-
7. 12. 2012 | Mladina 49 | Pod črto
Najboljša obramba pred neprijetnostmi, kakršne prinašajo velika presenečenja, je, da se razmišljanje o tem prepusti nerazumljivim filozofom in drugim zoprnim izobražencem. Ko se dogodi presenečenje, se svet nanj hitro navadi in na nevšečnosti zgodovine kmalu pozabi. Kdo še razmišlja o Sovjetski zvezi, pred katero je Zahod skorajda trepetal, se mrzlično oboroževal in v glavi enega svojih najboljših diplomatov izdelal pravo filozofijo ravnanja z Moskvo, slovito »zadrževanje« ali containment. Več kot to, da »zadržijo«, kaj šele, da bi odstranjevali ali uničevali, nikomur ni prihajalo na pamet!
-
7. 12. 2012 | Mladina 49 | Ekonomija
Politično-ekonomska kriza v Sloveniji očitno dobiva nove oblike in razsežnosti. Skupni imenovalec ima tako v dolžini in globini ekonomske krize kot tudi v dosedanjih neuspešnih političnih odgovorih in nesposobnosti obstoječih elit. Poulične demonstracije in tudi spopadi s policijo so mešanica odpora proti sistemu, želenih pritiskov glede sprememb, pa tudi manipulacij skupin izgrednikov, ki razkrivajo nevrotično stanje sedanje družbe. Scenariji reševanja postajajo danes podobni tistim iz leta 2011, tudi akterji so isti. Razlika je samo v resnosti ekonomskih razmer in izčrpanosti političnih alternativ.
-
7. 12. 2012 | Mladina 49 | Javna pamet
Ko si je premier opomogel od šoka zaradi protestov proti njegovemu vladanju, jih je takoj začel jezikovno predelovati v njemu koristnejšo tvarino. To počne tako, kakor se je bil naučil iz učbenikov o specialni vojni, in to počne že vsa leta. Ker protestov ljudstva ne more razglasiti za sovražne, ne da bi si spodkopal tla pod nogami, jih prizna za legitimne. (Kar sicer nikakor ne pomeni, da jim priznava upravičenost!) Granitne kocke letijo v policiste in žalijo mirne protestnike. Še bolj kot zmerjanje in jajca pa so uporabne, da se najde v protestih nasilje, premier pa nastopi kot varuh miru, reda in zakonitosti. Predsednik vlade potem naredi še en jezikovni manever: nasilneže razglasi za »leve in desne ekstremiste«. Uporabi torej politični žargon in se postavi na sredino. Ker pa v tem žargonu vsakogar, ki se opredeli, drugi postavijo ali na levo ali na desno, lahko premier vsakogar, ki ima drugačno mnenje od njega glede uporabe sile proti demonstrantom, razglasi za levega ali desnega podpornika skrajnežev.
-
7. 12. 2012 | Mladina 49 | Pamflet
Skupina nasilnežev je požgala in demolirala časopisni kiosk v manjšem mestecu. Teden dni kasneje so se na slavnostnem srečanju sešli najbolj priznani lokalni pravniki in družno ocenili, da je treba storilce poiskati in jih kaznovati.
-
7. 12. 2012 | Mladina 49 | Dva leva
»Naš program je program za ljudi. Ni ne levi, ne desni, ne sredinski. Ta delitev med leve in desne je umetna.«
Kdo to pravi? Pahor? Virant? Lahko bi tako eden kot drugi, a besede je izrekel Alessandro Gradossi, ustanovitelj italijanske podružnice grške Zlate zore (Alba dorata) v Trstu (v intervjuju za Primorske novice). Neofašist. Kar ne pomeni, da sta prva dva po osebnostni formaciji fašista, ampak kaže na neko sprevrženo antipolitičnost, ki ustvarja v kriznih časih fašistoidni potencial. In prav antipolitičnost je bila v temelju »programa« zmagovalca predsedniških volitev. -
7. 12. 2012 | Mladina 49 | Uvodnik
Zdi se, da Janez Janša morda še ne razume, kaj se v resnici dogaja. Če pa razume, potem je res dober učenec svoje prejšnje matične organizacije, namreč Zveze komunistov Slovenije. Tudi partija je leta 1989 vedela in razumela, da mora sestopiti z oblasti. In da je Janša ta teden sam omenil možnost predčasnih volitev, nakazuje, da se mu morda že svita, kako resne postajajo stvari v tej državi. Kako resno mu je začel narod groziti. Ne le njemu, pa vendar.