• Grega Repovž

    Grega Repovž

    24. 8. 2013  |  Mladina 34  |  Uvodnik

    Kadrovanje

    Gašpar Gašpar Mišič je čudna, spolzka persona. Ne zbuja zaupanja, daje vtis mešetarja, balkanskega trgovca z vsem in z ničimer. In ko pravimo balkanski, v ta Balkan brez omejitev štejemo Slovenijo. Slovenija je del Balkana, sprejmimo že. Tujci, ki poslujejo na območju Balkana, izrazitih razlik ne zaznajo, naj se mi še tako trudimo in samoprepričujemo.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    23. 8. 2013  |  Mladina 34  |  Dva leva

    Razlagalec znamenj časa

    Ko teče beseda o denarnih poslih Vatikana ali finančnem hazardu slovenske lokalne cerkve, so začinjene medijske zgodbe o tem, kako se je posamezen klerik zapletel v kakšno spolno bizarnost, prav osvežujoče. Denimo tista, da so menda kar pomembnega duhovnika Arthurja Coyla iz zloglasne bostonske nadškofije zalotili na pokopališču v Massachusettsu med spolnim odnosom s prostitutko. Pod predpostavko, da je ponudnica spolnih uslug polnoletna in da je šlo za fer poslovni odnos; se pravi, da jo je »nategnil« samo telesno, ne pa tudi finančno, kot je mariborska nadškofija vernike vlagatelje, se lahko zgolj blago naklonjeno nasmehnemo. Nobene zlorabe otrok, nobenega zatajenega potomca ne bo iz tega bližnjega srečanja. In še kraj dejanja je posvečen. Torej vse o. k. Razen, kajpak, obrobne podrobnosti, namreč dvojne morale. A kaj bi to.

  • Maja Novak

    Maja Novak

    23. 8. 2013  |  Mladina 34  |  Ihta

    Hobsonova izbira

    Slovenija je odkrila Egipt. Odkrila ga je nacionalka, odkrila ga je POP TV, odkrila ga je celo spletna stran Planet Siol.net, ki sicer ne vsebinsko ne oblikovno ne spada med največje dosežke človeštva. In kot se za razviti Zahod spodobi, je Slovenija odkrila Egipt šele v trenutku, ko so se tamkajšnji spopadi nevarno približali turističnim oazam in so se slovenski turisti iz Hurgade začeli skozi špalirje kamer vračati domov. Lahko bi rekli, da je bila v minulih dneh prva večerna televizijska novica o Egiptu novica o Slovencih.

  • Heni Erceg

    Heni Erceg

    23. 8. 2013  |  Mladina 34  |  Hrvaška

    Zadnji naslov Bristol

    Njegov naslov je: Hotel Bristol, Beograd, Srbija. Na ta naslov prejema pošto, pisma, morebiti tu in tam razglednico. Toda ne gre za kakega tujca, ki se je med potjo ustavil v Beogradu, niti za pesnika, ki bi si hotel izbral, da bi tam v miru in samoti ustvarjal, pravzaprav sam sploh ni izbiral, Hotel Bristol je izbral njega. Bilo je takrat, ko je pred dobrimi dvajsetimi leti prispel v Beograd iz Hrvaške in so mu v mestu pojasnili, da ni več človek in tudi ne državljan, ampak izdajalec »naše nacionalne stvari«, zato lahko izbira med življenjem v zabojniku ali pač v Hotelu Bristol. Od tedaj živi v tej hotelski podrtiji, ki je nekoč davno, pred kakim milijonom let, doživela tudi boljše čase, sameva v sobici, veliki deset kvadratnih metrov, in piše ...

  • Panoga priložnosti

    Po petih letih krize je turizem dokazal, da sodi med najbolj trdožive gospodarske panoge. Letošnje poročilo o konkurenčnosti svetovnega turizma (WEF) vse skupaj povezuje z gospodarsko rastjo in ustvarjanjem novih zaposlitev. Turizem je ena od izhodnih strateških rešitev tudi za razvojne težave XXI. stoletja, od zaposlovanja mladih do trajnostnega razvoja. Slovenija je leta 2012 imela dobro turistično leto, deluje rutinirano in brez posebnih presežkov. Zato bo letos velik uspeh, če bomo ponovili lansko sezono in v slabih razmerah utrdili vitalno razvojno vlogo slovenskega turizma.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    23. 8. 2013  |  Mladina 34  |  Kolumna

    Bilance

    Človek je knjigovodja – nenehno računa, preračunava, dela bilance. Če jih ne izdeluje sam, pa ga doletavajo tiste, ki jih o njem delajo drugi. Ni nujno, da so zanj prijetne in marsikatere niti ne bi hotel, če bi bilo po njegovi volji (seznam davčnih zavezancev itd.). Zlasti pa so bilance drugih zanj slabše, kot če bi jih izdelal sam. Primer: spričevala (bilance znanja) so zmeraj slabša, kot se zdi pravično ocenjevanemu, plača (bilanca dela) je praviloma premajhna, nekrolog (bilanca življenja) slabši, kot bi si ga napisal sam. Temu neskladju med nenapisano lastno in tujo izdelano bilanco se včasih reče razlika med subjektivnostjo in objektivnostjo.