-
30. 10. 2024 | Kultura
Halloween / Vodnik po klubskih dogodkih
Ne veste, kam za Noč čarovnic? Preverite, kaj smo izbrali za vas.
-
28. 10. 2024 | Kultura
"Vsak bralec je dragocen, sploh v teh časih, ko vsi opozarjamo na upadanje branosti. Najbrž sem utopistka, a verjamem, da bo po obdobju digitalne prenasičenosti spet prišel čas, ko bo veljalo za 'trendi in kul', če boš namesto telefona v roki držal časopis ali knjigo, verjamem, da bo prišel čas, ko bodo v kavarnah, na letalu ali na podzemni železnici v velikih mestih ljudje spet brali knjige, tako kot včasih … Navsezadnje tudi strokovnjaki ugotavljajo, da je znanje, ki ga pridobimo z branjem knjig in časopisov v fizični obliki, obstojnejše, bolj dragoceno in na drug način stimulira našo domišljijo."
-
28. 10. 2024 | Kultura
Podelitev nagrad vesna / Kateri filmi so prejeli slovenskega oskarja?
S podelitvijo nagrad se je v nedeljo zaključil 27. Festival slovenskega filma Portorož, ki je v slabem tednu dni predstavil letošnjo bero slovenskih filmov ter gostil vrsto strokovnih dogodkov in večernih druženj. Kot najboljši celovečerec je slavil film Odrešitev za začetnike režiserke Sonje Prosenc.
-
26. 10. 2024 | Kultura
O odnosih do družbenih struktur moči
V Mini Teatru bo, danes ob 20.00 premiera plesne predstave Umetnost preživetja v režiji Inana Svena Du Swamija. Predstava pod drobnogled vzame zgodbo, ki je pod drobnogled vzela drugo zgodbo in nadaljuje tisočletno človeško tradicijo lokaliziranja, rekontekstualiziranja in iskanja novega, morda celo boljšega znotraj že obstoječega.
-
26. 10. 2024 | Kultura
V kinematografih je na ogled film Tartinijev ključ, ki ga je režiral Vinci Vogue Anžlovar. Napeta detektivska pustolovščina, v kateri se trije najstniki po napačno prejetem SMS sporočilu podajo na iskanje zaklada, je nastala po istoimenskem mladinskem romanu Romana Kukoviča.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura
V kulturniškem sindikatu ZASUK so se, potem ko je po podatkih finančne uprave v zadnjih mesecih odločbe za vračilo mesečnega temeljnega dohodka v skupnem znesku 939.225 evrov prejelo 274 samozaposlenih v kulturi, lotili kampanje pod geslom epidemija izterjav. »Tisti, ki v povprečju prejemamo manj kot minimalno plačo na mesec in si vse stroške dela krijemo sami, smo morali čez noč poiskati dodatnih 4000, 5000, 6000 ali 8000 evrov,« so zapisali na spletni strani. »Vrnil sem 4200 evrov samo zato, ker sem leta 2019 zaslužil približno 9000 evrov, leta 2020 pa približno 8000 evrov,« je povedal eden izmed delavcev in dodal, da je spregledal, da so v enem letu večkrat spremenili zakon in v skladu z uveljavljeno zakonodajo ni dosegel zapovedanega 20-odstotnega zmanjšanja dohodkov. Zdaj bo moral vrniti celotno pomoč države, ker je zaslužil 700 evrov preveč. Nekatere je država »pahnila na rob« in ogrozila osnovno preživetje njihovih družin.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura
Šokerji, troli, afterparty intelektualci, kulturna elita, ekscentriki, neresneži, provokatorji, depresivci ljubljanske avantgarde. Najbrž je bil redkokateri slovenski bend v tako kratkem času delovanja deležen toliko raznovrstnih nalepk kot ljubljanski SBO, nekoč znan kot Smrt boga in otrok. Večina teh oznak je sprva najverjetneje priletela z namenom, da bi ga na hitro odpravila kot muho enodnevnico, kot »prank«, interni ljubljanski vic, ki bo sčasoma izzvenel in utonil v pozabo, toda s svojo glasbeno genezo in ustvarjalnim zanosom si je prislužil spoštovanje marsikaterega kritika in konkretno prevetril ljubljansko glasbeno prizorišče. To soboto, 26. oktobra, bo v Cukrarni premierno predstavil svojega drugorojenca NEMOČ, za katerega njeni člani pravijo, da je njihovo najbolj zrelo in introspektivno delo do zdaj.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | Plošča
Seun Kuti & Egypt 80: Heavier Yet (Lays The Crownless Head)
