-
11. 2. 2024 | Kultura
»Moje solze na odru so iskrene«
"Na odru podoživljam vse, kar se mi je resnično zgodilo v življenju – veliko žalosti in neuslišanih ljubezni. Moje solze na odru so iskrene tako kot tiste ljudi iz občinstva. Svoboda in spoštovanje sta vrednoti, ki ju najbolj cenim, tako kot tudi dobrota in ljubezen, držim se teh postulatov. Potem me ni strah ničesar več."
-
10. 2. 2024 | Kultura
V Kinodvoru bo od 14. februarja na ogled film Vsi mi tujci v režiji Andrewa Haigha, ki je nastal po romanu Taichija Yamade. Gre za nostalgično, sanjavo zgodbo o izgubi, osamljenosti in moči ljubezni.
-
Pisateljici so zaradi načelne drže odpovedali gostovanje v Avstriji
Mlada pisateljica Lana Bastašić, ki se je rodila v Zagrebu, a je večino življenja preživela v Banjaluki, je za literarni prvenec Ujemi zajca prejela nagrado Evropske unije za literaturo 2020. S knjigo se je odpravila po svetu, vrstili so se prevodi, tudi v slovenščino, nekateri so jo oklicali celo za Eleno Ferrante z Balkana. Ne samo knjiga, odkar je z njo doživela tolikšen uspeh, je skoraj kot nomadka po Evropi potovala tudi sama – nazadnje je zatočišče našla v Berlinu. Tam je podpisala pogodbo z ugledno založniško hišo S. Fischer. Resnično ji je uspel veliki met, a zdaj je bila vse to pripravljena spustiti iz rok. Zaradi načelnosti.
-
Tudi slovenski glasbeniki za izključitev Izraela
Skupina nevladnih organizacij, z Gibanjem za pravice Palestincev na čelu, ter glasbenikov in kulturnikov je RTV Slovenija pozvala, naj znotraj Evropske radiodifuzne zveze (EBU), ki bdi nad organizacijo Evrovizije, sproži postopek za izključitev Izraela iz zveze in evrovizijskega tekmovanja. Med podpisniki sta tudi Zala Kralj in Gašper Šantl, dvojec, ki je Slovenijo na Evroviziji zastopal leta 2019, in Tomaž Mihelič iz skupine Sestre, ki je državo zastopala leta 2002, pa Jernej Dirnbek - Dimek (Mi2), Tomislav Jovanović - Tokac (Dan D), Saša Vipotnik (AKA Neomi), Aleksandra Ilijevski (Pliš), Zlatko, Masayah, N’toko, Domen Valič, Svetlana Makarovič in Boris Cavazza, če jih naštejemo samo nekaj.
-
Freshman Class, izbor novincev na rap sceni, ki ga vsako leto opravi revija XXL, je še pred nekaj leti veljal za legitimno valilnico in odskočno desko za neuveljavljene raperje, zadnjih nekaj let pa so selekcije zares porazne in zadeva je postala tarča posmeha hord spletnih komentatorjev. A iz lanske bere je vseeno izšel en zares velik talent, TiaCorine. Tehnično podkovana in karizmatična raperka se je s kameleonskim glasom in brzostrelnimi flowi suvereno dokazala že s prvim mikstejpom, z vsako izdajo pa dodatno nadgradi svoj edinstveni slog. O tem priča nova mala plošča, na kateri se odlično znajde v različnih kontekstih, od rage trap bangerjev izpod prstov Pi’erra Bourna do abstraktnih, a čvrstih boombapovskih beatov – in tako rekoč povsod vmes.
-
Boštjan Simon: Fermented Reality
Saksofonist, producent in pedagog iz zasedb Etceteral in There Be Monsters je domiselno pregnetel prvine sodobnega elektrificiranega jazza in ambientalne glasbe, utemeljene na konkretni muziki ter improvizaciji, in ustvaril resnično samosvoj izraz, ki po svežini »konkurira« presežkom iz zahodnih metropol. Simonova pljuča so meh, ki poganja »razširjeni saksofon« in z njim zvezani modularni sintetizator, rezultat pa je iskriva, fluidna, ritmično intrigantna, retrofuturistična sinteza elektroakustičnih elementov, s katero mežika izdajam založbe International Anthem. Na prvi posluh abstrakten in tehničen, a v esenci zelo evokativen prvenec, ki se s premetenimi aranžmaji poigrava z našim zaznavanjem časa in resničnosti.
