• Uredništvo

    30. 3. 2025  |  Politika

    Gverilec in vzor levičarjev, ki se je prelevil v diktatorja

    V članku u z naslovom Ko se David spremeni v Goljata, ki je objavljen v novi posebni izdaji Mladine POPULISTI, Solveig Grothe piše o tem, da je Daniel Ortega veljal za vzor levičarjev. A gverilec, ki je konec sedemdesetih let prejšnjega stoletja osvobodil Nikaragvo, se je tudi sam že zdavnaj prelevil v diktatorja.

  • Uredništvo

    29. 3. 2025  |  Politika

    Hitlerjeve in današnje pošasti

    Po inavguraciji Donalda Trumpa kot novega predsednika ZDA s pomočjo najbogatejšega čoveka na svetu Elona Muska pričamo še močnejši navezi med politiko in tehnologijo, ki skupaj pomenita plodno podlago za različne teorije zarote in večji fašizem družbe. V ponedeljek, 31. marca, bo zato v Klubu Cankarjevega doma ob 19. uri gost Kritičnega kabareta ameriški zgodovinar Eric Kurlander, čigar knjiga Hitler's Monsters je bolj aktualna kot kadarkoli. Kakor odličen poznavalec sodobne nemške zgodovine Kurlander več let raziskuje nacistično prevzetost z nadnaravnim, okultnim in ezoteričnim, kar je služilo kot podlaga in vodilna ideologija za vzpostavitev Tretjega rajha.

  • Borut Mekina

    28. 3. 2025  |  Mladina 13  |  Politika

    Dan Z za zdravstvo

    Tik pred zdajci, tik pred sprejetjem najpomembnejšega dela zdravstvene reforme, to je zakona o zdravstveni dejavnosti, je v koaliciji ta teden potekala drama: na eni strani so se znašli koalicijski poslanci, ki so zakon o zdravstveni dejavnosti še zaostrili in koncesionarjem prepovedali izplačila dobičkov, na drugi strani pa sta bila ministra za zdravje Valentina Prevolnik Rupel in za finance Klemen Boštjančič, ki sta poslance prosila, naj določbo spremenijo, saj naj bi »administrativna« prepoved izplačil dobičkov zmanjševala učinkovitost, inovacije in je morebiti celo ustavno sporna. Ustavno sodišče naj bi bilo namreč že dvakrat odločilo, da si zdravstveni koncesionarji dobičke lahko izplačujejo, saj naj bi bilo to osnovno načelo svobodne gospodarske pobude. Tako sta ministra zapisala v pismu upornim poslancem.

  • Peter Petrovčič

    28. 3. 2025  |  Mladina 13  |  Politika

    Razkrajanje policije

    Ministrstvo za notranje zadeve, ki ga vodi Boštjan Poklukar, predlaga znižanje zakonskih pogojev za zasedbo položaja generalnega direktorja policije. V zakonu o organiziranosti in delu v policiji želi razširiti nabor delovnih mest, ki bi veljala za vodstvena, ter znižati raven delovnih in tudi vodstvenih izkušenj, ki jih mora imeti policist, da se lahko poteguje za vodenje policije. To za policijo, v kateri vladajo iz leta v leto bolj kaotične razmere in ki jo je zadnja leta vodil policist, ki ni izpolnjeval zakonskih pogojev za imenovanje na ta položaj, ni dober obet.

  • Monika Weiss

    28. 3. 2025  |  Mladina 13  |  Politika

    Občinski referendumi imajo veliko hibo

    Oktobra lani se je izjalovil poskus pobudnikov, da bi zbrali dovolj podpisov prebivalcev, ljubljanskih volivcev, za razpis občinskega referenduma o spremembi odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Pobuda, ki sta jo vložila Arne Vehovar in Saša Đorđević z več kot sto občani, je nasprotovala odločitvi večine v mestnem svetu, ki je sprejela spremembe omenjenega odloka. Ta razplet je, kot se spomnimo, sledil nasprotovanju Zavoda za varstvo narave in dela javnosti Magnificovemu koncertu, ki je bil načrtovan na tivolski zelenici, a ga tam nazadnje vendarle ni bilo. Tudi referenduma o spornem odloku ni bilo, saj pobudnikom ni uspelo zbrati zahtevanih 11.260 podpisov. Čeprav je bilo razlogov za neuspešnost zbiranja overjenih podpisov več, je ta primer spodbudil razprave, ali so referendumi na občinski ravni ustrezno urejeni.

