-
11. 6. 2019 | Družba
V Zahodni Sahari, državi, ki je s strani Maroka okupirana že od leta 1975, se nahaja najdaljši vojaški zid, ki razmejuje okupirano ozemlje od osvobojenega puščavskega območja RASD pod nadzorom fronte Polisario. Zid že več kot 40 let nezakonito razmejuje ozemlje in družine, svet pa v svoji nemoči in/ali zasledovanju ekonomskih interesov bolj kot ne gleda stran.
-
10. 6. 2019 | Družba
Če hočemo preživeti, potrebujemo enako mobilizacijo kot proti Hitlerju
Človeštvo je vstopilo v zadnja desetletja. Če bomo nadaljevali s sedanjim načinom življenja, bomo leta 2050, torej čez 30 let, dosegli »točko brez vrnitve«. V veliki večini območij na planetu ne bo več mogoče živeti, kar bo privedlo do zloma držav in svetovnega reda, v novi študiji svari avstralski inštitut Breakthrough National Centre for Climate Restoration. Njena avtorja sta David Spratt, direktor za področje raziskav na inštitutu Breakthrough, in Ian Dunlop, eden od nekdanjih vodilnih v naftnem in plinskem velikanu Royal Dutch Shell. Preden je prišel v službo v to podjetje, je bil predsednik avstralskega združenja za premog Australian Coal Association, ki je največji lobist za premogovništvo v Avstraliji. Predgovor je napisal nekdanji vodja avstralskih obrambnih sil in upokojeni admiral Chris Barrie.
-
7. 6. 2019 | Družba
Ljubi me, ne ljubi me, ljubi me, ne ljubi me ...
V preteklih tednih se je na relaciji SD – Noriško kraljestvo veliko dogajalo. Brglez je šele po neposrednem napadu nanj pet pred dvanajsto odpovedal udeležbo na soočenju Nova24TV, medtem pa je "neodvisna komisija" pod okriljem Ministrstva za kulturo, ki ga vodi stranka SD, več kot dvajset tisoč evrov namenila temu istemu mediju.
-
10. 6. 2019 | Kultura
Od disko kluba v New Yorku do krikov v obleganem Sarajevu
V Kinodvoru bo med 13. in 15. junijem potekal festival glasbenega filma Naj se rola, na katerem bodo premierno predstavili enajst filmov za različne glasbene in filmske okuse, ki so razdeljeni v tri tematske sklope: Zid (ob 30. obletnici padca berlinskega zidu), Anatomija zabave in Barve glasbe. V sodelovanju z Jazz festivalom Ljubljana bodo 18. junija dodali še bonus track, na katerem bo igralec in režiser Mathieu Amalric osebno predstavil svojevrsten filmski eksperiment, ki ga od leta 2010 soustvarja z Johnom Zornom. Na Kinodvorišču bo 14. junija potekal tudi festivalski open-air party, na katerem bodo nastopili: DJ Udo Brenner, DJ Monday in Nati Katchi.
-
10. 6. 2019 | Kultura
Preplet jazzovskih in tradicionalnih elementov
V okviru koncertnega cikla Muzika eklektika bo 11. junija ob 20.00 v KC Janeza Trdine Novo mesto nastopila mednarodna zasedba Tamara Obrovac TransAdriatic Quartet, ki bo premierno predstavila najnovejši album z naslovom TransAdriaticum. Mednarodno priznana hrvaška skladateljica, glasbenica in pevka Tamara Obrovac je ena najbolj impresivnih hrvaških jazzovskih ustvarjalk. Intenzivna raziskovanja znotraj lastne glasbene in narečne tradicije so jo popeljala na svojstveno popotovanje po istrskih in širših sredozemskih prostorih, ki kot neusahljiv vir navdiha prežemajo njen edinstveni umetniški izraz.
-
7. 6. 2019 | Mladina 23 | Družba
Zakaj Apple ne ponuja slovenščine ...
