2. 10. 2015 | Mladina 40 | Kultura | Film
Volčji totem
Wolf Totem, 2015
Jean-Jacques Annaud
Pleše z volkovi.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
2. 10. 2015 | Mladina 40 | Kultura | Film
Pleše z volkovi.
Če hočete videti, kako je izgledala kitajska “kulturna revolucija” Bogu za hrbtom, potem si poglejte Volčji totem, v katerem mladega, vnetega, partijskega študenta Chena (Feng Shaofeng) pošljejo v Mongolijo, da bi “kultiviral” in “revolucioniral” vsega hudega – divjine, odrezanosti, zakotnosti, nerazvitosti ipd. – vajene domačine.
Chen je kot volk med iskrimi vranci. Dokler ne sreča pravih volkov. Ko mu v roke pade volčji mladič, doživi nekakšno razsvetljenje, tako da začne Mongolija “kultivirati” in “revolucionirati” njega. To, da je človek človeku volk, se mu ne zdi več kul. Chen je videti kot prvi kitajski ekolog – ali pa kot nesojeni fotoreporter National Geographica. Problem je le v tem, da so volkovi, ki se jih tu ne manjka, zanimivejši, atraktivnejši in intrigantnejši od Chena in ostalih ljudi, ali bolje rečeno – ljudje so volkovom le v napoto. Jean-Jacques Annaud je pred leti posnel Medveda, v katerem je ljudi – dva lovca – pokazalo le tu in tam, tako da medvedom niso bili v napoto, zdaj, v Volčjem totemu, pa sam zasenči tisto, zaradi česar je film sploh posnel. Na koncu si rečete: bolje da človek ostane človeku volk – tako izgleda bolj kinetično. Če pa ljubite prave volkove, vam še vedno ostane Simpsonov sijajni doku Wolves Unleashed.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.