  • Peter Petrovčič

    28. 3. 2025  |  Mladina 13  |  Politika

    Zakaj ne nepremičninski davek?

    Ko je vlada konec lanskega leta predstavila izhodišča za obdavčitev stanovanjskih nepremičnin, so na ministrstvu za finance posebej poudarili, da ne predlagajo uvedbe nepremičninskega ali stanovanjskega davka, ampak želijo uvesti premoženjski davek. Razlika med obema naj bi bila velika: nepremičninski davek bi bil sicer po mnenju številnih strokovnjakov recimo najčistejša odločitev, a po prepričanju vladnih uradnikov bi v tem primeru šlo za nekakšen sistemski zakon, katerega uvajanje bi bilo zelo težavno in dolgotrajno in pri katerem je treba upoštevati množico omejitev. V internih dokumentih ministrstva za finance, o katerih je v zadnjem letu na to temo razpravljal strateški svet za davke, recimo piše, da bi celovita uvedba nepremičninskega davka po njihovem predvidevanju trajala do tri leta, ker bi bilo treba v postopek usklajevanja vključiti vseh 212 občin, ki pa so doslej spremembi davkov na tem področju nasprotovale. In končno, po mnenju ministrstva za finance s takšno rešitvijo ne bi mogli podpreti stanovanjske politike, domnevno zaradi prakse, ki jo je v Sloveniji uvedlo ustavno sodišče.

  • 27. 3. 2025  |  Politika

    »Ne pristajamo, da bi se z našo vojsko podpiralo obračune svetovnih velesil«

    Danes ob 18. uri se bo na Prešernovem trgu v Ljubljani pričel shod za mir in proti oboroževanju. Na shodu bodo svoja stališča in argumente javno predstavili številni renomirani borci in borke za mir in blaginjo: Anica Mikuš Kos, Rastko Močnik, Anja Zag Golob, Dragan Petrovec, Iztok Šori in še mnogi drugi. Odločevalcem želijo skupaj s podporniki in podpornicami sporočiti sledeče: "Ne v našem imenu! Nasprotujemo brezglavemu oboroževanju in vojnemu zastraševanju!" 

  • 27. 3. 2025  |  Politika

    »Samo srbski narod lahko odloča o tem, kdo bo njihov predsednik in kakšna bo njihova vlada«

    "Samo srbski narod lahko odloča o tem, kdo bo njihov predsednik in kakšna bo njihova vlada. To je v njihovih rokah. Evropska komisija se ne vmešava v te zadeve, mi ne moremo odstavljati ali imenovati politikov. Še enkrat poudarjam, to je v srbskih rokah."

  • Uredništvo

    26. 3. 2025  |  Politika

    Evito Perón rojaki častijo še danes

    V članku z naslovom V srcu ljubezen – in sovraštvo, ki je objavljen v novi posebni izdaji Mladine POPULISTI, Rafaela von Bredow piše o tem, da Evito Perón, nekdanjo argentinsko prvo damo, rojaki častijo še danes. A ne le zaradi uspešnice iz muzikala Don’t cry for me, Argentina!

  • Uredništvo

    25. 3. 2025  |  Politika

    Kako je radio pomagal ohranjati oblast

    V članku z naslovom Propagandni stroj, ki je objavljen v novi posebni izdaji Mladine POPULISTI, Jonas Breng piše o tem, da je na začetku dvajsetega stoletja tiranom oblast pomagala ohranjati tudi tehnika. Nacistični režim je z Nemci manipuliral s pomočjo radia.

  • Uredništvo

    25. 3. 2025  |  Politika

    Spomenka Hribar / »Sanje o velikih državah so zelo nevarne«

    "Sanje o vseh velikih državah so zelo, zelo nevarne. V naši soseščini, recimo velika Italija, velika Avstrija, velika Madžarska, mi pa tam na sredi, majhni, to ne bo v redu."

