Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 22  |  Kultura  |  Film

Dežela jutrišnjega dne

Tomorrowland, 2015
Brad Bird

zadržan +

Nazaj v prihodnost.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 22  |  Kultura  |  Film

zadržan +

Nazaj v prihodnost.

“Ko sem bil mlad, je bila prihodnost drugačna,” dahne Frank Walker (George Clooney), nekdanji wunderkind in utopist, zdaj poklicni distopist, ki je izgubil vse iluzije o prihodnosti človeštva.

Frank je prvi, ki vam bo povedal, da je človeštvo problem. Ja, sposobno je čudovitih reči (osvajanje vesolja), obenem pa je ustvarilo zgodbe o svojem koncu, ki jim tako slepo verjame, da zdaj dela vse, da bi se ja izpolnile. V dokaz priloži klimatske spremembe, presihanje naravnih virov, prenaseljenost, vojne, lakoto. Frank ni ne prvi ne zadnji, ki je človeštvu izračunal natančni datum izginotja, toda ko mu pot prekriža Casey (Britt Robertson), wunderkindka nove generacije, tipična disneylandska optimistka in utopistka, se spreobrne: magična priponka, napol arheološki artefakt Disney-

jevega Tomorrowlanda, predstavljenega na svetovnem sejmu sredi šestdesetih let, ju namreč potegne v inspirativno prihodnost, ki funkcionira, v idilični tematski park humanizma, blaginje, zelene energije, kreativnosti, čistoče in ringelšpilske tehnologije, v “deželo jutrišnjega dne”, ki jo je zmodeliral inovativni, idealistični, genialni duh preteklosti (Nikola Tesla, Thomas Edison, Jules Verne ipd.) – in ki, resnici na ljubo, še najbolj spominja na Fukuyamovo vizijo “konca zgodovine”. Ali bolje rečeno: prav ta perfektni svet prihodnosti, ta najboljši, končni in edini možni svet, v katerega padeta Frank in Casey, je svet, v katerem prihodnost, sanje, domišljija in upanje nimajo več nobenega smisla, zato bi takšen svet neizogibno propadel, zato ima distopični svet, v kakršnem živimo, tako dolg rok trajanja, in zato je Dežela jutrišnjega dne le disneylandska atrakcija, ki pozira kot moralka.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.