-
9. 9. 2024 | Politika
»Janez Drnovšek je bil resen politik«
-
9. 9. 2024 | Politika
Vlada potrdila Marto Kos za kandidatko Slovenije za evropsko komisarko
Vlada je danes soglasno potrdila nominacijo Marte Kos za kandidatko Slovenije za evropsko komisarko, je na novinarski konferenci po seji vlade sporočil njen podpredsednik Matej Arčon. Predlog bo zdaj obravnaval pristojni odbor DZ, nato bo vlada na dopisni seji kandidaturo še uradno potrdila in posredovala v Bruselj, je pojasnil.
-
8. 9. 2024 | Politika
Slaba slika o trdnosti stališč slovenske zunanje politike
"Pobud oziroma zahtev za umik vabila Cipi Livni na letošnji Blejski strateški forum organizatorji niso upoštevali, prezrli so tudi opozorilo, da operacija Uliti svinec velja za »znanilko vse bolj genocidne narave izraelske politike«. Časa za analizo, kaj je od Izraelkinega nastopa na Bledu kdo pridobil in kdo kaj izgubil, je dovolj. Začetni premislek pa daje slabo sliko o trdnosti stališč slovenske zunanje politike."
-
8. 9. 2024 | Politika
"Vrhunec cinizma je bila večkrat izrečena misel, da so na Bledu pričakovali protestnike in da so v nekem smislu z njimi. Da govorijo isti jezik in delijo iste vrednote in razmišljanja. Z obveznim še bolj ciničnim dodatkom, da so jih pričakovali več. Ko smo vsi gledali protestnici s krvavimi rokami, se je Borut Pahor objemal z osebo, ki zagovarja genocid, in pripisal, da je to njegova prijateljica. In nihče ni imel pojma, kdo je to prijateljico zares povabil na Bled. Kot da je padla z neba. Kot da jo je poslala neka nadzemeljska entiteta in jo inštalirala na Bledu. Tanja in kompanija niso znali odgovoriti na direktno zastavljeno vprašanje: kdo je povabil to Pahorjevo prijateljico na Bled?"
-
6. 9. 2024 | Mladina 36 | Politika
Novi predlog podnebnega zakona, ki ga pripravlja ministrstvo za okolje, je v medresorskem usklajevanju izgubil člen o odpravi subvencioniranja fosilnih goriv, je pa vanj zdaj vključen drug dodaten ukrep, in sicer davek na zasebno letalstvo. Lastniki oziroma uporabniki zasebnih letal bodo morali plačati po 250 evrov za vsako osebo na letalu, predvideni letni izkupiček od novega davka naj bi bil nekaj manj kot 800 tisoč evrov.
-
6. 9. 2024 | Mladina 36 | Politika
Država subvencionira nakup električnih koles (za prevoz na delo)
Od maja letos je na spletni strani Borzen mogoče oddati vlogo za subvencijo ob nakupu električnega mestnega, zložljivega ali tovornega kolesa. Subvencijo lahko pridobi vsaka oseba, ki ima stalno ali začasno prebivališče v Sloveniji, davčno številko in je nakup e-kolesa opravila, potem ko je postala polnoletna. Med fizične osebe v tem primeru ne štejejo samostojni podjetniki, razen če fizične osebe, ki opravljajo pridobitno dejavnost, e-kolesa ne bodo uporabljale za opravljanje te dejavnosti. V letih 2024, 2025 in 2026 bo ministrstvo za okolje, podnebje in energijo za subvencioniranje nakupa e-koles namenilo do štiri milijone evrov. Letos je Borzen od maja do septembra prejel 2999 vlog, od teh jih je bilo do zdaj obdelanih 2931, dodelil pa je za 1.207.344,47 evra subvencij. Do konca leta 2024 je na voljo še 792.655,53 evra sredstev.
-
6. 9. 2024 | Mladina 36 | Politika
Na letošnjem Blejskem strateškem forumu, ki je potekal na začetku tedna, je vlada sklenila novo partnerstvo. Konkretneje, gospodarski minister Matjaž Han (SD) je podpisal pismo o nameri s pobudo Slovenia Biotech Hills. Za kakšno pobudo gre?
