• STA

    6. 5. 2024  |  Politika

    Italija naj bi zaprosila za začasno prekinitev schengenskega sporazuma s Slovenijo

    Po izjavah italijanskega zunanjega ministra Antonia Tajanija, da je Italija zaprosila za začasno prekinitev schengenskega sporazuma s Slovenijo, so z notranjega ministrstva sporočili, da iz Rima niso prejeli uradnega obvestila o podaljšanju nadzora na meji. 

  • STA

    6. 5. 2024  |  Politika

    Sodišče zavrnilo tožbo Urbanije glede odpovedi na RTV Slovenija

    Delovno sodišče v Ljubljani je zavrnilo tožbo nekdanjega direktorja Televizije Slovenija Uroša Urbanije, ki je Radiotelevizijo Slovenija (RTVS) tožil zaradi domnevnih nezakonitosti pri izredni odpovedi pogodbe o zaposlitvi in razrešitve. Sodišče je ugotovilo, da je Urbanija kršil predpise RTVS in je bila razrešitev zakonita, so sporočili iz RTVS.

  • Uredništvo

    6. 5. 2024  |  Politika

    »20 let članstva Slovenije v EU je kot pot, ki se konča, še preden se zares začne«

    "Dvajset let članstva Slovenije v Evropski uniji je kot pot, ki se konča, še preden se zares začne. Slovenija je svoj cilj dosegla, ko je postala članica EU-ja, potem je samo še brezciljno tavala po evropskem vesolju. Misija izgubljenih priložnosti. Ni ga paralelnega vesolja, v katerem bi preverili, ali bi bilo slovenskim državljanom bolje, če bi takrat pred leti na križišču ubrali drugo pot in ostali zunaj Unije. Ampak saj danes o tej drugi poti verjetno nihče več niti ne razmišlja. Težava nastane, ko dobiš občutek, da je Bruselj daleč od tvojih težav, da te gleda zviška, da te ne jemlje resno, te nenehno nekaj tapka po glavi, predvsem pa ti ves čas vsiljuje neka pravila, ki s tabo nimajo nobene zveze."

  • Uredništvo

    6. 5. 2024  |  Politika

    Raziskava / 70 odstotkov evropskih poslancev ima prijavljeno dodatno dejavnost

    Raziskava združenja Transparency International EU je ugotovila, da ima kar 70 odstotkov od 705 članov Evropskega parlamenta prijavljeno dodatno dejavnost ali obstransko zaposlitev. Nekaj več kot četrtina dodatnih služb je plačanih, pri čemer šest poslancev z njimi zasluži več, kot znaša letna plača evroposlanca v višini 120.900 evrov, je poročal BBC.

  • STA

    5. 5. 2024  |  Politika

    Tanja Fajon v Izraelu / »Priznanje Palestine za Slovenijo ni več vprašanje«

    Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon je danes ob srečanju z izraelskim kolegom Israelom Kacem v Jeruzalemu dejala, da priznanje Palestine za Slovenijo ni več vprašanje. Ob tem je Izrael pozvala, naj opusti načrtovano ofenzivo na Rafo. Zavzela se je tudi za napredek na pogajanjih za premirje v Gazi in izpustitev talcev iz rok Hamasa.

  • Uredništvo

    5. 5. 2024  |  Politika

    »Vse nekdanje jugoslovanske republike morajo vstopiti v Evropo«

    "Če sem iskren, nikoli nisem dvomil o nujnosti vstopa Slovenije v Evropsko unijo. Slovenja je bila najbolj pripravljena, moja ideja je bila izpeljati kolikor je mogoče hiter proces, potem pa prepričati druge nekdanje jugoslovanske republike, ki so imele več problemov, da bi bilo tudi zanje koristno vstopiti v EU. Veliko sem delal tudi s Hrvaško, rad bi jih spodbudil in zadovoljil. O Sloveniji je bilo vse jasno, Hrvaška pa bi morala priti takoj za Slovenijo. Zame je bil to eden od ciljev. Pričakoval sem, da se bo v kratkem zgodilo, da bodo v Unijo vstopile vse nekdanje republike Jugoslavije. Pa se to ni zgodilo, zame je bilo to razočaranje …"

  • STA

    3. 5. 2024  |  Politika

    »V Sloveniji so novinarji še vedno pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva«

    V Sloveniji je zakonski okvir, ki varuje medijsko svobodo, sicer trden, sovražna nastrojenost proti novinarjem pa je po odhodu vlade Janeza Janše leta 2022 potihnila, a so novinarji še vedno pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva, navajajo Novinarji brez meja. Na njihovi lestvici medijske svobode za letos Slovenija zaseda 42. mesto.

