-
12. 2. 2025 | Politika
»Vlada še vedno nima politične volje, da reši izbrisane«
"To kaže na to, da ni politične volje, s čimer smo vsakič znova ob vsaki novi vladi spet ponovno razočarani. Veseli smo, da predsednica podpira zakon in da razume stiske izbrisanih in tudi, da je treba sprejeti zakonodajne rešitve. Predsednik Pahor se je opravičil in tudi prvi v imenu države prepoznal in sprejel to neko moralno odgovornost in tudi prepoznal, kaj vse je še treba narediti. In zelo smo seveda razočarani, da pri vladi tega razumevanja in te politične volje še vedno ni."
-
12. 2. 2025 | Politika
Nekateri naj bi Jožeta Možino radi utopili v žlici vode
»Vas bi tudi nekateri utopili v žlici vode in za nekatere ste celo neka domača žival. Zdaj je čas kolin, tako da pazite.«
— Igralec Pavle Ravnohrib je v oddaji Intervju na TV SLO 1 Jožeta Možino posvaril pred kolinami -
11. 2. 2025 | Politika
Obsojeni prvi policisti, ki so varovali shod proti Janševi vladi
Okrajno sodišče je izreklo prvo obsodilno sodbo policistom, ki so 5. oktobra 2021 varovali protestni shod proti tedanji vladi, na katerem so uporabili vodni top in solzivec. Po poročanju Televizije Slovenija naj bi bili štirje policisti obsojeni na večmesečne pogojne zaporne kazni. Sodba še ni pravnomočna.
-
11. 2. 2025 | Politika
Ob italijanskem dnevu spomina na fojbe in eksodus Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije sta Zveza združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja (ZZB NOB) Slovenije in Mednarodna mreža antifašistov opozorili na sprevračanje in zlorabo zgodovinskih dejstev ter zamolčanje fašističnega nasilja in grozot italijanske okupacije.
-
10. 2. 2025 | Politika
Ali lahko Trumpa ustavijo mednarodne institucije?
"Mislim, da pomembno vlogo igrajo multilateralni forumi, vendar nad velesilami, kot vemo, ni nadoblasti, ki bi lahko prišla s policijo in ustavila protipravno ravnanje. Lahko pa obsojajo takšna ravnanja, sprejemajo druge oblike mehkejših odzivov, sankcij, pozivov in tako naprej, kar seveda države vendarle do določene mere upoštevajo. Ker vedo, da bodo morale z državami sodelovati in se nimajo interesa popolnoma izolirati od vseh drugih."
-
10. 2. 2025 | Politika
Janković / »Dijakov ne bomo selili«
V strateškem načrtu Festivala Ljubljana za obdobje 2025-2029 piše, da pričakujejo uspešen zaključek denacionalizacije in prevzem celotnih Križank v upravljanje. Temu nasprotuje Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, ki domuje v Križankah, kjer želi ostati. Na šolskem ministrstvu pravijo, da v sodelovanju z občino že več let iščejo rešitev.
-
8. 2. 2025 | Politika
Protestniki Jankovića pozvali k opravičilu prebivalcem Ljubljane
Okoli tisoč protestnikov, ki so se danes zbrali na ljubljanskih ulicah, je od ljubljanskega župana Zorana Jankovića med drugim zahtevalo, da se javno opraviči protestnikom in prebivalcem Ljubljane ter da javno podpre srbsko študentsko blokado. Če njihove zahteve ne bodo izpolnjene v tednu dni, bodo pritisk stopnjevali, so napovedali.
-
Pestro dogajanje na desnici: prestopi, razhodi in veliko sodelovanja
Oktobra lani sta SDS za Anžetom Logarjem, ki je napovedal ustanovitev nove stranke, zapustila tudi Eva Irgl in Dejan Kaloh. Trojček je imel tako zadosti glav, da bi v državnem zboru lahko ustanovil poslansko skupino. A je že naslednji mesec sledil zaplet. Kaloh in Logar naj bi se bila tik pred ustanovnim kongresom Demokratov sporekla in njune poti so se razšle. Demokrati so ostali brez poslanske skupine v državnem zboru, Kaloh pa brez matične stranke. Oboji naj bi za svoje težave zdaj našli rešitev.