-
Redkokdo slalomira med vzponi in padci sodobnih rockovskih usmeritev tako uspešno kot Ty Segall. Morda zato, ker v nobeno ni povsem zapadel in nobene preveč deklarativno začel, hkrati pa je od časa do časa zavil v kakšno odklonsko in čudaško nišo. Občudovanja vredno konsistentnost povprečja eno leto – en album, pri katerem vztraja vse od založniških začetkov leta 2008, nadaljuje s ploščo Three Bells, »ciklom, ki nas popelje na potovanje v sredico sebe«. Navedka ne gre jemati preveč resno, Segall ponovno očara s humanizmom banalnosti, blesavosti in samoironije in z izrazom, ki je (akustično in elektrificirano) zastavljen povsem retro, a bolj osvežilen od raznih Tame Impal, Gretov Van Fleetov in Black Keysov.
-
Philip Glass: Philip Glass Solo
Med pandemijo se je Philip Glass (1937), eden najbolj opevanih ameriških skladateljev zadnjega stoletja, avtor na desetine oper, simfonij, koncertov, etud in drugih del, nekdanji taksist in vodovodni inštalater ter utemeljitelj minimalizma, v trenutku refleksije odločil, da se bo sprehodil po svojem klavirskem opusu. Morda z željo, da bi ga dokončno osmislil, morda v iskanju potrditve, da je večina njegovih klavirskih del večno vračanje istega – prepletajočih se motivov, akordov, harmonij, pavz in tišine.
-
Veliko ime med svetovnimi reporterji Kapuściński (1932– 2007) je v člankih in knjigah združeval tri vrste spoznanja: kar je videl in doživel na lastni koži, pogovore z domačini ter branje literature in zgodovinopisja, kar je potem povezal v refleksivne pripovedi o stvarnosti. Njegov angažma je bil edinstven: najprej otroška leta v Pińsku pod sovjetsko okupacijo, potem novinarsko potovanje s transibirsko železnico konec petdesetih let, nato reportaže iz šestdesetih, s konca osemdesetih in iz prvih let devetdesetih. Leta in meseci osebnih izkušenj. Mož je vedel, o čem piše. In pisal je v slogu, ki velja za vrhunec literarnega novinarstva. Ki pa ne prinaša literature, ampak spoznanja. Tako denimo ni le navedel uničevanja religije in ikon, ampak je postregel z detajli – uničenih je bilo več kot 30 milijonov ikon: v vojski so jih uporabljali za tarče, rudarji so z njimi prekrivali z vodo zalite rove, na tržnicah so jih uporabljali kot gajbice za krompir, v kuhinjah so na njih sekljali meso in zelenjavo, v stanovanjih so jih kurili v pečeh. Lik omnipotentnega partijskega voditelja je utelešal Gajdar Alijev, ki je Azerbajdžanu vladal več kot 40 let, zadnjih deset let kot predsednik države; osebno je izročal ključe dobitnikom novih stanovanj. Drugače Lenin; samo v Ukrajini so mu po smrti postavili pet tisoč spomenikov. Avtor je v Moldaviji srečal nekoga, ki je bil deset let zaprt: v dnevno sobo si je hotel postaviti Leninov kip, a ker ni šel skozi vhodna vrata, ga je privezal z vrvjo okoli vratu in ga ob steni bloka dvigoval v drugo nadstropje: toda še preden ga je slavnostno postavil, so ga že odpeljali agenti KGB, ker je obesil voditelja revolucije.