-
6. 9. 2024 | Mladina 36 | Politika
Alenka Bratušek je bila prva predsednica slovenske vlade, in ko je leta 2013 prevzela to funkcijo, je Slovenija doživljala najhujšo gospodarsko in politično krizo. Potem je imela svojo stranko, en mandat je že bila ministrica za infrastrukturo, zdaj isto ministrstvo vodi drugič. Konkretno to pomeni, da je v vladi odgovorna predvsem za razvoj cestnega, železniškega in kolesarskega omrežja. Objektivno je odgovorna za vse cestne zastoje in redne kolapse v železniškem prometu – a kmalu bo bolje, pravi, nismo še tam, smo pa že blizu.
-
6. 9. 2024 | Mladina 36 | Politika
Vojna in mir / Kako smo se znašli na robu konca sveta?
Konec junija 1991 je v Sloveniji divjala vojna. Slovenija je razglasila samostojnost, zvezna vlada, ki jo je vodil Ante Marković, pa je enotam Jugoslovanske ljudske armade ukazala, naj zavzamejo mejne prehode, na katerih so slovenske oblasti začele postavljati znake z napisom Republika Slovenija. Vojska je odšla iz kasarn, na poti do mejnih prehodov pa so jo ustavile enote slovenske Teritorialne obrambe in policije, takrat imenovane še milica. Začelo se je streljanje, vključili so se letala in helikopterji, na obeh straneh so padale žrtve. Po nekaj dneh se je zdelo, da se bo v Sloveniji razplamtela totalna vojna. Z bombardiranjem civilnih ciljev, z večjo intenziteto spopadov, z veliko več žrtvami. Na kocki je bilo veliko življenj in usoda nekaj dni stare države.
-
6. 9. 2024 | Mladina 36 | Politika
Je Janševa vlada bolj spoštovala človekove pravice kot Golobova?
Pred dnevi je varuh človekovih pravic Peter Svetina v intervjuju za spletni portal N1 dejal, da je vlada Janeza Janše celo v času epidemije varuha bolj upoštevala, kot ga zdaj upošteva vlada Roberta Goloba: »V tistem obdobju se je upoštevalo več mnenj in stališč varuha, kot pa se jih danes.« Janševa vlada je torej bolj spoštovala človekove pravice, kot jih sedanja, in posledično je bila v tem pogledu manj avtoritarna in samopašna, kot je sedanja? Res? Ne gre za to, da bi bila Golobova vlada v tem pogledu kaj posebej razsvetljena, a vendar se vsi spomnimo vsaj vladanja z odloki, ki so potem kot neustavni eden za drugim padli pred ustavnim sodiščem, ali pa omejevanja shodov in svobode izražanja ter pretirane policijske represije na protivladnih shodih in maltretiranja vidnejših protestnikov v času Janševe vlade.
-
6. 9. 2024 | Mladina 36 | Politika
Več fosilnih goriv, več denarja v proračunu
Trošarine, ki jih država pobira pri prodaji pogonskih goriv, zlasti dizla, so zelo pomemben proračunski vir. Lani se je s trošarinami na energente in električno energijo v državni proračun natekla milijarda evrov (1,06 milijarde evrov). Naj ponazorimo drugače: s temi prilivi država financira celotno proračunsko soudeležbo za pokojnine (lani 1,12 milijarde evrov). Trošarine so največji, a ne edini javnofinančni vir, vezan na prodajo fosilnih goriv. Fosilna goriva »poganjajo« naše javne blagajne, finančno ministrstvo kot skrbnik javnih financ pa tudi leta 2024 vztrajno sabotira predloge, ki bi lahko spremenili te visoke fosilne prilive. Aktualna dokaza sta predlog podnebnega zakona in zadnji popravek Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN). Oba namreč ohranjata spodbude, ki jih daje država nekaterim uporabnikom ob porabi in nakupu fosilnih goriv.
-
6. 9. 2024 | Mladina 36 | Politika
Zakaj tak vik in krik normirancev?
