• Darja Kocbek

    29. 5. 2019  |  Družba

    Posebej za vas zapakirana jeza

    Edward S. Herman in Noam Chomsky sta v knjigi Manufacturing Consent: The Political Economy of the Mass Media, ki je izšla leta 1988, razkrila tehnike, ki jih uporabljajo komercialni mediji za širjenje in obrambo ekonomskega, družbenega in političnega programa vladajočih elit. Predstavljanje žrtev, ki so vredne ali nevredne sočutja, je ena od teh tehnik, na portalu Truthdig piše Pulitzerjev nagrajenec Chris Hedges.

  • Košarkar proti diktatorju

    Predstavljajte si, da ste zelo talentiran športnik, npr. košarkar. Pri šestnajstih letih že igrate v Evroligi, najelitnejšem košarkarskem tekmovanju v Evropi. Leto kasneje se v želji po igranju v ligi NBA preselite v ZDA. Pri devetnajstih letih se vam sanje uresničijo. Zaradi velike oddaljenosti od doma se zbližate z diasporo, tamkaj živečimi rojaki. Medtem se v domovini na oblasti utrdi avtoritaren voditelj, ki s spremembo zakonodaje poveča svoja pooblastila in moč, omeji svobodo medijev in drugo. Zaradi kritike režima se znajdete na seznamu neželenih oseb, pod nadzorom se znajde tudi vaša družina. V želji, da staršem in sorodnikom ne bi povzročali težav, prekinete vse stike z njimi. Pritisk se še poveča po neuspelem državnem udaru leta 2016. Režim v domovini ljudi preganja, muči, zlorablja, kršene so temeljne človekove pravice, vse seveda v imenu zagotavljanja državne varnosti. Leto kasneje vam prekličejo dokumente, ostanete brez državljanstva, za vami celo razpišejo mednarodno tiralico.

  • Danes je nov dan

    29. 5. 2019  |  Družba

    Kdo bo za pijačo dal, ko umrlo bo človeštvo?

    Zdaj, ko smo po volitvah v EP končno malo zadihali, pa lahko pomislimo na zrak. Ameriški inštitut Climate Nexus poroča o porastu metana v ozračju v zadnjih nekaj letih, takšne rasti pa ni pričakoval nihče. Če bo šlo tako naprej, bo sveže izpuščeni metan izničil vse, kar bi dobili, če bi se vse države držale Pariškega sporazuma. Da ne omenjamo težav z deževniki v ne-več-permafrostu.

  • Damjana Kolar

    29. 5. 2019  |  Kultura

    Nova Gorica v znamenju knjige

    Med 31. majem in 7. junijem bo središče Nove Gorice spet v znamenju knjige. Potekal bo četrti knjižni festival Mesto knjige, največji literarni dogodek na Primorskem, ki ga bodo letos tematsko povezovale vode. V osmih dneh se bodo s številnimi gosti poglabljali v vodo kot vir življenja in navdiha, vodo kot povezovalko in, nenazadnje, vodo kot vedno večji politični problem. Pogovore s književnicami in književniki bodo tudi letos pospremili koncerti, performansi, predavanja, sprehodi, okrogle mize, razstave in delavnice ter knjižni sejem.

  • IK, STA

    28. 5. 2019  |  Politika

    Nekdanjega avstrijskega podkanlcerja v past ujela študentka iz Bosne in Hercegovine

    Domnevno rusko bogatašinjo, ki se je z nekdanjim avstrijskim podkanclerjem Heinz-Christianom Strachejem dogovarjala o korupciji, je po poročanju avstrijskega časnika Kronen Zeitung igrala študentka agronomije iz BiH. Za to naj bi prejela med 6000 in 7000 evrov.

  • Darja Kocbek

    28. 5. 2019  |  Svet

    Evropska tovarna za rojevanje otrok

    Vsak šesti nemški par, starejši od 25 let, ne more imeti otrok. Nekateri si željo po otroku uresničijo v Grčiji z izposojenimi materami. To poteka tako, da zdravnik ženski odvzame jajčeca, vanje vbrizga moževe spermije in oplojeno jajčece vstavi v maternico tretji ženski, ki kot izposojena mama donosi otroka in ga po rojstvu takoj odda paru. Die Zeit opozarja, da izposojeno materinstvo kot komercialni posel v Grčiji ni dovoljen. Dovoljen je le iz altruističnih razlogov, med neplodnim parom in žensko mora obstajati osebni odnos, kar pomeni, da je izposojena mama lahko le tesna prijateljica, sestra ali sestrična.

