• Peter Petrovčič

    16. 8. 2024  |  Mladina 33  |  Svet

    Ne rešite afganistanskih žensk?

    Olimpijska ekipa beguncev je najhitreje rastoča reprezentanca. Letos je begunska boksarka Cindy Ngamba zanjo osvojila prvo, bronasto medaljo. Z reprezentanco že kar 37 begunskih športnikov pa je povezan tudi škandal, če zapišemo natančneje, zaradi okornih pravil Mednarodnega olimpijskega komiteja je bila ena izmed članic begunske ekipe, Maniža Talaš, ki je pribežala iz Afganistana in sedaj živi in trenira v Španiji, diskvalificirana.

  • Jure Trampuš

    16. 8. 2024  |  Mladina 33  |  Politika

    SLS in črni Peter

    Daljnega leta 1996 je bila prava zmagovalka volitev Slovenska ljudska stranka, ni sicer premagala Drnovškove LDS, a je zbrala 19,4 odstotka glasov, dobila 19 poslancev, njen tedanji predsednik Marjan Podobnik pa je postal podpredsednik vlade. Veselje je trajalo le en mandat. Leta 2000 se je združila s Peterletovo SKD in zbrala le 9,5 odstotka glasov, štiri leta kasneje 6,27. SLS se je zadnjič uvrstila v parlament na predčasnih volitvah leta 2011, ko jo je vodil Radovan Žerjav. Od leta 2014 je v parlamentu ni več. Edini pravi, zvezdniški trenutek ji je potem zagotovil samo še Franc Bogovič, nekdanji župan občine Krško, kmetijski minister, kratko obdobje tudi predsednik SLS, ki je bil dvakrat izvoljen v evropski parlament. Ko je letošnjega maja poskusil v tretje – SLS je leta kandidirala na samostojni listi –, ni bil uspešen, ne on in ne SLS. Zbral je 7598 preferenčnih glasov, kar je bistveno manj kot nosilec liste Peter Gregorčič. Stranki je sicer za uvrstitev v parlament zmanjkalo malo, približno 3000 glasov.

  • Marcel Štefančič jr.

    16. 8. 2024  |  Mladina 33  |  Kultura  |  Film

    Ali že lahko postanemo motnja?

    Družina pokliče duhovnika Florina Florescuja (Alexandru Dabija), da bi molil za žensko, ki umira. Rak jo je že povsem razdejal in požrl – le še hrope. V strašni agoniji. Duhovnik začne moliti, toda njeni hčerki se zdi, da duhovnik ne moli za materino življenje, temveč za njeno čimprejšnjo smrt. Hej, kaj je to? Kaj se greste? »To je posebna molitev, ki dušo poziva, naj zapusti telo,« pravi duhovnik, ki vidi, da ženska blazno trpi. Molite, da bi živela, ga vzpodbuja njena hči. »Mama hoče živeti, ne pa umreti!« Ne, duhovnik, ki se zaveda, da je smrt še neizbežnejša od davkov, je videl ogromno umiranja in ogromno trpljenja, videl je metastaze, zato ve, kdaj ljudje brezmejno trpijo, kdaj je vse narobe, kdaj jih ni več mogoče rešiti in kdaj umirajo – in kdaj je najbolje, da čim prej umrejo. Hči umirajoče mu reče, da je slišala, da je neki duhovnik z molitvijo delal čudeže – mrtve je vračal v življenje. A tudi Florin z molitvijo naredi čudež – njena mati kmalu po njegovi molitvi res umre. Molitev deluje! Še več: molitev deluje kot evtanazija. Evtanazija je božja volja, če hočete.

  • Matic Gorenc

    16. 8. 2024  |  Mladina 33  |  Družba

    Kaj pa služba?

    September se bliža in z njim jesensko izpitno obdobje, ko bodo študentje izpolnili obveznosti, ki jih v zimskem in poletnem izpitnem obdobju še niso. Študentje višjih letnikov pa zagotovo razmišljajo tudi o zaposlitvi. Trenutno je brezposelnost v Sloveniji rekordno nizka, a to še ne pomeni, da je za diplomante poklicna pot preprosta. Številni ne delajo na področjih, za katera so izobraženi, razlike so predvsem med posameznimi programi. Ni pa tolikšnih razlik med širšimi akademskimi področji, kot sta naravoslovje in družboslovje.

