-
13. 12. 2024 | Mladina 50 | Za naročnike
-
13. 12. 2024 | Mladina 50 | Hrvaška Za naročnike
Komentar / Volk sit in ovce cele
Hrvaške železnice in proge so prava revščina, država ima dotrajano, redno pokvarljivo pomorsko floto, ok, ima drago avtocesto, to pa bi bilo tudi vse, kar se infrastrukture tiče. Če se po naključju, bog ne zadeni, odpravite v kako vas na Baniji, Kordunu, v zaledju Zadra, ob vznožju Velebita – z zgornje ali spodnje strani teh visokih gora –, vam bo trda predla. Blatne, komaj prehodne poti, ob katerih žalostno štrlijo v zrak ostanki še med vojno porušenih električnih drogov, vas bodo nemara celo pripeljale do kake vasi ali zaselka, v katerem trmoglavo živijo tisti redki povratniki, Srbi, ki so jih z domov pregnali leta 1995. Ti starci so nekoč, pred vojno, imeli elektriko in vodo, zdravnika in poštarja, danes pa v podirajočih se hišah vztrajajo zaradi lastne trme ali človekoljubja prostovoljcev iz Zadra, Šibenika …
-
13. 12. 2024 | Mladina 50 | Ekonomija Za naročnike
Evropska unija je pred najresnejšo krizo svojega obstoja in le redki so to pripravljeni razumeti in priznati. Njen perspektivni institucionalni eksperiment razpada na vseh področjih. Ruši se globalna liberalna ureditev sveta in v njenem središču se ZDA s Trumpom spreminjajo iz liberalne demokracije v iliberalno korporativno oligarhijo. Na geostrateškem zemljevidu sveta EU izgublja svoj položaj na račun obrambe ameriške globalne hegemonije. Zelena agenda in energetska strategija EU sta propadli na globalni in regionalni ravni. Njeni zveneči brezogljični cilji niso rešili sveta, so pa ubili konkurenčnost evropske industrijske družbe. EU je desetletja gradila miroljubno koeksistenco držav članic in razoroževanje sveta, sedaj pa vojaški ustroj postaja njeno novo lepilo. Zato se socialna država njene starajoče se družbe lomi, s tem pa pada tudi politična legitimnost evropskega projekta. Politična implozija EU je vse bolj vprašanje časa.
-
13. 12. 2024 | Mladina 50 | Kolumna Za naročnike
Znanje – vedenje o tem, kaj se dogaja z nami in okoli nas – nenehno narašča. Izumili smo ogenj, kolo, poljedelstvo, parni stroj, elektriko in zdaj še umetno inteligenco, da nam pomaga vedeti več. Brez širjenja znanja bi ostali jamski ljudje.
-
13. 12. 2024 | Mladina 50 | Pamflet Za naročnike
Komentar / Vprašanja brez odgovorov
V domovih za onemogle in drugače hendikepirane manjka osebja, zaradi česar je v njih precej manj nameščenih, kot jih prostori dopuščajo. Čeprav je problem akuten že leta, vlada sprejema vse mogoče načrte, le rešitev ne. Tokrat so se angažirali osrednji mediji, ki so postregli s serijo številk. Najbolj šokantna je ta, da po razpisih za delovna mesta v domovih zapolnijo le tretjino manjkajočih strežnic, negovalk in drugega iskanega osebja.
-
13. 12. 2024 | Mladina 50 | Dva leva Za naročnike
Komentar / Prisrčno srečanje z gospodarjem
Golob ni bil prvi in edini, ki je pred ameriškimi volitvami brez diplomatske zadržanosti in previdnosti podpiral Kamalo Harris. Ker je pač videl Trumpa kot simbol nedemokratičnega sveta. A koliko je protikandidatka Kamala Harris, ne samo po aktivni podpori Izraelu in njegovi genocidni politiki, zastopnica svobodomiselnega sveta, je res veliko vprašanje. Pravzaprav sploh ni vprašanje. Ampak Trump je zmagal. In postavi se vprašanje, kako ravnati s primitivcem, prostakom, tepcem … in kar je še negativnih atributov. Države in državniki imajo različne strategije odnosa do »nezaželenega« zmagovalca volitev, ki je Evropi že napovedal vojno: ekonomsko, trgovinsko, vojaškozavezniško, diplomatsko … No, najbrž žepna državica Slovenija ne more ravnati kot svoj čas svobodna mestna državica Kristijanija (dansko: Fristaden Christiania) na otoškem delu Københavna. Namreč leta 1971 so skvoterji zasedli zapuščene vojašnice in druge objekte ob staromestni utrdbi. In kmalu razglasili svojo avtonomijo, pravno neodvisnost, dobili svoje simbole, zastavo, himno in celo valuto.
-
13. 12. 2024 | Mladina 50 | Uvodnik
Če bi kdo pred mesecem dni objavil članek ali raziskavo, v kateri bi trdil, da je mogoče zgolj prek družbenega omrežja TikTok zmagati na volitvah in z lažnivimi zgodbami mogoče zavesti več milijonov volivcev, bi rekli, da to kljub vsemu ni mogoče, čeprav velikega vpliva družbenih omrežij ni mogoče zanikati. Vendar se je to pred tremi tedni zgodilo – v Romuniji. Prav zato, ker se je to zgodilo v Romuniji, državi, ki je delno upravičeno ne štejemo med svetle evropske demokracije, ne slovenska ne evropska javnost dogajanju nista namenili veliko pozornosti. A vse, kar se je zgodilo v Romuniji, se lahko zgodi v vsaki državi. Prvič že na predčasnih volitvah v Nemčiji.