-
Pomagajmo vladi / Kako potrošiti še več denarja za orožje?
Nekaterih stvari politika v Sloveniji ne more spremeniti. Lahko s peticijami pozivamo h končanju vojne v Ukrajini, lahko podpiramo izstop iz Nata, lahko smo tudi pacifisti, a tega stališča v širši regiji nihče ne jemlje resno. Podobno je z vojaškimi izdatki: Slovenija se je zavezala, da bo do leta 2030 za vojsko potrošila dva odstotka BDP, a s Trumpom v ZDA se razpoloženje v Evropi in Natu očitno spreminja. Vse verjetneje postaja, da se bodo države Nata na junijskem sestanku voditeljev odločile za zvišanje obveznih izdatkov z dveh odstotkov BDP na vsaj tri. Lahko se nad tem zgražamo, a slovenski obrambni minister na to odločitev ne bo imel velikega vpliva.
-
Slepilni manevri ministra Hana
V sredo, 22. januarja, je gospodarski minister Matjaž Han in predsednik SD tako rekoč pred kamerami sprejel odstop direktorja javne agencije Spirit Roka Capla. Pri tem je dramatično opozoril, da je malokdo v državi sposoben »tako hitro sprejeti objektivno odgovornost in prevzeti neke posledice«. Capl je namreč odstop ponudil po tem, ko so mediji razkrili nepravilnosti pri razdelitvi desetine milijonov evrov za prestrukturiranje premogovniških regij. A Capl do danes še ni odšel s Spirita. Ves čas ima vsa pooblastila direktorja, kar kaže, da je bil sprejeti odstop le predstava ministra Hana za javnost. Ministrstvo sicer nadzira javne komunikacije Spirita v zvezi s spornim razpisom, kjer z razkrivanjem javnih informacij zavlačujejo.
-
Kam z izkupičkom premoženjskega davka?
Novi davek za koalicijo ni zanimiv le zaradi učinkov na stanovanjsko politiko, ampak tudi zato, ker bi tako prišla do novega davčnega vira, s katerim bi lahko uresničila eno od obljub, ki so jih vladajoči politiki dali na začetku mandata. In sicer da bodo razbremenili delo, torej plače oziroma dohodnino, in obremenili »kapital«. Ali kot pravi predsednik vlade Robert Golob: »Vztrajali pa bomo, da je treba nepremičnine obremeniti na način, da povečamo ponudbo najemnih stanovanj na trgu na eni strani, da prazna stanovanja preusmerimo na trg in da z zajetimi davki razbremenimo plače najproduktivnejšega dela prebivalstva, to je srednjega sloja. Od teh ciljev ne bomo odstopili.«
-
Vlada Roberta Goloba je na seji v četrtek, 30. januarja, sprejela sklep o nadaljevanju nakupa in dobave osemkolesnih patrij. Slovenija naj bi tako v prihodnjih letih kupila 106 oklepnikov, okvirni znesek projekta pa je po ocenah 700 milijonov evrov. Namen tega megalomanskega nakupa je bojno opremiti dve bataljonski skupini, minister za obrambo Borut Sajovic pa je javno obljubil, oh, kako znano zvenijo te besede, da bodo »postopki maksimalno transparentni, javni in pregledni«. V isti sapi se je pohvalil, da država varčuje. Za prejšnji nakup osemkolesnikov Boxer, ki ga je potrdil tedanji minister za obrambo Matej Tonin, nova vlada pa ga je nato preklicala, bi odšteli »samo« 343 milijonov evrov, a je šlo le za 45 oklepnikov, za katere se je kasneje izkazalo, da so dvomljive kakovosti. Patrie naj bi bile cenejše. Edina stranka, ki je javno nasprotovala temu nakupu, je bila koalicijska Levica.