  • Stanka Prodnik

    16. 8. 2024  |  Mladina 33  |  Kultura  |  TV

    TV komentar / Spomin na to, kar je (skorajda) bilo ...

    Sem pa tja naše radovedne oči zavandrajo tudi na Planet TV, kamor se je z nacionalne televizije na mesto odgovornega urednika informativnega programa zavlekel Janšev medijski rabelj Uroš Urbanija. Ne zato, ker bi ob tem pretirano uživali, to bi bilo res pretiravanje, pač pa, da se spomnimo, pred kom in pred čim nam je nedavno uspelo ubraniti javno radiotelevizijo. Ko smo tako prejšnji petek poprijeli za daljinca in se je na zaslonu pred nami prikazal Luka Svetina ( ja, tisti fant, nadobudni novinar, ki se je nekoč mudil po hodnikih SDS-televizije Nova24TV, nato pa, praktično čez noč, postal voditelj Odmevov), bi verjetno lahko že zaprli program. A smo vendarle vztrajali še malo.

  • Luka Volk

    16. 8. 2024  |  Mladina 33  |  Družba

    Čas za odklop

    Razvoj sodobne digitalne tehnologije je v zadnjih desetletjih poskrbel, da prisotnost v službenih prostorih za opravljanje različnih del ni več nujna. To je postalo še bolj jasno v času epidemije. Vendar je hkrati poskrbel tudi, da morajo biti številni delavci tako rekoč ves čas vpeti v delovni proces, bodisi tako, da odpisujejo na elektronsko pošto ter takšna in drugačna sporočila ali se oglašajo na telefonske klice. S sprejetjem novele zakona o delovnih razmerjih je bila zato lani uzakonjena tako imenovana pravica do odklopa, za katero so se koalicijski partnerji zavzeli že v koalicijski pogodbi in naj bi zares zaživela novembra letos.

  • Monika Weiss

    16. 8. 2024  |  Mladina 33  |  Družba

    Ekološko neuspešna družba

    »Slovenija je, upoštevajoč porabo naravnih virov, v EU med bolj potrošnimi državami, dinamika ekološkega odtisa Slovenije pa še v večji meri kot v EU kaže na veliko mero povezanosti gospodarske rasti in pritiskov na okolje,« je ena od zaključnih ugotovitev vladnega Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar) iz posebne študije ekološkega odtisa, objavljene na začetku avgusta.

  • Komentar / Neučinkoviti birokratski stroj

    Obletnica katastrofalnih poplav, najhujših v sodobni zgodovini države, je navrgla mešanico pozitivnih korakov, pa tudi negativnih stranpoti. Dejansko po letu dni, podobno kot po pandemiji covid-19, nimamo kompleksne interdisciplinarne analize, zakaj so te poplave tako močno ogrozile državo. Kdo je za to odgovoren, česa nismo storili pred tem in kaj moramo narediti, da se to ne bi ponovilo. Sodobni koncepti varstva pred poplavami zahtevajo sistemski in sistematičen pristop, kombinacijo kratkoročnih in dolgoročnih ukrepov prilagajanja podnebnim spremembam. Predvsem pa drugačno organiziranost in način upravljanja skupnega. In tu smo naredili v preteklosti največ napak in sedaj ni videti bolje. Nesporno je bil izhodiščni odziv zaščite in reševanja lani najboljši del ukrepanja. Po letu dni izteka izrednih ukrepov naraščajo frustracije in dvomi o učinkovitosti delovanja države. Državni vrh zveliča svoje ukrepe, na lokalni ravni so ljudje drugačnega mnenja. Politična legitimnost oblasti in učinkovitost protipoplavnih javnih politik sta dve plati iste medalje. Vladna koalicija tu v nasprotju s svojimi pričakovanji izgublja usodno politično bitko.