  • Uredništvo

    25. 3. 2025  |  Politika

    Tanja Fajon / »Slovenija želi privabiti tuje delavce«

    "Na Filipinih smo imeli dva zelo pomembna dogodka, tako zaposlovalni dogodek kot gospodarski dogodek, podpisala sem politično izjavo med državama, odprli smo veleposlaništvo. To je zgodba, ki se je vlekla že dalj časa – slovensko gospodarstvo želi privabljati delavce, potrebujemo delovno silo zaradi neugodnih demografskih razmer. In sem vesela, da vzpostavljamo te možnosti tudi s politično izjavo, da lahko zagotavljamo dostojno, varno plačilo za tujo delovno silo. Filipinci so pri nas poznani kot profesionalni, trdi delavci in sama si želim predvsem, in to je tudi moja naloga navsezadnje kot zunanje ministrice, da v svetu krepim ugled Slovenije, Slovenije, ki je prepoznana po spoštovanju mednarodnega prava, mednarodnih konvencij za zaščito pravic delavcev. In če se dogajajo kakršne koli zlorabe tuje delovne sile, pravic delavcev, ko pridejo v Slovenijo, je treba to nemudoma ustaviti, pregledati zadeve, za to imamo pristojne organe in tudi redne inšpekcije."

  • Ime česa je brutalnost

    Satiričen zapis, v časopisu Delo ga je objavil upokojeni novinar Boris Šuligoj, hudomušno obravnava Janševo pobudo za referendum o dodatkih k pokojninam zaslužnih kulturnikov. Vključuje provokativno vprašanje in izpeljavo, ali bi si takšen dodatek danes zaslužil veliki France Prešeren in jasno namiguje, da za predlagatelje referenduma najbrž ne.

  • STA

    24. 3. 2025  |  Politika

    Štirje poslanci NSi v predkazenskem postopku zaradi zlorabe položaja 

    V poslanski skupini NSi so v preteklih dneh prejeli informacijo, da so se štirje poslanci NSi in sicer Janez Žakelj, Jožef Horvat, Jernej Vrtovec in Matej Tonin znašli v predkazenskem postopku, je slednji sporočil na današnji novinarski konferenci. Pojasnil je, da se jim očita zloraba položaja.

  • STA

    24. 3. 2025  |  Politika

    Kakšna je pripravljenost slovenske vojske?

    Minister za obrambo Borut Sajovic in načelnik Generalštaba Slovenske vojske (SV) Robert Glavaš bosta v četrtek predsednici republike in vrhovni poveljnici obrambnih sil Nataši Pirc Musar v Cerkljah ob Krki predstavila poročilo o pripravljenosti SV v letu 2024. Lani so zaznali izboljšave na posameznih področjih. Med drugim so namreč na ministrstvu za obrambo pospešili usposabljanja pripadnikov SV, začeli s prenovo strateških dokumentov in začeli prenavljati vojno sestavo SV.

  • Uredništvo

    24. 3. 2025  |  Politika

    Zgolj s karizmo se Hitler ne bi nikoli zavihtel na oblast

    V članku z naslovom Je bil Hitler karizmatičen?, ki je objavljen v novi posebni izdaji Mladine z naslovom POPULISTI, Felix Bohr piše o tem, da so milijoni Nemcev firerja častili kot nekakšnega verskega odrešenika. Potešil je njihovo hrepenenje po narodni veličini.  A zaslug za to ni imela samo njegova karizma.

  • 24. 3. 2025  |  Politika

    »Prišel je čas, da celoten Zahodni Balkan vključimo v Evropsko unijo«

    "Mislim, da je prišel čas, da Evropska unija sklene, da zaradi geopolitičnih razmer celoten Zahodni Balkan čim prej, tako rekoč zdaj, vključi v Evropsko unijo. Če Ukrajina lahko čez noč postane kandidatka za članstvo, kar je v redu in prav, potem se mi zdi, da bi lahko po 20 letih širitvenega procesa tudi Zahodni Balkan končno vstopil v Evropsko unijo. S tem bi se zabetonirala mir in varnost v tem občutljivem delu jugovzhodne Evrope."

