• Staš Zgonik

    12. 2. 2021  |  Mladina 6  |  Svet

    Misija »skoraj nemogoče«

    Sredi januarja je na Kitajsko priletela delegacija Svetovne zdravstvene organizacije, ki naj bi raziskala ozadje pojava virusa SARS-CoV2, prvič zaznanega decembra 2019 na živilski tržnici v mestu Wuhan. Delegacija šteje deset strokovnjakov iz desetih držav.

  • Luka Volk

    12. 2. 2021  |  Mladina 6  |  Družba

    Za nagrado – normalnost

    Prehod regije, nastanitev z zajtrkom in večerjo ter obisk športnega dogodka, ki velja za enega večjih letos – svetovnega biatlonskega prvenstva na Pokljuki? Paket brezalkoholnega piva in vožnja z električnim vozilom znamke BMW? Zveni naravnost neprecenljivo, mar ne?

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    12. 2. 2021  |  Mladina 6  |  Kolumna

    Pod krinko

    Pahor nam spet enkrat pridiga o dialogu, prejšnji teden pa je ugledala luč sveta peticija, ki poziva slovensko politiko k pomirjenju in sodelovanju v kriznem času. Na prvi pogled razumno – imamo epidemijo, bližajo se gospodarska kriza in vsakovrstne težave, zakaj se torej politika ne bi poenotila o nekaj prioritetah.

  • Šola ni tovarna znanj

    Vladno soglasje glede letošnjega vpisa na visokošolske zavode je še ena od komaj verjetnih političnih zapletov in ideoloških atavizmov Janševe vlade. Ustvarjanje kaosa na področju izobraževanja prinaša eno najbolj usodnih in dolgoročnih negativnih učinkov za razvoj te države in družbe. Dolgoročno zaprtje šol je daleč največji neuspeh vladnih protikoronskih politik. Mladi in ne starejši so največja žrtev te pandemije. Škoda izgube človeškega kapitala je nevidna, toda najdražja. Fizično zdravje in smrt je eno, psihično počutje in duhovno umiranje nekaj drugega. Vladni zaplet z univerzitetnim razpisom in celotno večmesečno eksperimentiranje s šolsko vertikalo sta grozljiva primera oblastnih namer. Žal razkrivata tudi nesposobnost in nemoč šolnikov na drugi strani. O neodgovornem ravnanju premiera in nesposobnosti resorne ministrice tu ni nobenega dvoma.

  • Lara Paukovič  |  foto: Uroš Abram

    12. 2. 2021  |  Mladina 6  |  Kultura  |  Portret

    Jadranka Juras: »Umetnik mora biti družbeno aktiven posameznik«

    Leta 2003 je Jadranka Juras s pesmijo Sedmi čut nastopila na Emi, slovenskem izboru za pesem Evrovizije. Njen prvi solo nastop na Eminem odru (leto prej je pela back vokale pri Sestrah pri danes že skoraj ponarodeli Samo ljubezen) je vseboval element, ki je marsikomu ušel iz spomina: moč, ki jo je imela kot glasbenica na velikem odru pomembne prireditve, je izkoristila za subtilno posredovanje političnega sporočila. Del njene oprave je bila namreč improvizirana bomba, ki je štrlela iz granitne kocke z napisom »Vojna ni rešitev«. To je bil odgovor na ameriške vojaške operacije v Iraku in Afganistanu, ki jih je podpirala tudi Slovenija, čeprav je že tedaj veliko ljudi izrazilo nestrinjanje s tovrstno vojaško politiko. »Slovenija bi morala biti primer majhne suverene države, ki zagovarja mirovno politiko. Toda naša politika klečeplazi pred ameriško – žal ni edina,« pravi.