  • Uredništvo

    3. 5. 2024  |  Politika

    »Noben napredek ni vreden nič, če postanemo diktatura«

    "Rezultati zdravstvene reforme bodo vidni vsakomur. Imeli bomo boljši javni zdravstveni sistem kot na začetku. Razgrnjeni in sprejeti bosta pokojninska in davčna reforma. Narejeni bodo pomembni koraki glede stanovanjske problematike. Izvajajo se pomembne, velike investicije v gospodarstvu. Ključno pa je: ostali bomo odprta, demokratična in pravna država, ki bo tudi skrbela za socialno šibke. Vse ostalo nima smisla, če zavržemo te štiri cilje. Noben napredek ni vreden nič, če postanemo diktatura."

  • Matic Gorenc

    3. 5. 2024  |  Mladina 18  |  Politika  Za naročnike

    Kdo se boji kamer

    V četrtek, 25. aprila, je v prostorih študentskega Kampusa v Ljubljani potekala seja študentskega zbora Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU). Na dnevnem redu je bila tudi razprava o reviziji računskega sodišča iz decembra 2023, ki je v poslovanju ŠOU odkrila nepravilnosti. Po mnenju računskega sodišča ŠOU med letoma 2020 in 2022 ni bila učinkovita pri zastopanju interesov in pravic študentov. Poleg tega je sodišče eno zadevo – nepravilnosti pri prikazu in porabi denarja, ki so ga študenti namenili za delno plačljive dejavnosti, kot so ekskurzije in izobraževanja – odstopilo Nacionalnemu preiskovalnemu uradu (NPU) in Finančni upravi RS (FURS).

  • Monika Weiss

    3. 5. 2024  |  Mladina 18  |  Politika  Za naročnike

    Nižanje dimnika?

    Konec marca je ljubljanski župan Zoran Janković v monologu v oddaji Marcel na RTV Slovenija govoril tudi o sežigalnici odpadkov, ki jo želi zgraditi na Barju ob Regijskem centru za ravnanje z odpadki (RCERO).

  • Peter Petrovčič

    3. 5. 2024  |  Mladina 18  |  Politika  Za naročnike

    3500 evrov na medveda

    Potem ko je ministrstvo za naravne vire in prostor lani odredilo odstrel 230 medvedov, ki so sicer v Evropi najvišje zavarovana živalska vrsta, so letos ponovili vajo in odredili odstrel dodatnih 176 medvedov. Pravijo, da gre za strokovno odločitev, ki pa je v praksi že desetletje odvisna od tega, s katero nogo je s postelje dotično pomlad vstajal profesor z ljubljanske Biotehniške fakultete dr. Klemen Jerina. Tokrat, verjetno skladno z njegovo strokovno ekspertizo, na ministrstvu dodajajo, da bo »odvzem iz narave v celoti nadzorovan, s čimer je onemogočen tako imenovani trofejni lov«.

  • Luka Volk

    3. 5. 2024  |  Mladina 18  |  Politika  Za naročnike

    Se prizadevanja za popolnitev slovenske vojske obrestujejo?

    Vlada je prejšnji teden sprejela tri nove razvojno-usmerjevalne dokumente na področju obrambe, ki v ospredje med drugim postavljajo vprašanje popolnitve vojske. Slovenska vojska z obrambnim ministrstvom na čelu se namreč že lep čas in na vse pretege trudi vojaški poklic približati mladim.

  • Borut Mekina

    3. 5. 2024  |  Mladina 18  |  Politika  Za naročnike

    Muke skrajnih desničarjev

    V teoriji iger je znan koncept »zapornikove dileme«. Gre za namišljeno situacijo, v kateri policisti ločeno zaslišujejo dva osumljenca, ki se morata odločiti, ali bosta sodelovala s policijo ali pa bosta izdala drug drugega. Če nihče od njiju ne prizna zločina, potem oba dobita eno leto zapora. Vendar policisti vsakemu od njiju ponudijo nagrado: če bo izdal kolega, bo odšel na prostost, izdani pa bo dobil tri leta zapora. Prvi lahko prime za to vabo, a je v ozadju past: če bo za vabo prijel tudi drugi osumljenec, bosta oba dobila dve leti zapora. Nauk te namišljene igre je enostaven: kriminalci med seboj ne sodelujejo, pri njih je varanje tudi takrat, ko jih zaslišuje policija, najboljša strategija.

