-
25. 4. 2020 | Kultura
Jubilejni, dvajseti turnir bo letos zaradi epidemije potekal virtualno, najboljšo slovensko neobjavljeno pesem v tekočem letu bo izbrala strokovna žirija, svojo najljubšo pesem pa bo s spletnim glasovanjem izbralo tudi občinstvo. Turnir bo potekal 25. aprila ob 18. uri na Facebook strani Založbe Pivec in njenem YouTube kanalu. Založba Pivec se je odločila, da bo virtualni turnir, obenem tudi uradni turnir z izborom viteza/vitezinje poezije 2020, potekal pa bo v okviru Slovenskih dnevov knjige v Mariboru.
-
24. 4. 2020 | Politika
Kriminalisti tudi na RTV Slovenija
Danes pozno popoldne so kriminalisti gradivo za predkazenski postopek glede spornih nabav zaščitne opreme iskali tudi v prostorih RTV Slovenija. Najprej so se pogovorili z vodstvom, nato pa odnesli tudi nekaj gradiva. "Oddaja Tarča je torej sprožila predkazenski postopek. Kriminalisti zbirajo dokaze in danes so se ustavili tudi na Radioteleviziji Slovenija. Pogovor je bil korekten, zanimal pa jih je posnetek pogovora med Antonom Zakrajškom in ministrom Počivalškom," je za TV Slovenija povedala odgovorna urednica informativnega programa Manica Janežič Ambrožič.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Uvodnik
Janša (in Počivalšek) v škripcih
Glede na razvoj dogodkov je vse bolj očitno, da se bo zgodba o učinkoviti in požrtvovalni akciji kupovanja mask in druge zaščitne opreme končala res slabo. V tem trenutku se zdi, da se bo končala slabo le za ministra Počivalška, predsednika SMC. Verjetno se zdaj že zaveda, kakšna gromozanska kepa se vali proti njemu. In verjetno se tudi zaveda, kdo vse jo vali. Niso največji problem mediji. Niti kriminalisti, ki preiskujejo nabave. Niti opozicija. Kepo zdaj vali kar koalicijski partner Janez Janša. In Počivalšek tudi ve zakaj: ker tako rešuje sebe. Počivalšek ve, da seznama podjetij, ki bodo dobila posel z maskami, ni naredil sam. Kot so rekli v oddaji Tarča: navodila so prihajala z vrha. Ve torej, da v tej zgodbi ni sam. A ve tudi, da ga morebitno razkritje celotne zgodbe pokoplje za vedno. Zato zdaj Počivalšek upa in čaka, da bo njegov partner našel rešitev. Čaka na premierja.
-
24. 4. 2020 | Politika
Tonin zaskrbljen, Počivalšek s čisto vestjo
Prvak NSi Matej Tonin in vodja SMC Zdravko Počivalšek sta se včerajšnjemu soočenju na Tarči, na kateri so novinarji RTV Slovenija razkrili malverzacije pri nakupih zaščitne opreme, tik pred zdajci odpovedala. Počivalšek je na današnji vladni tiskovni konferenci povedal, da se soočenja ni udeležil, ker so v LMŠ proti njemu napovedali interpelacijo, nakar je sodelovanje na soočenju odpovedal tudi Tonin.
-
24. 4. 2020 | Politika
V Sloveniji smo pri zagotavljanju pravice do zasebnosti stopili korak nazaj
Informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik v javnem pismu predsedniku vlade in poslancem opozarja, da smo v zadnjem mesecu v Sloveniji pri zagotavljanju pravice do zasebnosti stopili korak nazaj. "Ni jasno, zakaj Vlada RS in zakonodajalec kot potrebne in primerne ocenjujeta tako resne posege v zasebnost, zlasti preko širjenja policijskih pooblastil," je zapisala in dodala, da država ustavnih pravic in samostojnih in neodvisnih državnih organov, ki bdijo nad njimi, ne more in ne sme dojemati kot nujno zlo, temveč kot civilizacijsko pridobitev.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Politika
Dr. Rajko Pirnat: »Demokracija ne deluje na podlagi hitrega odločanja. Tako delujejo diktature.«
Rajko Pirnat je predstojnik Katedre za upravno pravo na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Nekoč je bil politik, od leta 1990 do 1992 je bil minister za pravosodje. Kasneje se s politiko ni več ukvarjal, jo je pa vseskozi spremljal, kot pravnik je bil včasih tudi povprašan za kakšen nasvet. A politika pravne stroke ne posluša rada, ta ji namreč vseskozi govori o pomenu samoomejevanja. Tudi tokrat je tako. Pirnat je prepričan, da so nekateri vladni ukrepi, predvsem omejitev prehajanja med občinami, neustavni, hkrati opozarja, da je čas krize dobro gnojilo za razrast tega ali onega kršenja človekovih pravic. Vladi priznava, da ji je uspelo epidemijo omejiti, je pa do njenih potez zelo kritičen. Kot da bi, kakor pravi sam, »vlada pozabila, da v Sloveniji velja ustavno načelo, da je ustavne pravice dopustno omejevati v najmanjšem potrebnem obsegu in samo v času, ko je to res nujno in potrebno«.
