• Heni Erceg

    Heni Erceg

    12. 8. 2011  |  Mladina 32  |  Hrvaška

    Škofi ljubijo golf

    Najnovejša afera ima prav vse značilnosti tranzicijskih, torej mafijskih uspešnih poslov, le da je - to pa je za tukajšnjo oblast izjemno neprijetno - zgodba tokrat segla tudi prek hrvaških meja. Vse je potekalo po znani, najpreprostejši enačbi - kupi poceni, prodaj drago in po možnosti naj bo predmet špekulacije last koga drugega. Na primer, država ti pokloni kilometre kmetijskega zemljišča, vendar tujega, tik ob morju, recimo v Istri, potem potrpežljivo čakaš, nato sklepaš sumljive politične dogovore z lokalnimi politiki, da bi se namembnost zemljišča spremenila iz poceni kmetijskega v drago zazidljivo, in potem ga za velike denarje prodaš kakemu »podjetniku«. Za gradnjo igrišča za golf! Brez teh, tako se je izkazalo, Istra resnično ne more, čeprav to pomeni, da bodo uničeni kilometri morske obale, sledila pa bo obvezna betonizacija, torej gradnja apartmajev in hotelov za pomembno golfistično klientelo ...

  • Jože Vogrinc

    Jože Vogrinc

    12. 8. 2011  |  Mladina 32  |  Javna pamet

    Komunisti

    Da lahko o skupnih problemih skupaj razmišljamo, namesto da si mečemo v glavo zmerljivke, je treba včasih preveriti, kaj pomeni to, kar izrekamo. Še posebej velja to za najpogosteje zlorabljene besede. Kaj torej pomeni biti komunist - in to zdaj?

  • Je bila tisto tudi Slovenija?

    Še se jih spomnim, tistih gospodov v dobrih oblekah, s kravato in solidno aktovko, ko so vstopali v letalo na Brniku za kratek let v Beograd. Še istega dne zvečer so se z letalom vračali, tudi z aktovko, to je bila vsakodnevna ceremonija federalizma. Gospodje so šli v Beograd, da bi dobili zadnjo besedo pri poslu. To je bila federacija.

  • Nespameti v tej deželi ni videti konca

    Slovenska vladna administracija in politiki imajo pri obvladovanju države vedno večje težave. Eurostat je julija objavil podatke, da se je obseg gradbenih del v Evropi najbolj zmanjšal v Sloveniji. Gradbena dejavnost propada na vseh ravneh, nikjer pa ni odrešilnih sistemskih rešitev. Vlada ne zna urediti niti sistema javnih gradenj niti ni pripravila odrešujočih razvojnih projektov. V zemljiških evidencah in katastrih še vedno vlada zmeda, prostorsko načrtovanje in strateški akti so na najnižji ravni v zadnjih desetletjih. Za nameček je stopilo v veljavo še dopolnilo zakona o kmetijskih zemljiščih, ki z nejasnimi usmeritvami, neusklajenimi evidencami in visokimi odškodninami draži gradnje in na zgrešen način varuje zemljiške površine. Zmeda je popolna, politični in birokratski nespameti pa v tej deželi ni videti konca.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    12. 8. 2011  |  Mladina 32  |  Kolumna

    Amerika je tu

    Znižanje ameriške bonitetne ocene je bilo za borze in svet šok, čeprav to ne bi smelo biti - dobro se ve, da je Amerika polna slabosti. Ko se je nedavno končala ruska ruleta med republikanci in demokrati o dovoljeni višji zadolženosti države, je Jacob Weisberg, šef vplivnega portala Slate, dogovor komentiral tako: ZDA so se v zadnjem trenutku odločile, da ne bodo napravile finančnega samomora - v korist počasnejšega samouničenja.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    12. 8. 2011  |  Mladina 32  |  Uvodnik

    Volitve torej

    Zdaj res ni več nobene druge možnosti: po odstopu Katarine Kresal ima Borut Pahor pred sabo le še eno nalogo: da izpelje dogovor o datumu predčasnih volitev. Seveda se lahko na tem mestu spustimo v razmišljanje, kateri datum bi bil najbolj modro izbran. A raje dvignimo roke od tega početja; Borut Pahor bo tako in tako izbral najmanj primernega.