  • Borut Mekina

    3. 5. 2024  |  Mladina 18  |  Politika  Za naročnike

    Komunistična županja mesta Gradec / »Komunisti v Avstriji smo nekakšni otoki upora«

    Ko je v Gradcu, drugem največjem avstrijskem mestu, pred dobrima dvema letoma na lokalnih volitvah zmagala komunistična stranka, se je marsikdo šalil, češ ali ji je Severna Koreja že čestitala, ali pa pripomnil, da pri komunistih vsak izid, nižji od sto odstotkov, dejansko pomeni razočaranje. Nekateri so mesto preimenovali celo v Leningradec. A šalo na stran, v Gradcu res vlada Komunistična stranka Avstrije (KPÖ) z županjo Elke Kahr, ukrepi in politike, ki jih zastopata stranka in županja, pa so komunistični. Komunisti so v zadnjih dveh letih dosegli zmago še v številnih drugih avstrijskih mestih, med drugim v Salzburgu, niso pa se še prebili v parlament. Kako jim to uspeva? Že ob prihodu v županjino pisarno sva bila s fotografom nemalo presenečena: sprejeta sva bila v slovenščini, v pisarni pa so bila igrala za otroke, na katerih se lahko malčki zamotijo, če pridejo njihovi starši k županji reševat svoje težave. »Tudi moj mož je novinar,« je dejala pred začetkom pogovora. »Med drugimi ima zasluge za to, da so avstrijski komunisti preživeli najhujše čase in so zdaj v vzponu, ker so se tedaj zavestno odpovedali marksistični latovščini,« naju je pozdravila.

  • Luka Volk

    3. 5. 2024  |  Mladina 18  |  Politika  Za naročnike

    Pomembno je, komu daš svoj glas

    Socialna psihologinja dr. Metka Mencin, docentka na ljubljanski Fakulteti za družbene vede, nekoč političarka in poslanka v prvem sklicu slovenskega parlamenta, ki se je glasno zavzemala za vpis pravice do splava v slovensko ustavo, je bila med prvimi podpisniki evropske državljanske pobude My voice, my choice (Moj glas, moja izbira), ki so jo, skupaj s številnimi drugimi organizacijami, prejšnji teden zagnali pri Inštitutu 8. marec. Kot pravi, pobuda Evropski uniji, naj vzpostavi finančni fond, ki bi ženskam v državah članicah omogočil, da lahko splav opravijo brezplačno v katerikoli državi EU, »nastavlja zrcalo politiki enakosti spolov v EU«, ta podoba pa je vse prej kot zadovoljiva. Ker EU vprašanje abortusa – in reproduktivne pravice na splošno – prepušča državam članicam, jim dopušča tudi kriminalizacijo ali oviranje splava in uporabe določenih vrst kontracepcije. »In tako od enakosti spolov, ki jo EU deklarira kot eno svojih pomembnih politik, ne ostane prav veliko. Pomembnost dostopnosti varnega abortusa se v politiki enakosti namreč lahko meri z volilno pravico žensk.«

  • Peter Petrovčič

    3. 5. 2024  |  Mladina 18  |  Politika  Za naročnike

    Zaželeno in protizakonito združevanje

    Ko je pretekli četrtek predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič gostovala v večerni informativni oddaji Odmevi na TV Slovenija, se je voditelj Igor E. Bergant postavil v vlogo opozicijskega poslanca in jo med drugim izzval tudi takole: »V vaši stranki ste imeli leta 2022, ko je šlo za tri naknadne zakonodajne referendume, povsem drugačno mnenje. Izrecno niste želeli sočasnosti z lokalnimi volitvami. Mar tu v vaši stranki ne gre za nekakšen nenavaden preobrat?« Vprašal se je še, ali referendumi postajajo igračka dnevne politike. »Lahko razumem te pomisleke in jih popolnoma sprejemam, verjamem pa, da smo političarke in politiki dovolj odgovorni, da se s takimi stvarmi ne igračkamo,« je na to odgovorila predsednica in dodala, da gre za pomembna družbena vprašanja, zato je prav, da volivci o njih povedo svoje mnenje. A pri tem je pozabila na najpomembnejše, na pravne, demokratične, ustavne utemeljitve in hkrati na dejstvo, da je bilo voditeljevo »opozicijsko« vprašanje v najboljšem primeru neprimerno, v najslabšem pa premišljeno manipulativno.

