Goran Kompoš  |  foto: Miha Fras

 |  Mladina 25  |  Kultura  |  Dogodki

Elektrificirani center

Legendarni britanski dvojec Plaid na ljubljanskem Kongresnem trgu

Elektronska glasba v Ljubljani v zadnjih letih le izjemoma pokuka iz klubov, ki oživijo šele v poznih nočnih urah. Redka izjema je dogajanje pred Bikofejem, kjer dober obisk potrjuje, da so številni clubberji polno operativni že pred polnočjo, hkrati pa tam stik s tovrstno glasbo najde tudi občinstvo, ki se klubskim ponočevanjem sicer izogiba.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Goran Kompoš  |  foto: Miha Fras

 |  Mladina 25  |  Kultura  |  Dogodki

Elektronska glasba v Ljubljani v zadnjih letih le izjemoma pokuka iz klubov, ki oživijo šele v poznih nočnih urah. Redka izjema je dogajanje pred Bikofejem, kjer dober obisk potrjuje, da so številni clubberji polno operativni že pred polnočjo, hkrati pa tam stik s tovrstno glasbo najde tudi občinstvo, ki se klubskim ponočevanjem sicer izogiba.

V ne tako oddaljeni preteklosti je elektronskim dogodkom na prostem kazalo precej bolje. Pred počitnicami je na različnih javnih lokacijah potekal Festival pomladi, jeseni pa je vstop v novo klubsko sezono napovedoval Štirkin festival Utrip. Potem ko sta festivala vzela slovo, je zazijala praznina, to pa je prejšnji četrtek deloma zapolnil dogodek Sonica Spring Edition, ki je v sklopu programa Junij v Ljubljani na Kongresnem trgu gostil dva domačina, Stashmana in zasedbo New Wave Syria,ter britanski pionirski elektronski dvojec Plaid.

Ker je šlo za idejno nadaljevanje Festivala pomladi, se zdi izbira zasedbe Plaid pravzaprav logična, saj je dvojec že pred desetimi leti navdušil večstoglavo, morda celo večtisoč glavo množico na Jakopičevem sprehajališču v ljubljanskem parku Tivoli. Čeprav prihaja iz vrst podtalnih (plesnih) elektronskih ustvarjalcev, njegova glasba najprej nagovarja publiko, ki stavi na prepoznaven avtorski pečat, kar se je med drugim potrdilo tudi skozi njegovo sodelovanje z islandsko trendsetterko Björk. Z lastno produkcijo ni Plaid sicer nikoli dosegel popularnosti zvezdniških kolegov Aphex Twina in Autechre, toda privrženci cenjene neodvisne velikanke Warp dvojcu že četrt stoletja izkazujejo veliko naklonjenost. Mnogi tudi zaradi dodelanih živih nastopov, na katerih glasbo dopolnjuje z zanimivimi vizualijami.

Žal se je v četrtek že ob uvodnem downtempaškem nastopu Stashmana pokazala tista slabša stran brezplačnih »open air« dogodkov, ki je bila tokrat zaradi lokacije na prostornem Kongresnem trgu še bolj očitna. Pojavil se je namreč vtis, da se je pred sedežem Univerze v Ljubljani zbralo veliko več naključnih obiskovalcev kot tistih, ki so tja prišli po novo koncertno izkušnjo, to pa je pomenilo, da je dogodek namesto koncertnega dobil družaben predznak.

Množico je v klasično koncertno razpoloženje še najbolj zanimiral dvojec New Wave Syria, ki je z opojno različico elektronskega popa pritegnil pozornost tudi številnih mimoidočih. Bolj grenak priokus pa je pustil gostujoči dvojec Plaid. Deloma zato, ker nekateri v spominu še vedno hranimo njegov spektakularni nastop izpred desetletja, deloma pa najbrž tudi zato, ker ob pomanjkanju odziva tokrat morda niti ni našel prave motivacije za (dramaturško) bolj osmišljen set.

No, čeprav je koncertni presežek umanjkal, je dober obisk potrdil, da v Ljubljani podobnih dogodkov nedvomno močno primanjkuje. Še toliko bolj poleti, ko se bolj urbano razpoložen turist ob prej kot ne arhaični koncertni ponudbi v prestolnici upravičeno vpraša:»Kaj tukaj še niso izumili elektrike?«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.