  • 24. 3. 2025  |  Politika

    »Razrast štajerskega hitlerizma je omogočila etablirana katoliška politika«

    "Pri štajerskem hitlerizmu gre za naklonjenost posameznikov politiki nacistične Nemčije, ki je po anšlusu preraščala v množično psihozo, ne pa tudi za njihovo organizirano politično delovanje v nacistični stranki. Štajerska in okolica Maribora sta bili pred drugo svetovno vojno ena najrevnejših slovenskih pokrajin. Tako je bilo še iz časa Avstro-Ogrske, ko so urbani centri, ki so se postopno industrializirali, v svoji okolici ustvarjali bazene revščine kot vire poceni delovne sile. Za potrebe avstrijskega Gradca in okolice je bil (in je danes spet) tak bazen revne delovne sile širši mariborski prostor. Večinoma je bilo to bajtarsko prebivalstvo, ki ga je prevzela Hitlerjeva socialna politika, o kateri so ljudje slišali iz ust sezonskih delavcev in nemške narodne manjšine, ki je imela na Štajerskem tudi po prvi svetovni vojni približno 40 odstotkov gospodarske pobude. Bajtarji so bili zato v pogojih svetovne gospodarske krize mnogokrat usodno ekonomsko odvisni od nemških delodajalcev, hkrati so bile slovenske stranke gluhe za vprašanje njihovega socialnega položaja, saj so se med vojnama ukvarjale predvsem z – za bajtarje irelevantno – nacionalno emancipacijo Slovencev."

  • Uredništvo

    23. 3. 2025  |  Politika

    Kult Tita še vedno živi

    Kakšna osebnost je bil nekdanji voditelj socialistične Jugoslavije Josip Broz Tito? Več o tem si lahko preberete v članku Jureta Trampuša, ki je objavljen v novi posebni izdaji Mladine z naslovom POPULISTI. V prispevku hrvaški zgodovinar dr. Tvrtko Jakovina pove, da Tito zaradi svoje osebnosti in značaja ni bil človek, ki bi vzbujal antipatijo – razen pri političnih nasprotnikih –, ni deloval na način kot kakšen drug voditelj, ni bil grob, nasilen, nedostojen. 

  • Peter Petrovčič

    21. 3. 2025  |  Mladina 12  |  Politika

    Nova predsedničina kandidatka

    Predsednica republike Nataša Pirc Musar je zadnje čase večkrat poudarila, da nobeden od prijavljenih 12 kandidatk in kandidatov za varuha človekovih pravic nima zadostne podpore za izvolitev, in predlagala novo ime, ki ga je poiskala mimo razpisa – dr. Dijano Možina Zupanc. Če ji glede (ne)podpore drugim kandidatom verjamemo ali ne, so ta imena očitno zdaj že preteklost, poslanske skupine so se prejšnji teden mrzlično sestajale, sestankovale in kandidatko vabile na sestanek, da bi se do predsedničinega predloga čim prej opredelile. Dosedanjemu varuhu Petru Svetini se je mandat iztekel že pred mesecem dni. Kdo je torej nova predsedničina kandidatka, Dijana Možina Zupanc?

  • Dora Trček

    21. 3. 2025  |  Mladina 12  |  Politika

    Janši opomin pred tožbo

    Levica je prejšnji teden vložila kazensko ovadbo zoper SDS in njenega predsednika Janeza Janšo, saj je ta stranka za mobilizacijo in zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke v umetnosti uporabila »umetniško delo, fotografijo umetniškega performansa K-9 topologija: Hibridna družina, ki ga je ukradla avtorici Maji Smrekar. Zavestna in naklepna uporaba avtorskega dela brez dovoljenja avtorja je kraja, ki je kaznivo dejanje. Ker pa je SDS ukradeno delo avtorice uporabila še za gonjo proti sami umetnici in umetniški svobodi, je to njeno dejanje še toliko bolj zavržno. Kajti SDS ni le ukradla dela umetnici, katere delo javno zasmehuje, ampak še huje – ukradeno delo naklepno izkorišča za svoje politične cilje,« so sporočili iz Levice. Ta stranka verjame, da je treba takšno početje ne samo kazensko preganjati, temveč tudi najostreje obsoditi.

  • Luka Volk

    21. 3. 2025  |  Mladina 12  |  Politika

    Korupcijska afera Huawei / Med imeni se pojavlja tudi nekdanji evropski poslanec Franc Bogovič

    Bruselj pretresa korupcijska afera, za katero tamkajšnji časnik Politico že piše, da spominja na afero Katargate, ki je izbruhnila konec leta 2022.

  • Peter Petrovčič

    21. 3. 2025  |  Mladina 12  |  Politika

    Ali lahko romskim staršem očitamo zanemarjanje otrok? 

    Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je v torek v Novem mestu predstavljal predvidene ukrepe za reševanje romske problematike. Med drugim tudi to, da bodo centri za socialno delo odslej neobiskovanje vrtca vsaj leto dni pred vstopom v šolo in neobiskovanje osnovne šole obravnavali kot zanemarjanje otroka. To »ima lahko resne pravne posledice«, pravi minister.

  • STA

    20. 3. 2025  |  Politika

    Nataša Pirc Musar / »Izraelsko bombardiranje Gaze je nesprejemljivo«

    Izraelsko bombardiranje Gaze, ki je zahtevalo že več sto smrtnih žrtev, je nesprejemljiva kršitev premirja, je danes sporočila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Prepričana je, da napadi onemogočajo iskanje mirne rešitve za vrnitev zajetih talcev. Ob tem je ponovila, da se vojna mora končati in da si vse strani morajo prizadevati za mir.

  • Uredništvo

    19. 3. 2025  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / MIR Z OROŽJEM

    V petek izide nova Mladina! V 12. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 21. marca, se sprašujemo, ali res, da je mir v Ukrajini in Evropski uniji mogoče doseči le z oboroževanjem. Več o "miru z orožjem" v novi Mladini. Tokratno naslovnico je oblikoval Damjan Ilić.

  • Uredništvo

    19. 3. 2025  |  Politika

    Lenin / Glavar prve socialistične države na svetu

    V članku z naslovom Rdeči hazarder, ki ga lahko v celoti preberete v novi posebni izdaji Mladine POPULISTI, Verena Moritz in Hannes Leidinger pišeta o tem, da je bil Lenin utelešenje fanatičnega morilca izza pisalne mize. Da bi udejanjil svojo idealno državo, je dal pobiti na desettisoče nasprotnikov.

  • Uredništvo

    19. 3. 2025  |  Politika

    Policisti zaradi sumov podkupnin zapečatili pisarno svetovalca Franca Bogoviča

    V Bruslju odmeva novica, da je belgijska policija opravila več hišnih preiskav zaradi sumov, da je kitajski telekomunikacijski velikan Huawei podkupoval poslance Evropskega parlamenta. V enem od člankov o aferi se je pojavilo tudi ime Franca Bogoviča, nekdanjega evropskega poslanca SLS. Ta je vpletenost v afero zanikal. Poudaril je, da se preiskovalci pri njem niso oglasili in da "za to niti ne vidi nobenega razloga", poroča spletni portal Necenzurirano

  • Uredništvo

    18. 3. 2025  |  Politika

    Kaj ima SDS skupnega z nemško nacistično stranko?

    "SDS se za potrebe svoje propagande danes zaganja v sodobno umetnost na enak način, kot je to v 30. letih prejšnjega stoletja v Nemčiji počela nacistična stranka, ki je sodobno umetnost razglasila za »izrojeno umetnost«, za pravo umetnost pa razglasila pivske veselice in vojaške parade. Leta 1937 je prepovedala razstavo Entartete Kunst »izrojenih umetnikov«, ki že dolgo sodijo v svetovni vrh modernizma. Tudi SDS, ki v propagandne namene flagrantno krši avtorske pravice poobjave fotografije projekta Maje Smrekar, govori v istem jeziku; SDS-ovec Zvone Černač je avtorico obtožil mučenja živali. In kot tisti pred devetdesetimi leti tudi janševci niso videli niti enega projekta umetnice, enako kot ga niso videle uboge ženice, ki jih zdaj zlorabljajo za zbiranje podpisov proti njej."

  • Tomaž Lavrič

    18. 3. 2025  |  Politika

    »Nemci ne morejo več prodajati avtomobilov. Zato bodo izdelovali tanke.«

    »Nemci ne morejo več prodajati avtomobilov. Zato bodo izdelovali tanke.«

    — ekonomist Janis Varufakis na družbenem omrežju X o novem poslovnem modelu

  • STA

    18. 3. 2025  |  Politika

    »Paraziti v sistemu« / Zdravniki od Goloba zahtevajo opravičilo

    V Zdravniški zbornici Slovenije in sindikatu Fides so obsodili nedavne izjave premierja Roberta Goloba. Premier je manjši del zdravnikov, ki svoje delo opravljajo v javnem in zasebnem zdravstvu, opisal kot "parazite v sistemu". Obe organizaciji zahtevata opravičilo in opozarjata, da gre za neodgovorno in zaskrbljujoče ravnanje.