-
14. 6. 2019 | Družba
V torek so v Cankarjevem domu podelili žaromete, nagrado za medijske dosežke, ki je nasledila propadle viktorje. Želeli bi si, da bi podeljevalci videli dlje od fotrov, kot so Siddharta, Avdić, Bergant, pa tudi Cavazza, Godler in drugi, dasiravno razumemo, da gre bolj za počastitev prepoznavnosti in priljubljenosti kot kvalitete. Najbrž je bila tudi Maruša Majer, edina ženska med individualnimi lavreati, nagrajena zaradi lika Veronike, ki klicari v Studio City.
-
14. 6. 2019 | Mladina 24 | Kultura
»Tudi letošnji Festival migrantskega filma vabi k razmisleku, zakaj se nekdo odloči in zapusti domači kraj v upanju na boljše življenje. Zakaj ne živimo vsi enakega udobja? Ali je res kraj rojstva lahko povod za srečno ali nesrečno življenje? Ali gre za slo po življenju ali za beg pred njim? Je drugačnost res drugačnost ali je le odsev nas samih, naš drugi jaz?« je pred letošnjim Festivalom migrantskega filma zapisala Tereza Novak, izvršna direktorica Slovenske filantropije.
-
14. 6. 2019 | Mladina 24 | Družba
Miniserija Černobil seje tako hud strah pred socializmom, kot da smo 26. aprila 1986
Ko je 26. aprila 1986 masivno razneslo in raztrgalo četrti reaktor v černobilski nuklearki Vladimir I. Lenin, so zgodbe o radioaktivnem sevanju povzročile tako paniko in “radiofobijo”, da je v Ukrajini in Belorusiji na stotisoče žensk splavilo – bale so se, da se jim bodo rodili “defektni”, “radioaktivni”, “mutantski” otroci. Ženske so splavljale tudi v Vzhodni Evropi, recimo na Poljskem in Madžarskem. Prav tako v Jugoslaviji. In kot je naslednje leto poročala Mednarodna agencija za jedrsko energijo, so se tega ustrašile tudi ženske v Zahodni Evropi, od Danske in Švedske do Grčije – splavilo jih je več kot 100 tisoč, morda 200 tisoč. Zdravniki so jim rekli, da bi lahko zaradi černobilske radiacije rodile “deformirane” otroke.
-
14. 6. 2019 | Mladina 24 | Družba
Kljub kvotam manj slovenske glasbe
Med top 20 najbolj predvajanimi skladbami v letu 2018 ni niti ene slovenske, in to kljub obveznim kvotam slovenske glasbe, ki so določene z zakonom. Tako kažejo podatki, ki jih je predstavil IPF, Zavod za uveljavljanje pravic izvajalcev in proizvajalcev fonogramov Slovenije. Statistika je pokazala, da je lani kvote slovenske glasbe izpolnjevala zgolj RTV Slovenija, lokalni in regionalni programi so jih izpolnjevali 79-odstotno, komercialne radijske postaje zgolj 53-odstotno.
-
14. 6. 2019 | Mladina 24 | Družba
Januarja se je dr. Ignacij Voje, akademik, zgodovinar in predsednik sveta upokojencev doma za starejše na Taboru, prvič oglasil s protestnim pismom, v katerem je pozval k ureditvi problematike v domovih za starejše. Povod zanj je bil dvig cene oskrbnega dne za približno 2,2 odstotka.
-
14. 6. 2019 | Mladina 24 | Kultura
Mala črna knjiga ljubljanske umetniške scene
Na takšna in drugačna vprašanja odgovarja knjiga Personal Outsides urednice Piere Ravnikar, sicer tudi ustanoviteljice Ravnikar Gallery Space, ki je izšla prav v teh dneh. Knjiga je v angleščini, saj je nastala, da bi živahno slovensko umetniško dogajanje predstavila kuratorjem v tujini; z devetnajstimi umetniki, vključenimi v knjigo, pa se je o njihovem življenju in delu pogovarjala Teja Kosi. V precej osebnih intervjujih, ki se deloma dotikajo tudi strokovne plati njihovega ustvarjanja, so med drugim razkrili specifike svoje ustvarjalne rutine, družinsko ozadje, pa tudi pomisleke in strahove, s katerimi se srečujejo med delom.
-
14. 6. 2019 | Mladina 24 | Kultura
Francoski avtor Marcel Proust je pred sto leti, ležeč v postelji, napisal svoje monumentalno delo Iskanje izgubljenega časa, francoski umetnik maroškega rodu Soufiane Ababri pa ležé ustvarja barvite, provokativne risbe z voščenkami, ki kljub navidezni preprostosti drezajo v nevralgične točke sodobne družbe. A če je Prousta v življenje v karanteni lastne spalnice, obložene s pluto, da vanjo ne bi vdirali dražljaji iz zunanjega sveta, delno pahnilo tudi šibko zdravje, gre pri Ababriju za zavestno izbiro – z metodo risanja, imenovano »bed work« (delo v postelji), želi zanikati nasilje in se zoperstaviti dominantnim oblikam umetniškega ustvarjanja.