Če kdo res dosledno spoštuje izročilo afrobeata Fele Kutija, je to njegov najmlajši sin Seun – navsezadnje tudi zato, ker je dobesedno prevzel baklo in vse od leta 1997 vodi bend, ki ga je pred njim oče. Skupni albumi z zasedbo Egypt 80 kapljajo počasi in peti »pooseblja duha odpora, trdoživosti in revolucije«. Klišejskih političnih gesel afrobeatskih tropov mu ne moremo zameriti, saj je plošček, nad katerim je kot izvršni producent bdel sam Lenny Kravitz in na katerem gostujeta Sampa The Great in Damien Marley, togi žanrskosti navkljub glasen, kompakten in gibek. Je enovit in enoznačen, tako rekoč v celoti plesen. Tehnično spoliran in slogovno zvesto tradicionalističen. Nič novega ni nič slabega.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | Plošča
Long Dumb Voices: Long Dumb Voices
Ljubljanska druščina se na prvencu poklanja prvobitni indie kitarijadi, ki je vrhunec dosegla ob izdihljajih zadnjega tisočletja, ko je pregovorni predmestni dolgčas napajal ustvarjalnost pionirjev iz skupin Yo La Tengo in Modest Mouse. V pretežno umirjenih, melanholično obarvanih skladbah brez oprijemljivih popkulturnih referenc reflektirajo sodobni lajf dvajsetinnekajletnikov. Glasova vokalistov, pogosto spletena v večglasje, sta tu in tam karizmatično fušasta, včasih pa tudi sramežljivo neodločna. To je celo prikupno! Bolj zmotijo tisočkrat slišani angleški verzi. Ko bi le vedeli, zakaj bendi, namesto da izstopajo s »čudno slovenščino«, večinoma raje postanejo zgolj še eden od posnemovalcev anglosaških prednikov …
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | Plošča
Ko spletni guruji muzičarje učijo, kako pravilno zveneti, izgledati in komunicirati, če želijo uspeti, je za mlade bende najboljša mogoča strategija delati diametralno nasprotno – biti čuden, konfrontacijski, neprilagojen, nerazumljen, neprimeren! Nabriti slovenjgraški muloti, zmagovalci Špil lige 2022 in klubski maratonci 2022, v zanosu nekonformizma na prvem pravem albumu servirajo prav to – absurdistično garažno žaganje s hiperaktivnimi aranžmaji, kjer v ospredju niso finese, pač pa surova in kaotična avtorska ekspresija, ki do živega pride s komičnimi večjezičnimi southparkovskimi vokali à la Primus. Zvenijo kot bratranci avantrockerjev iz zasedbe Svojat, ki Raw Power protopunkerjev The Stooges prestavljajo v še višjo prestavo.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | Plošča
Cutouts je, grobo rečeno, ena tistih plošč, ki se začnejo pretežno neobetavno, a gredo stvari potem nekako na bolje. Kar je vedno bolje kot obratno. To je tretji album zasedbe The Smile in njen že drugi letos. Je pa tudi album, pri katerem se najočitneje doslej izkaže, da je nekoliko nepravično, če trojec površno označujemo kot stranski odvod svetih Radioheadov.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | Knjiga
Temo je švedski profesor človeške ekologije predstavil v minuciozni argumentaciji, v kateri se ni postavil a priori na eno stran, ampak je brskal po zgodovinskih dokumentih iz Anglije in Škotske 19. stoletja, iz katerih je postalo razvidno, zakaj je stroj na paro premagal vodno kolo. Izhodiščna dejstva so bila odločno na strani vodne energije: brezplačen vodni energent ob znatno daljšem roku trajanja vodne mašinerije. Toda potem ko si je ogledoval detajle, se je tehtnica nagnila na drugo stran. Tok rek je nestabilen, sploh takrat, ko pridejo sušna obdobja. Rešitev gre v smer gradnje prekopov, za to pa je nujna ubrana kolektivna akcija. Premog je zanesljivo dostopen na trgu vsakemu podjetniku, tu pa je potrebna skupna investicija posameznih tovarnarjev z diametralno nasprotnimi interesi, ki se ji pridružuje še hendikep pridobivanja delovne sile. Parne tovarne so gradili v obstoječih mestih, vodne gigante pa so postavljali ob rekah na podeželju, kar je produciralo fantomska naselja sredi divjine. Ob tem je pristaviti še fenomen »slabega« izkoristka delavcev: v parni tovarni delajo redno po urniku, v vodni ob sušah stroji često stojijo.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | Knjiga
Jesús Carrasco: Pelji me domov