  • Dora Trček

    16. 8. 2024  |  Mladina 33  |  Svet

    Vse za (dobro) fotografijo

    V Španiji je te dni dvignil precej prahu moški, ki je 6000 let stare jamske poslikave v pokrajini Alto Guadalquivir v Andaluziji polival z vodo, da bi si domnevno zagotovil jasnejšo sliko za objavo na družbenih omrežjih. S tem je na poslikavah na apnenčasti steni, ki so od leta 1998 uvrščene na Unescov seznam svetovne kulturne dediščine, napravil nepopravljivo škodo. To pa še zdaleč ni prvič (najverjetneje niti ne zadnjič), da je zaradi želje po boljšem, zanimivejšem, nenavadnejšem fotografskem posnetku kulturna dediščina pretrpela škodo.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    16. 8. 2024  |  Mladina 33  |  Kolumna

    Komentar / Putin v Bruslju

    Boj se Rusov, je nekoč davno z akrostihom k članku napisal Tit Doberšek, novinar in odgovorni urednik Dela, in si tako pridobil status nežnega disidenta. To je bilo še v času Sovjetske zveze, Jugoslavije, socializma itd. No, SZ je neslavno razpadla, Putinova Rusija je napadla Ukrajino, v evropskih prestolnicah pa spet velja, da je Rusija huda grožnja za varnost Evrope in Unije.

  • Matic Gorenc

    16. 8. 2024  |  Mladina 33  |  Družba

    Kampus na kampus

    V Ljubljani se gradi in se bo še gradilo kar nekaj akademske infrastrukture, predvsem bo nekaj fakultet, ki jih pesti prostorska stiska, dobilo nove prostore. Univerza poskuša nove fakultete umestiti v kampuse, kampusu za Bežigradom se bodo pridružili še kampusi na Brdu, v središču mesta in pri Medicinski fakulteti. Pri gradnji novih študentskih domov pa takega navdušenja ni opaziti.

  • N'toko

    N'toko

    16. 8. 2024  |  Mladina 33  |  Žive meje

    Komentar / Paranoja

    V Sloveniji smo se navadili v rednih presledkih poslušati, da naši zapori pokajo po šivih. Še najhuje je menda na Povšetovi, kjer so zmogljivosti 200-odstotno zasedene, utesnjene in pregrete celice pa si deli kar po šest pripornikov. Razmere so kritične, prihaja do izgredov in štrajkov, pazniki dajejo odpoved, oglašajo se mednarodni nadzorniki človekovih pravic. Opazovalec bi seveda pomislil, da se zapori polnijo, ker se Slovenija spoprijema s hudim porastom kriminala, a še zdaleč ni tako. Abotno stanje v kazenskih zavodih izhaja izključno iz enega dejavnika, to je pospešeno zapiranje tujcev. Od leta 2018 je delež tujcev v zaporih zrasel z 18 odstotkov na 47, na Povšetovi je njihov delež že kar 61-odstoten. Naša država je torej nenadoma začela zapirati tuje državljane s takšno ihto, da ji noben javni sistem ne more slediti.

  • Damjana Kolar

    17. 8. 2024  |  Kultura

    Film tedna / Odrešitev za začetnike

    V Kinodvoru bo 22. avgusta ob 20.30 projekcija filma Odrešitev za začetnike, v katerem režiserka Sonja Prosenc (Drevo, Zgodovina ljubezni) raziskuje sodobna družbena vprašanja v humorni, tragikomični reimaginaciji Pasolinijeve Teoreme. Po projekciji bo sledil pogovor s Katarino Stegnar, Milo Bezjak in Markom Mandićem.

  • Uredništvo

    16. 8. 2024  |  Družba

    »Vojna v Ukrajini izčrpava Evropo, ne Rusije«

    "Vojna izčrpavanja je ena ključnih vojaških strategij, v kateri nasprotnik zmaga v vojni brez odločilne bitke, z izčrpavanjem sovražnika z nenehnim povzročanjem izgub vojakov, materiala in morale do točke zloma. Tipični zgodovinski primeri so ruska zmaga nad Napoleonom, bitka pri Verdunu in sedanja ruska vojna proti Ukrajini. Pa tudi zahodne sankcije proti Rusiji, vendar s perverznimi učinki."

  • STA

    16. 8. 2024  |  Svet

    Pogajalci v Dohi upajo na sklenitev mirovnega dogovora

    V Dohi se nadaljujejo pogajanja za prekinitev ognja v Gazi. Nov krog večmesečnih in večstranskih pogovorov še ni pripeljal do sklenitve pričakovanega dogovora o prekinitvi ognja in izpustitvi izraelskih talcev, ki jih je palestinsko gibanje Hamas zajelo 7. oktobra lani. Neposredno udeležbo na pogajanjih je tokrat odpovedal Hamas.