  • Stanka Prodnik

    12. 2. 2021  |  Mladina 6  |  Kultura  |  TV

    Narod, dežela, korenine

    Odprtega duha smo pričakali letošnjo proslavo ob slovenskem kulturnem prazniku. Zavedajoč se seveda, da ima upravni odbor novo sestavo, da gre za zbirko klenih konservativcev, a da se pač tako vrti svet: enkrat to telo sestavljajo bolj konservativni, drugič bolj progresivni. In pri tem smo se pa kar veselili govora predsednika upravnega odbora Jožeta Muhoviča, profesorja z likovne akademije, ene boljših izobraževalnih ustanov v državi. Nobenih zadržkov nismo imeli – celo sama prireditev ni delovala slabo, bila je profesionalni izdelek, bolj zadržanih in meščanskih nostalgičnih kontur, a ok. Res je bila posneta vnaprej, a brez dvoma daleč stran od janšističnih domačijskih grozot, ki so nam jih servirali zadnje leto. No, malce nekritični smo tudi zato, ker smo pred tem tako nizko padli. A nič ne de. Spodoben izdelek je bil to.

  • »Boja ne morete prepustiti drugim«

    Ken Loach je filmski režiser svetovnega slovesa. Rojen je leta 1936, pri 84 letih pa sodi med najostrejše kritike sodobne britanske družbe. Njegovi filmi so osredotočeni na vprašanja, kot so brezdomnost, razpad delavskih družin, neuspeh sledilcev spletnih gurujev, težave, s katerimi se morajo spoprijeti ljudje, ko pridejo v stik z rigidno državno birokracijo, in boj za enakopravnost. Loachevo delo je cenjeno po vsem svetu, za filma Veter, ki trese ječmen in Jaz, Daniel Blake pa je na festivalu v Cannesu prejel zlati palmi. Prosili smo ga, naj nam pojasni svoj pogled na prekariat, na aktivne politike zaposlovanja in na evropski zeleni sporazum.

  • Filmska revolucija

    Gibanje #MeToo je v Hollywoodu odkrilo nov tip toksičnega moškega – doslej so iz omar padali spolni nadlegovalci, izsiljevalci in posiljevalci, zdaj pa je iz omare padel »kanibal«. In »kanibal« naj bi bil Armie Hammer, zvezdnik filmov Pokliči me po svojem imenu, Osamljeni jezdec, Socialno omrežje, Mož iz agencije U.N.C.L.E. in Rebecca. Vsaj takšna oznaka se ga je oprijela na socialnih omrežjih, ki zadnje tedne strastno premlevajo njegove »kanibalske« perverzije. Različne ženske – bolj kot ne njegove bivše – so namreč razkrile, da naj bi užival v pitju krvi, sekanju prstov, emocionalnem zlorabljanju, zasužnjevanju partneric in posiljevalskih fantazijah. Ena izmed njih je celo razkrila, da naj bi hotel speči in pojesti njeno rebro, druga pa, da naj bi ji v medenico vrezal svoji inicialki.

  • Gregor Kocijančič

    12. 2. 2021  |  Mladina 6  |  Kultura

    Spotify – sovražnik ali prijatelj?

    Slovenija se je poleti pridružila 93 državam, v katerih je dostopen Spotify, vodilni ponudnik spletnega pretakanja glasbe, ki se danes lahko pohvali z astronomskimi statistikami: od svoje ustanovitve leta 2008 je na splet naložil 70 milijonov glasbenih del in dobra dva milijona podkastov. Trenutno ima kar 345 milijonov uporabnikov, ki glasbo poslušajo na svojih mobilnih telefonih, tablicah in računalnikih. Skoraj polovica (155 milijonov) jih za njegove storitve plačuje, ostalim pa Spotify med poslušanjem glasbe ponudi oglase. Platformo že od njenih začetkov spremljajo številna protislovja, ki so povezana predvsem z dejstvom, da je Spotifyev poslovni model nepravičen do robnih izvajalcev, ustreza pa predvsem mainstreamovskim zvezdam in založbam velikankam.

  • IK, STA

    11. 2. 2021  |  Politika

    V ponedeljek končno ne bo več omejitev gibanja med občinami in regijami

    S ponedeljkom bo začel veljati odlok, s katerim bo odpravljena omejitev gibanja na občine in na statistične regije, mogoče se bo torej prosto gibati po celotni državi, je na novinarski konferenci pojasnil minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Kot je dodal, pa ostaja v veljavi omejitev gibanja v nočnih urah, torej med 21. in 6. uro. Kljub temu, da so policijsko uro številni strokovnjaki označili za neučinkovit in nesmiseln ukrep, med njimi denimo tudi prvi epidemiolog v državi dr. Mario Fafangel. 