-
Tone Partljič: Strnišča. Zgodbe o otrocih in vojni
Tone Partljič (1940) se je tudi v svojih drugih delih posvečal otroškemu pogledu; njegova prva prebojna in nagrajevana zbirka Hotel sem prijeti sonce je bila zbirka zgodb, namenjena odraščajnikom. V komediji Moj ata, socialistični kulak je Tinček, ki pridno pobira in ponavlja vse, kar sliši, ne da bi razumel politično razsežnost, motor komedijskega zapleta, in to v časih, ko je bilo treba biti še posebej previden, kaj in kje govoriš. Podobno v komediji En dan resnice Katka postavi svet na preizkušnjo, ko od dedka zahteva, da se en sam dan ne zlaže, pa gre potem vse narobe, od službe do zakona. Sicer daje Partljič glas in pripovedno perspektivo – če ne ravno otrokom – malemu človeku, ki je pogosto prevrtljiv in upogljiv pri svojih odločitvah, torej načeloma neheroičen in z močnim preživetvenim gonom. Da je zbirko devetih novel ali zgodb Strnišča posvetil otrokom v tako občutljivem času, kot je vojna, samo potrjuje njegovo siceršnjo pisateljsko usmeritev.
-
Le mimogrede: tudi Lassie gre s časom, saj gibanje #MeToo preseli med naravne lepote Južne Tirolske, kjer zlomi duo, ki ugrablja psice (in pse). Če bi lahko govorila, bi vzkliknila: dovolj je! Tudi podnebne spremembe bi komentirala. Upam le, da jo igra psica – Lassie so namreč v vseh holivudskih verzijah vedno igrali psi. (kino)
-
Argylle, posnet po romanu »Elly Conway« (ne, ni Taylor Swift), izgleda kot karikatura Lacanovega dictuma, da ima resnica strukturo fikcije. Elly Conway (Bryce Dallas Howard), avtorica bestsellerjev o sladkobnem kvazibondovskem tajnem agentu Argyllu (Henry Cavill), nenadoma v grozi ugotovi, da je vlak, s katerim se pelje k materi, poln plačancev, ki jo hočejo likvidirati (vsaj v prvem razredu), ker je njihov delodajalec (Bryan Cranston), direktor tajne organizacije Division, prepričan, da njeni romani kopirajo in celo napovedujejo resnične tajne operacije in da bi lahko nedokončano poglavje njenega novega romana razkrilo in detoniralo veliko skrivnost, toda v zadnjem trenutku je ne reši Argylle, temveč Aidan (Sam Rockwell), resnični tajni agent. Njenih fikcij se drži nekaj resničnega – resnice se drži nekaj fiktivnega.
-
Bartonova akademija, ki se dogaja decembra 1970, gre po poti Društva mrtvih pesnikov, ki se dogaja dobrih deset let prej, toda Paul Hunham (Paul Giamatti), profesor na Bartonovi akademiji, prestižni novoangleški deški šoli, je popolno nasprotje Johna Keatinga (Robin Williams), profesorja na Weltonovi akademiji, prestižni novoangleški deški šoli. Hunham je strog, tog, zagaman, avtoritativen. Brezkompromisen. Nefleksibilen. Brez empatije. Agresiven. Zoprn. Vzvišen. Nepriljubljen. Poln samega sebe, svojega notranjega mraka in svoje zatrte genialnosti – o antiki, ki jo poučuje, ve več kot vsi antični avtorji skupaj.
-
Poziv slovenskemu filmu, naj se že zaboga premakne
Ne misli, da bo kdaj mimo, dobitnik vesne za najboljši film na lanskem Festivalu slovenskega filma, je film očeta, ki ne more preboleti sinove smrti – film o svetu, v katerem nič ne traja. Obenem pa je puzzle – film s tvistom, ki pa ga nihče ne pojasni: če ne veste, zakaj se dogaja to, kar se dogaja (če torej ne veste, da je skriti gibalec tega gibanja »nerazumljiva« smrt), ga ne boste povsem razumeli, a film vam te skrivnosti – da ga žene, oživlja in osmišlja smrt – ne bo razkril. Tudi na koncu ne. Kriptičen film. Nič bolj kot Mulholland Drive ali Lani v Marienbadu. In nič manj kot Week-End ali I’m Thinking of Ending Things. Lahko bi bil naslovljen tudi Stalker, Avantura, Dolgega dne potovanje v noč ali A Ghost Story. A brez panike – v film boste zlahka padli. Ker se giblje – v ritmu Koyaanisqatsija. In ker vas bo odnesel s sabo. Na nerazumljiv način.
