Anže Lebinger, STA

, 07:05  |  Kultura

Skupina Laibach navdušila Severno Korejo

Za skupino Laibach je prvi koncert v Severni Koreji, na katerem ni bilo partijskega vodstva, udeležil pa se ga je ves diplomatski zbor, je na Twitterju zapisal novinar Jure Tepina. Dodal je, da je bila skupina Laibach kljub dodatnim cenzorskim posegom v program zadovoljna z razpletom in je na koncertu »razturala«.

Cenzorji so se repertoarja Laibachov pošteno lotili. Po skladbah Koran in Eat Liver so cenzurirali tudi priredbo pesmi We will go to Mount Paektu, ker je zanje preveč sveta in jo slovenska zasedba ni izvajala v pravem tempu. Skladba je sicer ena najbolj priljubljenih letošnjih pesmi severnokorejske dekliške skupine Moranbong. Pred koncertom se je omenjalo, da naj bi se članice zasedbe Laibachom pridružile na odru. Skupina je za skladbo pred odhodom v Severno Korejo posnela tudi video.

Sprva se je že zdelo, da bo s koncertnega programa izpadla tudi pesem Final Countdown, a so jo Laibach izvedli s spremenjeno videoprojekcijo. »Podložili smo jo z odlomkom vesoljske bitke iz znanstvenofantastičnega filma, oni pa ne marajo agresivnih stvari,« je za Delo pred koncertom povedal Jani Novak.

»Tudi prizore iz korejskih filmov, s katerimi smo opremili pesmi, kot sta Do-Re-Mi in Edelweiss iz predelanega muzikala Moje pesmi moje sanje, so cenzurirali, a zaradi otročjih stvari. Vse korejsko jim je sveto in ne more biti uporabljeno v drugem kontekstu,« je še pojasnil Novak.

Med pesmimi, ki so bile na repertoarju, je bila tudi korejska tradicionalna pesem Arirang, a so jo Laibach izvedli brez korejskega zbora. »Težava je bila v tem, da bi Korejke na odru stale za belcem, kar se cenzorjem ni zdelo sprejemljivo,« je zapisal novinar Tepina. Cenzura sodeč po zadnjem tvitu Tepine vendarle ni uspela v celoti, koncert pa se je zaključil s stoječo ovacijo v korejskem stilu.

Koncert so organizatorji sicer preselili iz prvotno načrtovanega glasbenega konservatorija Kim Von Gjuna s 1000 sedeži v večje gledališče Pongua s 1500 sedeži.

Novak je za Delo dejal, da je teater odličen, fenomenalen: »Imajo ogromno takšnih gledališč, enega večjega od drugega in vsi so korektno vzdrževani. Manjka pa jim oprema. Nimajo banalnih stvari, kot so kabli ali stojala za glasbila. Imajo sicer bobne, a s tako slabo kožo, da ni ustrezno napeta, in opna nima pravega zvoka, nove kože pa nimajo in je ne morejo niti priskrbeti.«

Prav tako je navdušen nad tamkajšnjimi prebivalci: »Ljudje so neverjetni. Ni ene same skepse in enega samega cinizma. Povsem nedolžni so, odprti in čisti. Doslej nisem srečal enega samega grdega človeka. To je utopija, ki očitno deluje. Ljudje plešejo na cesti, se dotikajo z rokami, moški in ženske so med seboj izjemno spoštljivi. Njihovi odnosi so harmonični brez sleherne moške dominacije. Nobene pornografije ni nikjer in v enem tednu nismo naleteli na ničesar opolzkega ali vulgarnega. Vse je ena sama fascinantna lepota ljudi.«

Pred potjo v Severno Korejo je zasedba Laibach sicer za več medijev ponovila, da se zavzemajo za združitev Severne in Južne Koreje ter da namen njihovega gostovanja ni provokacija. 

Skupina Laibach naj bi danes v Pjongjangu nastopila še na drugem, prav tako razprodanem koncertu, a so ga zaradi tehničnih težav odpovedali. Odpoved koncerta nima nič opraviti s cenzuro, koncert je namreč nemogoče tehnično izvesti na novi, drugi lokaciji. Kot poroča Tepina, ki za POP TV turnejo spremlja v živo, so Laibachi v Severni Koreji dosegli svoj namen, saj jih niso prepovedali. Dejali so, da so dosegli več, kot so pričakovali.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.