  • Monika Weiss

    3. 5. 2024  |  Mladina 18  |  Politika  Za naročnike

    Politična predstava

    »Tudi kar se tiče jedrske energije, moramo biti pošteni. V zadnjih desetletjih je zahodna jedrska industrija padla na vseh izpitih,« je premier Robert Golob dejal v intervjuju za Sobotno prilogo Dela, ki je izšla v petek, 26. aprila. Potrdil je, da do referenduma novembra letos ne bomo imeli nobenih ključnih podatkov o projektu drugega bloka jedrske elektrarne; kakšna bo cena, koliko časa bo trajala gradnja, kdo bo investitor – to naj bi bilo znano šele leta 2027, je povedal. A te Golobove besede so v popolnem nasprotju s tem, kar počne njegova vlada. Ravno njegova vlada (razen Levice) ne le dopušča projekt JEK 2, ampak trenutno dela vse, da bi se vanj »ujeli«: v sprejetje predlaga resolucijo, s katero bodo jedrski lobiji in njihovi politični zavezniki v prihodnjih letih javnosti žugali z domnevnim nacionalnim soglasjem o JEK 2, hkrati bomo volivci novembra letos prisiljeni v neinformirano odločitev na referendumu.

  • Jure Trampuš

    3. 5. 2024  |  Mladina 18  |  Politika  Za naročnike

    Najboljša prijatelja

    Da bi bolje razumeli, zakaj je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prejšnji teden Slovencem zabrusil, da so »odvratni«, je treba natančno rekonstruirati dogodke. Pa ne zato, da bi opravičevali Vučićev nediplomatski besednjak, pač pa, da bi prikazali, kaj se je zgodilo in kakšen politik je Vučić, on in vsi, ki ga podpirajo.

  • STA

    2. 5. 2024  |  Politika

    Kateri župan je prejel najboljšo oceno?

    Župan Mestne občine Slovenj Gradec Tilen Klugler tudi po letošnji raziskavi agencije Ninamedia ostaja najbolje ocenjen izmed županov vseh 12 slovenskih mestnih občin. Občani so mu namenili oceno 4,03, kar je najvišja ocena doslej. Klugler je bil najbolje ocenjeni župan tudi v raziskavah Ninamedie v letih 2022 in 2021.

  • 1. 5. 2024  |  Politika

    »Takšen kapitalizem bo prej ali slej odšel«

    "Najboljše rezultate imajo tista podjetja, ki imajo spoštovanje do sodelavca. Vsak, ki svoje delo dobro opravi, mora iz tega dela dobiti tako plačo, da lahko normalno živi, in tudi družbe, ki prispevajo v proračun, da zagotavljajo javno šolstvo, javno zdravstvo, kajti brez tega nas ne bo. Jaz trdim, da bo takšen kapitalizem prej ali slej odšel, ne vem, na kakšen način, ne vem, ali bo z uporom ali bo enostavno z razumevanjem, da smo vsi ljudje in da vsi pač želimo normalno živeti."

  • STA

    30. 4. 2024  |  Politika

    Minister Mesec / »Višje plače ne ubijajo gospodarstva in delovnih mest«

    Pred Slovenijo in Evropo so težki izzivi, konkurenčni pritisk Kitajske in ZDA se povečuje, zaradi umetne inteligence se porajajo skrbi o množičnih odpuščanjih, je v poslanici ob 1. maju opozoril minister za delo Luka Mesec. Zavezal se je, da bo odgovore na te izzive iskal v poglabljanju, ne opuščanju slovenskega in evropskega socialnega modela.

  • Uredništvo

    29. 4. 2024  |  Politika

    »Ni bilo države, ki bi videla Slovenijo kot problematično«

    "Običajno je tako, da te bolje poznajo tisti, ki so tvoji sosedje. Tudi v našem primeru je bilo tako, ampak vprašanja, ki so bila odprta z Italijo, so se rešila, še preden so se pogajanja začela, vprašanja, ki so bila odprta z Avstrijo, so se deloma reševala v teh prvih fazah. Na začetku je bilo morda težje, a v trenutku, ko so spoznali, kako je Slovenija pripravljena in kakšne korake delamo, so dejansko postali naš največji zagovornik in podpornik v tem procesu."

  • STA

    29. 4. 2024  |  Politika

    Ministrica za pravosodje / »Zaradi nakupa stavbe na Litijski bom vložila kazensko ovadbo«

    Ministrica za pravosodje Andreja Katič je danes predstavila glavne ugotovitve cenitve za stavbo na Litijski 51. Ocenjena je na šest milijonov evrov, pri oceni vrednosti pa je upoštevana tudi vrednost stavbne pravice za 85 parkirišč na sosednji stavbi. Katič je napovedala, da bo zaradi nakupa stavbe na Litijski vložila kazensko ovadbo.