-
Zdi se, kot bi bilo včeraj: pred skoraj desetletjem je festival Ment uzurpiral tako rekoč celotno klubsko krajino v prestolnici in jo za nekaj dni zapolnil z večstoglavo vojsko neodvisnih izvajalcev, za katere prej (razen redkih izjem) nismo še nikoli slišali, a so nas večinoma zelo prijetno presenetili. Takrat, daljnega leta 2014, se je še našel kakšen dvomljivec, ki glasbene festivale obiskuje le, ko ga privabijo znana (ali vsaj že slišana) imena, že po prvi izvedbi Menta pa je bilo vsem jasno, da smo obiskovalci v dobrih rokah programskih vodij, ki vedo, kaj delajo. Mentova delegacija izvidnikov, sestavljena iz peščice glasbenih sladokuscev z izurjenimi ušesi, vse leto potuje po Evropi, marljivo obiskuje sorodne »showcase« (predstavitvene) festivale, kot trofeje nabira imena glasbenikov, ki jo prepričajo, in jih kasneje za nekaj dni uvozi v naše kraje.
-
15/02—15/03
-
TV komentar / Pozabljena vprašanja vodji SDS
Dobro, na začetku je treba predsedniku SDS Janezu Janši priznati, da dobro izgleda. Spočit, negovan moški, zadovoljen in poln šaljivih dovtipov se je prikazal v studiu POP TV. Ni kaj, opozicija mu dobro dene, ubogi Uroš Slak je ob njem deloval ves zmahan. Ampak saj ni čudno, Slak pač hodi v službo, se že pozna. No, vrnimo se k Janši, začel je s fino šalo, da v SDS želijo kot opozicija s sklicem izredne seje o korupciji zgolj pomagati vladi, da se bo lahko ukvarjala s stavkami in gospodarskimi okviri.
-
Pametne ure in zapestnice so za rajo, za športne maherje prihaja čas pametnih prstanov, ki omogočajo vpogled v psihofizično stanje uporabnika ter mu pomagajo dosegati vrhunske rezultate. Oura, Ultrahuman, Circular, Ringconn so imena najbolj znanih, letos spomladi, predvidoma marca, pa se jim bo pridružil prstan Helio znamke Amazfit – če so ostali cenejši in za nekaj stotakov dostopni tudi navadnim smrtnikom, je najnovejši namenjen predvsem vrhunskim športnikom, ki se zavedajo, da je kakovostna regeneracija enako pomembna kot kakovosten trening, in jim ni škoda odšteti par tisočakov za prstan, ki ga bodo morali nositi tudi med spanjem. Senzorji v prstanu merijo srčni utrip, nasičenost krvi s kisikom, kakovost spanca in počitka čez dan, različne faze spanca, kakovost dihanja med spanjem, raven stresa ipd. S pomočjo aplikacije prstan zbrane podatke analizira, poda oceno kakovosti spanca in tudi vadbe ter ponuja temu prilagojene nasvete. Izdelan je iz titana, trpežen, lahek, vodoodporen in zdrži podvodni pritisk do globine sto metrov, nanj pa je mogoče vgravirati tudi motivacijske misli, pomembne datume ali imena bližnjih.
-
-
Na svoji izjemno plodoviti ustvarjalni poti, ki se razteza čez šest desetletij, je neizbrisno zaznamoval domači kulturni prostor, najpomembneje baletno in operno umetnost. Kot solist ljubljanskega Baleta, operni režiser z bogatim opusom več kot tridesetih režij, vodja in koreograf ljubljanskega Baleta, umetniški vodja mariborske Opere, direktor in umetniški vodja Festivala Ljubljana in še mnogo več je Henrik Neubauer (1929) na različne načine trajno obogatil našo kulturo. Neprecenljiv pečat je pustil tudi kot pedagog, teoretik in vsestranski erudit, ki je objavil več kot 500 strokovnih člankov in več kot 30 knjig o različnih umetniških zvrsteh, od plesa do opere in gledališča.
-
9. 2. 2024 | Kultura
Maškare / Kam na pustno rajanje?
Ne veste, kam na pustovanje? Preverite, kaj smo izbrali za vas.