Normiranci so v Sloveniji samostojni podjetniki, katerih poslovanje je poenostavljeno. Dohodnine ne plačujejo na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov, ampak se predpostavlja, da so imeli 80 odstotkov stroškov, tako da znaša pri njih dohodninska osnova le 20 odstotkov prometa. Konkretno to pomeni, da polni samostojni podjetniki normiranci za prihodke do 50.000 evrov na leto plačajo le štiri odstotke davka. Za primerjavo, redno zaposleni, ki sicer lahko ob tem tudi uveljavljajo olajšave, morajo za dohodke med 25.750 in 51.500 plačati 33 odstotkov davka.
-
5. 9. 2024 | Politika
V Palestini so ogorčeni, ker jih mednarodna skupnost zavrača
Prvo septembrsko zasedanje Varnostnega sveta ZN pod slovenskim predsedstvom je bilo v sredo posvečeno razmeram v Gazi, govorniki na čelu s predsedujočim Samuelom Žbogarjem pa so ponavljali pozive za izpustitev talcev in prekinitev ognja. Tudi to zasedanje se je končalo brez sklepov.
-
5. 9. 2024 | Politika
RTV / »Brez zaposlenih ne bo šlo«
"Če me niso podprli zaposleni, ki so v Svetu RTV Slovenija, to ne pomeni, da me zaposleni v hiši ne podpirajo. Rečem lahko, da toliko spodbudnih besed, stiskov rok, e-pošte in SMS-ov, kot sem jih prejela, še preden sem postala predsednica uprave, še nisem prejela, pa tudi z usmeritvami pogumno itd. Ampak vem, da je treba pridobiti podporo zaposlenih. S tem namenom sem že začela s kolegom iz te hiše pripravljati motivacijski načrt, kako spodbuditi zaposlene, da bodo sodelovali pri spremembah – ker brez zaposlenih ne bo šlo."
-
5. 9. 2024 | Politika
Ustavno sodišče danes o postopku za priznanje Palestine
Ustavni sodniki bodo danes med drugim obravnavali zahtevo poslancev SDS in NSi za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine. Zaenkrat sicer ni znano, ali bo sodišče sprejelo tudi kakšno odločitev glede postopka priznanja, ki je bil po prepričanju opozicije v nasprotju z ustavo in poslovnikom DZ.
-
4. 9. 2024 | Politika
RTV Slovenija bo vodila Natalija Gorščak
Svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je na današnji izredni seji za novo predsednico uprave RTVS imenoval sedanjo vršilko dolžnosti predsednice uprave Natalijo Gorščak, ki bo svoj štiriletni mandat začela že v četrtek. Na razpis sta se sicer prijavila še direktor Radia Slovenija Mirko Štular in direktor Nova24TV Boris Tomašič.
-
4. 9. 2024 | Politika
Naslovnica nove Mladine / VOJNA IN MIR
V petek izide nova Mladina! V 36. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 6. septembra, se sprašujemo, kako smo se znašli na robu konca sveta. Za fotografijo na naslovnici je poskrbel Borut Krajnc, za oblikovanje pa Dedi.
-
3. 9. 2024 | Politika
»Po svetu so države, ki naj bi bile razvite, pa nimajo javnega zdravstva in šolstva«
Inštitut 8. marec pripravlja predlog zakona, s katerim bi v šolah zagotovili brezplačne učbenike in delovne zvezke, so povedali na novinarski konferenci. Poleg tega so Zagovorniku načela enakosti predlagali, naj preuči, ali ministrstvo za izobraževanje učence diskriminira s tem, ko jim ne zagotavlja povsem brezplačnih dnevov dejavnosti.
-
3. 9. 2024 | Politika
Koga je Zahod ogrozil s to potezo?
