-
26. 4. 2013 | Mladina 17 | Uvodnik
Evropska centralna banka je pred dvema tednoma predstavila šokantne podatke o premoženju Evropejcev. Šokirani so bili zlasti Nemci, ki so se po vrednosti premoženja znašli na dnu evropske lestvice. Povprečno neto premoženje nemškega gospodinjstva tako znaša dobrih 50.000 evrov, povprečno neto premoženje slovenskega gospodinjstva na primer dobrih 100.000 evrov, francoskega 115.000 evrov, španskega 180.000 evrov. Članek, ki ga je o tej raziskavi pripravil nemški Der Spiegel, objavljamo v tej številki Mladine.
-
26. 4. 2013 | Mladina 17 | Dva leva
Kako so nam ukradli socializem
Ne vem, ali je res ali gre zgolj za urbano legendo, a v drugi polovici osemdesetih se je na Poljskem in iz nje širila anekdota, da je nekdo izkoristil cenzorsko nepazljivost pri »osrednjem« režimskem glasilu Trybuna Ludu (Ljudska tribuna) in v malih oglasih objavil ponudbo s približno tako vsebino: »Zamenjam enosobno stanovanje v Varšavi za spalno vrečo na pločniku New Yorka.«
-
26. 4. 2013 | Mladina 17 | Ihta
Premile madonne, dragi spletni kritiki, gospod urednik, tule bomo zaradi pomanjkanja surovin morali zdaj zdaj ustaviti proizvodnjo in iti na prisilni dopust; saj se nič ne dogaja. Povsod samo dobri stari kapitalizem in položaj delavskega razreda v Angliji. Delodajalci tarnajo, ker ne morejo najemati mezdne delovne sile po sistemu: »Hej, ti, zmeči mi ta premog v klet! Ko boš opravil, naj ti v kuhinji dajo kaj toplega za po zob, potlej pa pojdi svojo pot!« Medtem financminister hodi po svetu, od vrat do vrat, in brusi nože, popravlja dežnike ter prodaja zakladne menice, v Venezueli je desnica po zgledu naše spoznala, da demokratične volitve niso več demokratične, ko se ne zasukajo njej v prid, ker takrat postanejo zarota Kučanovega, hočem reči Chavezovega klana, in baronici Thatcherjevi se je posrečilo še po smrti iz angleških žepov posesati kak funt ali dva. Nič novega, saj pravim.
-
26. 4. 2013 | Mladina 17 | Hrvaška
V središču Zagreba so za kratek čas postavili veliko črno kocko s površino desetih kvadratnih metrov. Na tleh je bila zemlja, stene visoke, strop pa odprt, tako da se je iz nje ponujal samo pogled proti nebu. Dodani so bili skopi podatki o množičnem umiranju Srbov, Judov, komunistov ... v taborišču Jasenovac, tesnobna žalost, ki je prežemala obiskovalce te kocke, pa se je še okrepila ob branju podatka, da je bilo v tem strahovitem ustaškem taborišču pobitih kar 22 tisoč otrok. Instalacija je manjši del Hrvatov skušala subtilno spomniti na strahote fašizma v državi, ki se sicer nerada spominja svoje nacistične preteklosti. Nekako sočasno pa je tisti drugi, večji del dobil svojo heroino, zmagovalko na volitvah za poslance v evropskem parlamentu, predstavnico politične opcije, pri kateri tista kocka opomnik ni zbujala sploh nikakršnih občutij, kaj šele, da bi zbujala slabost, tesnobo ...
-
26. 4. 2013 | Mladina 17 | Ekonomija
Politiki ljubijo dramatičnost, izredne razmere, še posebej drame političnoekonomskih absurdov. Takrat postajajo preprosto nekakšne mitične figure odrešitve družbe. Nekje vmes obstajajo vsakdanje medigre, kot jih pripoveduje Zijah Sokolović. Razprava o fiskalnem pravilu spada med politične medigre, je nekakšna proračunska vojna med levico in desnico, domala usoden spopad med globalnimi vlagatelji in domačijsko ekonomiko. V začaranem krogu evropskih zavez, političnih obljub in ekonomskih razmer bo fiskalna pravila težko uresničiti brez posebnih transakcijskih stroškov in politične škode. Cena bo dvojna. Recesija bo večja, pribitki na finančnih trgih pa nič manjši.
-
26. 4. 2013 | Mladina 17 | Kolumna
To so leta našega nezadovoljstva. Če si prikličemo v spomin javno razpoloženje – odnos do politike, države, demokracije itd. – na začetku osamosvojene Slovenije, a tudi še deset, petnajst let kasneje, se zavemo, kako korenito se je spremenilo do danes. Na slabše, seveda in žal.
-
26. 4. 2013 | Mladina 17 | Pamflet
Predsednik države je na Brdu organiziral konferenco Slovenija 2030, na katero je povabil številne intelektualce in gospodarstvenike, ki so spregovorili o različnih vizijah razvoja. Borut Pahor je srečanje opisal kot poskus prebujanja intelektualnega vrenja. Torej ustvarjanja takšne družbene klime, kjer o državnih potezah in izbirah sodeluje širok krog strokovnjakov, poznavalcev, ljubiteljev in kajpak tudi politikov. Ideja je razsvetljenska: namesto ozke skupine privilegirancev, ki odločajo v internih krogih, velja vzpostaviti javni dialog čim širše skupine državljanov.