-
20. 9. 2019 | Mladina 38 | Politika
Minuli teden se je v središču Berlina zgodila huda prometna nesreča. Objestni voznik je divjal po ulicah mesta, izgubil nadzor nad vozilom, podrl drog javne razsvetljave in ubil štiri pešce. Avto, s katerim je voznik po mestu izživljal svoje strasti, je bil prav posebne vrste. To je bil porsche macan, skoraj dvotonski prestižni športni terenec, SUV – sports utility vehicle, z 252 konjskimi močmi, katerega cena se začne pri 50 tisoč evrih. Poleg tega da je bila javnost v Nemčiji ogorčena nad tragedijo, je ta sprožila tudi javno debato o nemški dvojni morali. Ekološka ozaveščenost je v Nemčiji tradicionalno visoka, njihove zelene stranke doživljajo preporod. Čeprav je uporaba koles v vzponu, tako tudi javnega prevoza in uporaba električnih avtomobilov, ki postajajo vse bolj ekološko učinkoviti, pa so avtomobili v zadnjih letih v povprečju postali vse večji in močnejši. Povprečni izpusti CO2 v prometu tako kljub vsemu trudu ostajajo praktično nespremenjeni.
-
21. 9. 2019 | Družba
»Ženski nogomet je nogomet sedanjosti«
Ženski nogomet je v porastu. In še naprej bo tako. S porazom moške nizozemske reprezentance na Svetovnem prvenstvu 2010 proti Španiji, ki ga lahko štejemo za še eno nepogrešljivo napako nizozemskega nogometa, bi se pred manj kot desetletjem kakršnakoli primerjava med moško in žensko reprezentanco te države štela za znanstveno fantastiko. Ko pa danes primerjamo te dve reprezentanci, hitro ugotovimo, kako se lahko s pomočjo dolgoročne naložbene strategije v kombinaciji s strastjo in malo sreče dosežejo zelo oprijemljivi rezultati. Nizozemska moška reprezentanca namreč že nekaj let, in to precej zasluženo, ni nastopila na nobenem večjem mednarodnem tekmovanju.
-
20. 9. 2019 | Mladina 38 | Politika
Lepljivi prsti Damirja Črnčeca
Takole se glasi sporočilo družbe Toshiba, lastnice družbe Westinghouse Electric Company, objavljeno 24. marca 2017:
-
20. 9. 2019 | Mladina 38 | Komentar
Je »zelena rast« sploh mogoča?
Temeljno vprašanje pri spoprijemu s podnebno in s tem z razvojno krizo sveta je: ali so tako imenovani zelena rast, zeleno gospodarstvo, trajnostna gospodarska rast, trajnostni razvoj in krožno gospodarstvo, ki so v splošnem besednjaku tako rekoč sopomenke, v sedanji svetovni gospodarski in razvojni paradigmi sploh mogoči?
-
20. 9. 2019 | Mladina 38 | Politika
V Nemčiji begunec, v Sloveniji zapornik
Ko se je konec julija nemški državljan turške narodnosti Ismet Kilic z ženo in dvema otrokoma vračal z dopusta na Hrvaškem, ga je aretirala slovenska policija. Odtlej sedi v priporu, saj je videti, da se je slovenska država odločila, da ga izroči turški, tam pa mu grozi dolgoletna zaporna kazen. Kilic ni kriminalec, pač pa begunec in ena izmed številnih žrtev turškega režima, zaradi česar je v Nemčiji že pred več kot dvajsetimi leti dobil politični azil.
-
20. 9. 2019 | Mladina 38 | Politika
Luksemburg bo prehitel Slovenijo …
»Politika boja proti drogam, ki smo jo imeli v zadnjih 50 letih, ni delovala. Zaradi prepovedi je bilo vse skupaj le še bolj zanimivo za mlade, zato upam, da bo naša družba dobila bolj odprt odnos do drog,« je za časnik Politico pred časom napovedal luksemburški minister za zdravje Etienne Schneider.
-
20. 9. 2019 | Mladina 38 | Družba
Konec prejšnjega tedna je izšla nova knjiga francoskega ekonomista Thomasa Pikettyja. Avtor v delu, naslovljenem Kapital in ideologija, nadaljuje raziskovanje neenakosti, kakor si ga je začrtal s Kapitalom v 21. stoletju, s katerim se je izstrelil med zvezde svetovne ekonomije. V novi knjigi se je – kot je dejal v pogovoru za francoski časnik L’Obs – »lotil dveh primanjkljajev svoje prejšnje študije; osredotočil sem se le na analiziranje zahodnih gospodarstev, premalo pozornosti pa sem namenil vprašanju, kako so politične ideologije upravičevale in zagovarjale neenakost«.
