28. 5. 2004 | Mladina 21 | Kultura | Knjiga
Otto Luthar et al.: Nemirna srca
Založba ZRC, Ljubljana 2004
Priročnik za pouk državljanske vzgoje.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
28. 5. 2004 | Mladina 21 | Kultura | Knjiga
Priročnik za pouk državljanske vzgoje.
Oblika. Drobna, zares drobna knjižica v slovenskem in angleškem jeziku , ki predstavlja emigrante v človeški luči. V tem drobcenem delu na vsega 60 straneh (polovica je prevoda), v katerem dominirajo beline nad količino črnih črk, je zbranih kar 6 tekstov petih avtorjev.
Vsebine. Dominantna je serija intervjujev, ki jih je napravila Tanja Petrović z balkanskimi in vzhodnoevropskimi izobraženci v Sloveniji. Skratka, gre za emigrantsko elito, ki pripoveduje o svojih izkušnjah biti tujec. V trojnem pomenu: v kratkih stikih, ki so posledica medkulturne komunikacije, v navdušenjih nad posameznimi elementi "slovenskosti" in v administrativnih problemih zaradi statusa. Prek teh pripovedi se tradicionalni Slovenec lahko postavi v kožo tujcev in v njih ugleda svoje vrstnike namesto tehnične kategorije priseljencev. Sami intervjuji niso jadikovalski, nasprotno, človek se začudi, koliko humorja premorejo in celo blagohotnosti do birokracije.
Za večino preostalih tekstov pa bralec pri najboljši veri ne ve, zakaj so tu. Njihove značilnost je antišovinistična drža, vendar v tisti naivni obliki bitke dobrega z zlim; kot denimo naloga učencem, da naj zbirajo medijske članke o tujcih v črni kroniki Dela in v Novicah in jih potem analizirajo. Tak pristop namreč predpostavlja, da so učenci že vnaprej prepričani filantropi. Namesto da bi humanizem prikazali kot vrednoto skozi vzporedne alternative ksenofobije, nacionalizma, patriotizma, fašizma et simile, ga v pod pojmom "državljanska vzgoja" podajajo kot nekoč predmet samoupravljanje, brez refleksije in problematizacije.