  • IK, STA

    28. 5. 2019  |  Politika

    Žiga Turk izstopil iz stranke SDS

    Nekdanji minister v Janševi vladi Žiga Turk je za STA potrdil informacijo, da je izstopil iz stranke SDS. Izstopno izjavo je stranki poslal že v soboto, razlogov za to pa ni želel pojasniti. Prav tako je brez komentarja na vprašanje, ali se bo pridružil kateri drugi stranki, morda NSi, za katero je kandidiral na nedeljskih volitvah v Evropski parlament.

  • IK, STA

    28. 5. 2019  |  Kultura

    Pisatelje bo vodil Dušan Merc, dolgoletni osnovnošolski ravnatelj 

    Člani Društva slovenskih pisateljev (DSP) so na včerajšnjem izrednem občnem zboru za novega predsednika izvolili Dušana Merca. Društvo bo vodil do decembra 2020, ko se izteče aktualni triletni predsedniški mandat. Merc, ki je bil edini kandidat za ta položaj, je na predstavitvi dejal, da bo deloval v dobro društva ter njegovih članov.

  • Damjana Kolar

    28. 5. 2019  |  Kultura

    Plečnik navdihuje študente

    V Plečnikovi hiši Ljubljana bodo 29. maja ob 17.00 odprli razstavo z naslovom Plečnik kot navdih, ki je rezultat večletnega interdisciplinarnega projekta, v okviru katerega so študentke in študenti NTF pri različnih predmetih sodelovali s Plečnikovo hišo. Pri njihovem delu so jih navdihovali Plečnikovi znani in manj znani projekti, skice, načrti ter njegovo osebno življenje. Razstava predstavlja celoten proces kreativnega dela študentov in izbor prototipov izdelkov (nakita, embalaže, majic in replik), ki so nastali v sodobnih materialih in s sodobnimi tehnologijami. Kustosinja razstave: Ana Porok.

  • Uredništvo

    26. 5. 2019  |  Politika

    SDS, SD in LMŠ z dvema poslancema, SLS in NSi z enim

    Zmagovalka evropskih volitev je po delnih uradnih izidih lista SDS/SLS, ki je prejela 26,49 odstotka glasov volivcev in 3 mandate v Evropskem parlamentu. Evropske poslance imajo še SD (2 poslanca), LMŠ (2 poslanca) in NSi (1 poslanec oziroma poslanka). Preostale stranke, med njimi tudi DeSUS, Levica in SNS, niso presegle parlamentarnega praga evroparlamenta. 

  • Darja Kocbek

    27. 5. 2019  |  Svet

    Temnopolte junakinje ne bo na bankovcu, ki ga še vedno krasi lastnik sužnjev 

    ZDA prihodnje leto ne bodo izdale novega bankovca za 20 dolarjev s podobo temnopolte borke proti suženjstvu Harriet Tubman, je v odgovoru na vprašanje kongresnikov povedal finančni minister ZDA Steven Mnuchin. Ameriški predsednik Donald Trump je leta 2016 ostro kritiziral načrtovano izdajo bankovca. Mnuchin se po poročanju STA ni izjasnil, ali podpira spremembo obraza na bankovcu, je pa pojasnil, da predvidene zamenjave prihodnje leto ob 100. obletnici 19. amandmaja k ameriški ustavi, s katerim so ženske dobile volilno pravico, ne bo, ker bodo najprej izdali nove 10-dolarske in 50-dolarske bankovce. Novega bankovca za 20 dolarjev ne bo v obtoku pred letom 2028.

  • Žana Erznožnik

    27. 5. 2019  |  Svet

    V Alabami prepovedali risanko, ki prikazuje istospolno poroko

    Konservativna revolucija, ki je v Alabami dobila nov zagon, se nadaljuje. Prejšnji teden je alabamska javna televizija APT odločila, da ne bo predvajala epizode priljubljene risanke o osemletnemu mravljinčarju Arturju, ki prikazuje poroko njegovega učitelja gospoda Podganarja s svojim partnerjem Patrikom.