Španski pripovednik Jesús Carrasco (1972) je v prvencu, romanu Na prostem, posameznika izpostavil neugodnemu podnebju. Fantič iz romana je preganjan in nemočen, dežela pa pusta in okrutna, nad vsem je veličastna figura mogočneža, ki je na strani zla. Podobno gospodovalno vlogo ima v romanu Zemlja, po kateri stopamo upokojeni bivši vojak, na katerega vrtu se nastani pritepenec. Izvemo, da je nekje v kazenskem taborišču na robu preživetja sekal drevje, in pripovedna optika postopno simpatizira z neznancem na račun predsodkov in ravnanja kolonizatorja.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | Film
Letošnjo Noč grozljivk bo 31. oktobra ob 19.00 v Kinodvoru otvorila De Palmova Carrie (1976), absolutna filmska klasika, najboljša grozljivka, posneta po romanih Stephena Kinga. Začne se v slow-motionu: šestnajstletna Carrie (Sissy Spacek), sramežljiva, naivna, zatrta, zmedena hči stroge, puritanske, fanatične krščanske fundamentalistke, Margaret White (Piper Laurie), tipična outsiderka tiste dobe, dobi med gimnazijskim tuširanjem prvo menstruacijo, ker pa je v spolni vzgoji tako podhranjena, da ne ve, kaj je to menstruacija, misli, da bo umrla. Na koncu, po seriji ponižanj, ustrahovanj, šikaniranj in zlorab, začne še ubijati v slow-motionu. Maturantski ples, na katerem jo razglasijo za »kraljico« (»Carrie, smejali se ti bodo,« jo je svarila mama), se prelevi v pravo orgijo slow-motiona, opero slogovne virtuoznosti, apokaliptični spektakel velikih planov, split screena, panoramiranj in fragmentirane montaže, demonstracijo moči in ekspresivnosti filma. Carrie, ki telekinetično zapre vse izhode iz te redefinicije pekla (kritike uvodnega »pornografskega« špeganja v dekliško garderobo), poosebi gibanje #MeToo, ki ne diskriminira, zato ne kaznuje le toksičnih, seksističnih, mizoginičnih fantov, temveč tudi protiženske punce. In to je res črtanje!
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | Film
Olivia Colman, pobožna malomestna devica, ki v dvajsetih letih prejšnjega stoletja še vedno živi s staršema (Margaret White je njuna sestra!), začne dobivati »strupena« pisma, za katera obtoži bujno, vulgarno, nonkonformistično sosedo (Jessie Buckley), utelešenje neodvisne, opolnomočene ženske, (ki jo skuša patriarhat ustaviti ipd.), toda film – lahkotna komedija, posneta po resnični zgodbi – se preveč zaljubi v svoje skeniranje farsičnih whodunitov, kot so Nož v hrbet, Smrt na Nilu ali Glej, kako bežijo. (Max)
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | Film
Velik, Odštekani petek, Kakršen oče, takšen sin, Vice Versa, Od deklice do bejbe – ja, to so komedije zamenjave telesa. Toda čas je, da vidite boljšo – It’s What’s Inside. Na zabavo, na kateri se zbere hormonska mladež (Brittany O’Grady, James Morosini, Alycia Debnam-Carey, Devon Terrell ipd.), pride tudi falirani Forbes (David W. Thompson), po novem tehnofrik, kreator družabne igre, ki sproži epsko zamenjavo teles – travm, strahov, želja, zavisti, maščevanj. In Greg Jardin, sicer debitant, to vsesplošno zamenjavo prelevi v osupljivi ringelšpil, manični, hiperaktivni mindfuck, lucidni, ultrakinetični puzzle, v katerem Odštekani petek hitro mutira v Vse povsod naenkrat, ta pa v Face-Off in Zbeži!, fr e netično vrnit e v potlače nega, ples smeti nezavednega. (Netflix)
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | Film
»Vse je transakcija,« slišimo v temle rimejku tajskega megahita, ki pokaže, kako lahko v kapitalizmu vsi zmagajo – bogataši nimajo pojma, a imajo denar, reveži so genialni, a nimajo denarja. Reveži morajo le poskrbeti, da bodo bogataši izgledali genialni – pa bodo imeli denar. In tako začne Lynn (Callina Liang), genialna matematičarka iz revne priseljenske družine, ki jo sprejmejo na elitno zasebno šolo (v resnici hoče na Juilliard), svojim bogataškim sošolcem med testi najprej pošiljati listke s pravilnimi odgovori, potem pa si izmisli celo znakovni jezik, da bi goljufanje »amazonizirala«.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | Film
Slava je le oblika mentalne bolezni