-
Izračun pokojnin za umetnike / Kaj pravijo številke?
Politiki vseh vrst radi opletajo s podatki, večinoma napačnimi. Poglejmo, kaj pomenijo.
-
Stranka SDS si je zaželela novega referenduma. Tistega pravega, zakonodajnega, za katerega morajo pobudniki najprej zbrati 40 tisoč podpisov volivk in volivcev, potem pa še najmanj 335 tisoč glasov proti zakonu, kolikor je, čez palec, visok zavrnitveni prag, da zakon na referendumu pade.
-
Prejšnji četrtek, 30. januarja, so poslanci potrdili drobne, le nekaj stavkov dolge spremembe krovnega zakona za področje kulture. A vsebinsko so bile tako izjemno pomembne, da bi jih lahko, brez pretiravanja, označili tudi za revolucionarne.
-
5. 2. 2025 | Politika
Naslovnica nove Mladine / NEPREMIČNINSKE SIROTE
V petek izide nova Mladina! V 6. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 7. februarja, se sprašujemo, ali so nas nepremičninski mogotci ponovno prepričali, da je najbolje še naprej držati glavo v pesku. Ilustracijo na naslovnici je tokrat ustvaril nagrajenec Prešernovega sklada in naš hišni karikaturist Tomaž Lavrič.
-
5. 2. 2025 | Politika
»EU tolerira Vučića zaradi svojih ekonomskih interesov«
"Aleksandar Vučić je v EU razumljen kot nacionalistično, avtoritarno, kleptokratsko nadaljevanje vojnih časov, ki istočasno mešetari z EU, Putinom, Kitajsko, ZDA. Tolerirajo pa ga zaradi svojih ekonomskih interesov. V tem je ciničnost globalne politike. Protesti so motnja. Če torej Janković Vučića javno spodbuja k nadaljevanju politike, ki je sprožila največje proteste v zgodovini Srbije, mu želi, da 'nadaljuje predsedniško pot, naj ne dovoli, da bi pritiski ali napadi zamajali smer močne, neodvisne in razvite Srbije', je to glas proti srbski demokraciji. In ko tega ne razume niti še en najboljši Jankovićev prijatelj, predsednik vlade Robert Golob, ki očitno ni utegnil prebrati svarila prijatelja Milana Kučana, da gre za politično napako, imamo zelo resen problem: Golob v temelju ne razume ne politične, ne simbolne teže, ne Jankovićeve, ne svoje izjave. Celotna vlada zaradi vseh teh prijateljstev tišči glavo globoko v pesek in upa, da bo tudi ta eksces šel mimo."
-
5. 2. 2025 | Politika
»Izgon Palestincev ni nič drugega kot grožnja z etničnim čiščenjem«
Izjave predsednika ZDA Donalda Trumpa o ameriškem prevzemu Gaze in izselitvi Palestincev v sosednje države odsevajo resno ignoranco do zgodovine palestinskega ljudstva oziroma do regionalnih geopolitičnih dejstev, je danes dejala zunanja ministrica Tanja Fajon. Ob tem je znova zavrnila prisilno razseljevanje Palestincev.
-
4. 2. 2025 | Politika
Janković / »Moja želja sta mir in stabilnost v Srbiji«
Ljubljanski župan Zoran Janković je na redni tedenski novinarski konferenci odgovarjal na dodatna vprašanja glede pisma podpore srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću. Ponovil je, da je pismo poslal le v lastnem imenu, njegova glavna želja pa sta mir in stabilnost v Srbiji. Glede nasprotovanja v javnosti vztraja, da ima vsak pravico do mnenja.
