-
6. 6. 2014 | Mladina 23 | Ihta
Nekoč pred davnimi časi je za devetimi gorami in devetimi vodami živela sicer bolj švohotna, a inteligentna podganica, ki je imela preroške sposobnosti. Tako je že v svoji kolumni za revijo Mlade miši z dne 26. 4. 2012, ki je nosila naslov Grdi, umazani in zli, napovedala, da bodo nekega dne v mišjem podparlamentu usodo vesoljnega glodavstva poskušale krojiti prav tiste podgane in miši, ki bodo preveč ščetinaste, neumne in pogoltne, da bi jih glodavske politične stranke še s ponosom štele za svoje, zato se bodo morale sprijazniti s položajem nepovezanega škodljivca. In resnično, resnično, povem vam, zgodilo se je.
-
6. 6. 2014 | Mladina 23 | Hrvaška
Pred kratkim je v zelo priljubljeni oddaji Hrvaške televizije gostoval vodja ene izmed skupin hrvaških nacionalistov. Med oddajo si ni privoščil le izlivov prav neverjetnega sovraštva do državljanov srbske narodnosti in do sedanje oblasti, ampak je povedal tudi, da je bil oče hrvaškega premiera za časa Jugoslavije veleposlanik v Franciji, prav takrat pa so tam ubili nekega hrvaškega emigranta. S tem je odkrito namignil, da je bil veleposlanik odgovoren za zločin. Gospod, ki sicer trudoma spravi iz sebe dva zaporedna prosta stavka, je izrekel nesramno laž, saj gospod Milanović starejši ni bil nikoli veleposlanik v Parizu, še manj je bil odgovoren za kak umor. Kljub temu se voditelj oddaje ni z ničimer opredelil do trditev gostujočega omejenca, za katerega bi tudi sicer težko pojasnili, zakaj je bil sploh gost v tej enourni oddaji.
-
6. 6. 2014 | Mladina 23 | Ekonomija
Drugi stečaj Mure je zgodba, ki si zasluži posebno pozornost. Ne zgolj zaradi žalostne usode ljudi za šivalnimi stroji, temveč zaradi zmotnih poti, ki so slovensko gospodarstvo in družbo pahnile na rob preživetja. Reševanje Mure je preprosto epopeja naše tranzicijske nesposobnosti, tragičen nesporazum, kako reševati panoge, podjetja in zaposlene. In učna ura, da najverjetneje tudi sedanja privatizacija slovenske industrije, ki naj bi jo po usmeritvah EU na novo uprizarjala DUTB in SDH, vodi v podoben razvojni potop.
-
6. 6. 2014 | Mladina 23 | Kolumna
Predpražnik, senca tvojega psa
Čeprav slika postaja nekoliko ugodnejša, ni dvoma, da je Slovenija še naprej v hudi krizi in bo brez temeljitih sprememb v njej tudi ostala. Zadnji ekonomski podatki so sicer kar ugodni. Gospodarska rast je šibka, a traja že okroglo leto in je bistveno boljša od črednih mednarodnih napovedi, seveda pa tudi od napovedi lokalnega vrača Umarja. Vendar je krhka in ogrožena, kajti kreditni krč se nadaljuje in obseg bančnih posojil je celo krepko manjši kot pred dokapitalizacijo.
-
6. 6. 2014 | Mladina 23 | Pamflet
Referendum o arhivih se zdi na prvi pogled bizaren, toda zadeva zelo vitalni moment družbenega bivanja. Arhivski dokumenti namreč predstavljajo vednost o preteklosti, a to ne katerikoli, temveč tisto, ki je bila doslej zakrita. Kar je za Slovenijo še posebej pomembno. Stari režim, ki so ga vodili Tito, Kardelj, Kidrič in tovariši, je sistematično prikazoval stanje v državi kot idealno. Tako nismo iz javnih občil nikoli izvedeli, da so agenti UDBE ubili gospoda Crnogorca, ali koga iz množice hrvaških emigrantov.
-
6. 6. 2014 | Mladina 23 | Dva leva
Po kitajskem horoskopu smo menda v letu konja. Tisti, ki so ezoterično fiksirani, so prepričani, da so leta v znamenju konja razburljiva in turbulentna. Po slovenskem političnem horoskopu smo slej ko prej v letu volitev. Pravzaprav v letu volilnih nategov. Torej prav tako razburljivem in turbulentnem letu. Komaj smo se prešteli glede evropskih poslancev, je že na vrsti skrajno bizaren referendum o regulaciji arhivskega gradiva. Ni mi sicer čisto jasno, zakaj grupacija, ki jo pooseblja SDS, sploh rine v referendum, ko pa realnost tako ali tako prireja po svojem okusu in interesu, ne glede na fakte, ki jih je najti v arhivu …
-
6. 6. 2014 | Mladina 23 | Uvodnik
SDS z nedeljskim referendumom dokazuje, da med mandatom zadnje vlade sprejeti zakon onemogoča razkrivanje nečednega ravnanja posameznikov v času komunizma. Po razkritju ravnanja tožilcev je strah res odveč – še prva pravosodna dama SDS Barbara Brezigar se mora danes čuditi, kaj vse so ji naložili šefi v času komunizma in kaj vse je bila pripravljena narediti; prebirala je na primer Mladino in ugotavljala, za kateri članek bi veljalo začeti pregon.