-
14. 6. 2019 | Mladina 24 | Kultura | Portret
Neomi, glasbenica, ki sklada in poje takrat, ko ne rešuje življenj
Vsakdo med nami verjetno pozna koga, ki mu v urnik uspe strpati šestnajstkrat več dejavnosti, kot jih zmoremo opravljati sami, in nas s svojo hiperproduktivnostjo, ki spominja na nadnaravne moči stripovskih superjunakov, pripravi do tega, da se zamislimo nad sabo in prevprašujemo svojo brezplodno eksistenco. Ena takšnih je Saša Vipotnik, pevka in glasbenica, ki ustvarja pod imenom Neomi. Ko ne muzicira, dela v urgentni nevrološki in občasno v epileptološki ambulanti. Poleg tega, da njena dežurstva na urgenci včasih trajajo tudi štiriindvajset ur ali več, ter dejstva, da njen raziskovalni fokus na človeške možgane terja konstantno izobraževanje, Neomi uspe najti čas za pisanje pesmi in koncertiranje z raznoterimi postavami svoje nenehno spreminjajoče se zasedbe.
-
14. 6. 2019 | Kultura
Ne veste kam v petek in soboto zvečer? Na Kinodvorišču bodo v okviru festivala Naj se rola nastopili: DJ Udo Brenner (Zeleno sonce), DJ Monday in Nati Katchi, v K4 pa se bodo na afterpartyju Baroni Betona predstavili: MC Brane, Bakto, Borka, K'Pow, Zhe. Mali floor: DVS, Junker in White AF.
-
13. 6. 2019 | Svet
Velika Britanija bo Juliana Assangea izročila ZDA
Britanski notranji minister Sajid Javid je danes dejal, da je v sredo podpisal nalog za izročitev ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea ZDA. V petek bo Assange zaslišan še na sodišču, ki bo dokončno odločilo o njegovi izročitvi, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
-
13. 6. 2019 | Družba
Profesorji prekarci spijo v avtomobilih in so odvisni od socialne pomoči
V zadnjih desetletjih se je na visokih šolah v ZDA zelo povečalo število profesorjev, ki so zaposleni za določen čas, za minimalno plačo, ne pripadajo jim bonitete, nimajo zagotovljene socialne varnosti. Ti »adjunct« profesorji so prekarni delavci. Eden izmed njih Lee Hall je v Guardianu napisal, da zasluži manj kot sprehajalec psov. Andrew Behrendt je za New York Times pojasnil, da mu nizka plača, ki jo ima kot prekarni profesor, ne omogoča, da bi varčeval za hišo in si ustvaril družino, še posebej zdaj, ko s težavo odplačuje kredit, ki ga je najel za študij.
-
13. 6. 2019 | Družba
Ministrstvo za kmetijstvo skuša s podporo interventnemu zakonu kar najhitreje uresničiti izredni odstrel 200 medvedov in 11 volkov. Odločitev je epilog nizu javnih protestov za in proti odstrelu.
-
13. 6. 2019 | Politika
Bo strah pred jedrsko nesrečo večji od upanja za brezogljično družbo?
Jutri izide nova Mladina! To je njena naslovnica, oblikoval jo je Damjan Ilić. #Mladina24
-
13. 6. 2019 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje
Tokrat priporočamo potujočo razstavo Zidovi/Walls, koncert novozelandskega zakrinkanega pop posebneža Jonathana Breeja, razstavo Ideja - znanost in tehnologija antične Grčije, ki prikazuje razvoj starogrške misli in iznajditeljstva z nizom znanstvenih in tehnoloških odkritij ter umetniških dosežkov, razstavo Avanti grafika! drugič, ki predstavlja sodobno grafično produkcijo.
-
12. 6. 2019 | Politika
Hrvaška garaža za zapiranje beguncev
V več poročilih, nazadnje aprila v poročilu Border Violence Monitoring, je mogoče najti pričevanje beguncev in migrantov o garaži, v katero jih na Hrvaškem zapirajo in z njimi grdo ravnajo. Ti opisi po poročanju portala H-Alter ustrezajo policijski postaji v Korenici, ki je blizu meje, zato od tam pogosto vračajo begunce in migrante nazaj v Bosno in Hercegovino.
-
12. 6. 2019 | Kultura
Mladinine naslovnice v Mariboru
V Galeriji Epeka Maribor bo v petek, 14. junija, ob 19. uri okrogla miza z naslovom Svobodni mediji v EU?, na kateri bodo sodelovali Borut Mekina (novinar tednika Mladina), Boris Vezjak (filozof, družbeni kritik in publicist), Petra Lesjak Tušek (predsednica Društva novinarjev Slovenije) in moderatorka Ines Markovčič.
