-
13. 5. 2024 | Kultura
Svobodna Palestina / Serija dogodkov v Ljubljani
V Ljubljani se danes začenja serija dogodkov z naslovom Svobodna Palestina, ki jo Vodnikova domačija oz. zavod Divja misel in Gibanje za pravice Palestincev s partnerji pripravljata ob obletnici nakbe 15. maja. Ponudila bo pogovore, predavanja, filmski projekciji in razstavi. Sklenila se bo 18. maja.
-
13. 5. 2024 | Kultura
Domolov / Predstava o stanovanjski problematiki
V Slovenskem mladinskem gledališču (SMG) se začenja gledališki proces za avtorsko predstavo z naslovom Domolov, katere tema bo stanovanjska problematika. "Ustvarjalke_ci bi radi zbrali čim več različnih zgodb in izkušenj v zvezi z najemom, oddajo, kupovanjem, prodajo, iskanjem stanovanj, pa naj bodo to dobre izkušnje ali pa horror zgodbe v stilu @domozloma," so zapisali v SMG.
-
11. 5. 2024 | Kultura
V Cankarjevem domu v Ljubljani bo, 16. maja ob 19.00 na ogled film Spati s tigrom, poetični portret avstrijske slikarke Marie Lassnig v režiji Anje Salomonowitz. Maria Lassnig je bila nadarjen otrok, zapuščena hči, odločna ženska, osamljena umetnica, raziskovalka notranjih svetov, opevana slikarka, ki je vse življenje iskala svoj osebni umetniški izraz. Režiserka je ustvarila film, ki je radikalno feministično delo in kot takšno daleč od tipične biografske pripovedi. V njem se odraža vizionarski pristop k umetnosti Marie Lassnig, predstavlja pa tudi koncept zavedanja telesa, tako značilen za delo Marie Lassnig.
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Plošča
V prihodnost zroči »pop fuzionist« se je v zadnjem desetletju v širšem mainstreamu uveljavil kot eno prodornejših, slogovno najizmuzljivejših in zvočno intrigantnih producentskih imen z Otoka. V svojem specifičnem elektronskem izrazu se že od začetka spogleduje s popovskim sentimentalizmom, r & b-jevsko čutnostjo, trancersko evforičnostjo in klubsko energičnostjo, a vselej na sebi lasten način. Četrti album, s katerim utrjuje svoj položaj pop vizionarja, postreže z dinamično, visokoresolucijsko, presenečenj polno obliko »digitalnega popa« z glomaznimi basi, očarljivimi vokali in podrobnostmi, značilnimi za imena, kot je Aphex Twin. Res škoda, da ni Dua Lipa za novo ploščo namesto Kevina Parkerja angažirala njega.
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Plošča
St. Vincent: All Born Screaming
Anne Clark z naslovom novega albuma poudari očitno: vsi se rodimo z dretjem, nihče brez protesta. Ta je sicer neuspešen, a popotnica je vseeno odlična – upor je brezploden, smo pa pri tem vsaj glasni. All Born Screaming je glasna, konkretna, oprijemljiva plošča in je prva, ki jo je glasbenica v celoti producirala sama. Ima malce retro štih, ki spominja na drznejše art pop projekte devetdesetih let, a zavije tudi marsikam drugam – od synthovske sodobnosti do rockovskega tovarniškega udrihanja. Album je pravzaprav slogovno izjemno nemiren, prava ljubka nasičena zmeda, ki pa jo suvereno povežeta ravno izjemna produkcija in zverzirani songwriting. St. Vincent ponovno na tankem ostrem robu pop krajine.
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Plošča
Mdou Moctar: Funeral for Justice
Da spada med najbolj ekspresivne kitariste naše dobe, je dokazal že s predlanskim nastopom na gradu Kromberk, toda sedma plata »saharskega Jimija Hendrixa«, ki stavi prav na živost, fizičnost, visceralnost, je nov vrhunec njegove diskografije. V dobi, ko pod progenocidnim zahodnim neokolonializmom pravica umira na vseh frontah, je njegov antikolonialistični angažma še odločnejši kot doslej, ognjeviti psihedelično-bluzovski riffi, ki jih dopolnjuje ubrana zasedba, pa kot kriki proti resignaciji izražajo neko nujnost, uporniško vitalnost, neuklonljivost. Na Zahodu je rock postal gola estetska kategorija, Mdou Moctar pa je eden poslednjih idealistov, ki še verjamejo v moč protestne pesmi.