-
24. 4. 2020 | Politika
FOTO DNEVA: Ivan Gale, ljubimo te (Slovenci, glejte oddajo Tarča)
Fotografija je nastala včeraj zvečer, takoj po oddaji Tarča na TV Slovenija (z naslovom Ozadja naročanja in nakupov zaščitne opreme), ki si jo lahko ogledate na tej spletni povezavi. O tej tematiki pa piše tudi urednik Mladine Grega Repovž v uvodniku v aktualni številki.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Politika
Za veliko noč je številne državljane in državljanke, ki ne pripadajo katoliški cerkvi, presenetila poslanica, s katero je narod sredi epidemije koronavirusa nagovoril predsednik vlade Janez Janša. Zgolj dva odstavka dolg nagovor je bil poln sklicev na »Boga« in »Gospoda«, ki naj bi nam zdaj stal ob strani in s čigar pomočjo naj bi Slovenija srečno prebrodila preizkušnjo. Takšne poslanice ni objavil še nobeden od dosedanjih voditeljev v zgodovini samostojne Slovenije, v kateri je ustavno določena ločitev verskih skupnosti od države.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Politika
Že zelo zgodaj med epidemijo bolezni covid-19, ko se še nismo povsem sprijaznili z novo realnostjo omejenega gibanja in druženja, so številni strokovnjaki začeli poudarjati, da bo največji uspeh drastičnih restriktivnih ukrepov, če jih bomo na koncu razglašali za pretirane. To bi namreč pomenilo, da so delovali.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Politika
Ob umirjanju epidemije si pozivi k rahljanju omejitev sledijo drug za drugim. V Levici vlado pozivajo, naj nemudoma odpravi prepoved gibanja med občinami – o čemer mora zdaj dokončno odločiti ustavno sodišče. Poslanca Socialnih demokratov Samo Bevk in Matjaž Nemec sta ta teden vlado pozvala, naj sprosti omejevalne ukrepe v kulturi in ponovno omogoči odprtje knjižnic, muzejev ali knjigarn, njihov poslanec Jani Prednik pa si prizadeva za ponovno zagotavljanje terapij za otroke in odrasle s posebnimi potrebami v času epidemije.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Družba
Družabna omrežja so zadnje tedne preplavili domiselni kratki humorni posnetki, ki pa imajo globlje sporočilo: izražajo kritiko sedanje vlade in ukrepov, ki naj bi bili uvedeni zaradi preprečevanja širjenja koronavirusne bolezni. Za njimi stoji Jaša Jenull, gledališki režiser, eden od soustanoviteljev kolektiva KUD Ljud, ki ga posebej zanimajo umetniška dela v javnem prostoru.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Politika
Slovenska vlada je uvedla prakso, ki je v tujini nezakonita
V Nemčiji je v začetku tega meseca izbruhnil spor med informacijskim pooblaščencem v deželi Spodnja Saška in policijo oziroma ministrstvom za zdravje. Informacijski pooblaščenec je namreč ugotovil, da je v enem od primerov deželno ministrstvo za zdravje policiji posredovalo podatke o karanteni enega od obolelih za koronavirusom. »To je nezakonito,« je odločila informacijska pooblaščenka Barbara Thiel, »takšna izmenjava podatkov se mora nemudoma ustaviti.«
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Politika
»Zmanjkalo mi je že besed, ne vem, ali naj moledujem, prosim, pozivam zdravstveno stroko in zdravstvene delavce, naj ne prihajajo bolni in z vidnimi znaki okužbe s koronavirusom na delo.« Tako je prejšnji minister za zdravje Aleš Šabeder v zadnjem tednu pred razglasitvijo epidemije in zamenjavo vlade marca obupoval nad neodgovornim ravnanjem ljudi, ki bi morali prvi vedeti, da je takšno početje neprimerno in potencialno nevarno.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Politika
»Storil je napako, jo priznal in zanjo drago plačal! Ko sem v teh dneh spremljal tiste, ki so ’vanj metali kamenje’, se nisem mogel načuditi, koliko jih napake še ni storilo. Franci, izjemen človek si in ne pusti se zlomiti. Hvala ti za delo, ki si ga opravil na MNZ!« se glasi sporočilo, ki ga je minister za notranje zadeve Aleš Hojs 18. aprila objavil na svojem Twitter računu. Hojs je imel v mislih nekdanjega državnega sekretarja Franca Breznika, ki je odstopil, potem ko so mediji razkrili, da je v vinjenem stanju 2. aprila zvečer vozil službeni avtomobil, hkrati pa ni upošteval omejitve hitrosti. Kar je naredil Breznik, ni samo napaka, pač pa je s svojo vožnjo ogrožal tudi druge. Zato bo plačal kazen. Dobil bo tudi kazenske točke in na koncu verjetno ostal brez vozniškega izpita.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Družba