Vsi, ki uporabljate telefone iPhone ali tablice iPad, ste najbrž opazili, da pri operacijskem sistemu iOS ni možnosti preklopa na slovenski jezik, konkurenčni operacijski sistem Android pa to možnost ponuja že leta. Zakaj Apple ignorira slovenski jezik (na kar so nedavno opozorili tudi pri SAZU)?
-
7. 6. 2019 | Mladina 23 | Politika
Črnčecu ni žal za tvite. Kaj to pove o Šarcu?
Ni dvoma, kdo ima leto po volitvah in osem mesecev po prisegi nove vlade posebno mesto v srcu predsednika vlade Marjana Šarca. To je njegov svetovalec Damir Črnčec, ki je ta teden doživel medijski debi z intervjujem na nacionalni televiziji. Tam se je prvič po prevzemu javne funkcije javno opredelil glede preteklih (spornih) zapisov na družabnih omrežjih. Od njih se ni distanciral, dejal je, da sodijo v kontekst svobode govora: »Svoboda govora je v Sloveniji široka in za nobenega od svojih čivkov ali zapisov na Facebooku nikoli nisem bil bodisi preganjan, kaj šele obsojen na kakršnemkoli sodišču v Sloveniji.«
-
7. 6. 2019 | Mladina 23 | Politika
Trumpova Amerika je kafkovska verzija one slovite, pregovorne bombonjere iz Forresta Gumpa: nikoli ne veš, kaj boš dobil. Vedno se zgodi kaj res norega, odbitega, povsem nepričakovanega. Če se ne odpoka kakemu ameriškemu psihopatu, ki pobije deset ali dvajset ljudi, potem Trump kaki državi – recimo Mehiki – zagrozi s carinami, s čimer šokira in skoraj zlomi Wall Street, ukine kake ruralne socialne programe, s čimer najbolj šokira prav tiste, ki so ga izvolili, Američane pozove k bojkotu korporacije AT & T, lastnice TV-mreže CNN, ki jo sam razglaša za fake news, s čimer najbolj šokira ameriško demokracijo in prvi amandma ustave (svoboda govora!), še pred obiskom Velike Britanije užali polovico Britancev, ameriških zaveznikov ( ja, precej šokiranih), ali pa zahteva kaj res norega, recimo, da med njegovim obiskom ameriške vojaške flote na Japonskem na bojni ladji USS John McCain prekrijejo ime Johna McCaina, pokojnega republikanskega senatorja, ker ga to ime spravlja ob živce, kar je seveda neizbežen šok za vojsko in za republikance, ki McCaina – v nasprotju s Trumpom – še vedno slavijo kot vojnega heroja.
-
7. 6. 2019 | Mladina 23 | Uvodnik
Prav čudna razprava se je vnela v tej državi – kdo bo komisar v evropski komisiji. Ne, kako zastaviti, da bomo imeli večji vpliv v evropski komisiji. Nihče ne govori o tem, kako bi z izbiro morda vplivali na politično usmeritev komisije in unije. Nič od tega.
-
7. 6. 2019 | Politika
"Vprašanje madžarskih in italijanskih zemljevidov ter predlogov za popise Slovencev je predvsem vprašanje za tisti del slovenske politike, ki je hitela sprejemati Tajanijevo "opravičilo". Moje stališče je jasno. To ni ne evropsko, ne miroljubno. Je nož v srce Slovenije!" je na Twitterju zapisal predsednik slovenske vlade Marjan Šarec. Gre za odgovor na včerajšnje dejanje italijanskega poslanca Roberta Novellija, ki je v poslanski zbornici vložil predlog za spremembo zaščitnega zakona Slovencev v Italiji. Ta med drugim predvideva popis prebivalstva, v katerem bi morali prebivalci Furlanije-Julijske krajine (FJK) povedati, kateri jezikovni skupnosti pripadajo. Predlog je naletel na kritike slovenske skupnosti v Italiji, ostro pa se je odzval tudi urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu. Več o tem si lahko preberete na tej povezavi.