  • STA

    29. 4. 2024  |  Politika

    Anketa / Vlada z največjo podporo v zadnjega pol leta

    Vlada premierja Roberta Goloba uživa največjo podporo v zadnjega pol leta, je pokazala javnomnenjska raziskava Mediane za POP TV. Njeno delo podpira 35,3 odstotka, ne podpira pa 52 odstotkov vprašanih, kar je najmanj letos. Med strankami ima največjo podporo SDS, ki bi, če bi bile danes evropske volitve, dobila štiri od devetih slovenskih mandatov.

  • Uredništvo

    28. 4. 2024  |  Politika

    »Politika je postala nezanimiv posel za veliko večino prebivalcev«

    "V resnici je slovenski politični prostor vse bolj prazen. Politika je postala nezanimiv posel za veliko večino prebivalcev. Z njo se noče ukvarjati skoraj nihče več ali pa se z njo ukvarjajo samo tisti, ki imajo bolj osebne kot pa plemenite interese glede družbene preobrazbe. Ideologij, idej, za katere bi se bilo vredno boriti, je vedno manj. Težko je najti ljudi za ministrske položaje, še težje je najti ljudi, ki bi bili pripravljeni vstopiti v stranke in delati v njihovo korist. Strankarske sekcije so tako vedno bolj prazne. V obdobju osamosvojitve in tudi nekaj časa po tem je bila politika plemenita, imela je velike cilje in je zaznamovala družbeno življenje."

  • STA

    26. 4. 2024  |  Politika

    »Dan upora proti okupatorju obeležuje eno od temeljnih poglavij zgodovine slovenskega naroda«

    Na osrednji državni slovesnosti pred sobotnim praznikom, dnevom upora proti okupatorju, je predsednik državnega sveta Marko Lotrič dejal, da naj bo ob prazniku živ spomin na narodnoosvobodilni upor, ki je eden od temeljev naše državnosti. Med drugim je izpostavil zgodovinsko enotnost naroda in se dotaknil tudi tem razdora in izzivov.

  • Uredništvo

    26. 4. 2024  |  Politika

    »Pri Giorgii Meloni fašizem ni psovka, antifašizem pa je beseda, od katere beži«

    "Pri Giorgii Meloni fašizem ni psovka, antifašizem pa je beseda, od katere beži. Fašizem je v Italiji zdaj sprejemljiv in skoraj spodoben, drugod pa imajo do izraza nekaj zadržkov. Politična praksa je v redu. Meloni je v enem zamahu prevzela politični nadzor nad vsemi programi nacionalne televizije, sprožila institucionalno vojno proti migrantom, nasprotuje istospolnim porokam, abortusu, solidarnosti s Palestinci in neodvisnosti univerz. Policija in vojska sta v njenem mandatu vedno bolj vidni in izvajata represijo nad neprijetnimi oblikami ulične opozicije. O fašizmu se ne sme reči nič slabega, vljudno pa je reči, da je Mussolini naredil tudi kaj dobrega. Fašisti so delali napake, vendar so se borili proti komunizmu. Preden se obsoja njih, je treba obsoditi komunizem. Zveni domače, kot bi v Italiji stekel proces slovenizacije političnega življenja."

  • Uredništvo

    26. 4. 2024  |  Politika

    »Noben sodnik ne more opravljati dejavnosti samostojnega podjetnika«

    "Moj odziv je bil na novinarsko vprašanje in jaz ga nisem pozvala k odstopu. Moje izrecne besede so bile: če je tako, torej če držijo navedbe, da je imel sodnik odprto popoldansko dejavnost samostojnega podjetnika, pričakujem, da bo odstopil nemudoma. Zakaj? Ker je popolnoma jasno, da noben sodnik in tudi ustavni sodnik ne more opravljati katere koli tudi morebiti dovoljene dejavnosti v pravnoorganizacijski obliki samostojnega podjetnika."

  • Luka Volk

    26. 4. 2024  |  Mladina 17  |  Politika

    Nasilni populist / Še en izpad Pavla Ruparja

    Pavel Rupar, nekdanji poslanec SDS, tržiški župan in zapornik, danes predsednik stranke Glas upokojencev in pobudnik tako imenovanih upokojenskih shodov, ima dolgo zgodovino nasilnih in sovražno nastrojenih izbruhov. Tako je denimo poslankama Majdi Širca in Majdi Potrata med obravnavo predloga zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti navrgel, da bi jima odredil »obvezni zakonski pregled mednožja«, da bi ugotovil, katerega spola sta.

  • Tomaž Lavrič

    25. 4. 2024  |  Politika

    »Nekoč v začetku je celo Janša Kučanu prinesel vojaško uniformo«