»Kaj ti bo 5G, če si kupil kolo«
Najbolj goreči verniki bizarnih teorij zarote, po kateri je 5G – prihajajoča peta generacija mobilne brezžične povezave – krivec za pandemijo koronavirusne bolezni, so stvari vzeli v svoje roke in zagnali usklajeno akcijo zaži--ganja oddajnih stolpov, potrebnih za delovanje nove generacije omrežja. V Veliki Britaniji in na Irskem so jih požgali več kot 50, Nizozemska poroča o več kot 15 požigih, oddajni stolpi pa so zagoreli tudi v Belgiji in na Cipru. Konspirološki vandali požigalske akcije pogosto podpišejo z grafiti, z gesli, ki nasprotujejo povezavi 5G.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Politika
Kar velja za malega človeka … ne velja tudi za politike
Kako pridni smo in kako spoštujemo vladne zapovedi, povedo podatki o kršitvah uradnih odlokov. Odkar veljajo omejitve gibanja, je zdravstveni inšpektorat (na predlog policije) obravnaval 110 dogodkov oziroma sumov kršitev in izrekel 294 glob v skupni višini 32 tisoč evrov. Torej povprečno dobrih 100 evrov na kršitelja.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Kultura | TV
»Kako je prišlo do odločitve, da gre v Niš neka dama, ko je najtežje? Mnogi se sprašujejo, če ne bi bilo bolje, da je to nekdo iz stroke, nekdo moškega spola /…/ To je nekaj najbližjega vojnemu stanju in na fronto je odšla neka ženska,« je srbski voditelj oddaje Fokus na komercialni televiziji B92 vprašal dr. Darijo Kisić Tepavčević, epidemiologinjo. Vprašanje je v Srbiji zbudilo precej ogorčenja, v Slovenijo pa je prispel le posmehljiv odmev, češ, pri nas se ne bi moglo zgoditi.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Politika
Naslednja tarča: RTV Slovenija
V demokracijah oblast izvira iz ljudstva. Legitimnost vsakokratne oblasti je odvisna od njene naklonjenosti ljudstvu, politiki pa se za naklonjenost ljudstvu borijo z razumnimi argumenti in prepričevanjem. Takšna je vsaj idealna podoba sodobne demokracije. Res je, da so jo v zadnjem stoletju pokvarile najrazličnejše metode ekonomskega marketinga, kot so kupovanje oglasov, televizijski in radijski nagovori in zdaj na koncu še družbena omrežja, na katerih je oblika včasih pomembnejša od vsebine. Je pa tudi res, da so te metode za zakonodajalca ostale le na pol legitimne, močno regulirane ali na meji sprejemljivega.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Politika
Ko slovenski predstavniki vlade in stroke govorijo o postopnem vnovičnem zagonu običajnega življenjskega ritma, je ponovno odprtje šol in vrtcev praviloma omenjeno kot ena zadnjih potez. Ker naj bi učenje na daljavo dobro delovalo in naj šolajoči se zaradi tega ne bi bili preveč prikrajšani, pristojni z odločitvijo o vnovičnem odprtju šol nočejo hiteti. Najprej želijo počakati na izkušnje iz drugih držav, kjer so šole že začeli odpirati. Tak primer je Danska, ki je vrtce in šole za učence do 11. leta starosti odprla prejšnji teden. Tudi Nemčija je ta teden začela odpirati šole, potem ko je njihova Akademija znanosti Leopoldina priporočila, naj se to, predvsem za mlajše otroke, pri katerih učenje na daljavo ni tako učinkovito, zgodi čim prej. Avstrija je ta teden napovedala odprtje šol sredi maja. Gre za ukrep, ki gre z roko v roki s siceršnjim vnovičnim zaganjanjem gospodarstva. Mlajši otroci namreč še ne morejo ostati sami doma, če morajo starši spet v službo. Na usluge starih staršev pa v tem obdobju ni primerno računati. Tudi pri nas bo na koncu verjetno to ključni pospešek za odprtje šol.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Komentar
Policisti, kriminalisti in obveščevalci si zapomnijo