-
4. 2. 2025 | Politika
Janković / »Mislil sem, da je moja največja politična napaka, ker leta 2012 nisem sestavil vlade«
Župan Mestne občine Ljubljana (MOL) Zoran Janković je pretekli teden v pismu izrazil podporo srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću in mu ponudil svojo pomoč. Vučića je pozval, naj nadaljuje svojo pot in ne dovoli, da bi pritiski ali napadi zamajali smer, ki jo je zastavil. To je sprožilo številne kritike, tako Ljubljančank in Ljubljančanov, kot slovenskega političnega vrha.
-
3. 2. 2025 | Politika
Se Golob izmika graji Jankovića?
Po tistem, ko je ljubljanski župan Zoran Janković svojo ljubezen do srbskega predsednika Aleksandra Vučića na koncu kronal še s pismom podpore, kar je prvovrstna politična in moralna napaka in šlamastika, smo z zanimanjem pričakovali, kakšno stališče bo do srbskih protestov izoblikovala vladajoča stranka Gibanje Svoboda. Njen podpredsednik Matej Arčon je v kamere hitel razlagat, da gre pri sramotnem dejanju župana za njegovo osebno mnenje. Ob tem sta, ker županovo nespametno obnašanje sodu izbilo dno, nastali kar dve širši peticiji intelektualcev, ki sta jih prvopodpisala dr. Svetlana Slapšak in dr. Klemen Grošelj.
-
3. 2. 2025 | Politika
Kučan: Vučić nima moje podpore / Golob: Vsak ima pravico do svojih osebnih stališč
Vsak ima pravico do svojih osebnih stališč, je danes na novinarsko vprašanje glede pisma ljubljanskega župana Zorana Jankovića, v katerem je v luči protestov v Srbiji podprl srbskega predsednika Aleksandra Vučića, ob prihodu na vrh EU v Bruslju odgovoril premier Robert Golob. Kot je dejal, notranjepolitičnih razmer v Srbiji ne želi komentirati.
-
3. 2. 2025 | Politika
Zaradi Jankovićeve podpore Vučiću odstopila komisija za podelitev Župančičevih nagrad
Komisija za podelitev Župančičevih nagrad, najvišjega priznanja Mestne občine Ljubljana za izjemne stvaritve na področju umetnosti in kulture, je soglasno sklenila, da spričo javne podpore in ponujene pomoči ljubljanskega župana Zorana Jankovića srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću protestno odstopi s položaja.
-
2. 2. 2025 | Politika
Najbolj kleni Slovenci se zavzemajo za veliko Ameriko?
"Kako težko je prepoznanje šaljivih vsebin, so nam lepo demonstrirali trije junaki, ki so se udeležili inavguracije Donalda Trumpa v Washingtonu. Žan Mahnič, Branko Grims in Andrej Poglajen so se slikali v dvorani s čepicami na glavi, na katerih seveda piše, da je treba Ameriko spet narediti veliko. Ste prepoznali to noro ironijo? Najbolj kleni Slovenci se zavzemajo za veliko Ameriko? Okej, lahko nam sporočajo še kaj več. Da je Slovenija bolj naprodaj kot kakšna Grenlandija, Kanada ali Panama. Da imamo konec koncev prek prve dame že podpisano pridruženo članstvo v tej veliki Ameriki, ki bo z nami še bolj velika. Ali pa nam sporočajo, da je velika Amerika osnova za veliko Slovenijo. Oziroma da je čepica dovolj, da se zapišeš v zgodovino. Branko Grims in kompanija morata vaditi le še dve stvari. Prvič, kako malo nagniti glavo postrani, in drugič, kako našobiti ustnice ter potem smrtno resno izjaviti kakšno bedarijo. Nezaslišano laž ali ozemeljsko pretenzijo. Brez trzljaja. Brez mimike. Granitno resno in kar malo grozeče."