-
12. 6. 2019 | Kultura
Provokativnost je namerna, kajti spolnost je vedno politična
Francoski avtor Marcel Proust je pred sto leti, ležeč v postelji, napisal svoje monumentalno delo Iskanje izgubljenega časa, francoski umetnik maroškega rodu Soufiane Ababri pa ležé ustvarja barvite, provokativne risbe z voščenkami, ki kljub navidezni preprostosti drezajo v nevralgične točke sodobne družbe. A če je Prousta v življenje v karanteni lastne spalnice, obložene s pluto, da vanjo ne bi vdirali dražljaji iz zunanjega sveta, delno pahnilo tudi šibko zdravje, gre pri Ababriju za zavestno izbiro – z metodo risanja, imenovano »bed work« (delo v postelji), želi zanikati nasilje in se zoperstaviti dominantnim oblikam umetniškega ustvarjanja.
-
12. 6. 2019 | Kultura
Ljubljanska parada ponosa bo 22. junija
Na različnih prizoriščih v Ljubljani bo od 11. do 22. junija potekal festival Parada ponosa s sporočilom presežimo kulturo sovraštva, na katerem se bo zvrstilo 30 dogodkov. Častni pokrovitelj je Zoran Jankovič, župan mestne občine Ljubljana. Festival se bo zaključil s tradicionalno povorko po ljubljanskih ulicah in dogajanjem na Novem trgu, ki se bo odvila 22. junija, na njej pa bodo nastopili tudi Raiven, Volk za njenimi očmi, Chiyo Gomes (VB), FaTsula (Gr) ter DJ Anarch.
-
12. 6. 2019 | Družba
Kot kaže, se bo v Sloveniji gospodarska rast nadaljevala, obenem pa tudi razprave o dvigu minimalne plače. Nekateri od tistih, ki pogosto pozabljajo, da naj bi bili predstavniki (celotnega) gospodarstva, ne le delodajalcev, v dvigu vidijo številne nevarnosti. Mogoče zaradi tega, ker so ravno nizke plače delavcev tisto, kar našemu gospodarstvu dviguje konkurenčnost in omogoča rast?
-
7. 6. 2019 | Mladina 23 | Družba
»Še en gol in spreobrnil se bom v muslimana,« se glasi eden od tvitov, ki so jih navijači trenutno najboljšega evropskega nogometnega kluba Liverpool namenili Mohamedu Salahu. Ko so tega v reviji Time letos uvrstili med sto najvplivnejših ljudi, so ga opisali takole: »Mo Salah je še boljši človek kakor nogometaš. Pri čemer moramo vedeti, da je eden od najboljših nogometašev na svetu.«
-
11. 6. 2019 | Svet
Zakaj v resnici naredimo tako malo proti podnebnim spremembam
Prof. dr. Gerhard Reese, ki na univerzi Koblenz-Landau vodi študijski program Človek in okolje: psihologija, komuniciranje, ekonomija, razlaga, da je treba odpraviti rutine in se odpovedati udobju, le tako lahko vsak posameznik res varuje okolje. Sam je v skladu s tem nasvetom leta 2017 nazadnje poslovno potoval z letalom, doma ima električno energijo iz okolju prijaznih virov, nima avtomobila.
-
11. 6. 2019 | Družba
Občina pričela z gradbenimi deli na območju Tovarne Rog
Novinarska konferenca Skupščine Avtonomne Tovarne Rog, na kateri bodo spregovorili o začetku gradbenih del Mestne Občine Ljubljana, pogovorih in načrtih za naprej bo danes ob 12. uri na Petkovškovem nabrežju ob južni steni Avtonomne Tovarne Rog, kjer so se včeraj pričela gradbena dela.
-
10. 6. 2019 | Družba
Zapustil nas je dolgoletni sodelavec Max Modic
V nedeljo, 9. junija, je po težki bolezni v večna lovišča odšel naš prijatelj in dolgoletni sodelavec Mladine Max Modic. Star je bil 55 let. Poleg novinarstva se je ukvarjal tudi s filmsko kritiko, stripi in filmsko produkcijo. Ohranili ga bomo v lepem spominu.