  • STA

    16. 8. 2024  |  Svet

    Sredozemsko morje z rekordno temperaturo

    Sredozemsko morje se je v četrtek segrelo na rekordno temperaturo, je sporočil španski Center za raziskovanje morja. Dnevna medianska vrednost je dosegla 28,9 stopinje Celzija in tako že drugo leto zapored presegla rekord. 24. julija lani je bila dnevna medianska temperatura 28,71 stopinje Celzija, torej dve desetinki stopinje nižja kot letos.

  • Damjana Kolar

    16. 8. 2024  |  Kultura

    REJVikend / Vodnik po klubskih dogodkih

    Ne veste, kam v petek in soboto zvečer? Preverite, kaj smo izbrali za vas.

  • Uredništvo

    14. 8. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / ŽENSKI SPOL

    V petek izide nova Mladina! V 33. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 16. avgusta, se sprašujemo, kdo se boji žensk. Priskrbite si svoj izvod, v katerem boste našli še veliko zanimivih, poglobljenih aktualnih vsebin! Na naslovnici je ovekovečena alžirska boksarka Iman Helif (fotografija: Getty Images, oblikovanje: Dedi). 

  • STA

    14. 8. 2024  |  Politika

    Palestinci v Sloveniji / »Vlado pozivamo, naj takoj prekine stike z Izraelom«

    Iniciativa mestni zbor in Gibanje za pravice Palestincev sta danes na vlado naslovila javno pismo s pozivom, naj spričo genocida v Gazi nemudoma prekine vse politične, gospodarske, akademske in kulturne stike z Izraelom. Pozvali sta jo tudi, naj se pridruži tožbi Južne Afrike proti Izraelu na Meddržavnem sodišču (ICJ) v Haagu.

  • STA

    15. 8. 2024  |  Svet

    Trump napoveduje tožbo

    Odvetniki bivšega predsednika ZDA Donalda Trumpa so napovedali tožbo proti pravosodnemu ministrstvu ZDA zaradi racije na njegovem floridskem posestvu Mar a Lago, kjer so agenti FBI avgusta 2022 zaplenili več tisoč dokumentov, ki jih je nepooblaščeno odnesel s seboj iz Bele hiše, je poročala televizija Fox News.

  • Uredništvo

    14. 8. 2024  |  Kultura

    »Apolitičnost je še vedno politična«

    "Apolitičnost je še vedno politična! Ampak veste, moram poudariti, da ne moremo namenoma pisati politično, kadar pišemo literaturo. Zgodba ne bo delovala, če se bomo lotili pisanja z namenom, da bi bili politični, in zgodba je vse, kar v književnosti šteje. Preprosto je tako, da ljudje v svojih gestah in jeziku naravno izražajo ideologijo in kritiko sistema, na tak ali drugačen način, in vsaka zgodba, ki jo pripovedujemo, vsaka situacija, ki jo živimo, je neizogibno politična. Kajti politika je vedno razmerje moči med ljudmi ali ljudstvi; politika živi za moč ter od moči, za kar vselej uporablja ljudi, zato je človek tudi tisti, ki v zgodbi vedno pride na površje. Zgodba sama pa razkrije delovanje in posledice zlorabe moči."

  • Uredništvo

    14. 8. 2024  |  Svet

    »Putin je dobil nazaj morilce, na Zahod pa so odšli popolnoma nedolžni ljudje«

    "Velika zamenjava zapornikov med Rusijo in Zahodom je bila dogodek brez primere. Šlo je za reševanje življenj. Je namreč v surovih ruskih zaporih res mogoče preživeti 25 let dolgo kazen? Toda tudi zaradi tega je bila to gotovo najbolj asimetrična zamenjava zapornikov doslej. Vladimir Putin je dobil nazaj morilce, vohune, kibernetske vlomilce in pralce denarja, na Zahod pa so iz ruskih zaporov odšli novinar ter kritiki Putinovega režima in vojne v Ukrajini. Torej popolnoma nedolžni ljudje."