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Plošča
Kamasi Washington: Fearless Movement
Od zadnjega albuma Kamasija Washingtona – dvojnega Heaven and Earth – je minilo šest let. Ne nujno ogromno, a za izvajalca, ki je v polnem naletu, precej. Kalifornijski saksofonist in eden tistih, ki so jazz dostavili na plejliste nespecializiranega poslušalstva iz mlajših generacij, ni bil nikoli malenkosten (pred tem je izdal trojni album The Epic), tako da smo tudi tokrat pričakovali zajeten glasbeni izziv, ki se lupi počasi. Toda dobili smo nekaj malce drugačnega.
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Knjiga
Tim Flannery: Prirodoslovna zgodovina Evrope
Seveda je bil planet, kakršnega poznamo danes, mnogokrat preoblikovan. Najusodneje pred 66 milijoni let, ko je nanj padel asteroid in povzročil zatemnitev sonca z jedrsko zimo, ki je spravila s sveta dinozavre in številna druga bitja. Bližje nam je čas pred 20 tisoč leti, v katerem je bila morska gladina do 150 metrov nižja od današnje, kar je povzročilo, da Irska in Britanija nista bili več otoka. Od danes živečih živali je rekorderka krastača, ki je tu že 60 milijonov let, lovcem pa bi se morala zatresti roka ob strelu na volka, ki je avtohtoni prebivalec izpred treh milijonov let. Vmes je izumrl, a pred 500 tisoč leti prišel nazaj iz Azije. Bitja izumirajo in se kdaj čudežno vračajo, včasih tudi kot križanci. Jamski medvedi so resda izginili, ne pa del njihovih genov, ki je prešel v rjave medvede.
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Knjiga
Claire Keegan: Take majhne stvari
Take majhne stvari je enostavna zgodba o možaku s petimi hčerami in pridno ženo, ki tako kot ostale delovne irske ženske sanja, da bi bila moški in bi imela prost vsaj en dan v tednu, nedeljo. Billu Furlongu, ki razvaža kurjavo, gre dobro, z vsemi je dober in hvaležen za vse, kar ima, zanj so praznični dnevi delovni. Na predvečer božiča se mu nekaj stvari pokrije; najprej gre na obisk in voščit v hišo svoje protestantske dobrotnice, ki je njegovo mater in njega sprejela, ko so ju domači pognali od doma. Zaradi zunajzakonske nosečnosti. Tam se zdrzne ob opazki, da je podoben oskrbniku hiše, ki je zdaj po pljučnici v domu, in Furlong se spet sprašuje, kdo je njegov oče.
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Film
Rebel Moon – Part Two: The Scargiver
Drugi del te vesoljske sage – iz oddaljene galaksije – je še slabši od prvega dela. Naj vam povem, kako slab je drugi del: ko zlobni Imperij, ki ga vodi darthvaderski admiral Noble (Ed Skrein), muči, zatira in trpinči kmete, ki še vedno kmetujejo tako, kot so kmetje kmetovali v 19. stoletju (z vsem večerniškim patosom in new-age ponosom vred), začnete navijati za Imperij, pa čeravno puntarje, vesoljske utopiste, vodi Kora (Sofia Boutella), ki izgleda kot princesa Leia in Luke Skywalker v eni osebi!
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Film
Jerry Seinfeld, milijarder, ki ga je pred davnimi leti proslavil sitcom Seinfeld, ne ve, kaj bi počel, pa je posnel tole kičasto, nostalgično, regresivno all-star farso o bitki med dvema velikima prehrambenima gigantoma (Kellogg’s vs. Post, Jim Gaffigan vs. Amy Schumer), ki skušata na začetku šestdesetih let prejšnjega stoletja na trg spraviti »revolucionarno« pecivo pop-tart, a tudi humor, s katerim nas skušajo »zlomiti« Seinfeld, Hugh Grant, Melissa McCarthy et consortes, je na nivoju mlačnega, politično korektnega, statusquojevskega, anahronističnega družinskega humorja z začetka šestdesetih.
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Film
Študentje (Harriet Slater, Avantika, Wolfgang Novogratz, Jacob Batalon itd.), ki se za vikend odpravijo na žurko v hribovje Catskill (ki ga igra Srbija!), vdrejo v vilo, v katero ne bi smeli, odprejo škatlo, ki je ne bi smeli, in zgrabijo nadnaravni objekt, ki ga ne bi smeli – in potem se čudijo, da se jim zgodijo Brez povratka, Brez povratka 2, Brez povratka 3, Brez povratka 4 in Brez povratka 5. Smrt vedno pride na pravi naslov. Prihodnost tudi. Ne, tokrat hormonski kreteni ne zgrabijo Ouija table ali igrice Truth or Dare, temveč tarot, orakeljske karte, ki se potem – z astrološkim spinom – znesejo nad njimi, sicer pikantno, celo sadistično, toda ne ravno domiselno, še manj originalno ali ekskluzivno, celo pošasti napovedujejo več, kot dostavijo.
