-
10. 8. 2012 | Mladina 32 | Hrvaška
Hrvaški predsednik naj bi bil glede na svoja ustavna pooblastila nekaj takšnega kot fikus, v demokratični okras državi; tu in tam naj bi se sprehodil po svetu in nevsiljivo deloval v prid državnim interesom, doma pa, saj je »prvi med državljani«, še posebej pazil na občutljive in krhke odnose med večinskim hrvaškim prebivalstvom in srbsko manjšino. Toda Ivo Josipović je brezupno nečimrn in maščevalen človek, ki se zaradi nepomembnega obračuna s kritičnim medijem ne bo sramoval pokazati zobe, pa četudi bo s tem povzročil razdor v srbski skupnosti.
-
10. 8. 2012 | Mladina 32 | Dva leva
Spletke v slovenski filiali nebes
Veliki šmaren ali velika maša, kot katoliki tudi poimenujejo dan Marijinega vnebovzetja – moj hudobni prijatelj ga blasfemično imenuje dan aviacije RKC, pač z aluzijo na nemško ljudsko poimenovanje Mariä Himmelfahrt – je za vernike velik praznik. Sam ga nisem z veseljem čakal le kot bogaboječ katolik, ampak tudi kot publicist. Namreč, praznik je bil hkrati parada bizarnosti vrhovnih klerikov. Spomnite se samo Rodetovih nagovorov, ki so praviloma tako razkurili slovensko javnost, da se je ohladila šele, ko je postregel s kakšno še bolj sprevrženo opazko o Sloveniji in njenih prebivalcih.
-
10. 8. 2012 | Mladina 32 | Ekonomija
Agencija Moody’s ne zamudi dneva, da ne bi znižala dodatne bonitetne ocene za Slovenijo, zlasti za njene banke, obeti pa so slabi tudi za jesenski čas. Slovenija je po petih letih od najbolj perspektivne tranzicijske države nazadovala v problematično skupino držav evroskupine (PIIGS-S). Bonitetne hiše so sicer izkrivljeno ogledalo, toda podobe v njem so vendarle sila realne. Vplivni finančni mediji že nekaj tednov špekulirajo o nuji, da Slovenija jeseni zaprosi za evropsko finančno pomoč. Slovenija glede tega za EU sicer ni problematična, težave so bolj politične. Zagotovo se nam ob morebitni tuji pomoči obetata padec vlade in nova politična kriza.
-
10. 8. 2012 | Mladina 32 | Ihta
Kako bo Borut Pahor hudiča na dvoje presekal
Novogoriški komunalci zjutraj kar dočakati ne morejo, da se bodo lotili dela. Travo poleti kosijo malone vsak teden in še pogosteje bi jo, ko bi jo lahko cukali iz zemlje, da bi hitreje rasla. Jezdec na kosilnici prigalopira že pred šesto, s čimer nedvomno razveseli tisto borno peščico še zaposlenih meščanov, ki bi sicer spali do sedmih, tako pa na lepem dobijo uro več za zdrav zajtrk in telovadbo. Težava je zgolj v tem, da je kosilnica večja od zaplate trate pred blokom naše mame. To pomeni veliko obračanja in vzvratne vožnje ter veliko hrupa. Travne bilke – niti ena ne uide moriji – frčijo po cestišču in parkiranih avtomobilih, zato mora priti mož številka dve, ki z nekakšnim (sila glasnim) puhalnikom vse skupaj spiha v redi, da jih komunalec številka tri na nekakšnem (še glasnejšem) vozilcu z vrtečimi se metlicami lahko končno spravi s sveta. Predstave je konec okoli poldneva. S koso bi šlo dosti hitreje in tišje, pa še en sam junak bi bil kos tej zahtevni nalogi.
-
10. 8. 2012 | Mladina 32 | Kolumna
Obstajajo lepe, nevtralne in grde besede. Med grše med grdimi spadajo besede pajdaš, pajdašenje, pajdaštvo. Pajdaš je tisti, ki z nekom sodeluje pri nečednih ali vsaj vprašljivih dejanjih. Meje med pajdaštvom in drugimi kočljivimi oblikami sodelovanja pa so izmuzljive.
-
10. 8. 2012 | Mladina 32 | Uvodnik
Ta teden so se pokazali vsa beda in resnični interesi sedanje koalicije. Ob objavi vseh padcev bonitetnih ocen? Ne, žal ne. Razen rohnenja, kako so krivi vsi drugi, ni bilo nobenega odziva. Nobene pomiritvene tiskovne konference, kakršno ob objavi takih podatkov takoj skličejo resni premieri. Ker v resnici Janši ni mar za dejanske posledice padajočih bonitet države, bank in podjetij. Ne gre pozabiti na stavek, ki ga je izrekel svojim koalicijskim partnerjem na zadnjem srečanju – da namreč on ne bo tisti, ki bo v imenu Slovenije prosil za pomoč. Ne gre za vsebino, ta človek pazi na svojo podobo. Na svoj ponos.