  • Borut Mekina

    11. 2. 2021  |  Politika

    Objavljamo interne vladne dokumente

    Konec decembra je vlada v Bruselj poslala slovenski osnutek načrta za okrevanje – plan, kako bo naša država v prihodnjih letih potrošila 5 milijard evrov evropskih subvencij in posojil. Končni načrt mora vlada Evropski komisiji poslati do 30. aprila. O slovenskem načrtu, ki je brez vizije ali rdeče niti in s katerim so nezadovoljni tudi v komisiji, pišemo v novi Mladini. Ostale EU države so osnutke svojih načrtov že objavile, slovenska vlada pa, čeprav je osnutek načrta že sprejela, dokumente skriva. Na njih je prilepila oznako interno.

  • Borut Mekina

    5. 2. 2021  |  Mladina 5  |  Politika

    Okuženi so pri nas nagrajeni, če simptome skrivajo

    Na uredništvu Mladine smo pregledali 1049 ukrepov, ki so jih države EU, z Veliko Britanijo vred, sprejele v letu 2020 zaradi epidemije. Ukrepe zbira in vodi evropsko združenje fiskalnih svetov predvsem zato, ker želi oceniti njihovo učinkovitost. Velika večina je seveda generičnih: subvencioniranje čakanja na delo, najrazličnejša posojila in davčne prilagoditve ter večje ali manjše pomoči turizmu ali gostinstvu, torej sektorju, ki ga je epidemija najbolj prizadela. Nekateri ukrepi pa vendarle izstopajo in kažejo obraz posamezne države – na nekatere opozarjamo v okvirju.

  • Vanja Pirc

    11. 2. 2021  |  Politika

    »Je takšno ravnanje v naši državi v 21. stoletju res možno?«

    Generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc, ki se mu mandat izteka in mu programski svet javne radiotelevizije na nedavno končanem javnem razpisu ni podaljšal mandata, temveč je za novega generalnega direktorja izbral Andreja Graha Whatmougha, je včeraj vložil tožbo, s katero izpodbija imenovanje izbranega kandidata. Prepričan je, da je bil postopek imenovanja novega generalnega direktorja javne RTV oporečen.

  • Uredništvo

    11. 2. 2021  |  Politika

    Naslovnica jutrišnje Mladine: IZZIVALEC

    Jutri izide nova Mladina! Tokratno naslovnico sta ustvarila Uroš Abram (fotografija) in Ivian Kan Mujezinović (oblikovanje). V novi številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od 12. februarja dalje, si lahko preberete intervju s kandidatom za mandatarja Koalicije ustavnega loka (KUL) Karlom Erjavcem. Priskrbite si svoj izvod nove Mladinine številke! #Mladina6 

  • Uredništvo

    11. 2. 2021  |  Družba

    »Cepilni potni listi so diskriminatoren ukrep«

    O tem, kaj prinaša cepilni potni list, je za MMC RTVSLO spregovorila nekdanja informacijska pooblaščenka in pravnica Nataša Pirc Musar. Slednja pri cepilnih potnih listih vidi več težav kot koristi. Na Danskem denimo brez njega ne bo mogoče v restavracijo ali na športni dogodek, o podobnih ukrepih razmišljajo tudi številne druge države, kot kaže pa je cepilnemu potnemu listu naklonjen tudi slovenski premier Janez Janša. 

  • IK, STA

    10. 2. 2021  |  Politika

    Hrvaška policija Hojsu in njegovi mami zavrnila vstop v državo

    Hrvaška policija je v ponedeljek na meji zavrnila vstop notranjemu ministru Alešu Hojsu, ki se je tja pripeljal z mamo, ker nista izpolnjevala pogojev, ki jih je v epidemiji za vstop tujcem določila Hrvaška, poroča spletni portal 24ur.com

  • Ali bo Počivalšku uspel še en piarovski manever?

    Lanskega maja, bilo je dva meseca po začetku tretjega mandata Janševe vlade in licitacijah o izdajalcih v strankah SMC in DeSUS, je poslanec Gregor Židan prestopil iz Počivalškove stranke k Socialnim demokratom. S tem je novo stranko okrepil na skupno 12 poslank in poslancev.