V Nasmehu so se začela ljudem prikazovati strašna, nevidna, zlovešča bitja, ki so se smehljala, njihov groteskni nasmeh pa je bil tako nalezljiv, da se je prikradel tudi na lica ljudi, ki so po šestih dneh – po blodnjah, halucinacijah – naredili grizlijevski samomor. Te neuničljive, fantomske, pošastne »entitete«, ki preganjajo, strašijo, mučijo in obsedajo ljudi (in ki se v slogu štafete – »okužbe«, »prekletstva«, »aflikcije« – viralno selijo od človeka do človeka), niso videle le Zla za petami in Kroga, temveč tudi Jokerja, v Nasmehu 2, neizbežnem in presenetljivo robustnem nadaljevanju (Nasmeh je bil huronski globalni hit), obsedejo že itak stravmatizirano, a »ozdravljeno«, rehabilitirano popzvezdnico Skye Riley (Naomi Scott), karizmatično skrčko kompulzivne negotovosti, regresivnih iluzij in parazitske privilegiranosti, skoraj Chappell Roan (ali pa skoraj Miley Cyrus, če hočete), ki ji je zaročenčeva smrt ustavila kariero in ki – ob asistenci svojega menedžerskega spremstva, tudi pohlepne mame (Rosemarie DeWitt) – ravno načrtuje comeback.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | Dogodki
Do 19/11
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | TV
TV komentar / Sperma, prisluhi in kri
Naj vas podnaslov tokratne televizijske kritike nikar ne zavede. Čeprav bomo na koncu pohvalili oddajo Tarča, ki smo jo gledali pretekli četrtek in je bila tam zato, ker so s tem na TV Slovenija pred začetkom uradne kampanje lahko še zadnjič naredili običajno novinarsko oddajo (brez prisilnih političnih pravil, ki veljajo v času same volilne kampanje), ne moremo mimo prav tistega dela oddaje, ki je požel največje navdušenje javnosti. Pa ne, ker bi imeli kaj proti objavljanju prisluhov ali pa proti razkrivanju dvoličnosti politikov, ki se javno sovražijo, v zaprtih sobanah pa sodelujejo, ampak ker je bilo vse skupaj zmontirano zavajajoče. Pa ne samo to: če bi novinarji Tarče prebrali novinarska poročila, bi videli, da je bilo vse to že popisano v času, ko se je dogajalo, z dvomi in priporočili pravne službe vred. In tudi vsi, ki smo zgolj pred televizijo spremljali to odisejado, vemo, da so na koncu skrajšali predlagano referendumsko vprašanje prav zato, da so pravno dvomljivost odpravili.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | Hudo
Da so nam dnevi šteti, vemo vsi. Z rojstvom je človek neizbežno obsojen na svoj konec, za katerega pa ne ve ne dneva ne ure, kot piše v Svetem pismu. A že pred desetimi leti se je pojavila zapestna ura Tikker, ki je Biblijo postavila na laž, saj odšteva čas, ki naj bi posamezniku še preostal do smrti. Gre za pričakovano življenjsko dobo, ki jo lahko vsak izračuna s pomočjo preprostega vprašalnika o zdravstvenem stanju ali pač v uro vnese številko pričakovane življenjske dobe v svoji državi glede na spol. Ura začne odštevati ter prikazovati leta, mesece, dneve, ure, minute in sekunde, ki so nam še na voljo. »Naj vam sekunde ne spolzijo iz rok,« pravi slogan ter tako vzbuja občutek natančnosti časomera, hkrati pa nas spodbuja k refleksiji, kako porabljamo sleherni trenutek dneva. Seveda lahko v uro vnesemo tudi čas, ki nas loči od kakšnega pomembnega dogodka ali zastavljenega cilja, poleg tega pa je uporabna tudi kot običajna zapestna ura, saj v spodnji od treh vrstic prikazuje trenutni čas. Trenutno so vsi primerki ure razprodani, leto, mesec, teden ali dan, ko bodo spet na voljo, pa ostajajo uganka.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | Ulica
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Kultura | Portret
Čeprav ji pogosto nadenejo oznako »multidisciplinarna umetnica« – deluje namreč na področjih sodobnega plesa, filma, gledališča in vizualnih komunikacij –, vse te umetniške discipline zanjo niso ločene kategorije. Vselej se prepletajo, povezujejo in združujejo. Ko dela filme, jih gleda skozi prizmo telesa in giba; ko se ukvarja s plesom, razmišlja skozi perspektivo kamere, kadra, kompozicije. Vsak projekt, ki se ga loti, ima potencial, da postane karkoli, saj med ustvarjalnim procesom praviloma prepleta vrsto različnih medijev.