-
11. 6. 2019 | Kultura
V Ljubljani razstava enega največjih svetovnih fotografov
V Galeriji Jakopič bodo 11. junija ob 19.00 odprli razstavo fotografa Luciena Hervéja z naslovom Geometrija luči, ki v Ljubljano prihaja iz najpomembnejše pariške fotografske galerije Jeu de Paume. Gre za največjo samostojno razstavo posvečeno temu velikemu fotografu 20. stoletja, ki zajema več kot 160 fotografij. Razstava, ki sledi njegovi karieri od samega začetka, se osredotoča na najpomembnejše teme iz njegovega bogatega opusa: zgodnja leta, ko je še razvijal svoj fotografski jezik, odločilna srečanja, pomembno vlogo Le Corbusiera, moderno arhitekturo, fotografovo stanovanje, zanimanje za arhitekturne kontraste, ki ga je razvil na svojih potovanjih (Indija - antični svet, Sakralna in posvetna arhitektura, Črna Španija - Bela Španija) in abstrakcijo. Kustosinja razstave: Imola Gebauer.
-
11. 6. 2019 | Družba
V Zahodni Sahari, državi, ki je s strani Maroka okupirana že od leta 1975, se nahaja najdaljši vojaški zid, ki razmejuje okupirano ozemlje od osvobojenega puščavskega območja RASD pod nadzorom fronte Polisario. Zid že več kot 40 let nezakonito razmejuje ozemlje in družine, svet pa v svoji nemoči in/ali zasledovanju ekonomskih interesov bolj kot ne gleda stran.
-
10. 6. 2019 | Družba
Če hočemo preživeti, potrebujemo enako mobilizacijo kot proti Hitlerju
Človeštvo je vstopilo v zadnja desetletja. Če bomo nadaljevali s sedanjim načinom življenja, bomo leta 2050, torej čez 30 let, dosegli »točko brez vrnitve«. V veliki večini območij na planetu ne bo več mogoče živeti, kar bo privedlo do zloma držav in svetovnega reda, v novi študiji svari avstralski inštitut Breakthrough National Centre for Climate Restoration. Njena avtorja sta David Spratt, direktor za področje raziskav na inštitutu Breakthrough, in Ian Dunlop, eden od nekdanjih vodilnih v naftnem in plinskem velikanu Royal Dutch Shell. Preden je prišel v službo v to podjetje, je bil predsednik avstralskega združenja za premog Australian Coal Association, ki je največji lobist za premogovništvo v Avstraliji. Predgovor je napisal nekdanji vodja avstralskih obrambnih sil in upokojeni admiral Chris Barrie.
-
7. 6. 2019 | Družba
Ljubi me, ne ljubi me, ljubi me, ne ljubi me ...
V preteklih tednih se je na relaciji SD – Noriško kraljestvo veliko dogajalo. Brglez je šele po neposrednem napadu nanj pet pred dvanajsto odpovedal udeležbo na soočenju Nova24TV, medtem pa je "neodvisna komisija" pod okriljem Ministrstva za kulturo, ki ga vodi stranka SD, več kot dvajset tisoč evrov namenila temu istemu mediju.
-
10. 6. 2019 | Kultura
Od disko kluba v New Yorku do krikov v obleganem Sarajevu
V Kinodvoru bo med 13. in 15. junijem potekal festival glasbenega filma Naj se rola, na katerem bodo premierno predstavili enajst filmov za različne glasbene in filmske okuse, ki so razdeljeni v tri tematske sklope: Zid (ob 30. obletnici padca berlinskega zidu), Anatomija zabave in Barve glasbe. V sodelovanju z Jazz festivalom Ljubljana bodo 18. junija dodali še bonus track, na katerem bo igralec in režiser Mathieu Amalric osebno predstavil svojevrsten filmski eksperiment, ki ga od leta 2010 soustvarja z Johnom Zornom. Na Kinodvorišču bo 14. junija potekal tudi festivalski open-air party, na katerem bodo nastopili: DJ Udo Brenner, DJ Monday in Nati Katchi.
-
10. 6. 2019 | Kultura
Preplet jazzovskih in tradicionalnih elementov
V okviru koncertnega cikla Muzika eklektika bo 11. junija ob 20.00 v KC Janeza Trdine Novo mesto nastopila mednarodna zasedba Tamara Obrovac TransAdriatic Quartet, ki bo premierno predstavila najnovejši album z naslovom TransAdriaticum. Mednarodno priznana hrvaška skladateljica, glasbenica in pevka Tamara Obrovac je ena najbolj impresivnih hrvaških jazzovskih ustvarjalk. Intenzivna raziskovanja znotraj lastne glasbene in narečne tradicije so jo popeljala na svojstveno popotovanje po istrskih in širših sredozemskih prostorih, ki kot neusahljiv vir navdiha prežemajo njen edinstveni umetniški izraz.
-
7. 6. 2019 | Mladina 23 | Družba
Zakaj Apple ne ponuja slovenščine ...
Vsi, ki uporabljate telefone iPhone ali tablice iPad, ste najbrž opazili, da pri operacijskem sistemu iOS ni možnosti preklopa na slovenski jezik, konkurenčni operacijski sistem Android pa to možnost ponuja že leta. Zakaj Apple ignorira slovenski jezik (na kar so nedavno opozorili tudi pri SAZU)?