Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 39  |  Kultura  |  Film

Everest

Everest, 2015
Baltasar Kormákur

Gora in trg.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 39  |  Kultura  |  Film

Gora in trg.

Kdor ni alpinistični insajder, je pa pred leti videl film K2, ki ga je posnel Franc Roddam, ve, da je sestop s K2 zahtevnejši in nevarnejši od vzpona nanj. Ko po vseh mukah prideš do vrha, se muke šele začnejo.

Nekaj takega se je zgodilo leta 1996, ko je na Mt. Everestu umrlo 8 alpinistov – na vrh so prišli brez problema, ob sestopu pa jih je ujel hud snežni vihar. In Everest, 3D-film, posnet po slovitem bestsellerju Jona Krakauerja (Into Thin Air), ki je bil kakopak med preživelimi (igra ga Michael Kelly), mora zdaj živeti s tem. Ali bolje rečeno: iz tega, da se med vzponom ni zgodilo nič dramatičnega, mora narediti dramo, anticipacijo dramatičnega, pogubnega sestopa. To, da snežnega viharja, te velike katastrofe, ne more vleči v nedogled (itak ni trajal dolgo), da se v snežnem viharju ne vidi kaj dosti in da je likov kopica, časa pa premalo, da bi se lahko resno posvetil vsem (z mrtvimi vred), njegovo delo še dodatno oteži, toda vedno lahko računa na Mt. Everest, to hladno, stoično, fascinantno gmoto, ki jo snema tako, kot da je živa – kot da diha, spi, trza, sanja, grmi, renči, preži in alpinistom odmerja čas. Kar pa je logično. Zakaj je alpiniste ujel snežni vihar? Iz preprostega razloga: Rob Hall (Jason Clarke) in Scott Fischer (Jake Gyllenhaal), izkušena himalajca in vodnika, sta sklenila, da bosta na Everest odpeljala turiste, vsak svojo skupino, ker pa se je “vremensko okno” nenadoma zožilo (“Ta gora ustvarja svoje vreme,” pravi nekdo) in ker so se hoteli tisti dan na vsak način vsi povzpeti na vrh, sta se dogovorila, da bosta turistični skupini združila (in še druge za povrhu), tako da se bo ja vsem izpolnila velika želja. Nastala je prevelika gneča. Z vzponom so zamujali – in pri sestopu jih je potem odneslo. Ni jih pokončal Everest ali snežni vihar, ampak turizem. Everest je le poskrbel, da so umrli spektakularno. Alpinisti v Everestu pravijo, da gredo na Everest zato, “ker je tam” – ker je torej pripravljen na eksploatacijo, ker predstavlja priložnost. In tu je trik: gora ni zavrnila alpinistov, ampak kapitalizem, logiko trga. Kapitalizem in narava ne gresta skupaj.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.