|  Kultura

Šanghaj z nagrado za scenarij

Naberšnik: Nagrada filmu Šanghaj odpira nove priložnosti

Naberšnik je omenil, da so na festivalu že prejeli več neformalnih ponudb za distribucijo filma Šanghaj v tujini.

Naberšnik je omenil, da so na festivalu že prejeli več neformalnih ponudb za distribucijo filma Šanghaj v tujini.
© Borut Krajnc

Režiser Marko Naberšnik je ob prejemu nagrade za scenarij za film Šanghaj na filmskem festivalu v Montrealu dejal, da mu ta zelo veliko pomeni. "Gre za priznanje na največjem festivalu tekmovalnega tipa v Severni Ameriki. Nagrada omogoča tako distribucijo filma v tujini kot tudi možnosti za razvoj novih projektov," je poudaril.

Festivalsko dogajanje je potekalo na več prizoriščih. Kot je Naberšnik opisal dogajanj, je bil festival dobro obiskan, veliko je bilo tudi novinarjev. "Skorajda ni bilo filma, ki ga ne bi pospremil režiser ali igralec. Gre za zelo pisano družbo ljudi z vsega sveta in zelo hvaležno je videti svoj film v mednarodnem okolju. Precej lažje ga začneš tudi sam ceniti in spoštovati. Odzivi tujih gledalcev so zelo iskreni, saj ob gledanju filma niso z ničemer obremenjeni," je povedal.

Filmski ustvarjalci so se s člani žirije srečali šele po sinočnji podelitvi nagrad. Vsak je lahko z njimi pokramljal o svojem filmu oziroma o filmu, ki ga je zastopal. Kot je še povedal Naberšnik, je žirija pohvalila slikovitost filma Šanghaj, njegovo celovito zasnovo, idejo, scenarij, igralsko zasedbo in glasbo. Žiranti so dodali, "da je film prijetno gledati, da je nekaj posebnega ter da jih veseli, da so mu lahko podelili nagrado". Naberšnik je omenil, da so na festivalu prejeli več neformalnih ponudb za distribucijo filma v tujini. V igri za distribucijo sta Francija in Kanada, dve veliki tržišči, a kot je poudaril režiser, so dogovori še v povojih - "videli bomo za kakšen domet in obseg distribucije gre, kaj imajo sploh v mislih".

V filmu Šanghaj, ki je nastal po literarni predlogi Ferija Lainščka, so glavni protagonisti člani romske družine. Gre za zgodbo o štirih generacijah, ki jo pripoveduje glavni lik, romski kralj, ki se je odločil ustanoviti svoje lastno romsko vas in jo poimenovati Šanghaj. Film je zgodba o večnem hrepenenju po sreči, zgodba o ljubezni, družinskih vezeh, umeščena v čas padca Jugoslavije, ko so mnogi pozabili, da se lepota življenja skriva v malih rečeh, so zapisali ustvarjalci filma. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.