  • Damjana Kolar

    27. 5. 2019  |  Kultura

    Mamina ljubezen

    Od 30. maja bo v Kinodvoru na ogled film Ljubljeni v režiji Gustava Pizzija, ki je svetovno premiero doživel na festivalu v Sundancu. Intimna in hkrati univerzalna oda materinstvu nas popelje v kaotično, a topline in humorja polno vsakdanjost brazilske družine. Režiser je scenarij napisal skupaj s svojo nekdanjo ženo Karine Teles, ki je ob njunih dveh sinovih in svojem nečaku tudi odigrala glavno vlogo.

  • Uredništvo

    26. 5. 2019  |  Politika

    Volišča zaprta. Kaj bodo prinesli rezultati evropskih volitev?

    Ob 19. uri se je po državi zaprlo nekaj več kot 3000 volišč, na katerih so volivci lahko oddali glas na današnjih evropskih volitvah. Volja volivk in volivcev, ki so izbirali osem slovenskih poslancev v Evropskem parlamentu (na voljo so bili 103 kandidati na 14 listah), bo znana po 23. uri, ko se bodo zaprla še zadnja volišča v EU, denimo v Italiji. Podatke o udeležbi bodo volilni organi objavljali sproti.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    24. 5. 2019  |  Mladina 21  |  Uvodnik

    Nad breznom

    »Nikoli ne padeš v isto brezno. Zato pa vsakič padeš na enak način, napol smešen, napol zgrožen.« To so besede iz zaključnega odstavka izjemne in pretresljive knjige Dnevni red Érica Vuillarda (Beletrina, 2019), ki v počasni človečnosti, normalnosti, mirnem toku in zato neizmerni grozljivosti opisuje uvod v drugo svetovno vojno. A naj bo ta zaključni stavek le izhodišče.

  • Izak Košir

    24. 5. 2019  |  Politika

    Radio Mladina: Slovenija kot Alabama in denar, ki povezuje desne populiste

    Tik pred nedeljskimi evropskimi volitvami novinar Mladine Jure Trampuš v pogovoru pojasnjuje, zakaj se Slovenija spreminja v konzervativno Alabamo in kaj v resnici žene vse evropske desne populiste, tudi slovenske. #Mladina21 

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/625818279&color=%23ff000f&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • Borut Mekina

    17. 5. 2019  |  Mladina 20  |  Politika

    Kaj lahko prinesejo in kaj odnesejo prihajajoče evropske volitve?

    Od prvih volitev v evropski parlament leta 1979 pa vse do leta 1999, torej dvajset let, so bili socialisti v parlamentu najmočnejša politična skupina. Vsak tretji evropski parlamentarec je bil v tistem času socialist. Četudi so bili najmočnejši, pa Evropske komisije pogosto niso vodili, saj so pri pogajanjih med državami glede tega pomembnega položaja zmagovali drugi kriteriji. Recimo ta, da mora levemu predsedniku Evropske komisije slediti desni. Ali pa so se velike države strinjale, da predsednik pride iz neke manjše, nevtralne države, kakršna je na primer Luksemburg, kar se je zgodilo že trikrat.

  • Borut Mekina

    24. 5. 2019  |  Mladina 21  |  Politika

    V svoj žep najprej

    Prenočitev v 500 kvadratnih metrov veliki luksuzni vili na Ibizi za tisoč evrov na noč. Ostrige in kaviar za 1600 evrov. Popoldanski obisk na 62-metrski jahti pri prijatelju, nepremičninskem mogotcu. Prijateljevanje z lastniki rudnikov zlata v Afriki in z nekom, ki pazi na 400 milijonov evrov dragi sef z diamanti v Izraelu. Z ukrajinskimi, kitajskimi in ruskimi milijarderji. Pa še pristni odnosi z avstrijskimi orožarskimi in igralniškimi oligarhi. Vse to je Christian Strache, zdaj že bivši avstrijski podpredsednik vlade in vodja stranke Svobodnjakov (FPÖ), ki se je doslej v javnosti predstavljal kot borec za drugorazredne, kot borec proti establišmentu in kot vodja nove avstrijske delavske stranke. Ta teden ga je evropska javnost spoznala tudi kot ljubitelja najbolj stereotipnega luksuza.