  • Uredništvo

    11. 2. 2021  |  Družba

    »Patriarhat je škodljiv za ženske in za moške«

    "Filmski in gledališki svet stoji na gnilih temeljih avtoritarnosti in mačizma, ki ne predvideva prostora za žensko. Tudi v času študija na akademiji se nisem počutila kot del tega sveta: vedno me je čudilo, kako smo lahko tako zelo ozki. Globoko spoštujem vse ženske, ki so spregovorile, in tudi tiste, ki niso, ker je tudi v tišini težko prestajati stvari. Določeno mero hipokrizije vidim v tem, da se javnost odzove, če spregovori igralka in režiserka – kako pa bi bilo, če bi tajnica ali čistilka v nekem podjetju razkrila, da jo nadleguje šef? Delavka v tovarni? Tisti, ki imamo malo več pozornosti javnosti, moramo biti glasni tudi za tiste, ki je nimajo. Piše se leto 2021, čas je za svobodo. Ne gre za sovraštvo do moških in vesela sem, ko vidim mlade kolege, ki brez vsakih zadržkov izrazijo podporo gibanju. Problem patriarhata je v tem, da je škodljiv za ženske in za moške."

  • STA

    11. 2. 2021  |  Svet

    Ameriški znanstveniki priporočajo dve maski

    Ameriški center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) je na podlagi svoje študije ugotovil, da je nošenje dveh mask hkrati boljša zaščita pred novim koronavirusom, še posebej pred novimi mutacijami. Če se nosi le ena maska, pa naj se ta tesno oprijema obraza, pravijo v CDC.

  • Uredništvo

    11. 2. 2021  |  Družba

    »Od države ne pričakujem nobene pomoči, želel bi si pa bolj smiselne ukrepe«

    "To, kar je pandemija naredila za glasbenike in umetnost na splošno, se ne da ne opisati in ovrednotiti. Koliko talentiranih ljudi bo ostalo brez glasu in načina izražanja zaradi ekonomske stiske, si ne morete predstavljati - med drugimi so tu tudi moji kolegi, ki so morali zaradi pandemije milo rečeno spremeniti poklic. Od države ne pričakujem nobenega usmiljenja ali pomoči, želel bi si pa bolj smiselne in predvsem enako pravične ukrepe za vse dejavnosti. Kaj to je, lahko debatiramo v neskončnost. Enostavno ne razumem, kako je lahko tisoč ljudi z maskami v trgovini brez razdalje, prireditev pa niti s primerno razdaljo in maskami ter manj ljudmi ne smemo izvajati. Ne samo kot glasbenik, ampak kot človek na splošno gledam na ukrepe, kot stvar posmehovanja vredno - kar ni prav. Ampak to so v meni vzbudili zaradi njihove nesmiselnosti."

  • DK, STA

    11. 2. 2021  |  Svet

    Ameriška vlada: »Virus ni nastal v laboratoriju«

    Strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so v torek zaključili svoj obisk na Kitajskem. Čeprav jim vsaj zaenkrat ni uspelo identificirati živalskega izvora novega koronavirusa, so ZDA izrekle podporo njihovemu delu in se obenem distancirale od nepotrjenih teorij o nastanku virusa v kitajskih laboratorijih.

  • DK, STA 

    11. 2. 2021  |  Družba

    VIDEO: Orožje spreminja v glasbila

    Srbski kipar Nikola Macura iz kosov orožja izdeluje glasbene inštrumente. Vsak teden se odpravi na vojaško smetišče in medtem ko prebira zavržene puške, čelade in rakete, po njih udarja in piha skoznje, da bi tako našel tiste kose, ki bi jih v svojem ateljeju lahko spremenil v glasbila.

  • IK, STA

    10. 2. 2021  |  Politika

    LMŠ, SD, Levica, SAB in DeSUS vnovič vložile konstruktivno nezaupnico 

    Opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica, SAB in DeSUS so danes v parlamentarni postopek ponovno vložile konstruktivno nezaupnico s kandidatom za predsednika vlade Karlom Erjavcem. Predlog so podprle z 10 poslanskimi podpisi, vsaka od strank predlagateljic je prispevala dva, so pojasnili v DeSUS. Erjavec bo predlog predstavil na novinarski konferenci ob 14.15.