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Film
Če hočete videti film, ki vas bo v cono somraka odpeljal na grozljivo satiričen in satirično grozljiv način, potem si poglejte Late Night with the Devil, osupljivi cinefilski original, metafilmski found footage (izgubljena, založena »škandalozna« epizoda), ki se tako rekoč v celoti odvrti v televizijskem studiu, v katerem skuša Jack Delroy (David Dastmalchian), voditelj nočnega šova Night Owls, obseden z ratingi, uspehom, slavo in ameriško nočno moro, na vsak način premagati The Tonight Show Johnnyja Carsona, a mu to ne uspe in ne uspe, tako da svojo dušo – v slogu Fausta in igralca Guya Woodhousa iz Rosemaryjinega otroka – proda satanistični sekti in samemu Satanu, ki potem leta 1977 – v času serijskih morilcev (Son of Sam), medijske obsedenosti s satanisti, mentalisti in parapsihologi, paranormalnih detektivov à la Ed in Lorraine Warren, filmske obsedenosti z obsedenostjo (Izganjalec hudiča, Prerokba) – poskrbi, da njegov šov – soba odmevov De Palmovih klasik Sestri, Fantom Paradiža, Carrie in Furija – postane »dogodek, ki šokira nacijo«. (VOD – Amazon Prime, Apple TV ipd.)
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Film
Izzivalci, ki jih je posnel Luca Guadagnino, avtor filmov Pokliči me po svojem imenu, Suspiria, Nemirna obala in S kostmi vred, so kinetična arty telenovela – senzualne situacije, šokantne emocije, nenadni preobrati, silovite strasti, eksplozivne intimnosti, nežni absurdi, globoko vzdihovanje, gorečne ambicije, soparen seks v dvoje in troje, agresivni voleji, zarote, evforični dialogi, zapletene krutosti, izbruhi jeze, resentimenta in ljubosumja, tekmovalni ekscesi, preznojeno dominiranje, živčne vojne, konfliktno izčrpavanje, impulzivne izdaje. Liki pa le trije: Tashi Duncan (Zendaya), nekdanja teniška prvakinja, ki jo je ustavila poškodba kolena, zdaj teniška trenerka, Art Donaldson (Mike Faist), njen mož, nekdanji teniški as, ki je zmagoval pod njeno taktirko, in Patrick Zweig (Josh O’Connor), prav tako nekdanji teniški as, njegov najboljši prijatelj (ko sta igrala v parih, so ju klicali Ogenj in Led), njen nekdanji ljubimec, ki hoče comeback – pod njeno taktirko. Obsedeni so drug z drugim, tenisom in željo po želji. Pofukali bi se s teniškimi loparji. Kar penijo se od poliamorije.
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Film
Sevim (Ece Bagci), dekle iz Icesuja, zakotne anatolske vasi (postojanke na periferiji imperija), zaradi »neprimernega« obnašanja prijavi Sameta (Deniz Celiloglu), najpriljubljenejšega učitelja, »učitelja učiteljev« (hard-boiled verzijo »inspirativnega« mehiškega učitelja iz Radikala). Ne, ne gre za kako spolno nadlegovanje – ali pač? Samet ji ni hotel vrniti ljubezenskega pisma, ki je padlo iz njenega skrivnega dnevnika, obenem pa ji ves čas dopoveduje, da ni nič narobe, če je njegova najljubša učenka, če jo včasih »nedolžno« obdaruje in če je sam njen najljubši učitelj. Še več: prepričuje jo, da je zaljubljenost v učitelja nekaj normalnega. Ni čistejših čustev, pravi, kot bi skušal citirati pesem When I Kissed the Teacher (via ABBA). Moški svoje nasilje sproti pozabijo. Kot da ni nič posebnega. Kot da je nekaj vsakdanjega, normalnega, naravnega, tako rekoč konsenzualnega. A zdaj je vse drugače – ničesar ni več mogoče kar pozabiti. Gibanje #MeToo in kultura črtanja sta začrtala fronto. Zato tudi ni nobenega dvoma, da je Sametovo pokroviteljsko poigravanje s Seviminimi čustvi produkt njegovega detroniziranega, deprivilegiranega ega, frustrirane, razvrednotene, padle moškosti.
