-
15. 10. 2024 | Kultura
Kako lahko klasična dela ostajajo relevantna za sodobno občinstvo?
V Viteški dvorani Križank in Križevniški cerkvi bo danes, 15. oktobra ob 19.30 premiera drame 3 SESTRE REMIX pod taktirko Ivice Buljana in DJ Jamirka. ki je nastala v koprodukciji Festivala Ljubljana in Teatra Tivoli. Predstava je zasnovana po motivih brezčasne mojstrovine Antona Pavloviča Čehova,režiser Ivica Buljan pa je klasično delo osvežil z novimi interpretacijami.
-
15. 10. 2024 | Kultura
Jure Novak danes prevzema vodenje Cankarjevega doma
Z današnjim dnem vodenje osrednje kulturne ustanove Cankarjev dom prevzema Jure Novak. Na funkcijo ga je po javnem razpisu imenovala ministrica za kulturo Asta Vrečko. Petletni mandat z možnostjo ponovnega imenovanja prevzema od dosedanje generalne direktorice Uršule Cetinski, ki je ustanovo vodila dva zaporedna mandata.
-
15. 10. 2024 | Kultura
Kako tudi mlade privabiti na Berlinale?
Nova direktorica mednarodnega filmskega festivala Berlinale, Američanka Tricia Tuttle si želi, da bi festival v nemškem glavnem mestu privabil več mladih. Kot je še povedala v pogovoru za nemški časnik Die Zeit, ki ga povzema nemška tiskovna agencija dpa, mora Berlinale ustvariti občutek, da je nemška prestolnica središče filmskega vesolja.
-
14. 10. 2024 | Kultura
Maribor v letih 1944 in 1945 najbolj bombardirano mesto v Sloveniji in Jugoslaviji
Na mariborskem pokopališču Pobrežje bodo danes predstavili knjigo raziskovalca Saše Radovanoviča Pekel na nebu in na zemlji. Ta govori o bombardiranju Maribora v obdobju od januarja 1944 do aprila 1945, ko je mesto doživelo 38 večjih in manjših zračnih napadov, v katerih so zavezniška letala odvrgla več kot 3000 ton eksplozivnih in zažigalnih bomb.
-
14. 10. 2024 | Kultura
Podelili nagrade za najboljše stripe
Na mednarodnem festivalu stripa Tinta so konec tedna podelili letošnje nagrade za najboljši strip in sorodno umetnost zlatirepec ter kot novost tudi zlatirepca Sophie Castille Award. Tega sta prejela Sapiens v stripu. Del 1, Rojstvo človeštva ter Dnevnik Ane Frank: likovna priredba.
-
14. 10. 2024 | Kultura
Prva razstava Marine Abramović na Kitajskem
Prva razstava srbske umetnice Marine Abramović v Šanghaju je pritegnila veliko zanimanja. Petkovega odprtja se je udeležila množica ljudi, ki so jih spodbudili, da postanejo del umetniških del v interaktivnem spektaklu, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
-
12. 10. 2024 | Kultura
V Kinodvoru bo, 13. oktobra ob 11.00 v okviru festivala Mesto žensk na ogled film Družina. Režijski prvenec pisateljice Christine Angot je pretresljiv, radikalen in globoko oseben avtobiografski dokumentarec o ženski, ki je bila žrtev incesta, zdaj pa skuša razumeti, kako s to resničnostjo živi njena družina.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Plošča
Finneas, starejši brat pop velikanke Billie Eilish in glavni producent vseh njenih studijskih izdelkov, je s solističnim prvencem OPTIMIST pogrnil na celi črti, a slab odziv kritikov in laične javnosti ga očitno ni utišal. Tri leta kasneje se vrača s še eno zbirko generičnih pop rock balad, le da mu gre tokrat oponašanje zgodnjih Coldplayevih del malo bolje od rok kot na poraznem debiju. Vseeno pa lahko Finneasov drugi album velja za še en suveren dokaz, da bi se moral avtor na vso moč oklepati producentskega stola, saj njegova solistična muzika zveni kot glasbeni ustreznik bež barve, besedila pa so tako plehka in predvidljiva, kot bi jih napisal ChatGPT. Če mu bo tako hudo spodletelo tudi v tretje, bi morala Akademija resno razmisliti o zaplembi tistega ducata grammyjev, ki krasijo njegovo dnevno sobo.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Plošča
