• Maja Novak

    Maja Novak

    2. 11. 2012  |  Mladina 44  |  Ihta

    Hm ... Kaj pa konj?

    In tako je naneslo, da je Pop TV organiziral predvolilno soočenje treh vélikih (hm …), obljubljajoč, da bomo prvič v življenju priložnost imeli, nad čarovnijami sodobne tehnike osupniti, od merjenja čustev gledalcev in sprotnega preverjanja resničnosti izjav treh … hm … do degustacije testosterona vseh nastopajočih, vključno z Barbarinim in Spomenkinim, ki ga je bilo po pravici povedano največ; a dobili smo nekaj, kar je žalobno spominjalo na »semafor« dosežkov Pahorjeve vlade (torej na šolsko tablo z magnetki), pa komentarji tviterašev so brzeli pod sliko. Moj muc je med oddajo zaspal; jaz malone tudi. Dobili smo Pahorja, ki je za hip vzrojil, da smo upati smeli, kako bo iz njega še dedec kdaj zrasel, a je upanje v kali zatrto bilo, dobili smo pojem »mlajšega spola« in razpravo, ki je Pucerju ušla iz rok, saj naj bi potekala na temo socialnih krivic in se je zategadelj z malicami, to slovensko svetinjo, začela, ali je pri priči k hudim časom v Hudi Jami skrenila, in dobili smo krasen pogled na tri visokorasle može, ki so se nehote ali nalašč s samimi petit postavami obdali, da je njihova klenost lepše izstopala: Zver je stal ob možiclju, ki je bil kakor Herr Flick, Türk med »teto iz ozadja« in drobcenim dr. Kendom, Pahor pa v znak svoje spravljivosti (celo znotraj stranke!) med Lukšičem ter kaj-ti-vem-kom v grozni beli opravi. To ni bilo soočenje. To ni bila razprava. To ni bil kabaret. To ni bilo novo. To ni bilo nič.

  • Heni Erceg

    Heni Erceg

    2. 11. 2012  |  Mladina 44  |  Hrvaška

    Naše malo misto

    Hrvaški mediji so najnovejše dogajanje v Srbiji razglasili za »škandal«, potem pa se z nemajhnim zgražanjem spravili nad to, kar je storil drugi človek srbskega kulturnega ministrstva. Pod naslovom Prva srbska kulturna vstaja je objavil članek z daljšim seznamom nezaželenih igralcev, književnikov, režiserjev ... in vse navedene ožigosal kot nosilce pogubne protisrbske kulturne politike. Posebej grozna sta se hrvaškim medijem zdela institucionalni napad na pisca Miroslava Krležo in hrvaškega režiserja Oliverja Frljića zaradi njunih »mastno honoriranih srbomrzniških izbljuvkov« in poziv srbskega podministra za kulturo k prevrednotenju »dobrih Hrvatov«, kakršna sta bila pisatelj in pesnik Antun Gustav Matoš in pesnik Tin Ujević. Njuno vrednost je določil na podlagi tega, da sta nekaj časa živela v Beogradu in nekatera svoja dela objavila v cirilici.

  • Drama ekonomskega absurda

    Sloviti A. Einstein je nekoč izjavil, da bi v eni uri, ki bi jo imel na voljo za rešitev planeta, 59 minut porabil za definiranje problema in zadnjo minuto za njegovo reševanje. Zdi se, da tovrstne fizikalne modrosti v politični ekonomiji ne veljajo. Ob sedanji krizi večino časa porabimo za uresničevanje slabih rešitev in očitno le kratek čas za premislek, kam nas vodijo. Rezultat je jasen. Velika recesija že četrto leto opleta z repom, mi pa tavamo med slepimi in sleparskimi vladami ter brezglavimi menedžerji.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    2. 11. 2012  |  Mladina 44  |  Kolumna

    V kletki

    Pahor je kar naprej skakal na francosko-nemški vlak, ki se je medtem že zvrnil v jarek, Janša pa se uri v merklovskem zategovanju pasu, ki uničuje šibke države juga EU in tudi nas. Kot mnogo drugih članic se v Uniji počutimo vedno slabše.

  • Bernard Nežmah

    Bernard Nežmah

    2. 11. 2012  |  Mladina 44  |  Pamflet

    Skozi oči medijev

    Pred napovedanimi protivladnimi demonstracijami smo v medijih prebirali članke, ki so napovedovali revolucionarni preobrat. Eden je v naslovu celo zapisal: »Bo v ponedeljek vstal Maribor, sredi novembra pa vsa Slovenija?« Potem je prišel ponedeljek in na mariborskih protestih se je zbralo sedemsto protestnikov.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    2. 11. 2012  |  Mladina 44  |  Dva leva

    Akt milosti

    No, pa se je začelo. Če sem prejšnji teden lahko le špekuliral, je sedaj bolj ko ne jasno: Majerjeva kovačnica je odpisala Zvera. Kako to vemo? Ker ne gredo v poskus javnomnenjskega zakola Pahorja, ampak Türka. Če bi verjeli v Zvera in ga skušali poriniti v drugi krog, bi se lotili ranljivejšega in šibkejšega Pahorja. Tako pa so šli direktno na veliko tarčo, s čimer posredno postavijo Pahorja za svojega kandidata. Koliko uspešno, bo jasno v kar najkrajšem času. A načeloma je v Sloveniji tako, da se velika predvolilna razkritja obrnejo proti tistemu, ki jih producira. V tem tednu so režimski mediji aktivirali dve petardi. Prva se nanaša na politiko in prakso predsednikovih pomilostitev, druga na politiko in prakso predsednikovih odlikovanj.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    2. 11. 2012  |  Mladina 44  |  Uvodnik

    Res, kdo je vir nestabilnosti?

    Le hvaležni smo lahko Rosviti Pesek, prvi dami TV Slovenija, da zdaj končno vemo, kdo je vir nestabilnosti v tej državi. Namreč vsak, ki se slučajno ne strinja s predlogi vlade. Je kdo proti? Se kdo ne strinja? Je že kriv, in še bonitetna ocena države se bo znižala in že novembra, januarja, marca, mesec si izberemo lahko tudi sami, bo zmanjkalo denarja za plače v javnem sektorju in Slovenija bo morala zaprositi za pomoč in prišla bo trojka. Kriv je elektrosindikat. Krivi so kulturniki. Krivi so šolniki. Krivi so svetniki. Profesorji, ki delajo napačne zaključke.