-
7. 6. 2019 | Mladina 23 | Politika
Aprila letos je POP TV objavila, da je bil za hrvaško obveščevalno akcijo, v kateri sta bila leta 2015 v prisluhih ujeta tedanji slovenski arbiter Jernej Sekolec in slovenska predstavnica v arbitraži za mejo s Hrvaško Simona Drenik, odgovoren hrvaški agent Davor Franić. V Sloveniji se je vnela politična debata in bivši slovenski predsednik države Danilo Türk je javno poudaril, da bi bilo dobro, če bi v Sloveniji izhajali »iz osnovnih dejstev in ne bi dovolili, da ta zgodba o prisluškovanju postane neko veliko vprašanje, ker si to želi Hrvaška. To so značilni balkanski triki, na katere Slovenija ne sme nasedati.« Njegove besede so se zdaj, po dveh mesecih, izkazale za vizionarske. Slovenija je triku nasedla. In iz prisluškovanja začela delati veliko politično zgodbo, zaradi katere je na tnalu celo glava Karla Erjavca, če ne že kar stabilnost vlade Marjana Šarca.
-
7. 6. 2019 | Mladina 23 | Politika
Daniel Paul Schreber je bil nemški sodnik, spoštovan, priljubljen pravni strokovnjak, ki je živel v drugi polovici 19. stoletja. Bil je direktor deželnega sodišča v Chemnitzu, kandidat za deželnega poslanca, kasneje nekaj časa tudi predsednik senata pri višjem deželnem sodišču v Dresdnu. A njegova profesionalna pot se je večkrat prekinila, bil je hospitaliziran, kot je kasneje zapisal sam, »zaradi bolezni na živcih«. O stanju njegove razsodnosti je odločalo celo sodišče (in prvotno razsodbo o neprištevnosti enkrat umaknilo).
-
7. 6. 2019 | Mladina 23 | Politika
Pri vsakem požaru je za razumevanje vzrokov zanj osrednjega pomena določitev točk, s katerih se je ogenj začel širiti. Preiskovalci s tehnologijo pazljivo rekonstruirajo njegovo gibanje po prizadeti površini, dokler z veliko verjetnostjo ne pridejo prav do območja, kjer so preskočile usodne iskre. Šele tedaj je mogoče ugotoviti, kateri dejavniki so povzročili dogodek, ali je bil ta posledica nesrečnih okoliščin ali pa je bil požar nemara celo podtaknjen. Tako je tudi s požarom, ki se zdaj bliskovito širi po slovenskem zdravstvu. Danes slišimo glasove o težavah iz vse Slovenije, začelo pa se je v Mariboru decembra 2018. Takrat je v javnost prišlo pismo 77 zdravnic in zdravnikov, ki so zapisali, da jih »vedno večje administrativne obremenitve, staranje prebivalstva in vedno zahtevnejša zdravstvena oskrba vodijo v nemogoč položaj«.
-
7. 6. 2019 | Mladina 23 | Družba
Ljudje smo po zaslugi napredka v medicinski tehnologiji vedno bolj obveščeni o svojem zdravstvenem stanju in potencialnih tveganjih. Na voljo imamo kopico preiskav, od genskih testiranj do presejalnih testov, s katerimi naj bi si zagotovili čim več informacij, na podlagi katerih bi lahko pravočasno ukrepali in preprečili poslabšanje zdravja. Nismo pa še osvojili strategij za racionalno spopadanje s temi informacijami, zato lahko novodobna obveščenost pogosto naredi več škode kot koristi. Poleg tega se z vedno večjimi možnostmi poseganja v naša telesa odpira kopica drugih etičnih vprašanj.
-
7. 6. 2019 | Mladina 23 | Politika
V času vlade Mira Cerarja si je ministrstvo za kulturo zastavilo ambiciozen cilj. Želelo je prevetriti medijsko zakonodajo. Leta 2016 je za določitev zakonskih izhodišč naročilo pripravo medijske strategije, ki naj bi bila strokovna podlaga za kasneje sicer nesprejete zakonske spremembe. V strokovnih izhodiščih so zapisane težke besede o delovanju medijskega sklada. To so ugotovitve, »da njegovi cilji niso uresničeni«, »da državljani niso bolje in vsestransko obveščeni«, da »ni večje pluralnosti in večje kulturne ustvarjalnosti na področju medijev«.