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura
»Ob številnih priložnostih sem bila deležna nadiranja, neprimernih komentarjev, tudi zelo vulgarnih izrazov, za katere si nisem niti predstavljala, da so lahko izrečeni v hramu slovenske kulture,« pripoveduje oseba, ki je bila zaposlena v kulturno-kongresnem centru Cankarjev dom, naši največji javni kulturni ustanovi. Konkretnih opisov ne želi razkriti javnosti, da se ne bi prepoznala njena identiteta, čeprav v Cankarjevem domu danes ne dela več. »Odšla sem, ker sem dala prednost svojemu zdravju,« pravi. »A nisem bila edina.« Tudi nekateri drugi sodelavci naj bi bili imeli dovolj kričanja, zmerjanja, kletvic, opravljanja. »Danes mi je žal le, da nisem odšla veliko prej, že ob prvi neprimerni komunikaciji.«
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Dogodki
Do 20/05
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | TV
TV komentar / Vse zamujene priložnosti
Naj začnemo kar s citatom staroste slovenske organizacije Pesmi Evrovizije, Miše Molk, besede je izrekla v torkovi oddaji Odmevi: »Evrovizija je zelo težko izločena iz aktualnega družbenega dogajanja. Eurosong nikoli ni bil popolnoma apolitičen. Vedno se je v besedilih zaznalo nekaj ideologije. Tokrat mislim, da se je EBU malce sprenevedal in je raje posegel v besedilo izraelske skladbe, imel pa je možnost in priložnost, da Izrael izloči s tekmovanja.« Drži. Miša Molk je že s to izjavo povedala vse. A je tudi nadaljevala in do konca, a nežno zabila žeblje v to krsto evropskega televizijskega sprenevedanja: »Zakaj? S tem bi opozorili, da smo proti nasilju, proti vojni, in to bi zelo veliko pomenilo za Evropo. Ampak EBU se tako ni odločil. Mislim, da gre za dvoličnost. Tudi če letos prireditve ne bi bilo, bi to preživeli, v Gazi bo pa preživelo vedno manj ljudi.« Da, točno za to gre. Če letos ne bi bilo prireditve, bi vsi mi Evropejci – preživeli. Nikomur se ne bi nič zgodilo, nikomur od tistih, ki v tej prireditvi uživamo – nekateri tudi zgolj zato, ker sta nam všeč barvitost in robnost celotne prireditve, ki je pač na trenutke tako cenena in neumna, da je v tem že nekakšen presežek –, ne bi popolnoma nič manjkalo. Kot da pač enkrat nisi šel na svojo najljubšo zabavo.
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Hudo
Jajce velja za živilo, ki ga z lahkoto scmarijo tudi tisti, ki sploh ne znajo kuhati; pri kuhanih jajcih je skrivnost le v pravilno odmerjenem času v vreli vodi, tu pa nam na pomoč priskoči piskajoče jajce. Izdelujejo ga v več kot sto različicah, je iz plastike in ga skupaj s kokošjimi vtaknemo v mrzlo ali vročo vodo. Tam nam jajček, ki je na pol potopljen, s prvim piskom sporoči, da deluje. Ko voda zavre, jajce spet zapiska in s tem pove, da lahko temperaturo zmanjšamo. Čez čas se pri rock različici oglasi melodija Smoke on the water, ki razglasi, da je jajce mehko kuhano. Komad I was made for loving you lahko trenutno slišimo v filmu Kaskader in tudi iz melodičnega jajčka; ta z njim obeleži srednje kuhano stanje, tik preden se rumenjak strdi. Zadnji štiklc, ki razglasi trdo kuhano jajce, je The final countdown. Vsaka melodija sicer zadoni po trikrat. Karaoke jajce je izdelano v Nemčiji in piska dovolj glasno, da ga slišimo tudi, če je čez lonec poveznjena pokrovka. Najbolje ga je hraniti v hladilniku, saj ima tako enako izhodiščno temperaturo kot užitni primerki jajc, pa tudi življenjska doba baterije je daljša.