-
8. 2. 2024 | Kultura
-
8. 2. 2024 | Kultura
Asta Vrečko / »Ne pozabimo na vrednost kulture in umetnosti vsak dan, skozi celo leto«
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v video nagovoru ob slovenskem kulturnem prazniku povedala, da nam kultura in umetnost "omogočata, da se povezujemo z drugimi in izražamo svoje ideje in stališča". Ustvarjalnost ima po njenih besedah "moč, da sproža spremembe in postavlja vprašanja, ki so ključna za naša življenja".
-
8. 2. 2024 | Kultura
Nataša Pirc Musar / »Ni samoumevno, da lahko svojo kulturo svobodno oblikujemo«
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v poslanici ob kulturnem prazniku zapisala, da ni samoumevno, da lahko "svojo" kulturo svobodno oblikujemo in izražamo ter smo nanjo ponosni in tudi kritični. Ob prazniku je zaželela, da bi jo proslavljali vsak dan.
-
8. 2. 2024 | Kultura
Golob / »Smo tisto, kar smo, zaradi bogastva naše kulture in zgodovinske dediščine«
"Spoštovanje do kulturnega ustvarjanja je ključno za oblikovanje nacionalne zavesti. Smo tisto, kar smo, zaradi bogastva naše kulture in zgodovinske dediščine," je v poslanici ob današnjem kulturnem prazniku zapisal premier Robert Golob. Ob prazniku je tudi povabil k obisku kulturnih ustanov.
-
8. 2. 2024 | Kultura
"Termina škrt se dejansko skoraj ne uporablja več, ker je svet danes že tako narejen, da je že v bistvu škrt. Vsak se, bolj ali manj, bori samo še zase. Celotne družine se prepirajo zaradi dediščine ali nekih drugih materialnih stvari, skratka denar ima res veliko moč."
-
7. 2. 2024 | Kultura
Kako bodo kulturni praznik obeležili Slovenci v tujini?
Slovenski kulturni praznik obeležujejo tudi Slovenci v zamejstvu in izseljenstvu. Osrednji dogodek Slovencev v Italiji je bil letos združen s proslavo Mestne občine Nova Gorica, slavnostni govornik je bil minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon. Do konca februarja se bo v luči praznika v zamejstvu in po svetu zvrstilo več dogodkov.
-
7. 2. 2024 | Kultura
Avstrija preklicala vabilo pisateljici zaradi njenih stališč glede Izraela
Literarna hiša Spodnje Avstrije in Salzburški literarni festival sta preklicala vabilo avtorici iz BiH Lani Bastašić zaradi njenih stališč glede bližnjevzhodnega konflikta. Bastašić se je namreč pridružila pobudi Strike Germany, ki poziva k bojkotu nemških kulturnih ustanov zaradi drže Nemčije v bližnjevzhodnem konfliktu.
-
6. 2. 2024 | Kultura
»V zahodnem svetu so zelo modni ekscesi in pretiravanja«
"Nedvomno imamo danes opraviti z različnimi skrajnostmi, obstajajo družbe silnega pomanjkanja, pa takšne, ki so prenasičene in kljub temu radikalno nezadovoljne. V tako imenovanem razvitem zahodnem svetu so zelo modni ekscesi in pretiravanja, k temu veliko pripomorejo tudi mediji in družbena omrežja. Zdi se mi, da smo že zelo utrujeni od brezciljnega tavanja in iskanja pozornosti, ki pač ne prineseta notranje pomiritve, obenem pa s tem odvračamo pogled od realnih težav, od vojnih strahot in rastoče nestrpnosti do uzurpiranja naravnih virov in vse večje družbene razslojenosti. V jedru je praznina, odsotnost predstave o tem, da je življenje kratko in podarjeno. Najbolj nam verjetno manjka že temeljne hvaležnosti, da sploh obstajamo, ob tem pa vitalnosti in veselja do življenja, ki je paradoksalno veliko večje tam, kjer je materialnih dobrin precej manj."
-
6. 2. 2024 | Kultura
Zveza Sožitje - Zveza društev za pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju Slovenije je pred kulturnim praznikom, 8. februarjem, izdala tri knjižice s petimi prepoznavnimi pesmimi Franceta Prešerna. V publikacijah za lahko branje, kot jih je označila, je poleg opisa pesnikovega življenja zbrala dela Vrba, Povodni mož, Nezakonska mati, Apel in čevljar ter Slovo od mladosti.