"Zahodne zaveznice so si s to potezo sicer pripele kratkoročno humanitarno zmago, a dolgoročno so tako lastne državljane, živeče v Rusiji, kot tudi vse tiste ruske posameznike, ki so kritični do režima, naredili še bolj ranljive. Sedaj, ko je Kremelj videl, da sistem trgovanja v praksi deluje, so lahko tarče številni. Paralelno se namreč v Rusiji zaostruje kazenska zakonodaja, pri čemer postajajo sodišča povsem nepotreben privesek izvršni oblasti, da so lahko že mikro nakazila humanitarnim organizacijam za podporo žrtvam vojne v Ukrajini interpretirana kot veleizdaja s posledičnimi večdesetletnimi zapornimi kaznimi. Da o dvojnih državljanih in tujih novinarjih sploh ne govorimo: ti bodo na vrhu seznama ruskega režima pri nabiranju novega "sklada" zapornikov za vse morebitne izmenjave."
-
3. 9. 2024 | Politika
Protest na Bledu / »EU financira, Izrael bombardira, Slovenija podpira«
Vsi pozivi EU k prekinitvi nasilja Izraela nad Palestincem so prazni, dokler ni konkretnih ukrepov, so danes opozorili govorci na protestu nevladnikov pred začetkom Blejskega strateškega foruma (BSF). Obenem so izpostavili dvoličnost, ki da jo z vabilom nekdanje izraelske zunanje ministrice Cipi Livni na Bled izkazuje slovenska vlada.
-
3. 9. 2024 | Politika
Ob moralni dilemi, zakaj vlada vabi na Blejski strateški forum (BSF) tudi kontroverzno izraelsko političarko Cipi Livni, se je ob tem dogodku pojavila še nova, resda manjšega formata in za marsikoga mogoče nepomembna in banalna. Slovenska tiskovna agencija nam jo je nehote predstavila: »Zunanja ministrica Tanja Fajon je na Blejski strateški forum (BSF) danes odpotovala z vlakom. Kot je pred odhodom z železniške postaje v Ljubljani dejala za medije, lahko letos udeleženci v času foruma uporabijo brezplačno železniško povezavo do Bleda. Po njenih besedah želijo organizatorji s tem promovirati čisto okolje in trajnostno naravnanost.«
-
2. 9. 2024 | Politika
Žbogar / »Lahko smo idealisti, nismo pa naivni«
"Lahko smo idealisti, nismo pa naivni in seveda ne pričakujemo, da se bodo države po našem glavnem dogodku naenkrat streznile in bomo vsi začeli sodelovati. A vendarle mislim, da lahko odkrit pogovor med članicami pomaga k počasni streznitvi ali vsaj, da začnemo članice iskati skupne točke, kje smo lahko učinkoviti kot varnostni svet. Razprava Voditeljstvo za mir se tudi vklaplja v vrh za prihodnost, na katerem se bo OZN sama spraševala o svoji bodoči vlogi. Zadnje čase opažamo, da OZN tudi pri miru in varnosti odrivajo stran, da se vedno več konfliktov poskuša reševati bilateralno in se varnostni svet uporablja samo kot pečat, ki naknadno potrdi določene rešitve."
-
2. 9. 2024 | Politika
Začelo se je zbiranje podpisov v podporo lokalnemu referendumu v Ljubljani. Referendum so predlagatelji, opozicija v mestnem svetu Mestne občine Ljubljana (MOL), podali po kontroverznem odloku ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki bi omogočil velike prireditve v krajinskem parku Tivoli, saj soglasja ne bi rabil več podati Zavod za varstvo narave. Konflikt je sprva povzročil načrtovani koncert Roberta Pešuta - Magnifica v Tivoliju, ki se nato sicer ni zgodil tam, temveč v Stanežičah. Kljub temu pa sporen odlok ostaja, zato predlagatelji zdaj zbirajo podpise za njegovo zavrnitev.
-
2. 9. 2024 | Politika
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je v poslanici pred začetkom šolskega leta poudarila, da je znanje edino bogastvo, ki ga kasneje v življenju nihče ne more odvzeti. Hkrati je to bogastvo, ki ga lahko brez slabe vesti in negativnih posledic za planet ter soljudi kopičijo v neomejenih količinah. Otrokom je zaželela srečo v novem šolskem letu.
