipendije, Zoisove štipendije, štipendije za deficitarne poklice, štipendije za Slovence v zamejstvu in po svetu, štipendije Ad futura ter občinske štipendije. Državne so namenjene šolarjem iz družin, ki ne dosegajo določenega premoženjskega cenzusa, druge pa za spodbujanje izjemnih dosežkov. Vsako leto je še vedno največ zanimanja za Zoisovo štipendijo, vendar je z njo hkrati tudi največ težav. Zgodilo se je že, da so morali gimnazijci, da bi bili upravičeni do te štipendije, osnovno šolo končati s samimi petkami (npr. v šolskem letu 2012/13), kot dosežki za vlogo pa ne štejejo priznanja z regijskih tekmovanj in podobno. A tudi tisti, ki bi za štipendijo radi zaprosili na fakulteti, niso v bistveno boljšem položaju.

  • Vasja Jager  |  foto: Uroš Abram

    7. 2. 2019  |  Mladina 6  |  Družba

    »Mladi naj izberejo študij, ki jih res zanima«

    Pri slovenskih fakultetah delujejo karierni centri, ki diplomantom pomagajo pri vključevanju na trg dela. V centrih, zbranih pod pokroviteljstvom Univerze v Ljubljani, zanje med drugim prirejajo delavnice iz spoznavanja programa Excel, jih učijo pisanja življenjepisa, seznanjajo z LinkedInom ter mojstrijo v vedenju in delovanju v kolektivu. Posebno skrb posvečajo dijakom, ki se šele odločajo za študij; na poletni šoli jih seznanjajo s ponudbo fakultetnih programov, jim predstavljajo tehnike učenja in pripravljajo individualne posvete s kariernimi svetovalci.

  • Vasja Jager

    7. 2. 2019  |  Mladina 6  |  Družba

    Resetiranje univerze

    Osemnajstega januarja se je med nepregledno množico zaposlitvenih oglasov na Facebooku pojavil eden, ki se je v nekaj urah razširil med številnimi slovenskimi uporabniki. Objavil ga je direktor oglaševalske agencije Adrema Kamenko Kesar, ki je z njim iskal mlajšega strokovnjaka za trženje. V besedilu je brez dlake na jeziku navedel, kaj vse si želi od bodočega sodelavca oziroma sodelavke: »Zelo dobro znanje angleščine, na nivoju, da samostojno pišeš v tem jeziku, ker bo večina komunikacije v angleščini. Strast do tehnologije – pa ne tako, da moraš znati kodirati, ampak tako, da se možgani razveselijo, ko naletijo na besedo “technology”, ne pa, da se ob tem samodejno izklopijo. Potrpežljivost. Naj razložim. Razvijamo nekaj novih izdelkov za globalni trg in včasih gremo, pa se vrnemo, pa spet gremo, … torej, potrpežljivost. Iznajdljivost. Kreativnost. Organiziranost.«

  • Zoran Smiljanić

    7. 2. 2019  |  Mladina 6  |  Kultura

    Zagor iz Zagorja

    Ko sem bil majhen, sem povsod videl stripe. Prepričan sem bil, da v naselju Apače živijo Apači, da je pevka Elda Viler sestra Teksa Vilerja in da je moj priljubljeni stripovski junak Zagor doma iz Zagorja. A ko sem se enkrat zares znašel v Zagorju, sem videl le zanikrno naselje, polno zanemarjenih zgradb, črnikavih ulic in veličastno onesnažene reke. Nak, Zagor ni bil nikoli v teh krajih, sem razočarano ugotovil in vse skupaj odvrgel v ropotarnico izgubljenih otroških iluzij.

  • Stanka Prodnik

    7. 2. 2019  |  Mladina 6  |  Kultura  |  TV

    Povišan Utrip

    Kdor je v soboto ob 19.25 gledal prvi program TV Slovenija, bi videno zlahka zamenjal za propagandni program Nova24TV. Elitna komentatorska oddaja Utrip se je v rokah Jadranke Rebernik namreč spremenila v novo apologijo Janeza Janše in reciklažo tretjerazrednih pogovorno-pametovalskih oddaj, ki jih kot po tekočem traku proizvajajo na tretjem programu TV SLO.

  • Izak Košir

    7. 2. 2019  |  Mladina 6  |  Družba

    Katere živali so lahko hišni ljubljenčki?

    Številni aktivisti za pravice živali opozarjajo, da se tudi v Sloveniji pojavlja vedno več divjih in eksotičnih živali. Obenem se je razširila prodaja mladičev za dom neprimernih živali. Oglasi se pojavljajo na spletu, eden takšnih je bil oglas na spletnem portalu Bolha.com, ki je ponujal mladiče tigrov in levov. »Mladi levi in tigri, udomačeni mladiči, vzgojeni v hiši, naprodaj z vso dokumentacijo,« je zapisala oseba, ki se je podpisala kot Ivo T.

  • Damjana Kolar

    7. 2. 2019  |  Kultura

    REJVikend

    Ne veste kam čez vikend? V Kurzschlussu bosta na Astronostalgic žuru nastopila Umek & Dojaja, v MC Pekarna hrvaški drum'bass/jungle/hip hop DJ Filip Motovunski, v Channel Zeru v petek Phil Bolland/Sync 24, vodja uveljavljene londonske založbe Cultivated Electronic, v soboto pa še britanski DJ Hydro in madžarski DJ Darth Péter.

  • Uredništvo

    6. 2. 2019  |  Politika

    Tudi Zveza borcev obsoja grožnje z vojaškim posredovanjem v Venezueli

    "Mir, demokracija, nacionalna suverenost sodijo med temeljne vrednote Združenja zveze borcev za vrednote NOB. Na tej osnovi pozivamo k spoštovanju Listine OZN, ki ne dopušča zunanjega vmešavanja v zadeve katere koli nacionalne države," so danes zapisali v Zvezi borcev za vrednote NOB in dodali, da že grožnje z vojaškim posredovanjem in drugimi načini za zamenjavo politične oblasti v Venezueli predstavljajo grobo kršenje Listine OZN.