  • Danes je nov dan

    25. 5. 2019  |  Družba

    Če vsi kandidiramo, vsi zmagamo

    Od četrtka do nedelje bodo v državah članicah potekale volitve v Evropski parlament. Ta je v mobilizacijo volivcev vložil veliko denarja in zagnal kampanjo, katere osrednji slogan je: “Če vsi volimo, vsi zmagamo”.  Obžalovanja vredno je le, da se je tokom prejšnjega sklica EP večkrat odločil proti večji transparentnosti svojega dela in tako izpustil priložnost nagovoriti apatično volilno telo s proaktivnimi ukrepi. 

  • Jure Trampuš

    24. 5. 2019  |  Mladina 21  |  Politika

    Alabama po slovensko

    V ponedeljek točno opoldne se je oglasila Komisija Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci, ki jo vodi upokojeni ljubljanski nadškof Anton Stres. To je tisti cerkveni dostojanstvenik, ki je pred desetletjem sodeloval v finančnih špekulacijah mariborske nadškofije in finančnega holdinga Zvon, kasneje pa je bil na poziv papeža Frančiška prisiljen odstopiti. Zdaj je znova aktiven, napisal je tisočstranski Leksikon filozofije, znova govori o dobrem in človečnosti, že dobro leto pa vodi omenjeno komisijo, nekakšen cerkveni moralni organ, ki se rad oglaša ob družbeno pomembnih vprašanjih.

  • Gregor Kocijančič  |  foto: Borut Krajnc

    24. 5. 2019  |  Mladina 21  |  Družba

    Frank G. Karioris: Ko moški ženski plača pijačo, to v nezavednem izraža predpostavko, da so moški delavci, ženske pa so mame, skrbnice, da nimajo službe

    Frank G. Karioris je eden vodilnih raziskovalcev na področju kritičnih študij moškosti. Na univerzi v Pittsburghu predava o spolu, spolnosti in ženskih študijah. Ukvarja se s temami, ki so povezane z moškostjo, spolom, visokošolskim izobraževanjem in družbeno teorijo, ter preučuje, kako so ta področja med seboj povezana. Na začetku letošnjega leta je izdal knjigo o heteronormativnih odnosih v univerzitetnih kampusih, ki je temeljila na njegovi doktorski disertaciji.

  • Lara Paukovič  |  foto: Borut Krajnc

    24. 5. 2019  |  Mladina 21  |  Družba

    Selja Ahava: Mož, s katerim sem bila poročena 10 let, mi je razkril, da bi rad spremenil spol

    Selja Ahava je za roman Stvari, ki padejo z neba leta 2016 prejela nagrado Evropske unije za književnost. To ji je prineslo številne prevode v tuje jezike – od marca lahko knjigo (prevod Julija Potrč Šavli, založba KUD Sodobnost International) beremo tudi pri nas. Spretno strukturiran roman, v katerem se zamenjajo tri različne pripovedovalke, se komunikativno, a kljub temu poglobljeno poigrava z neverjetnimi in nepričakovanimi dogodki, na katere v življenju nimamo vpliva. Zakaj kos ledu na domačem vrtu ubije prav mamo deklice Saare? In zakaj je, po drugi strani, njena teta že dvakrat zadela glavni dobitek na lotu? Kako ti naključja čez noč spremenijo življenje, dobro ve tudi pisateljica sama: ravno ko je končevala Stvari, ki padejo z neba, ji je dolgoletni partner povedal, da namerava spremeniti spol.

  • Marjan Horvat

    24. 5. 2019  |  Mladina 21  |  Politika

    »Salvini = Mussolini«

    Te dni je v Italiji dvignila precej prahu odločitev ministrstva za izobraževanje, da začasno suspendira profesorico s palermske srednje šole Istituto Tecnico Vittorio Emanuele III. Kaznovalo jo je, ker naj ne bi bila »nadzirala« projekta svojih dijakov in dijakinj, ki so ga pripravili januarja ob dnevu spomina na žrtve holokavsta. Dijaki so namreč v kratkem filmu Mussolinijeve rasne zakone iz leta 1938 primerjali z dekretom, s katerim je Matteo Salvini, sedanji italijanski notranji minister in predsednik stranke Liga, migrantom, ki niso upravičeni do statusa begunca, odvzel pravico do humanitarnega varstva. S tem ukrepom je številne med njimi pahnil v brezdomstvo in ustvaril nove ilegalne priseljence, to pa so dijaki primerjali s posledicami Mussolinijevih zakonov, na podlagi katerih so fašisti 6500 judovskih otrok in 700 učiteljev poslali v koncentracijska taborišča.