-
7. 6. 2019 | Politika
Slovenska vlada išče vašo pomoč
Urad vlade RS za komuniciranje je danes objavil povabilo k predložitvi predlogov idejne zasnove celostne grafične podobe (CGP) slovenskega predsedovanja Svetu EU leta 2021. Slovenija bo v drugi polovici leta 2021 že drugič od svoje včlanitve v EU predsedovala Svetu EU, kar bo vnovič odlična priložnost za krepitev prepoznavnosti v svetu ter promocijo države in njene identitete.
-
7. 6. 2019 | Mladina 23 | Družba
Pred razprodanim koncertom v ljubljanskih Stožicah je Gordon Matthew Thomas Sumner, ki ga oboževalci po vsem svetu poznajo pod imenom Sting, pokazal, kaj si misli o dodatnih ovirah in kamerah, s katerimi si bodo slovenski policisti na južni meji pomagali, ko bodo lovili in zavračali begunce.
-
7. 6. 2019 | Družba
Prihaja poletje, po družbenih omrežjih samooklicanih kozmetičnih strokovnjakov pa se že širijo najnovejši trendi. Letošnji je DIY sončna krema.
-
7. 6. 2019 | Kultura
Zmagovalec natečaja 12. Plaktivata
Zaključil se je mednarodni natečaj za oblikovanje mestnega plakata Plaktivat na temo "Kriza medijev", ki ga je TAM-TAM Inštitut pripravil z Radiem Študent. Namen natečaja je opozarjanje na medijske vsebine, ki degradirajo novinarstvo in odpiranje javne debate o problematiki. Na dvanajstem natečaju je sodelovalo 142 del, 89 iz tujine in 53 iz Slovenije. Žirijo so s kreativno rešitvijo odgovorni urednik prepričali avtorji Ciril Trček, Matic Kozinc, Blaž Žnidarec, Zala Sajko, Damijan Penič in Medeja Kraševec iz agencije LUNA \TBWA.
-
7. 6. 2019 | Kultura
Ne veste kam v petek in soboto zvečer? V Channel Zero se obeta invazija ekstravagantnih rafalskih zvokov berlinsko—pariško-londonske založbe in kolektiva Small But Hard Records. K nam prihajata japonska (so)ustanovitelja DJ Die Soon in DJ Scotch Bonnet. V K4 bo potekalo praznovanje 3. obletnice delovanja ekipe Just us, ki jo bo zaokrožil angleški gost Truly Madly.
-
6. 6. 2019 | Politika
Italijanski poslanec nad slovensko manjšino
Italijanski poslanec Roberto Novelli je v poslanski zbornici vložil predlog za spremembo zaščitnega zakona Slovencev v Italiji. Med drugim predvideva popis prebivalstva, v katerem bi morali prebivalci Furlanije-Julijske krajine (FJK) povedati, kateri jezikovni skupnosti pripadajo. Predlog je naletel na kritike slovenske skupnosti v Italiji.
-
6. 6. 2019 | Družba
Dina Nayeri je kot otrok s starši pobegnila iz Irana. Naselili so se v Londonu. V šoli so jo otroci najprej toplo sprejeli, jo s pomočjo igrač in slik učili angleščine. Čez nekaj dni se je vzdušje povsem spremenilo. Šele čez leta je ugotovila, da so bili otroci prijazni, dokler svojim staršem niso povedali, da imajo v razredu novo sošolko, ki je Iranka. Od takrat jo je na dvorišču vsako jutro pričakala skupina fantov, ki se je pretvarjala, da se igra. Ko je šla mimo, so jo udarili v trebuh, ji sledili na igrišče in se norčevali iz nje. Čez nekaj tednov so ji med vrati odščipnili prst. Morala je v bolnišnico, v tisto šolo se ni več vrnila, saj so se vrnili v Iran, piše v Guardianu.