-
Vplivneži na obisku pri Golobu
V kabinetu predsednika vlade so malo za tem, ko so se začele polemike o predlogu novega medijskega zakona in o tem, kaj bi lahko pomenil za spletne vplivneže, gostili četico teh – Katarino Benček (sicer zasebno prijateljico Tine Gaber), Anjo Oman, Ajdo Sitar Žumer in Blaža Vižintina. Sprejel jih je sam državni vrh; poleg predsednika vlade so bili prisotni še vodja kabineta Luka Špoljar, kulturna ministrica Asta Vrečko, državni sekretar na kulturnem ministrstvu Marko Rusjan ter Sara Žibrat, poslanka Svobode.
-
Kdo bi sodeloval s kom in kakšni so obeti za široko desno koalicijo?
Sodelovanje! Tega imajo na desnici polna usta. Anže Logar, predsednik Demokratov, je na družbenih omrežjih predlagal, da bi se parlamentarne stranke, »ki si iskreno želimo uspešne Slovenije«, začele sestajati na delovnih sestankih. »Koalicijskih verjetno ne bo poleg, a to ne bo razlog za opustitev iniciative.« Na desnici hkrati poteka hiperprodukcija novih strank in pobud, ki so željne povezovanja pred volitvami.
-
30. 1. 2025 | Politika
Trumpovo preimenovanje Mehiškega zaliva v Sloveniji ne bo imelo vpliva
"Če se neka stvar uradno preimenuje, mi običajno temu sledimo. Recimo pred nekaj leti se je kralj Svazilanda ob 50. obletnici samostojnosti odločil državo preimenovati v eSwatini. Mi temu imenu zaradi slovničnih pravil nismo mogli čisto slediti, smo ga prilagodili, ker po pravopisu imena držav slovenimo. Tako da smo se približali temu imenu, kolikor sta nam pravopis in slovnica to dopuščala, in se odločili za ime Esvatini."
-
29. 1. 2025 | Politika
»Upam, da Avstrija s himno, ki opeva tudi ozemlje Slovenije, ne misli resno«
Slovenija z zaskrbljenostjo opazuje koalicijske pogovore med svobodnjaki in ljudsko stranko v Avstriji, je za tiskovno agencijo APA dejala predsednica republike Nataša Pirc Musar. "Upam, da bo nova vlada razumela, kaj pomeni EU in kaj so njene vrednote," je dodala. Kritična je tudi do načrtov deželne vlade na avstrijskem Štajerskem glede himne.
-
28. 1. 2025 | Politika
Izvoljena nova slovenska sodnica na Evropskem sodišču za človekove pravice
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je mednarodni pravnici Vasilki Sancin čestitala ob njeni izvolitvi za novo slovensko sodnico na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) in ji zaželela uspešno delo. Čestital ji je tudi premier Robert Golob, ki meni, da izvolitev predstavlja velik uspeh v njeni bogati karieri.
-
28. 1. 2025 | Politika
30 let se nobena vlada ni upala obdavčiti premoženja
"30 let se nobena vlada niti upala ni obdavčiti premoženja, kadar koli. Kljub temu da mednarodne raziskave, mednarodne institucije ves čas pozivajo ... Vemo, da je v Sloveniji delo, da so predvsem plače nadpovprečno obremenjene, premoženje pa podpovprečno. Smo ena od držav, ki ima najmanj obremenjeno premoženje, in smo prva vlada, ki smo to naslovili in smo si tudi upali s konkretnim predlogom iti ven. Seveda si nisem delal utvar, da bodo, ko predlagaš neko dodatno obdavčitev, ljudje ploskali. Ni nobenega dvoma, da je bil del teh pripomb, komentarjev dobronameren. Ampak, v ozadju je velika želja, da se nič ne zgodi. En del javnosti, predvsem tistih, ki bodo najbolj obremenjeni ali pa bi bili obremenjeni s takim predlogom zakona, je izredno spreten in tudi izrablja medije in druge institucije samo zato, da se tudi tokrat ne bi nič zgodilo, tako kot že 30 let."