17. 5. 2013 | Mladina 20 | Kultura | Film
Stranski učinki
Side Effects, 2013
Steven Soderbergh
za +
Daisy nove dobe.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
17. 5. 2013 | Mladina 20 | Kultura | Film
za +
Daisy nove dobe.
Frazo »zdravje financ« dobro poznate. Tu je že vse od začetka finančne in gospodarske krize, ki je načela tudi »zdravje ljudi«, kar vas pripelje do vprašanja: kaj je bilo prej načeto, zdravje financ ali zdravje ljudi? Kdo je prej zbolel, finance ali ljudje?
Steven Soderbergh, dobitnik Zlate Palme in Oskarja, avtor mnogih hitov (Oceanovih 11, 12, 13, Erin Brockovich itd.) in mnogih nestandardnih žanrskih filmov (Daleč od oči, Kužna nevarnost, Izdana ipd.), nas v svojem zadnjem filmu, Stranskih učinkih, labirintnem trilerju, ki naj bi bil njegov labodji spev, njegov dejansko zadnji film (zdaj naj bi se posvetil TV, slikarstvu in takim rečem), opozarja, da sta zdravje financ in zdravje ljudi neločljiva.
Emily Taylor (Rooney Mara) je imela vse – ujela je ameriški sen. Z možem, Martinom (Channing Tatum), kraljem finančnega direndaja in novega, hitrega denarja, sta si ustvarila palačo, privilegiranost, varnost, elitne prijatelje in dober razgled – njuno življenje je postalo party. In če smo zadnje dni že ravno pri Velikem Gatsbyju: Emily je Daisy. Daisy nove dobe, Daisy finančnih trgov, Daisy kapitalizma katastrofe. Stranski učinki – film o stranskih učinkih finančnih trgov – nam pokažejo, kaj bi se danes zgodilo z Daisy. Emily nenadoma vse izgubi: moža namreč zasačijo pri notranjem trgovanju ter ga obsodijo in zaprejo za štiri leta, premoženje pa jima vzamejo. Katastrofa! Slabo zdravje financ načne tudi njeno zdravje: mučijo jo depresija, napadi tesnobe in samomorilski impulzi. Tudi spolna sla ji ugasne. Po moževi vrnitvi iz ječe se z avtom samomorilsko zaleti v steno garaže. Prevzame jo psihiater, dr. Jonathan Banks (Jude Law), ki ji predpiše različne terapije in različna zdravila, a ne primejo, dokler ji ne predpiše novega, eksperimentalnega, tveganega, psihotropskega zdravila, ki »vrača življenje« in ki ima hude stranske učinke, z mesečnostjo vred. Spolna sla se divje vrne, z občutkom sreče vred, samomorilski impulzi izginejo, toda pojavi se morilski impulz – Emily umori svojega moža. Ko jo nosi. Ko ni pri sebi. V transu. Ničesar se ne spominja. Stranski učinki pač. Toda ko že mislite, da se bo film na tej točki prelevil v sodno dramo, v Erin Brockovich, v obsodbo farmacevtske industrije (v nadaljevanje Kužne nevarnosti), kulture hitrih »fiksov« in komercialne izrojenosti same medicine (dr. Banks, ki tu kanalizira Richarda Gera, ni ravno nedolžen, saj služi kot »svetovalec« farmacevtske industrije, tako da tudi paciente vidi le kot tržne niše svojega konflikta interesov), se odvrti v drugo smer, plodnejšo in presenetljivejšo, spolzko, trilersko, hitchcockovsko in zelo noir, prepojeno s stranskimi učinki družbe, ki so ji zdravje spremenile finance in ki pod vplivom zdravil počne reči, ki jih je Norman Bates počel pod vplivom norosti in mame.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.