Trinajstega marca 2020 je prvič zasedala nova vlada pod vodstvom novega starega predsednika Janeza Janše. Ob kopici drugih res pomembnih zadev je ekspresno razrešila dotedanjo generalno direktorico policije, načelnico generalštaba slovenske vojske in generalnega direktorja obveščevalno-varnostne službe pri ministrstvu za obrambo, na izpraznjene položaje pa imenovala svoje, bolje rečeno Janševe ljudi.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Družba
Dijaki ljubljanske Gimnazije Poljane so prejšnji teden napisali pismo, v katerem prosijo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) ter Državni izpitni center (RIC), naj prisluhneta njihovim pobudam za konkretne spremembe pri izvedbi mature. Dijaki sicer ne oporekajo mnenju MIZŠ in RIC, da opustitev mature ne bi bila optimalna rešitev, saj bi to otežilo vpisovanje na fakultete, ne zdi pa se jim prav, da odgovorni kljub izrednim razmeram vztrajajo pri skoraj nespremenjeni izvedbi. »Učni pogoji pouka na daljavo so neprimerljivi s pogoji, ki so jih imeli naši predhodniki; prav tako je prepričanje, da nam kopica dostopnega e-gradiva vprašljive kredibilnosti in verodostojnosti omogoča lažjo in bolj konstruktivno pripravo, zmotno. Iluzorno je pričakovati, da lahko za dijake povsem nov in nepreizkušen učni način nadomesti ustaljenega in že poznanega,« med drugim piše v pismu.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Politika
Novi koronavirus ni prišel iz Kitajske, temveč iz vesolja. Vsaj tako pravijo konspirologi, ki se jim zdi to povsem logično: je lahko kaj tako strašnega skočilo z živali na človeka? Kje neki! Narava ne počne tako groznih reči. Virus je lahko na človeka skočil le iz vesolja – in to prek meteorita, ki je lani oktobra treščil na Kitajsko. Novi koronavirus je tako hud in strašen, da ne more biti zemeljskega izvora – kvečjemu zunajzemeljskega. Ali nadzemeljskega. Ta virus je tako strašen, da ga ne bi bilo brez alienov.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Komentar
Kaj je na Madžarskem ostalo od demokracije?
Viktor Orbán je zdaj že desetletje madžarski premier. V tem času mu je uspelo državo iz mlade demokracije spremeniti v tekmovalno avtoritarno ureditev, kot to opisujejo v literaturi. Resda volitve še vedno razpisujejo (čeprav bo vlada v sedanjih izrednih razmerah morda našla možnost, da jih prestavi), a volilni sistem so že večkrat priredili po meri vlade in institucije, ki bi lahko delovale kot varovalka in skrbele za ravnovesje, na primer sodišča in tožilstvo, so prevzeli stranki zvesti kadri. Opozicijske stranke imajo zelo omejen dostop do virov (naj gre za prostor v večjih medijih ali sredstva za predvolilno kampanjo), nujnih za uspešen boj proti ustoličenemu vodstvu. V takšnih okvirih je zelo malo možnosti za zamenjavo vlade, in četudi bi večina volivcev raje izbrala drugo možnost, zaradi pomanjkanja splošno dostopnih informacij o takšnih možnostih v bližnji prihodnosti statusa quo skoraj ne bo mogoče spremeniti.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Žive meje
Še nedavno, na vrhuncu tako imenovane begunske krize leta 2016, so se v slovenskem javnem prostoru pojavili številni projekti, namenjeni ozaveščanju prebivalcev o migracijah. Nevladne organizacije so si zastavljale vprašanje, »kako zbuditi empatijo ljudi in jim omogočiti, da se vživijo v kožo migrantov«. Tako smo se na primer v interaktivni gledališki igri »Skozi oči begunca« lahko preizkusili v vlogi migrantov na poti v Evropo, ki jih mejna policija obravnava kot čredo govedi. Drug projekt je obiskovalce koncerta pred vhodom v Kino Šiška postavil v vrsto za panelnimi ograjami, kjer so jih v maskah zakriti uradniki vodili skozi ponižujoč varnostni pregled. Za boljše razumevanje trgovine z ljudmi smo lahko obiskali ljubljanski escape room in poskušali pobegniti iz labirinta mafijskih izkoriščevalcev. Predpostavka vsega tega je bila, da bi bili ljudje manj rasistični, če bi le razumeli stisko tujcev.