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Ulica
-
10. 5. 2024 | Mladina 19 | Kultura | Portret
Lina Akif / Igralka, ki na odrih pogreša večjo raznolikost vsebin in ustvarjalcev
Na svoj igralski razpon je opozorila že v prvih projektih v poklicnih gledališčih, za katere je leta 2022 prejela nagrado za mlado igralko na Borštnikovem srečanju. Zadnje čase pa navdušuje predvsem na odru Slovenskega mladinskega gledališča. Denimo v dveh od petih predavanj-performansov režiserke Tjaše Črnigoj Spolna vzgoja II, Zmožnost in Igre (v produkciji Zavoda Maska in Slovenskega mladinskega gledališča), kjer obravnava seksualni užitek žensk s hendikepom ter nekonvencionalne spolne prakse. Z režiserko sta skupaj hodili na teren, iskali in intervjuvali sogovornice. Na neki način sta opravljali novinarsko delo, kar ji je bilo neizmerno vznemirljivo, saj jo je »popeljalo na kraje, ki jih nisem pričakovala, v svetove ljudi, ki jih prej nisem poznala. Pa je nujno, da imajo svoj glas«.
-
10. 5. 2024 | Kultura
REJVikend / Vodnik po klubskih dogodkih
Ne veste, kam v petek in soboto zvečer? Preverite, kaj smo izbrali za vas.
-
8. 5. 2024 | Kultura
»Zgodba nogometnega huliganstva, čefurjev v Ljubljani in balkanskega trapa«
V Mini teatru bodo danes ob 20.00 premierno uprizorili predstavo Skini mi se s kursa v režiji Matjaža Pograjca, ki se podpisuje tudi pod koncept in dramaturgijo predstave po motivih Othella Williama Shakespeara. Predstava bo po režiserjevih napovedih razkrila prvinske strasti v Shakespearovi igri.
-
7. 5. 2024 | Kultura
V Ljubljani bodo danes popoldne odprli razstavo z naslovom Reproduktivne pravice: O zdravju, spolnosti in enakosti žensk. Opozorila bo na ključne mejnike v zgodovini reproduktivnih pravic v Sloveniji, kot so med drugim splav, kontracepcija, umetna oploditev, spolna vzgoja in starševstvo, so sporočili iz Mirovnega inštituta.
-
7. 5. 2024 | Kultura
1984 / Instalacija ob 75. obletnici Orwellovega romana o popolnem nadzoru družbe
Škotski umetnik Hans K. Clausen je po pošti prejel že na stotine izvodov romana Georgea Orwella z naslovom 1984. Snuje namreč instalacijo, ki bo v začetku junija na ogled v občinski stavbi na otoku Jura, kjer je Orwell v hudi revščini in bolan konec 40. let minulega stoletja napisal omenjeni roman. Z njo bo obeležiti izid romana pred 75 leti.
-
6. 5. 2024 | Kultura
Umrl ameriški umetnik Frank Stella
V 88. letu starosti je v soboto na svojem domu na Manhattnu umrl Frank Stella. Ameriški slikar, ki je s svojimi zgodnjimi minimalističnimi deli zaznamoval povojno ameriško umetnost, je umrl zaradi limfoma, poročajo tuje tiskovne agencije.
-
6. 5. 2024 | Kultura
Dnevi slovenskega filma v hrvaški Istri
V Pulju se danes s filmom Vzornik režiserja in scenarista Nejca Gazvode začenjajo Dnevi slovenskega filma. Na festivalu bodo v štirih dneh prikazali štiri novejše slovenske filme. Odprtja se bo udeležil tudi minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon.
-
6. 5. 2024 | Kultura
Stripburgerjeva invazija na Berlin
Slovenska stripovska ustvarjalnost se bo ta teden predstavila v nemški prestolnici na festivalu Comic Invasion Berlin. V četrtek bodo v stripovski knjižnici Renate predstavili revijo Stripburger in njeno 30-letno zgodovino neodvisne produkcije, konec tedna pa se bo Stripburger prestavil še na stripovskem sejmu v Muzeju komunikacij.
-
5. 5. 2024 | Kultura
Je plagiirala, ni plagiirala? Kje se začne avtorjeva umetniška svoboda in kje bi se morala nehati? Naj takoj začnem s priznanjem: ne poznam dokončnega odgovora in ne morem dati finalne sodbe. Lahko pa navedem nekaj premislekov k dosedanji medijski naraciji in predvsem razčlenim nekatere posamične izjave, ki so jo zaznamovale.
-
4. 5. 2024 | Kultura
V Kinodvoru bo, 8. maja ob 19.00 premiera filma Suhe trave, turškega mojstra Nurija Bilgeja Ceylana (Zimsko spanje), v katerem veličastna, prostrana narava postane kulisa za romaneskni potop v globine človeške duše.