-
20. 9. 2019 | Mladina 38 | Ekonomija
V Sloveniji je minimalna plača nizka. To vemo. Od časa do časa jo resda dvignejo, toda minimalno. Neznatno. Komaj. Kaj se zgodi, ko jo dvigujejo ali hočejo dvigniti, pa dobro vemo: gospodarstveniki, podjetniki in njihovi lobisti – medijski in klubski – začnejo nemudoma zganjati vik in krik ter histerično grmeti, da bodo izginila delovna mesta, da bodo propadla podjetja in da se bo povečala brezposelnost. Z eno besedo: če bomo zvišali minimalno plačo, nas čaka katastrofa. Brezno. Gospodarski zlom. Propadli bomo. Čaka nas Zujf. Postali bomo Grčija. Čaka nas trojka. Neizbežno.
-
19. 9. 2019 | Politika
Pahorja prevzela privlačna atletinja, ki se je ogrevala na bližnjem stadionu
"Špela me je fotkala, kako nekaj radovedno gledam iz hotelske sobe v Bernu, kjer je bil na voljo tudi daljnogled. Sprva sem sicer res občudoval Eiger, 3970 m, potem pa me je prevzela privlačna atletinja, ki se je ogrevala na bližnjem stadionu." (Borut Pahor, predsednik republike, Instagram, 19. september 2019)
-
20. 9. 2019 | Mladina 38 | Družba
V zadnjih dneh je nekatere razburila novica o RTV-prispevku. V medijih smo prebrali, da bomo morali državljani prispevek plačevati tudi za mobilni telefon, tablico in računalnik.
-
20. 9. 2019 | Mladina 38 | Kultura
Najkontroverznejša predstava leta
V Beogradu je v drugi polovici prejšnjega stoletja živela najstnica, ki je rada slikala. Na prvih slikah je upodabljala intenzivne sanje, ki jih je babici razlagala ob skodelici domače kave, ko se je naveličala sanj, je slikala avtomobilske nesreče, nato pa je bila vse bolj očarana nad oblaki in chemtrailsi, sledmi, ki ostajajo za letali. Te sledi so se včasih oblikovale v prav abstraktne podobe, zato se je domislila, da bi se odpravila v vojaško oporišče in prosila, naj ji posodijo 12 letal: dala bi jim navodila, v katero smer naj letijo, in tako po nebu s chemtrailsi ustvarjala slike. Vojaki so seveda mislili, da je nora, poklicali so njenega očeta in ga spraševali, ali hči nima predstave o tem, koliko stane najem 12 letal samo zato, da bi po nebu ustvarjala risbice.
-
20. 9. 2019 | Kultura
Ne veste kam v petek in soboto zvečer? V Dvorani Gustaf Maribor bo prvič v Sloveniji nastopil ruski drum'n'bass DJ in producent Tobax, v K4 pa bodo novo sezono K4 Roza odprli z gostovanjem beograjske naveze; na velikem odru bo nastopila Sonja Sajzor, trans aktivistka, producentka, DJ-ka in multidisciplinarna vizualna umetnica, na malem odru pa DJ Greïgus.
-
19. 9. 2019 | Družba
Na podnebni štrajk vabljeni vsi, tudi otroci in upokojenci
Predstavniki Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije, Zveze društev upokojencev Slovenije, Zveze prijateljev mladine Slovenije, Mladih za podnebno pravičnost ter okoljskih nevladnih organizacij Focus, društvo za sonaraven razvoj, Greenpeace Slovenije, Pravno-informacijski center nevladnih organizacij – PIC in Umanotera so vlado Marjana Šarca opozorili na njeno dolžnost, naj izpolnjuje ustavno pravico državljank in državljanov do zdravega življenjskega okolja in jo zato pozvali, da mora nemudoma začeti z razogljičenjem vseh sektorjev. Da večina pričakuje ukrepe, izkazuje nedavni poziv vladi v času podnebne krize, za katerim stoji že skoraj 180 organizacij in več kot 8000 posameznikov. Organizacije so prebivalke in prebivalce Slovenije spodbudile, naj se udeležijo podnebnega štrajka, ki bo potekal v petek, 27. septembra ob 11.55, v več mestih po Sloveniji.
