Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 46  |  Kultura  |  Film

Enderjeva igra

Ender’s Game, 2013
Gavin Hood

zadržan

Vesoljski bojevniki: U-11.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 46  |  Kultura  |  Film

zadržan

Vesoljski bojevniki: U-11.

Če vprašate “mladoodrasle” fantazijske bestsellerje, ki jih tudi pridno ekranizirajo (Igre lakote ipd.), potem lahko sklepate, da je svet v taki riti, da ga lahko rešijo le še otroci. Odrasli so poskusili, pa ni šlo. Preostanejo le še otroci. Pač po analogiji z grozljivkami, v katerih lahko pošasti pokončajo le device, ki jih v fantazijah, namenjenim mladim odraslim (in odraslim otrokom), nadomeščajo otroci.

V Enderjevi igri, posneti po starem bestsellerju politično in seksualno reakcionarnega Orsona Scotta Carda, insektoidna zunajzemeljska bitja opustošijo in tako rekoč uničijo svet, zato Harrison Ford in Ben Kingsley 50 let kasneje skleneta, da lahko človeštvo pred novim zunajzemeljskim napadom, ki je neizbežen, rešijo le otroci, novi Juliji Cezarji, top-gunski Napoleoni (recimo Asa Butterfield, alias Ender, alias “The One”), to pa zato, ker najbolje obvladajo računalniške igrice, ki so jih militarizirale in brutalizirale ter jih prelevile v raso “upanja” in perfektne ubijalske mašine. Ker so še otroci, lahko ubijajo, ne da bi karkoli čutili. Hitler je sanjal take otroke. Enderjeva igra, remiks Iger lakote, Vojnih iger, Gospodarja muh, Vojne zvezd, Harryja Potterja, Vesoljskih bojevnikov in Full Metal Jacketa, je apokaliptična, toda tako smrtno resna, da zveni kot kritika računalniških igric, ki izgleda kot računalniška igrica. Obenem pa zveni tudi kot kritika ameriške vojske, ki ubija le še na daljavo, brezpilotno in digitalno, kot da bi igrala računalniško igrico.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.