-
6. 6. 2019 | Politika
To je naslovnica jutrišnje Mladine
Jutri izide nova Mladina! To je njena naslovnica, ustvaril jo je Tomaž Lavrič. #Mladina23
-
6. 6. 2019 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote
Tokrat priporočamo razstavo Gorana Medjugorca in Bruna Giliberta z naslovom Prikrito/Clandestine, otvoritev 33. grafičnega bienala Ljubljana, na katerem se bo predstavilo 35 umetnikov na desetih prizoriščih v Ljubljani, premiero plesne predstave Tanje Zgonc z naslovom Poklon, s katero želi avtorica počastiti šestdeset let od nastanka buta in hkrati svojo tridesetletno ustvarjalno pot, premiero ambientalnega plesnega koncerta Ljubi me nežno, ki ponuja očarljivo popotovanje skozi fragmente ljubezenskega diskurza štirih protagonistov.
-
5. 6. 2019 | Politika
Cerar jeseni odhaja z vrha SMC
Predsednik SMC Miro Cerar je člane izvršnega odbora stranke obvestil o svoji odločitvi, da na jesenskem volilnem kongresu ne bo več kandidiral za predsednika stranke. Cerar bo še naprej opravljal funkcijo ministra za zunanje zadeve, stranki pa bo pomagal, da bo ostala trden člen koalicije in pomemben dejavnik v slovenskem političnem prostoru, je zapisal v sporočilu za javnost.
-
5. 6. 2019 | Družba
Ima lahko res vsaka neumnost svoj muzej?
Od leta 2000 smo priča množičnemu ustanavljanju zasebnih muzejev. Od takrat jih je nastalo več kot 70 odstotkov, njihov cilj je dobiček. Za te muzeje je kultura blago, hranijo se z industrijo selfijev. Obstajajo, ker država ni pripravljena zaščiti imena muzej in s tem jasno določiti, kaj je dovoljeno predstavljati in prodajati pod tem imenom. Tako imamo muzej pice, muzej sladoleda, muzej klobas.
-
5. 6. 2019 | Družba
Brezglavo betoniranje, do kdaj še?
Poglejte skozi okno, kaj vidite? Če ste obdani z drevesi in zelenjem, ste del privilegirane manjšine. Ljudje smo v zadnjih desetletjih popolnoma zabetonirali svoje okolje, kakopak vse v imenu gospodarske rasti in razvoja. Zemlja bo kmalu postala sivi planet.
-
5. 6. 2019 | Kultura
V Trubarjevi hiši literature v Ljubljani bo 6. in 7. junija potekala delavnica Ženske in povojne tranzicije: Nasilje. Na dvodnevnem dogodku, ki bo potekal v okviru ERC Advanced Grant projekta EIRENE, ki ga vodi prof. dr. Marta Verginella, financira pa ERC (European Research Council), bodo sodelovali mednarodno uveljavljeni raziskovalci in raziskovalke, ki preučujejo povojno nasilje in travme, ob tem pa posebno pozornost namenjajo ženskam. Referati bodo v angleškem jeziku.
-
4. 6. 2019 | Svet
Kdo vse se je letos udeležil skrivnostnega srečanja svetovne elite
Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je prejšnji četrtek pripotoval v Evropo iskat podporo za ukrepe ZDA proti Iranu. Na tej poti pa je imel še eno postanek, ki je bil po poročanju Washington Posta gotovo zanimiv za tiste, ki jih zanimajo teorije zarot. To je bilo srečanje skupine Bilderberg v švicarskem Montreuxu. Na zunanjem ministrstvu so potrdili, da se Pompeo namerava na kratko oglasiti na tem srečanju. Med udeleženci je bil tudi Jared Kushner, svetovalec in zet predsednika ZDA Donalda Trumpa.