Integriteta: kot frontman na vrhuncu kariere razpusti Black Midi, najprodornejše ime »novega rocka«; v duhu Keitha Jarretta moči združi z različnimi muzičarji; zasnuje mr. bunglovsko hiperaktiven, maksimalistično virtuozen izraz, ki jemlje od fusiona Weather Reporta, avant šlagerjev Scotta Walkerja, Brelovih šansonov, math rocka, nakokiranih yacht rockerjev, Latin jazzrocka in brazilske godbe sedemdesetih let; z vajeti spusti svojo čudaškost in iracionalne impulze pretvori v pronicljive, zabavne, aktualne satirične tekste o moškosti in egocentričnih cepcih tipa Andrew Tate; izda ekscesno ambiciozen in pretenciozen debi, ki izpolni pričakovanja na podlagi naslova. Monumentalna novodobna prog beštija, o kateri se bo še pisalo
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Plošča
Redni dostavljavec in vešči krotilec basov z Obale dolgoletno serijo prepričljivih izdaj težkih elektro udarcev krajših formatov končno zaokrožuje s pravcatim albumom. Gisaza se je s konstantno in konsistentno založniško dejavnostjo že dodobra zasidral v ne le lokalno zavest fenov globokih koncev klubske muzike beatov, ostalin dubstepa in sorodnih zadevščin, na plošči »Ya Kno« pa s potrpežljivim dramaturškim lokom ustvari okolje »plesne meditacije«. Formula je preprosta (zračni ritmi, minimalistične melodije semplov in občasni triki direktno iz učbenikov dubovske šole, vse s posebej ojačanim podnom), učinek pa neposreden. Tehnično dosledno, basovsko mogočno in slogovno temačno, brez balasta.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Plošča
Dan Snaith, sloviti kanadski glasbenik, ki je nekoč, pred dobrimi dvajsetimi leti, ustvarjal pod imenom Manitoba, zdaj pa že dolgo z imenom Caribou in od časa do časa tudi pod psevdonimom Daphni, streže z novo zbirko plesne muzike, ki nima prav veliko skupnega z avanturistično neopsihedelijo in folktronico, s katerima si je ustvaril ime.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Knjiga
Alain de Botton: Utehe filozofije
Med slovenskimi bralci so znane njegove uspešnice Umetnost potovanja, Kako ti Proust lahko spremeni življenje, Skrb za status, najbolj pa Utehe filozofije, katere prevod že dve desetletji doživlja nove izdaje. V tem delu avtor demonstrira uporabo filozofije pri soočanju s travmami, kot so trpljenje, ker si premalo priljubljen, tegobe misli, da imaš premalo denarja, občutki, da te imajo za norca, bolečine po koncu ljubezni etc.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Knjiga
Virginie Despentes: Vernon Subutex; druga knjiga
V prvi, za mednarodno nagrado booker nominirani knjigi iz trilogije francoske pisateljice Virginie Despentes (1969) o bivšem lastniku ploščarne, Vernonu, ki ga s spletnim nabiranjem glasbe in novimi tehnologijami povozi čas in zaklošari, se je protagonist, že dodobra oropan vsakršne poštenosti in družbenih norm, s čudaško druščino obstrancev drsal proti dnu. Proti bivanju v parku oziroma opuščeni hiši z vrtom, druženju s soklateži, predvsem pa proti vse večji osvobojenosti od občutka za čas, o katerem zavest počasi izginja. Vernon le še stežka oblikuje stavke, čeprav jih še razume. Vendar ga druščina, ki ga je na poti navzdol v prvem delu zapustila, tudi zaradi njegovih slabih manir in nekoliko premaknjenega razumevanja lastnine, v nadaljevanju spet poišče. Seveda so tudi tokrat v ospredju načrti s posnetim samogovorom oziroma samointervjujem priljubljenega pevca Alexa, ki se je predoziral, še prej pa Vernonu, svojemu zadnjemu prijatelju, zapustil trakove. Ti zdaj zanimajo vse, ki se hočejo potrditi na slavnem kadavru.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura
Nizozemska, piše se leto 1994. Z eno izmed tovornih ladij v rotterdamsko pristanišče prispe vranji par, samec in samica. Gre za domačo vrano (Corvus splendens), neznačilno za te kraje in tovrstno hladno podnebje. Izvor ptic ni popolnoma jasen, strokovnjaki ugibajo, da sta najverjetneje prišli iz Sueškega prekopa v Egiptu. Vranji par se ustali in ugnezdi v Hoek van Hollandu, zaspanem mestecu nasproti rotterdamskega pristanišča, preživi zimo in – tri leta kasneje mu uspe na svet spraviti prvega mladiča. Pravi mali čudež narave, kajne? Naslednje leto par dobi še enega mladiča. In v slabih dveh desetletjih število vran naraste na približno 27. Domačini – tisti, ki jih sploh opazijo, vrane namreč živijo na zelo majhnem prostoru – se jih navadijo in jih celo vzljubijo, ljubitelji ptic pa njihove fotografije začnejo objavljati na spletnih platformah.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Film
Muco Copatarico in prijatelje, paket slovenskih animiranih filmov, ki kroži po kinih in v katerem so Gospod Filodendron in jablana (Grega Mastnak, 2016), Hribci – Zajtrk (Marjan Manček, 1993), Koyaa – Vesele vilice (Kolja Saksida, 2019), Egon Klobuk (Igor Šinkovec, 2011) in Maček Muri – Tekma (Jernej Žmitek, 2020), pilotira povsem nova Muca Copatarica, ki jo je po pravljici Ele Peroci in ilustracijah Ančke Gošnik Godec nežno, eterično, elegantno spredel Rok Predin, toda Muca Copatarica, ki pospravlja, popravlja in obnavlja razmetane ali odvržene otroške copate, ne postane Pehta, temveč natanko to, kar je že od nekdaj bila – zagovornica recikliranja in trajnostnega razvoja. Predin v njej najde to, kar jo za nazaj ustvari kot našo živo sodobnico.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Film
Ramba, ki ga je leta 1982 povsem brez razloga maltretiral, šikaniral in teroriziral podeželski šerif, v filmu Rebel Ridge, ki je nastajal dlje kot piramide, nadomešča temnopolti, predirno karizmatični, čudovito stoični, brezmejno potrpežljivi Terry Richmond (Aaron Pierre), nekdanji marinec, ki skuša iz ječe – s plačilom varščine – spraviti svojega bratranca, toda luizianski šerif Sandy Burnne (Don Johnson) in njegova pomočnika – zagrenjeni, zakompleksani, skorumpirani, fašistoidni patrioti z rasističnim spinom – mu ta trip tako nesramno in brutalno pokvarijo, da jim napove dolgo psihološko vojno, mojstrovino suncujevske taktike, kontraintuitivnosti, aktivizma in suspenza. Rebel Ridge je kul, šekspirjanski in noir, skoraj vestern, Richmond, ki svojega denarja ne more in ne more dobiti nazaj, pa malce spominja na Walkerja (Lee Marvin), ki denarja ni in ni mogel dobiti nazaj v Boormanovi klasiki Point Blank. (Netflix)
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Film
Na samotni otok nasede kontejner z robotko ROZZUM 7314, alias Roz, ki je sprogramirana za služenje. Izpolni vse naloge. »Samo recite,« pozove bobre, ki jo le začudeno gledajo, a od tega začudenja do nestrpnosti in sovražnosti je le korak. Živali tega otoka – lisice, rakuni, grizliji, oposumi, gosi ipd. – v njej vidijo le tujko, parazitko, nebodijetreba. »Pošast!« Ne sprejmejo je. Razlog več, da si želi domov – kot E. T., WALL-E ali Tom Hanks v Brodolomu. Toda njena ustrežljivost, njena dobrodušnost je tako nalezljiva kot sočutnost in solidarnost živalske skupnosti – način, kako tale elegantni, vizualno briljantni, duhoviti, ghiblijevski animirani film gradi skupnost, otoško utopijo (mrak, nevarnosti, splav), pa je tako nalezljiv kot način, kako senzibilizira in opolnomočuje mašino, ki se upre programiranosti in kapitalizmu, tehnološki korporaciji, svoji »materi«, da bi sama postala mati, ki svojega »otroka« – no, posvojenca, malega gosaka – nauči tisto, kar je bistveno: kako plavati in leteti – kako migrirati.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Film
Tale odisejada Malega (Viktor Savić), srbskega Rockyja mešanih borilnih veščin, »stroja za denar«, ki ga pot navzgor pelje tudi skozi mariborski ring, se sicer pofočka na vse klišeje športnih filmov (mrtvi prijatelj, moralno superiorni trener, spolzki menedžer, mračni posredniki, mafijci ob ringu, fatalna ženska, videi treningov ipd.), a je žanrsko tako naivna, da se komaj premika – tudi med borbami.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Film