-
2. 9. 2024 | Politika
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v poslanici ob današnjem prvem šolskem dnevu šolarje in dijake spomnila, da šola poleg učenja predstavlja tudi priložnost za razvoj socialnih veščin in učenje o tem, kaj pomeni biti dober človek, nekdo, ki sprejema in ceni drugačnost, ki se zaveda skupnosti, ne le svojih potreb.
-
1. 9. 2024 | Politika
Vlada in sindikati nadaljujejo s pogajanji
Vlada in sindikati javnega sektorja so po poletnem premoru v tem tednu nadaljevali pogajanja o plačni reformi in odpravi plačnih nesorazmerij. Sestali so se na stebrnih pogajanjih za zdravstvo in socialno varstvo ter za vzgojo, izobraževanje, znanost in kulturo. Ta teden sledijo še pogajanja v okviru plačnega stebra za državno upravo.
-
30. 8. 2024 | Mladina 35 | Politika
Letošnji Blejski strateški forum (BSF), ena najprepoznavnejših zunanjepolitičnih konferenc pri nas, bo potekal 2. in 3. septembra pod naslovom Svet vzporednih realnosti. Med drugimi je bila nanj kot gostja povabljena izraelska političarka Cipi Livni, od leta 2006 do 2009 izraelska zunanja ministrica in podpredsednica vlade ter članica vojaškega kabineta v času operacije »Cast Lead«, med katero je bilo ubitih več kot tisoč Palestincev in uničenih več kot sto palestinskih domov. Da bi morali njen nastop odpovedati, so prepričani v Gibanju za pravice Palestincev in v Solidarnostnem odboru za svobodno Palestino.
-
30. 8. 2024 | Mladina 35 | Politika
Poimenovanje parlamentarna preiskovalna komisija obeta veliko. Tudi zamisel, ki se skriva za njim. Tovrstne komisije naj bi preverjale politično odgovornost funkcionarjev, po zaslišanju »osumljencev« in prič pa naj bi pripravile poročilo, ki ga nato sprejme parlament. To poročilo ima dve funkciji. Prva je simbolična, ker parlament ugotovi nepravilnosti, ima lahko potem posameznik težave v nadaljnji politični karieri. Druga je bolj otipljiva – ugotovitve komisije so lahko izhodišče za postopke, ki jih na podlagi poročila in v njem predstavljenih dejstev sproži tožilstvo. Do leta 2022 je državni zbor sicer ustanovil 38 preiskovalnih komisij, sprejetih pa je bilo le 12 končnih poročil.
-
30. 8. 2024 | Mladina 35 | Politika
Podnebni zakon ne bo, kar je obetal, da bo
»Ni sprejemljivo, da bi zaradi podnebnih ciljev doživljali ekonomski in družbeni zastoj oziroma nazadovanje,« je decembra po objavi prvega predloga podnebnega zakona razglasila Gospodarska zbornica Slovenije (GZS). »Podnebna nevtralnost ne sme ogroziti družbenoekonomskega razvoja,« je ponovno opozarjala pred tedni, ko je v javnost prišla nova, kot priznavajo v GZS, »za gospodarstvo sprejemljivejša« različica predloga.
-
30. 8. 2024 | Mladina 35 | Politika
Ko je predsednica republike Nataša Pirc Musar konec maja obiskala romsko naselje Lepovče v občini Ribnica, je med drugim dejala: »Razmišljamo o tem, da socialnih prejemkov ne bi dobivali v denarju in da bi se nekateri socialni prejemki umaknili, če otrok ne hodi v osnovno šolo. Če namreč ne gre s korenčkom, je treba tudi malo palice, v navednicah.« Gre za splošno razširjeno prepričanje, da tri desetletja pozitivne diskriminacije, dodatnih (materialnih) pravic ter posebnih olajšav in odpustkov za romsko skupnost niso imela učinkov, razmere so kvečjemu slabše. Tako misli celo predsednica republike, diplomirana pravnica, odvetnica, nekdanja informacijska pooblaščenka in direktorica Rdečega križa. In ta splošna resnica se uporablja kot poglavitni argument za novo, tršo politiko do Romov, jemanje, omejevanje pravic in strožje kaznovanje – (negativno) diskriminacijo torej.