5. 7. 2013 | Mladina 27 | Kultura | Film
Osamljeni jezdec
The Lone Ranger, 2013
Gore Verbinski
za
Okupirajmo divji zahod!
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
5. 7. 2013 | Mladina 27 | Kultura | Film
za
Okupirajmo divji zahod!
Osamljeni jezdec, alias Lone Ranger, je Superman divjega zahoda. Ali pa Batman divjega zahoda. Kakor hočete. Superjunak divjega zahoda. Nima sicer superjunaških sposobnosti, toda ima masko. Zakaj? Verjetno zato, ker človek z masko izgleda strašnejše kot brez maske. Indijanci so se maskirali, s čimer so belcem naganjali strah v kosti. Gotovo se spomnite bitke pri Malem Velikem rogu, kjer se je Custerjeva konjenica udarila z indijansko armado. Ja, vsi ameriški vojaki so junaško padli v boju. Od prvega do zadnjega.
Ta junaški boj – ta famozni Last Stand – smo videli tudi v mnogih vesternih. Toda to je bila laž. Danes vemo, da so mnogi Custerjevi vojaki naredili samomore – bali so se, da bodo padli v roke Indijancev. Ker so bili maskirani, so izgledali strašno in srhljivo. Bolje smrt kot pa maska! Vidite, zato ima masko tudi Lone Ranger (alias John Reid, harvardski diplomiranec na belem konju). A kot rečeno, nima supermansko-batmanskih sposobnosti. Je pa po drugi strani res, da v času divjega zahoda še ni bilo vesoljskih zavojevalcev in atomskih bomb, tako da je v vojni proti terorju zadoščala že srebrna krogla, ki je tako pravična, da že kar sama ve, koga mora zadeti – in kam. Kot drone.
Lone Ranger, ki je – kot vsi pravi superjunaki – vzletel na začetku tridesetih, v času velike krize (v radijski seriji), je skozi desetletja postal taka pop ikona in legenda, da je leta 1981 doživel tudi pompozno holivudsko priredbo, The Legend of the Lone Ranger, pri nas prikazano pod naslovom Zakrinkani jezdec. Lone Rangerja je igral Klinton Pilsbury, ki ni do tedaj igral v niti enem samem filmu – in Zakrinkani jezdec je tako spektakularno propadel, da tudi po njem ni več igral v niti enem samem filmu. Njegov glas so celo dublirali – kot Arnijevega leto kasneje, jasno, v Conanu barbaru. Klinton ni nikoli postol Klint. Ravno nasprotno: za dobrih 10 let je ubil vestern, ki ga je potem rešil šele Clint.
Zakrinkani jezdec v letu Spielbergovega ringelšpilskega Lova za izgubljenim zakladom ni imel nobene možnosti. Morali bi počakati na Lov za izgubljenim zakladom – in potem posneti lone-rangersko verzijo Lova za izgubljenim zakladom. Indiano Jonesa bi poslali na divji zahod, le da mu ne bi bilo ime Indiana Jones, ampak Lone Ranger. To so storili zdaj: Pirate s Karibov so poslali na divji zahod – in dobili Osamljenega jezdeca. Točno, Osamljeni jezdec pred Pirati s Karibov ne bi bil mogoč.
Tokrat ga igra Armie Hammer, ki ima že spodobno kilometrino (tudi pri Clintu), toda nad naslovom je napisan Johnny Depp, ki spet igra Keitha Richardsa, le da ima tokrat na glavi ptiča. Ime mu je Tonto. Ko ne rešuje Osamljenega jezdeca, Osamljeni jezdec rešuje njega. In ko ne mučita drug drugega, ju muči kanibalski Butch Cavendish (William Fichtner), Barbossa divjega zahoda, desna roka dereguliranega kapitala, ki ga Osamljeni jezdec in Tonto – Don Kihot in Sančo Pansa, Will Turner in kapitan Jack Sparrow – ne bi premagala brez pomoči, ki jima jo nudijo Pirati s Karibov, Lov za izgubljenim zakladom, Nazaj v prihodnost 3, Planet terorja, Rango in Keatonov General, duhovni oče ultimativnega ringelšpila, dvoboja drvečih vlakov. Tega v gledališču ne moreš narediti. V sonetu tudi ne.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.