V dokuju Sestre v savni, ki izgleda kot dopolnilo Babičinega seksualnega življenja (via Urška Djukić), si Estonke vseh starosti v leseni savni – gole, zelo razpoložene, čudovito sproščene, anonimne – pripovedujejo in delijo zgodbe o tem, kako nasilno je življenje med moškimi: kako nenehno pritiskajo nanje, kako jih zlorabljajo, kako jih navdajajo s sramom (pred svojim telesom ipd.), kako jih silijo v rojevanje, kako rojevajo mrtve otroke, kako jim ženskost predstavljajo kot bolezen (in devištvo kot ultimativno valuto!), kako jih skušajo »vzburiti« s pozami iz porničev, kako jim svobode – recimo pravice do izbire – ne dopuščajo in kako nenehno živijo na robu posilstva. Ena izmed njih je že bila posiljena.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Film
Včasih se mačka tako ustraši za svoje mladiče, da jih požre, pravi Olfa Hamrouni, Tunizijka, protagonistka metafilma, ki ga snemajo o njej in njenih štirih hčerah. Mlajši, Eja in Tejsir, še živita z njo, starejši, Rahma in Gofran, pa sta izginili. Požrl ju je volk, pravi Olfa. Volk je Islamska država. Ker sta »drugje«, ju igrata igralki, Nour Karoui in Ichraq Matar, Eja in Tejsir igrata sebe, tudi Olfa igra sebe, le v prizorih, ki so tako mučni, da jih ne bi mogla sama odigrati, jo igra tunizijska zvezdnica Hend Sabri, vse moške – Olfinega moža, njenega ljubimca in policista – pa igra isti igralec, Majd Mastoura, kar poudari enodimenzionalnost in monotonost patriarhata. In največja varuhinja patriarhata je prav Olfa, katere mati je bila hiperzaščitniška in hiperzatiralska – pred zunanjim svetom jo je zaščitila tako, da jo je brutalno zatrla.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Film
Norost v dvoje je kritika fenov Jokerja
Inšpektor Callahan (Clint Eastwood), alias Dirty Harry, je v Dirty Harryju (1971) neusmiljeno obračunaval s kriminalci – za njihove pravice se ni menil. Ubijal je tako brezčutno in tako nihilistično kot psihopatski »Škorpijon«, ki na slepo pobija ljudi. Kritiki so Callahana ostro napadli in ga razglasili za fašista, film pa za glorifikacijo fašistoidnega nasilja. Kmalu je prišlo nadaljevanje, Past za inšpektorja Callahana (1973), ki je delovala kot kritika Dirty Harryja: Callahan je pobil policiste, ki so vigilantsko pobijali kriminalce, do katerih zakon ne more ali pa je do njih popustljiv. Ergo: Dirty Harry pobije policiste, ki počnejo to, kar je v Dirty Harryju počel sam. Past za inšpektorja Callahana je bil perverzna, skoraj brechtovska kritika Dirty Harryja.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Dogodki
Do 30/11
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | TV
TV komentar / Če ne Gregorič, kdo potem?
Del javnosti je premlad, drugi del pa malce pozablja – kar je v poplavi vseh obveznosti in informacij, ki jih imamo ljudje, popolnoma normalno. A kdo je še Miroslav Gregorič, danes poslanec Svobode, ki opozarja, da gremo na slab način v projekt nove jedrske elektrarne? Za začetek: diplomiral je na energetski smeri Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani, magistriral pa na ameriški Oregon State University na temo prenosa toplote in snovi. Nato je kot raziskovalec delal na Institutu Jožef Stefan (IJS) na področju jedrske varnosti ter zatem vodil slovensko upravo za jedrsko varnost – kar dvanajst let. Od 1998 je bil dve leti predsednik sveta guvernerjev Mednarodne agencije za atomsko energijo (MAAE). Leta 2002 je v Iraku postal vodja misije Združenih narodov, ki je tam iskala orožje za množično uničenje, do leta 2011 pa je vodil pisarno za jedrsko varovanje na mednarodni agenciji za atomsko energijo. Z drugimi besedami: poleg Danila Türka je Miroslav Gregorič človek, ki je bil v zadnjih 30 letih zaradi svojega znanja najvišje uvrščen v mednarodnih institucijah – in tja ni prišel na predlog Slovenije, ampak so ga te institucije oziroma njihove vodilne ekipe izbrale zaradi strokovnosti. V državnem zboru imamo poslanca, ki bi moral biti moralna in politična avtoriteta, priznana pri vseh političnih listah. Še več: v državnem zboru imamo človeka, ki je na področju jedrske energije in varnosti taka avtoriteta, da bi morali vsi postopki obstati, če bi izrazil že minimalen dvom. Ampak ne – seveda v Sloveniji ne gre tako.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Hudo
