Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 50  |  Kultura  |  Film

Hobit: Bitka petih vojska

The Hobbit: The Battle of the Five Armies, 2014
Peter Jackson

za +

Zbogom.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 50  |  Kultura  |  Film

za +

Zbogom.

Bitka petih vojska, sklepni del trilogije Hobit, se začne z zmajevim apokaliptičnim napalmiranjem Jezernega mesta, ki izgleda kot Vietnam v času ameriškega napalmiranja (Apokalipsa danes redux), samo napalmiranje pa kot alegorija dronovskega ali daisy-cutterskega cvretja “malopridnih” režimov, nadaljuje s formiranjem petih vojska (orki, vilinci, škratje, ljudje, orli), ki se prelivajo v načelne in nenačelne koalicije voljnih (kot da je Srednji svet nekje na Bližnjem vzhodu), in konča z veliko bitko za Samotno goro, kjer se nahaja srce teme in terorja, najlepše in najdragocenejše izmed vseh naravnih bogastev – zlato.

Le bitke za naravne vire so lahko tako divje, tako sadistične, tako destruktivne in tako strašne – in le bitke za naravne vire je mogoče tako lepo šemiti v bitke za svobodo. A po drugi strani – bitke za naravne vire so bitke za svobodo. Ko izgubiš kontrolo nad svojimi naravnimi viri, izgubiš svobodo, v obeh primerih pa stojiš v živem pesku norosti. Če bi to slišal J.R.R. Tolkien, avtor Gospodarja prstanov in Hobita, bi kakopak ponorel – alegoričnih branj svojih del ni trpel. Le zakaj bi jih? Le zakaj bi morali biti ti svetovi, te zgodbe, ti dogodki in ti liki kaj drugega od tega, kar so? Drži, že to, kar so, je povsem dovolj. Še več: že to, kar so, je bolje in večje od alegoričnosti, ki jo ponujajo drugi, magari “resnejši”, festivalski filmi.

Tisti, ki so odraščali z Jacksonovima sagama o Srednjem svetu, alegoričnosti niso potrebovali. In ko gledate obe Jacksonovi sagi, ki sta se zdaj, po Bitki petih vojska, zlili v en sam film, monumentalni 20-urni epos, lahko le zavidate tistim, ki štejejo 10 ali 12 let, saj bo to za njih formativni film – in to kakšen film! Ta film jih bo oblikoval, definiral in senzibiliziral, z njim bodo merili vse ostalo, razglašali ga bodo za “najboljši film vseh časov”. Morda ni najboljši film vseh časov, toda lahko bi bil. Jacksonova saga o Srednjem svetu, v kateri so intimni trenutki taki spektakli kot bitke, podzgodbe pa tako vitalne kot glavna zgodba, je preprosto prevelika, da je ne bi jemali resno, recimo kot filmskega Dogodka ali cinefilskega Razodetja, kakršnega ne doživi vsaka generacija, in da ne bi delovala z močjo tistega famoznega magičnega prstana, obenem pa je tudi predobra, da se ji kdo – še zlasti če je star 10 ali 12 let – ne bi pustil formirati. In ko jih bodo šteli 50 in več, bodo imeli še vedno prav. Jacksonova saga o Srednjem svetu je pač večja od filma, ali bolje rečeno, Jacksonova saga je to, kar je v filmu večje od njega samega.

(Cineplexx)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.