-
19. 9. 2019 | Družba
Slovenija kot multikulturna družba
Televizijska oddaja NaGlas!, ki je bila prvič na sporedu 13. januarja leta 2015, je v teh dneh dočakala 100. epizodo. Gre za edino oddajo na nacionalni TV Slovenija, ki je namenjena narodnim skupnostim nekdanje Jugoslavije. V tem času se je zvrstilo tudi prav tolikšno število gostov, od športnikov in umetnikov do znanstvenikov in gospodarstvenikov, ki so priseljenci ali pa so to njihovi starši oziroma stari starši. Svoje zgodbe so z gledalkami in gledalci tako že delile tudi številne znane osebnosti, denimo košarkar Sani Bečirović, košarkarski trener Saša Dončić, režiserka Ivana Djilas, glasbenik Tomislav Jovanović - Tokac in intelektualka Svetlana Slapšak.
-
19. 9. 2019 | Politika
Še eno uspešno in zmagovito leto za najbogatejše
Jutri si v novi Mladini preberite o še enem uspešnem in zmagovitem letu za najbogatejše, ki ga je med drugim omogočil tudi aktualni predsednik vlade Marjan Šarec. Jutrišnjo naslovnico je zakrivil Uroš Abram. #Mladina38
-
19. 9. 2019 | Svet
Mlade generacije se soočajo z izzivi, ki so bili njihovim staršem nepredstavljivi
Dolgotrajni konflikti, vse hujša podnebna kriza, porast duševnih bolezni med mladimi in dezinformacije na spletu predstavljajo nekaj največjih globalnih groženj otrokom, je danes v odprtem pismu ob letošnji 30. obletnici konvencije ZN o otrokovih pravicah opozorila izvršna direktorica Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef) Henrietta Fore.
-
19. 9. 2019 | Družba
Stranka Levica je vlado RS pozvala, naj umakne svoje čete iz Afganistana. V Državni zbor je vložila pobudo, v kateri bremeni slovensko vojaško prisotnost soodgovornosti za trenutno stanje v državi. Kvaliteta življenja v Afganistanu se po določenih podatkih slabša, situacija s talibani ter afganistansko vojsko in policijo pa prav tako ni rožnata.
-
19. 9. 2019 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote
Tokrat priporočamo premiero avtorskega projekta Katarine Morano in Žige Divjaka z naslovom Sedem dni, koncert legendarne angleške zasedbe The Telescopes, drugo izdajo Festivala Račka z naslovom Politike odpora, ki se tokrat usmerja na kritiko normativnega razumevanja seksualne in spolne identitete, telesne podobe in urejanja intimnih razmerij, premiero drame Oscarja Wilda Saloma v priredbi Žanine Mirčevske in režiji Eduarda Milerja.
-
17. 9. 2019 | Politika
Je poslanka SDS zagrešila kaznivo dejanje?
Poslanka stranke SDS Jelka Godec je pred sedmimi leti kot direktorica šentjurske ljudske univerze svojemu soprogu Velimirju Godcu omogočila, da je iz evropskih in državnih sredstev pridobil za okoli 7000 evrov bruto, so po poročanju POP TV ugotovili na Razvojni agenciji Kozjansko. Godčeva pravi. da ima čisto vest, na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) pa ocenjujejo, da je šlo za kršitev določil o omejitvah poslovanja.
-
18. 9. 2019 | Politika
Kako bi opredelili evropski način življenja?
Kako bi opredelili evropski način življenja? Katero edinstveno, istovrstno kulturo si delijo ljudje, ki živijo v Boltonu, Palermu ali Plovdivu, ne pa tudi ljudje, ki živijo zunaj Evrope? In kaj jo tako zelo ogroža, da se je EU odločila imenovati ministra, ki jo bo branil? Daniel Trilling v Guardianu piše, da gre pri resorju »za zaščito evropskega načina življenja« za več kot le za besede. Evropski komisarji so člani izvršnega organa EU, so evropski funkcionarji z največ moči. Pristojni so za pripravo zakonov in dolžni so skrbeti za spoštovanje evropske zakonodaje.
-
18. 9. 2019 | Politika
Slovenija neuspešna pri zagotavljanju dostopnosti storitev socialnega varstva
Vlada ter ministrstvi za delo in za zdravje niso bili uspešni pri zagotavljanju dostopnosti in dosegljivosti storitev socialnega varstva vsem tistim, ki jih potrebujejo, je v reviziji ugotovilo računsko sodišče. Poleg tega država ni zagotovila enake obravnave upravičencev ter ustrezno načrtovala novega sistema dolgotrajne oskrbe.
