Vlado Miheljak

Vlado Miheljak

 |  Mladina 20  |  Dva leva

Požigalci Evrope

(Državljani vseh drugorazrednih dežel EU – združite se)

No, jaz mislim, da se mi preveč ukvarjamo z argumenti v Bruslju in da bi morali kdaj reči tudi ne, mi pa že vnaprej na vse pristanemo, to ni nikakršna skrivnost; pri čemer pa poglejte Španijo, po štirih letih tako imenovane pomoči imajo zdaj 25-odstotno brezposelnost, med mladimi več kot 50-odstotno. To je očitno, da ti bruseljski nasveti ne delujejo, končno so začeli o tem razmišljati, pa že pred štirimi leti je bilo vsem jasno, kam bodo Evropo pripeljali. Potem ta pomoč, poglejte Grčijo, po štirih letih je propadla. Ciper bo po štirih mesecih pomoči propadel. Ta pomoč je v bistvu pomoč nemškim in francoskim bankam, ki so se pač na nek način zafinancirale s tem, da so financirale te dežele.
— Dr. Jože Mencinger v Odmevih TVS (14. 5. 2013)

Po svoje je bilo pretresljivo, ko so prihajale iz Velike Britanije podobe praznovanja, nalivanja šampanjca ob smrti legendarne premierke Margaret Thatcher. Ne spomnim se, da bi kdaj v kakšni razviti, formalno demokratično ustrojeni državi prihajale na plano takšne podobe. Morda ob smrti kakšnega samodržca nedemokratičnega sveta, pa še tam je prvi odziv običajno histerični jok in obup; veselje pride običajno kasneje. Po drugi strani pa je bil takšen odziv popolnoma razumljiv, saj je praznovanje delovalo kot katarza po gnevu, ki ga je v svoji eri povzročila malemu človeku, sleherniku na Otoku. Brezdušno, brez milosti, brez sramu, agresivno je ljudi odirala kot zajce. Železna lady pač. Zakaj bi se ob takšni zapuščini baronese angleški rudar, njegova vdova, njegovi otroci, ki v najboljšem primeru reproducirajo slojno pripadnost, zelo verjetno pa tudi revščino in brezposelnost, ne veselili? A Margaret Thatcher je bila zgolj prva znanilka novega časa, njeni ekstremni ekscesi so postali normalno stanje današnje Evrope: ekonomsko in finančno stabilne dežele obubožanega prebivalstva. A ko je baronesino torijsko zapuščino na hitro zapravil netalentirani Major, je sledil še večji šok. Prišel je Tony Blair. Laburist! In dejansko nadaljeval ter celo utrjeval baronesino neoliberalno volilo. Kritiki so, ne popolnoma neutemeljeno, govorili, da je Blair s šarmom in nasmeškom na ustih realiziral vse tisto, kar so bile mokre sanje torijcev.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.