  • Uredništvo

    10. 2. 2021  |  Politika

    Počivalškovo opravičilo: »Odgovornost je izključno moja«

    Zdravko Počivalšek, minister za gospodarstvo, podpredsednik vlade in predsednik stranke SMC, se je danes v zapisu na Facebooku opravičil slovenski javnosti, še posebej pa gostincem. "Čeprav je bil sestanek zakonit, utemeljen in zelo koristen, je bilo to v teh težkih časih tudi nepremišljena poteza," je zapisal. 

  • So posebej za ministra Počivalška odprli gostilno?

    Zgodba, ki ne pije vode? So ministra Zdravka Počivalška skoraj ujeli pri grobi kršitvi vladnih ukrepov v gostilni, ki so že dolgo časa zaprte, kakor poročajo skoraj vsi večji mediji? Je pred nami resnično pomembna, čeprav po zapletu navidezno banalna afera, ali zgolj manjši vihar v kozarcu popite vode?

  • Povedal vam bom resnico

    Ime mi je Anoir, prihajam iz Alžirije. Izza zidov deportacijskega centra Postojna vam bom povedal resnico. Že drugič sem zaprt v tem Centru za tujce. V Sloveniji sem zaprosil za azil, vendar mi ga niso odobrili, zato so me zaprli v Postojno. Prvič so me izpustili na prostost marca leta 2020, s papirjem, ki mi je dovolil zadrževanje na območju Republike Slovenije in mi prepovedal, da bi jo zapustil. Toda pustili so me brez dovoljenja za delo, brez pravice do socialne podpore ali do nastanitve. Znašel sem se na cesti.

  • IK, STA

    10. 2. 2021  |  Politika

    Spornost zbiranja podatkov o narodnosti in veroizpovedi 

    Parlamentarni odbor za notranje zadeve je minuli teden v predlog novele zakona o prijavi prebivališča vključil določbo, po kateri bi se ob prijavi stalnega prebivališča zbirali tudi podatki o narodnosti in veroizpovedi. To po mnenju informacijske pooblaščenke predstavlja hud poseg v zasebnost in nevarnost tveganja diskriminacije.

  • Oštro.si

    10. 2. 2021  |  Politika

    Od certifikatov do rudnikov v Kongu

    Leta 2010 se je vodstvo podjetja CG Invest, ključnega slovenskega podjetja finančne skupine Aktiva, z Banko Celje pogajalo za podaljšanje posojil. Pogajanja so bila uspešna: Banka Celje je podaljšala za dobrih 27 milijonov evrov posojil, podobno pa so v istem letu storile tudi druge slovenske banke.

  • Uredništvo

    10. 2. 2021  |  Kultura

    »Umetnost ima to moč, da je nič ne more nadomestiti«

    "Umetnost je v svetu sicer brez moči, ima pa to moč, da je nič ne more nadomestiti, čeprav so poskusi v tej smeri nenehni. In prav za umetnost danes gre, za tisto diamantno konico kulture, ki odriva na globoko, ki dviga um in bitje ti razmika, ki nemirni duši, ki se rada moti, kot svetla senca kaže tja, od koder luč izvira. In se nikoli ne rima na boniteto, ampak vselej le na nezastrljivost in na kvaliteto."

  • Uredništvo

    10. 2. 2021  |  Družba

    »Ljudje se danes ne soočajo z dejanskim svetom«

    "Ena od karakteristik zahodnih družb je, da je rešitev za vsako težavo, ki se pojavi, izmišljena. Z nakupom tega in tega boš dosegel povsem bele zobe, povsem belo perilo, srečno družino, ki se vozi v mercedesu in tako dalje – celotna družba funkcionira na fantazijah, željah oziroma na nerealističnih obljubah, kako je mogoče te želje zadovoljiti. Skladno s tem je tudi enačenje virtualnega sveta z dejanskim svetom. Danes nekateri 'strokovnjaki' odkrito govorijo, da je napačno ločevati virtualni, torej izmišljeni svet, in dejanski svet. Skladno z zgoraj opisano logiko delovanja sodobnih družb je tudi poveličevanje otrokove domišljije. Ljudem danes ne manjka domišljije, ampak sposobnosti soočati se z dejanskim svetom."