  • Komentar / Ameriški dialog

    Bidnov odstop v predsedniški bitki za Belo hišo pred tremi tedni ni presenečenje, hitra strnitev demokratskih vrst okoli Kamale Harris tudi ne. Veliko presenetljivejša je bila pri tem zaverovanost ameriških političnih elit v oba sporna kandidata. To razkriva veliko bolj kompleksno politično krizo v ZDA, pa tudi zahodne demokracije nasploh. V ospredju je problem politične legitimnosti in v ZDA še posebej prevlada interesnih centrov kapitala. V EU je kapitalsko utemeljena demokracija omejena, v ZDA o vsem odločajo finančni investitorji. Politično veljaš toliko, kolikor kapitala zbereš, politične izbire določa dolar za volilni glas. Kamala Harris je v enem dnevu zbrala 81 milijonov dolarjev, največ v zgodovini ameriških volitev. In postala je relevanten politični subjekt, ustrezna investicijska tarča političnega kapitala. Predsedniška bitka med Trumpom in Harrisovo bo tokrat potekala po robovih identitetne politike in različnih ekonomskih pristopov. Trump je občutljiv glede ženske in migracij, za demokrate je rešitev uspeh »bidenomike« brez Bidna. In v tej epohalni bitki politične izbire ne bo določala vsebina, temveč populistična retorika. Semenj ničevosti je usoda današnje Amerike.

  • STA

    14. 8. 2024  |  Svet

    Izrael načrtuje novo širjenje naselbin na zasedenem Zahodnem bregu

    Izraelske oblasti so odobrile gradnjo nove naselbine blizu Betlehema na zasedenem Zahodnem bregu. Naselje Izraelci načrtujejo na področju obstoječe naselbine Guš Ecion blizu palestinske vasi Battir, ki je bila leta 2014 uvrščena na seznam Unescove svetovne dediščine z imenom Dežela oliv in vin: Kulturna pokrajina Južnega Jeruzalema.

  • STA

    14. 8. 2024  |  Svet

    ZDA odobrile prodajo bojnih letal Izraelu v vrednosti 20 milijard dolarjev

    ZDA so v torek odobrile prodajo 50 novih bojnih letal Izraelu. Skupna vrednost posla, ki vključuje tudi dobavo raket, streliva in vojaških vozil, znaša 20 milijard dolarjev. Vlada predsednika Joeja Bidna tako nadaljuje s politiko neomajne podpore Izraelu v času, ko ta izvaja uničujočo ofenzivo v Gazi.

  • Monika Weiss

    9. 8. 2024  |  Mladina 32  |  Politika

    Kaj so proizvajalci streliva in mešetarji z njim želeli od ministra Hana

    Konec julija se je na ministrstvu za gospodarstvo zglasilo več predstavnikov naše vojaške (formalno obrambne) industrije, konkretneje predstavniki šentjernejskih podjetij Arex in D Partner.

  • STA

    14. 8. 2024  |  Družba

    Najtoplejši dan poletja

    Agencija RS za okolje (Arso) je v ponedeljek marsikje izmerila najvišjo temperaturo v tem letu, v Osilnici kar 37,8 stopinje Celzija. Vročinski val bo vztrajal vse do nedelje, so za STA navedli na Arsu, kjer so do vključno petka so razglasili oranžni alarm za vso državo. Nato lahko pričakujemo nevihtno dogajanje in ohladitev.

  • STA

    14. 8. 2024  |  Politika

    »Slovenija odločno obsoja izraelski napad na šolo v mestu Gaza«

    Slovenija odločno obsoja sobotni izraelski napad na šolo v mestu Gaza, je na torkovem zasedanju Varnostnega sveta ZN o razmerah na Bližnjem vzhodu, ki ga je ob podpori Slovenije zahtevala Alžirija, povedal veleposlanik Samuel Žbogar. Obenem je gibanje Hamas obtožil skrivanja za civilisti in žrtvovanja palestinskih sodržavljanov.

  • STA

    14. 8. 2024  |  Svet

    FBI preiskuje domnevni hekerski napad na Trumpovo kampanjo

    Ameriški zvezni preiskovalni urad (FBI) preiskuje domnevni vdor v nekatere interne komunikacije kampanje republikanca Donalda Trumpa za ameriške predsedniške volitve. Ta je za hekerski napad okrivila Iran, a dokazov ni posredovala. FBI je v ponedeljek sporočil, da preiskuje tudi domnevni hekerski napad na svetovalce kampanje Kamale Harris.