-
24. 4. 2020 | Mladina 17 | Družba
Prvi teden izolacije je minil v strahu pred boleznijo in prežečim avtoritarizmom nove oblasti, v ponovnem odkrivanju skrivnosti peke kruha iz doma vzgojenega kvasa ter v paničnem nakupovanju rolic WC-papirja, katerih zaloga bo preživela še naše potomce. Nadaljevalo se je z intenzivnim spodbujanjem telovadbe, ki da bo naš zdrav duh ohranila v zdravem telesu. Temu je sledilo pospravljanje vseh že dolgo nedotaknjenih kotov bivališča. A sprememba rutine je po nekaj tednih terjala svoj dolg in ustvarila skupine posameznikov, ki v novem življenjskem slogu karantene že povsem uživajo, in onih drugih, ki komaj čakajo, da se konča, saj so brezvoljni in celo anksiozni.
-
23. 4. 2020 | Politika
Vlada želi potiho omogočiti investicije v okolju škodljive projekte
Vlada je z novelo antikoronskega zakona na široko odprla vrata investitorjem, katerih gradbeni projekti ogrožajo okolje in naravo. V novi antikoronski paket so namreč skrili neprijetno presenečenje: 42. člen zakona nevladnim organizacijam v javnem interesu na področju varstva okolja določa skoraj nemogoče pogoje za sodelovanje v postopkih pridobivanja gradbenega dovoljenja, v katerih se presojajo tudi vplivi na okolje.
-
23. 4. 2020 | Politika
Šarec napovedal interpelacijo zoper ministra Počivalška
Vprašanje časa je bilo, kdaj bo opozicija začela s postopki v okviru parlamentarnega dela zaradi razkritij o nenavadnem poslovanju pri nakupu zaščitne opreme. Da se bo to moralo zgoditi, po začeti kriminalistični preiskavi, razrešitvi direktorja blagovnih rezerv Antona Zakrajška ter vedno novih razkritjih o nakazilih sredstev, družinskih povezavah med ministri in prodajalci, opremi, sumljivih cenovnih razlikah in celo napačnih maskah, zapakiranih v pakete, ki so na etiketah napovedovali drugo opremo, je bilo skoraj neizogibno. A če se morda še zdi, da bo koalicija avtomatično branila svojega ministra in predsednika ključne koalicijske stranke, se v prihodnosti lahko močno zaplete: javnost je namreč zelo razburjena zaradi teh razkritij, poteka kriminalistična preiskava, predsednik računskega sodišča pa je tudi že izrazil dvome. A pomembno je še nekaj drugega: na eni strani namreč minister Počivalšek obtožuje, da je za vse posle odgovoren Anton Zakrajšek, ki je član SDS. Zakrajšek pa obtožuje Počivalška.
-
23. 4. 2020 | Družba
»Zberi ekipo in se podaj na ulice - morda nimamo za golf in tenis, niti svojih vikendov in jadrnic, vendar to še ne pomeni, da bomo sedeli doma! Cinglajmo, izdelajmo ropotala in uporniške zastavice zataknimo za kolo ter naredimo krog ali dva po mestu - in morda se okoli 19h srečamo v centrih mest,« pravijo organizatorji protesta, ki bo potekal v petek, 24. aprila, ob 19. uri.
-
23. 4. 2020 | Politika
Pogrom naravovarstvenih nevladnih organizacij
Medtem ko predsednik vlade v svojih tvitih opeva lepoto slovenskih poljan, je okoljski minister Andrej Vizjak iz Janševe SDS začel uresničevati načrt obračuna z nevladnimi organizacijami (NVO). Svoj načrt razkriva v delu novega protikoronskega megazakona, ki govori o gradnji objektov. Zakon naj bi državni zbor obravnaval v torek in sredo.