-
25. 10. 2024 | Kultura
REJVikend / Vodnik po klubskih dogodkih
Ne veste, kam v petek in soboto zvečer? Preverite, kaj smo izbrali za vas.
-
24. 10. 2024 | Kultura
Tokratni Plaktivat se zavzema za kulturo
Do 22. novembra so odprte prijave na 17. Plaktivat – mednarodni natečaj, ki vabi k ustvarjanju mestnih plakatov in spodbuja k pozitivnim premikom v družbi. V tokratni seriji natečaja se TAM-TAM inštitut zavzema za kulturo in s tem povezanim zavedanjem o njenih pozitivnih vplivih. Zanimanje za kulturo namreč v zadnjih letih upada, kar se lahko že čez nekaj let odraža v pomanjkanju številnih pozitivnih lastnostih družbe.
-
24. 10. 2024 | Kultura
40 let LGBT skupnosti v Ljubljani
V Mestnem muzeju bodo danes, ob 19. uri odprli razstavo Prostori gibanja. 40 let LGBT skupnosti v Ljubljani, s čimer želijo nakazati tako fizične prostore, v katerih je skupnost delovala, kot prostore, ki jih je s svojim delovanjem dosegala. Predmete, ki bodo na ogled do 23. marca 2025, so zbrali iz različnih institucij.
-
23. 10. 2024 | Kultura
V Cankarjevem domu v Ljubljani bo, 25. oktobra ob 19.30 premiera predstave Nezaželeni koreografa in režiserja Matjaža Fariča, ki je sestavljena iz dveh delov: plesnega in gledališkega ter temelji na resničnih dogodkih, ko sta na Prekmurskem trgu v Ljubljani trčila dva svetova. Incident med skupino plesalcev sodobnega plesa in skupino brezdomcev se zdi neverjeten, hkrati pa odseva vsakdan, v katerem je konflikt tako močno prisoten, da zaznamuje splošno stanje v družbi.
-
23. 10. 2024 | Kultura
»Težko je ustreči vsem, treba je pač zavzeti neko svojo držo in jo braniti s čim manj nakladanja«
V Ljubljani bo med 13. in 24. novembrom potekal 35. Ljubljanski mednarodni filmski festival - Liffe, ki bo predstavil 91 celovečernih in 3 sklope kratkih filmov. Ponudil bo uveljavljene sekcije, retrospektivo so namenili grško-francoskemu cineastu Costi Gavrasu. V Perspektivah je po besedah programskega direktorja festivala Simona Popka deset filmov iz zelo različnih kulturnih okolij. "Težko je ustreči vsem, treba je pač zavzeti neko svojo držo in jo braniti s čim manj nakladanja," je v intervjuju za MMC RTV Slovenija dejal Popek.
-
23. 10. 2024 | Kultura
Zgodovinski premik za slovenski film
V Portorožu se je v torek zvečer začel 27. festival slovenskega filma. V nasprotju z minulimi leti so bili uvodni nagovori optimistično naravnani. Direktorica Slovenskega filmskega centra (SFC) Nataša Bučar je ocenila, da se je zgodil zgodovinski premik za slovenski film, saj bo njegov proračun za prihodnje leto 15 milijonov evrov.
-
22. 10. 2024 | Kultura
Razlog, da se ta Klimtova slika lahko resnično šteje za »dragulj«
Slika Gustava Klimta Tri starostna obdobja ženske je dragocena mojstrovina v vseh pogledih. Med drugim je avstrijski slikar za ozadje in okrasitev ženskih figur v svojem delu z letnico 1905 uporabil zlato, platino in srebro, so odkrili raziskovalci italijanskega znanstvenega inštituta CNR in Univerze v Perugii.