  • Žana Erznožnik

    24. 5. 2019  |  Mladina 21  |  Družba

    Fakulteta za družbene vede (FDV) ne ukinja niti spolov niti stranišč

    »Izrojenosti Fakultete za družbene vede ni videti konca: ukinjajo ločena stranišča za ženske in moške – včeraj že zaprli moški WC!« Tako naslovljen članek je po navdihu Požareporta objavila Nova24TV. Objava je sprožila plaz odzivov na družabnih omrežjih. Malokdo, tudi med tistimi, ki se jim zamisel o skupnih straniščih ne zdi »izrojena«, je podvomil o zanesljivosti informacije.

  • Izak Košir

    24. 5. 2019  |  Mladina 21  |  Družba

    Kaj storiti s Huaweievimi telefoni?

    Spletni gigant Google naj bi bil popolnoma prekinil sodelovanje s kitajskim proizvajalcem telefonov Huawei. Ta je tako izgubil dostop do nadgradenj operacijskega sistema Android, naslednje različice telefonov kitajskega proizvajalca pa bodo izgubile dostop do Googlovih storitev, kot so Google Play Store, Gmail Google Photos, Google Maps in drugi. Radikalna Googlova poteza je povezana z ukazom predsednika ZDA Donalda Trumpa, ki je prejšnji teden Huawei dodal na seznam podjetij, ki jim ameriška visokotehnološka podjetja ne smejo prodajati ničesar, če tega ne odobri ameriška vlada.

  • Vse vas bom pobil!

    Donald Trump pravi, da noče vojne z Iranom.

  • Damjana Kolar

    24. 5. 2019  |  Kultura

    REJVikend

    Ne veste kam v petek in soboto zvečer? V Božidarju bo potekal Velvet Festival Launch Party, na katerem bodo za glasbo poskrbeli: Vuka, Herzog, Mile Hund in Paloma Yves, v Mestni hiši Dragon’s Ball Party 2019 (Claudio De Tullio, David Mel, DJ Maj), v K4 pa bo v okviru praznovanja 30. letnice potekal Roza: Dollhouse Trash-Out, na katerem bodo nastopili: DJ Duki, DJ Naj, Volk, Maša in Commercial Break.

  • AS

    23. 5. 2019  |  Politika

    SD bo tožila portal Nova24TV

    Spletni portal Nova24TV je v torek objavil prispevek, v katerem je komentiral dejanje več kot 40 članov stranke Socialnih demokratov, ki so zjutraj istega dne vzdolž Barjanske ceste v Ljubljani s plakati promovirali svoj program na prihajajočih evropskih volitvah. V prispevku so s fotomontažo spremenili slogane na plakatih in jih zamenjali z lažno migrantsko vsebino. V resnici pa so so člani SD, med njimi tudi Tanja Fajon, Matjaž Nemec in Milan Brglez, s plakati opozarjali na svoja prizadevanja za boj proti davčnim utajam in za 35-urni delovnik.

  • Darja Kocbek

    23. 5. 2019  |  Svet

    Pamela Anderson: Ne gre za pravico zaradi posilstva, ampak za posilstvo pravice

    Pamela Anderson je na svoji spletni strani objavila esej v katerem brani ustanovitelja Wikileaksa Juliana Assangea. Švedska tožilka je v ponedeljek zaradi suma posilstva na sodišče v mestu Uppsala vložila uradno zahtevo za pridržanje Assangea v njegovi odsotnosti . Pridržanje osebe v odsotnosti je običajen del švedskega sodnega postopka, ko je osumljenec v drugi državi ali ko ga ne morejo najti, poroča STA. Če bo sodišče pridržanju ugodilo, bo to prvi korak na poti do morebitne izročitve Assangea Švedski.