Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 13  |  Kultura  |  Film

Igre lakote – Arena smrti

The Hunger Games, 2012
Gary Ross

proti

Kje je film?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 13  |  Kultura  |  Film

proti

Kje je film?

Deklici odrežejo jezik, deček dobi nož v hrbet, deklico prestreli puščica, dečku presekajo vrat, deklici zmečkajo glavo, dečka raztrgajo genetsko spremenjeni volkovi in tako dalje – otroci serijsko umirajo v Areni, toda trupla hitro odstranijo, da jih ne bi kdo pojedel. Kajti distopični svet, v katerem se dogajajo Igre lakote, kliče po kanibalizmu.

In po Areni, gladiatorski klavnici. Svet je v krizi, hrane ni, ljudje živijo v bedi, revščini, pomanjkanju, zato otroke loterijsko silijo v suženjstvo, v Areno smrti, kjer se potem – pred TV kamerami, se razume – pobijajo med sabo.

Problem je le v tem, da v Igrah lakote, ekranizaciji slovitega profetskega bestsellerja, ki ga je napisala Suzanne Collins, ni kakih prepričljivih znakov postapokaliptične revščine, bede in pomanjkanja – vsi ljudje, z junaško Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) vred, izgledajo tako, kot da bi skočili iz kakega Disneyjevega filma, kar pomeni, da ne izgledajo niti približno tako bledično kot junaki serije Somrak. Da je svet v krizi, moramo verjeti na besedo, še toliko bolj, ker tudi resničnostni šov, ki naj bi poudaril distopično in gladiatorsko naturo tega sveta prihodnosti (in sedanje družbe spektakla), izgleda precej manj kanibalsko in manj dekadentno kot Veliki brat, Kmetija ali pa Survivor. Tudi to, da se otroci pobijajo med sabo, moramo verjeti na besedo – ko se začnejo otroci pobijati, začne namreč kamera epileptično šejkati, tako da ničesar ne vidimo. Kje je film? Nekdo ga je sunil. To, kar vidimo, ni ravno Gospodar muh, kaj šele Battle Royale, pač pa pornič za otroke, ki so gledali le Disneyjeve risanke in ki so zdaj pripravljeni na katapultiranje v postpotterjevsko demografijo.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.