-
18. 9. 2019 | Svet
Policija zaradi tvitov prijela novinarja
Hrvaška policija je v ponedeljek na zagrebškem letališču prijela novinarja portala index.hr Gordana Duhačka, ki se je odpravljal na službeno pot. Policija je pojasnila, da so ga prijeli, ker se ni odzval na vabilo na pogovor na policijo zaradi ovadb, da je s svojimi sporočili na Twitterju žalil policijo in občutke državljanov.
-
18. 9. 2019 | Svet
ZDA zaradi knjige tožijo Snowdna, slednji pravi, da je to le potrditev, da je vse zapisano res
Pravosodno ministrstvo ZDA je v torek vložilo tožbo proti nekdanjemu obveščevalcu Edwardu Snowdenu, s katero zahteva zaplembo vseh prihodkov od njegove knjige spominov z naslovom Permanent Record (Stalna kartoteka). Snowden, ki se je pred pregonom domovine zatekel v Rusijo, si tožbo šteje v čast.
-
18. 9. 2019 | Družba
Začenja se Evropski teden mobilnosti. Ljubljana naj bi bila vsako leto bolj prijazna pešcem in kolesarjem, a se je ob nedavnih prenovah vredno ponovno vprašati o smiselnosti nekaterih ureditev peš con in kolesarskih poti. Če za primer vzamemo samo Slovensko cesto, kjer naj bi šlo v večjem delu za “sobivanje kolesarjev in pešcev”, vsak z izkušnjami iz prakse ve, da gre pogosto za območje, ki ni varno ne za ene, niti za druge.
-
18. 9. 2019 | Kultura
Razstava finalistov natečaja Mesta pešcem!
Na ploščadi pred Slovensko hišo - Figovec v Ljubljani bodo 18. septembra ob 14.00 odprli pop-up razstavo 14 plakatov finalistov, ki so sodelovali na oblikovalskem natečaju Mesta pešcem! Razstava na prostem je del uradnega programa Mestne občine Ljubljana v okviru Evropskega tedna mobilnosti, katerega geslo je letos: Gremo peš! Pred tem bo ob 11.30 v Mestni hiši potekala mednarodna okrogla miza Prometna varnost in trajnostna mobilnost.
-
18. 9. 2019 | Kultura
Združena festivala uprizoritvenih umetnosti Performa & Platforma, ki bosta potekala na različnih lokacijah v Mariboru med 19. in 22. septembrom, letos v središče postavljata oralnost in z njo okus ter vabita gledalce, da se pridružijo ob okušanju umetnosti. Umetnost, ki nam poskuša ponuditi drugačno izkušnjo – estetsko in doživljajsko – namreč na usta in okus ne pozablja. Naj bo metaforično naslavljanje “okusa” drugega, drugosti, anomalij ali pa zgolj poskus prestrukturiranja uprizoritvenih prostorov v prostore srečanja, začasne, med seboj povezane skupnosti.
-
17. 9. 2019 | Svet
S tožbami skušajo od revežev izterjati denar za zdravljenje
Več neprofitnih bolnišnic v ZDA je v zadnjih mesecih vložilo tožbe proti revnim bolnikom, ker jim ne morejo plačati računov za zdravljenje. Seema Verma iz zvezne agencije Centers for Medicare and Medicaid Services je po poročanju portala Propublica opozorila, da določene neprofitne bolnišnice nezavarovanim bolnikom zaračunavajo polno ceno, kar je nesprejemljivo.
-
17. 9. 2019 | Družba
V nesreči je včeraj umrl 56-letni slovenski alpinist in ekstremni alpski smučar Davorin Karničar (javnosti znan kot Davo), ki je leta 2000 kot prvi Zemljan smučal z vrha Mount Everesta, so potrdili na Planinski zvezi Slovenije. Kot je poročala TV Slovenija, je Karničar umrl med gozdarskimi opravili.
-
17. 9. 2019 | Svet
V New Yorku bosta dovoljena le še dva okusa elektronskih cigaret
Guverner ameriške zvezne države New York Andrew Cuomo se je ob vse več poročilih o domnevnih boleznih, povezanih s kajenjem elektronskih cigaret, odločil prepovedati vse okuse teh cigaret razen okusa po nikotinu in mentolu. Prepoved ostalih okusov bi lahko začela veljati že 4. oktobra, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
-
17. 9. 2019 | Družba
Relativiziranje nestrpnosti v športu
Sovražni diskurz ni prisoten le med politiki, ampak je čedalje bolj prisoten tudi v drugih družbenih sferah. Ena takih je nogomet, kjer kljub leporečenju vodilnih akterjev sovražnost in nestrpnost med udeleženci naraščata.