Prhanje v tandemu lahko zagotovi popestritev spolnosti ali prihranek časa, če se partnerja zjutraj sočasno odpravljata na delo, zvečer pa k počitku. Da sta oba od tuširancev enakopravno izpostavljena padajoči vodi, poskrbi tandem shower, tandemska prha, ki si jo je izmislil oblikovalsko-poslovni tandem iz Seattla. Sestavljata ga Brett Skaloud in Jeff Feiereisen, ustanovitelja podjetja Boona. Nosilec, ki se zatakne med stene kabine za prhanje, je nastavljiv, pri čemer ne priporočajo montaže na steklene stene, kupci pa morajo zadevo montirati sami, kar naj jim ne bi vzelo več kot dobrih deset minut. Zadeva je narejena tako, da ustvari dovolj vodnega tlaka za dve sočasni prhi, nastavljivi pa so tudi trije različni načini pršenja vode, ki so jih poimenovali maksimalni pritisk, dežne kaplje in švedska masaža. Ena ali druga prha se zlahka izklopi in vklopi kar med tuširanjem. Dvotuš je izdelan iz nerjavnega jekla v treh barvah: kromirani, črni in retro različici v modro-rožnati kombinaciji. Zadovoljstva ne zagotavlja le parom, ampak tudi tistim, ki se sicer prhajo sami in želijo, da jih voda obliva z obeh strani.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Ulica
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Kultura | Portret
Edina Muftić / Intermedijska umetnica, ki v medij videoigre skuša vpeljati kritično razmišljanje
V svojem projektu Botanica: Metagenomic Mapping, ki je bil spomladi predstavljen v ljubljanski galeriji Ravnikar, poleti pa še na skupinski razstavi Spremembe v omrežju v Galeriji sodobne umetnosti v Celju, je ustvarila videoigro, postavljeno v spreminjajoče se arktično okolje, ki se generira na podlagi podatkov iz Nasine obsežne študije okoljskih sprememb ABoVE. Igralec se znajde v vlogi terrapoda, prvega od novoodkritih organizmov, ki se je pojavil s taljenjem permafrosta, pri raziskovanju zaledenele pokrajine pa v interakciji z drugimi abstraktnimi organskimi formami sodeluje pri stvarjenju novega življenja in sveta. S projektom se je skušala izogniti predstavitvi distopične vizije okoljske prihodnosti ter občutku pridiganja in obsojanja, za katerega se ji zdi, da pri gledalcu pogosto dosežeta ravno nasproten učinek. Namesto tega je ustvarila meditativno potopitveno izkušnjo, ki nima pravil, končne rešitve ali cilja, v gledalcu-igralcu pa skuša vzbuditi večjo empatijo do okoljskih sprememb.
-
11. 10. 2024 | Kultura
REJVikend / Vodnik po klubskih dogodkih
Ne veste, kam za vikend? Preverite, kaj smo izbrali za vas.
-
10. 10. 2024 | Kultura
SNG Drama Ljubljana bo na novi lokaciji na Litostrojski cesti, v sobota 12. oktobra ob 20.00 odprla še veliki oder. Z italijanskim režiserjem Paolom Magellijem so pripravili klasiko socialističnega realizma Otroci sonca Maksima Gorkega. Gledališče jo je doslej uprizorilo le enkrat, v njej pa so našli vzporednice tudi z današnjim časom.
-
10. 10. 2024 | Kultura
»Svet je poln ljudi, ki so izgubili glasove«
"Mislim, da je svet poln ljudi, ki so izgubili glasove, jih posodili nekomu drugemu, prevzeli glas nekoga drugega. Mislim, da je svet poln ljudi, ki govorijo z glasom, ki ni njihov, ker se bojijo uporabiti svojega."
-
9. 10. 2024 | Kultura
Na Velikem odru Mestnega gledališča ljubljanskega (MGL) bo, 10. oktobra ob 20.00 premiera krstne uprizoritve drame Radost avtorja in režiserja Nejca Gazvode, ki se osredotoča na negotov vsakdan današnjega časa ter v ospredje postavlja odsotnost doma na več ravneh. Uprizoritev je nastala v koprodukciji z Mestnim gledališčem Ptuj.