Bilo je nekoč na Divjem zahodu
Zakaj je Tarantinov film Podlih osem tako neverjetna mojstrovina
Režiser Quentin Tarantino (levo) daje navodila igralcem na osrednjem prizorišču filma Podlih osem
»Ko so črnci prestrašeni, so belci varni,« dahne rasistični šerif v Podlih osmih, novem filmu Quentina Tarantina. Toda Marquis Warren (Samuel L. Jackson), sloviti črnski lovec na glave, ki »glave« roki pravice dostavlja mrtve, kasneje opozori, da velja ravno nasprotno: črnci so varni, ko so belci razoroženi! In potem razoroži vse belce – pobere jim pištole, no, kolte. Film Podlih osem se namreč dogaja sredi globoke, ledene, bele zime v »galaksiji daleč, daleč stran«, na Divjem zahodu, v sedemdesetih letih 19. stoletja, kmalu po ameriški državljanski vojni. Ja, ameriške državljanske vojne je konec, sužnjelastništvo je odpravljeno, črnci so osvobojeni (zdaj so »brez okovov«, kot Django), toda še vedno so oboji, belci in črnci, oboroženi. Do zob. Drug drugemu še vedno ne zaupajo. Drug drugega se še vedno bojijo.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.